Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1

    Exclamation Σχεδόν αρχάρια για αυξηση βάρους με πολλές απορίες.

    γεια σας και απο μένα. Σαφώς ειμαι καινούργια στο forum και είμαι εδώ γιατί χρειάζομαι να αυξήσω το βάρος και σίγουρα μόνο εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε. Διάβασα αρκέτα τοπικ πριν σας γράψω. Είμαι 31χρονών, μητέρα 2παιδιών με ύψος 180 και βάρος 53 κιλών. Πάντα ημουν σχεδόν τοσο αδύνατη. πήρα κάποια κιλά με τις εγκυμοσύνες οπου ήμουν σταθερά 60κιλά. Με μια ασθένεια 2μήνων προ 10 μηνών έφτασα 50. Με προσπάθεια χωρίς γυμναστική έφτασα τα 53 πριν 5μήνες και εκεί έχω κολλήσει. η διατροφη μου καθημερινά περιέχει πρωινο (αυγα, βουτυρο-μελι, μουσλι γαλα η γιαούρτι) μετά φρούτο μετά μεσημεριανό (διαφορα καθημερινά φαγητά) τα απογευμα ψιλοτσιμπάω σε ντοματα ή τυριά ή σαλάμια ή ένα τοστ κάτι τελοσπάντων και το βράδυ ξάνα φαγήτο χωρίς σαλάτα όμως ή ψωμί. Και κάπου θα φάω σιγουρα και ένα γλυκό οτιδηποτε, σοκολατα ή σιροπιαστά ή τουρτα ή καραμελε ή κάτι.

    Επίσης κατι που θεωρώ σημαντικό να σας πω είναι πως πριν 10δεκατιας ήμουν 48-50 κιλά. μετά απο πολλούς διαιτολόγους εφτασα να αυξησω το βάρος μου σε 56-58 με διατροφη και βάρη από διαιτολόγο που ασχολιόταν με bodybuiliding. Θέλω να σας πω πως εχω γρήγορο μεταβολισμό και πήρα βάρος όταν ειχα φτασει μετά 3μήνου διατροφής και γυμναστικής τις ημερίσιες θερμίδες μου σε 4000-5000 και η διατροφή ηταν τελείως στεγνη (οσον αφορά τα φαγητά) αλλά είχε αρκετό παγωτο. Σε ολο το τριμηνο έπαιρνα πρωτεινουχο συμπλήρωμα το οποίο αυξανόταν σταδίακα σε περισσότερες κουταλίες και απο τον 3 μηνα ξεκίνησα για ενα μήνα κρεατινινη με πρωτεινη πριν και μετά την γυμνάστική. Ανα διαστηματα επαιρνα και κάπιοες βιταμίνες ή ηλεκτρολύτες και δεν θυμάμαι τι αλλό. Ηταν δύσκολα αλλά τα κατάφερα. τον πρώτο μήνα είχα πάρει ενα κιλό τον 2ο δύο τον 3ο τέσσερα. Μετά δεν τα παράτησα ξαφνικά, τα συνέχισα απλά όχι τόσο εντατικά. Ωχ, ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική.

    α. πρωτον οσον αφορά την γυμναστική εχω διαβάσει το τοπικ της ειρήνης με τα στάδια. Με αυτά να αρχίσω?
    β. οσον αφορά την διατροφή εχω διαβασει τις δεκα εντολές, υπάρχει καποιο ετοιμο προγραμμα να το διαβάζω με προτάσεις φαγητών ?? εχουν νοημα οι συνδυασμοί?? Με τα γλυκά και τα παγωτά τι γίνεται??
    γ. επίσης θελω να μου προτείνετε καταλληλο σκευασμα για αυξηση βάρους. Ξέρω ότι δεν τα προτείνετε απο την αρχή αλλά τα χρειάζομαι είναι και το ψυχολογικό τι να πω. απλά εσεις΄θα μου βρείτε το καταλληλο για να μην με κοροιδεψουν αλλοι απλά για να πουλήσουν.
    δ. επισης το λιπος μου ηταν 9 με 11 και ο οργανισμός μου και περιπου 2300 θερμίδες χωρίς να κάνω κατι. αυτό που είναι η χαρά αλλων για μένα είναι δυστυχία καθώς θυμίζω τον ψάλτη σε ελληνική παλιά ταινία, ε είναι απαισιο 2μέτρα γυναίκα να είμαι σαν μουμια να το πω, σκελετό για εξέταση της ιατρικής να το πω όπως και να το πω ειναι χαλια γιατί μοιαζω με αρρωστη ανορεξική, το βλεπω δεν μ'αρεσει και θα το αλλαξω αυτό με την δική σας εμπειρια και βοήθεια γιατί όπως διαβασα και εσείς περάσατε τα δικά σας για να φτάσετε ώς εδώ αφού τώρα που ξέρουμε ρωτάμε.. Καλά το φιλοσόφισα κιολας το θέμα... Ελπίζω να μου απαντήσετε και να μην βαρεθείτε να με διαβάσετε. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

  2. #2

    Default

    lena οντως τα κιλα σου ειναι πολυ λιγα για το υψος σου.Εχεις κανει εξεταση για θυροειδη προσφατα;
    push it to the limit

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γεια σου Λένα.

    Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Κανένα σκεύασμα δε θα σου δώσει αυτό το βάρος που θέλεις. Αν υπάρχει θέμα με το θυροειδή όπως έγραψε η Μαριάνα, χρειάζεται ρυθμιση από γιατρό.

    Επίσης, καλό είναι να γράψεις ένα ημερήσιο διατροφικό σου πλάνο, και να δεις τις θερμίδες σου αντιστοιχούν για να βάλεις τα κιλά που θέλεις.

    Οι θερμίδες και οι επιλογές τροφών είναι αυτές που θα κρίνουν το αποτέλεσμα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Λενακι καλως μας ηρθες !!!
    Απο φιλοσοφια μη στεναχωριεσαι πασχουμε και μεις οποτε θα κανουμε κολεγια
    Επειδη δεν υπαρχει μελος που να ασχοληθηκε με το Φορουμ και να μην βγηκε κερδισμενος , δωσε βαση στα γραφομενα και καλη επιτυχια !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5

    Default

    δεν ειχα ποτε προβλημα με θυροειδή, κάνω εξετάσεις 1φορά το χρόνο καθώς επισης με κανένα απο τα υπολοιπα πχ σιδηρος αιματοκρίτης κλπ

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Γεια σου Λένα.<br>
    <br>
    Καλώς όρισες στο φόρουμ. <br>
    <br>
    Κανένα σκεύασμα δε θα σου δώσει αυτό το βάρος που θέλεις. Αν υπάρχει θέμα με το θυροειδή όπως έγραψε η Μαριάνα, χρειάζεται ρυθμιση από γιατρό.<br>
    <br>
    Επίσης, καλό είναι να γράψεις ένα ημερήσιο διατροφικό σου πλάνο, και να δεις τις θερμίδες σου αντιστοιχούν για να βάλεις τα κιλά που θέλεις. <br>
    <br>
    Οι θερμίδες και οι επιλογές τροφών είναι αυτές που θα κρίνουν το αποτέλεσμα.
    <br><br><br>Λοιπόν για θυροειδή κλπ απάντησα μέτρησα τωρα στο thermides.gr τι εφαγα χτες, σε θερμίδες 2522 το μενού ήταν πρωινο γαλα αυγο φρυγανια - φρούτοκρεμα- μακαρονια με κιμά και τυρί και σαλατα και 1φετα ασπρο ψωμί - σοκολάτα - το ιδιο για βραδυνο χωρίς σαλάτα και ψωμί και τελος 20αμύγδαλα με 1ποτηρι αμιτα.<br><br>αυτα καταναλώνων περίπου κάθε μέρα και δεν μπορω να φάω άλλη μερίδα ή διπλή. Μην μου πείτε παραπάνω φαγητό είμαι στο όριο.

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Από θερμίδες είσαι καλά. Δε χρειάζεται να πας παραπάνω.

    Καλό είναι να αλλάξεις τις τροφές που καταναλώνεις. Έτσι θα βάλεις ποιοτικότερα κιλά. Ψωμιά, γλυκά, φρουτόκρεμες, και χυμούς καλύτερα να αποφεύγεις. Προτίμησε ας πούμε να ρίχνεις βρώμη μέσα στο γάλα, να τρως παραπάνω από 1 αυγά ολόκληρα, και να προσθέτεις και κάποιο φρούτο.

    Σαν δεκατιανό ή και απόγευματινό, μπορείς να τρως ένα γιαούρτι είτε με φρούτο, είτε με βρώμη και ξηρούς καρπούς. Αλλιώς μπορείς να έχεις ένα τοστ με ψωμί ολικής, τυρί, αυγά κομμένα σε φέτες, κλπ.

    Πριν τον ύπνο, αντί για αμύγδαλα με χυμό, γιατί δε βάζεις ένα κομμάτι κρεάς-πουλερικό-ψάρι ή κάποιο γαλακτοκομικό, με μια σαλάτα και ελαιόλαδο ? Πολύ καλύτερη επιλογή.

    Γενικά, δώσε βάση σε σύνθετους υδατάνθρακες (ρύζι, ζυμαρικά, βρώμη, πατάτα βραστή, γλυκοπατάτα, κλπ) αλλά και καλά λιπαρά (ψάρια, ελαιόλαδο, κόκκινο κρέας).

    Η προπόνηση με αντιστάσεις θα βοηθήσει να βάλεις ποιοτικά κιλά πάνω σου. Αλλιώς, ότι κιλά βάζεις, θα είναι λίπος και υγρά. Δεν ξέρω αν κάνεις κάποιας μορφής αερόβια άσκηση, αλλά καλύτερα να την περιορίσεις στο ελάχιστο για λίγο καιρό, μέχρι να αρχίσει το σώμα να παίρνει κιλά.

    Έχε στο νου σου, ότι χρειάζεται επιμονή και υπομονή μέχρι να δεις τα πρώτα αποτελέσματα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ κι από μένα!

    Ο Αντώνης σου είπε ακριβώς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις για να πετύχεις το στόχο σου.
    Οσο δύσκολο είναι για κάποια να χάσει λίπος, άλλο τόσο είναι και για άλλη να βάλει ποιοτικά κιλά.
    Χρειάζεται μεθοδικότητα, υπομονή και πολύ χρόνο. Όχι για ένα διάστημα να προσπαθείς, μετά να το αφήνεις και μετά πάλι φτου κι απ την αρχή.
    Όπως διάβασες και στα άρθρα, αυτό που χρειάζεσαι είναι ποιοτικές θερμίδες. Όχι από παγωτά, σαλάμια και σοκολάτες, αλλά από τροφές που θα σε βοηθήσουν να προοδεύεις στο γυμναστήριο και να αυξάνεις τη μυική σου μάζα.
    Τα πράγματα λοιπόν είναι απλά, ξεκίνα να κάνεις ένα πλάνο όπου θα κινείσαι υπερθερμιδικά. Εκμεταλλεύσου αυτές τις θερμίδες ώστε στο γυμναστήριο να σημειώνεις συνεχώς πρόοδο. Αερόβια καλό είναι να έχεις, αλλά μικρής διάρκειας και συχνότητας, ίσα ίσα για να δουλεύεις την καρδιά σου και γενικότερα να "ξεσκουριάσεις" το σώμα σου, είναι απαραίτητο συμπλήρωμα με τα βάρη.



    Quote Originally Posted by lenapap1 View Post
    α. πρωτον οσον αφορά την γυμναστική εχω διαβάσει το τοπικ της ειρήνης με τα στάδια. Με αυτά να αρχίσω?
    β. οσον αφορά την διατροφή εχω διαβασει τις δεκα εντολές, υπάρχει καποιο ετοιμο προγραμμα να το διαβάζω με προτάσεις φαγητών ?? εχουν νοημα οι συνδυασμοί?? Με τα γλυκά και τα παγωτά τι γίνεται??
    γ. επίσης θελω να μου προτείνετε καταλληλο σκευασμα για αυξηση βάρους. Ξέρω ότι δεν τα προτείνετε απο την αρχή αλλά τα χρειάζομαι είναι και το ψυχολογικό τι να πω. απλά εσεις΄θα μου βρείτε το καταλληλο για να μην με κοροιδεψουν αλλοι απλά για να πουλήσουν.
    δ. επισης το λιπος μου ηταν 9 με 11 και ο οργανισμός μου και περιπου 2300 θερμίδες χωρίς να κάνω κατι. αυτό που είναι η χαρά αλλων για μένα είναι δυστυχία καθώς θυμίζω τον ψάλτη σε ελληνική παλιά ταινία, ε είναι απαισιο 2μέτρα γυναίκα να είμαι σαν μουμια να το πω, σκελετό για εξέταση της ιατρικής να το πω όπως και να το πω ειναι χαλια γιατί μοιαζω με αρρωστη ανορεξική, το βλεπω δεν μ'αρεσει και θα το αλλαξω αυτό με την δική σας εμπειρια και βοήθεια γιατί όπως διαβασα και εσείς περάσατε τα δικά σας για να φτάσετε ώς εδώ αφού τώρα που ξέρουμε ρωτάμε.. Καλά το φιλοσόφισα κιολας το θέμα... Ελπίζω να μου απαντήσετε και να μην βαρεθείτε να με διαβάσετε. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
    α. Αν έχεις καιρό να πας γυμναστήριο ή είσαι εντελώς αρχάρια, τότε ναι ξεκίνα με το πρώτο στάδιο, προσαρμογής.
    β. Πρόγραμμα συγκεκριμένο δεν υπάρχει, γιατί κάθε ένας είναι διαφορετικός. Σύμφωνα όμως με αυτά που έχεις διαβάσει μπορείς να διαμορφώσεις το δικό σου πλάνο.
    γ. Ψυχολογικο ξε-ψυχολογικό, δεν θα σου προτείνουμε κανένα σκεύασμα.. Όλα στο μυαλό είναι. Φαγητό και βάρη θες.
    δ. Χρειάζεται συνεχόμενη προσπάθεια. Πάρτο ζεστά το θέμα και εστιασε σε αυτό που θες να πετύχεις.


    Καλή επιτυχία!!!

  9. #9

    Default

    σας ευχαριστώ, θα ξεκινήσω και οτι χρειαστώ θα σας ρωτάω.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες στο φόρουμ κι από μένα!

    Ο Αντώνης σου είπε ακριβώς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις για να πετύχεις το στόχο σου.
    Οσο δύσκολο είναι για κάποια να χάσει λίπος, άλλο τόσο είναι και για άλλη να βάλει ποιοτικά κιλά.
    Χρειάζεται μεθοδικότητα, υπομονή και πολύ χρόνο. Όχι για ένα διάστημα να προσπαθείς, μετά να το αφήνεις και μετά πάλι φτου κι απ την αρχή.
    Όπως διάβασες και στα άρθρα, αυτό που χρειάζεσαι είναι ποιοτικές θερμίδες. Όχι από παγωτά, σαλάμια και σοκολάτες, αλλά από τροφές που θα σε βοηθήσουν να προοδεύεις στο γυμναστήριο και να αυξάνεις τη μυική σου μάζα.
    Τα πράγματα λοιπόν είναι απλά, ξεκίνα να κάνεις ένα πλάνο όπου θα κινείσαι υπερθερμιδικά. Εκμεταλλεύσου αυτές τις θερμίδες ώστε στο γυμναστήριο να σημειώνεις συνεχώς πρόοδο. Αερόβια καλό είναι να έχεις, αλλά μικρής διάρκειας και συχνότητας, ίσα ίσα για να δουλεύεις την καρδιά σου και γενικότερα να "ξεσκουριάσεις" το σώμα σου, είναι απαραίτητο συμπλήρωμα με τα βάρη.





    α. Αν έχεις καιρό να πας γυμναστήριο ή είσαι εντελώς αρχάρια, τότε ναι ξεκίνα με το πρώτο στάδιο, προσαρμογής.
    β. Πρόγραμμα συγκεκριμένο δεν υπάρχει, γιατί κάθε ένας είναι διαφορετικός. Σύμφωνα όμως με αυτά που έχεις διαβάσει μπορείς να διαμορφώσεις το δικό σου πλάνο.
    γ. Ψυχολογικο ξε-ψυχολογικό, δεν θα σου προτείνουμε κανένα σκεύασμα.. Όλα στο μυαλό είναι. Φαγητό και βάρη θες.
    δ. Χρειάζεται συνεχόμενη προσπάθεια. Πάρτο ζεστά το θέμα και εστιασε σε αυτό που θες να πετύχεις.


    Καλή επιτυχία!!!

    Λοιπόν, στην μια βδομάδα πήρα 1κιλο, με ημερήσια διατροφη των 2800θερμίδων. Εκανα κάθε μερα βάρη απο το προπονητικό σου σταδιο 1 και σετ 3χ8. Να συνεχίσω τα βάρη ανα μία μέρα κανοντας μια ασκηση απο ολα?

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημέρα και καλό σκ!

    Πρόσεξε με τις θερμίδες, αν μέχρι τώρα έτρωγες λιγότερες, ανέβασέ τες σταδιακά. Το κιλό που πήρες είναι νερά και γλυκογόνο το περισσότερο. Τι τρως ακριβώς;

    Συνέχισε και αυτή την εβδομάδα με αυτό τον διαχωρισμό στα βάρη και μετά χωρίζεις σε ανω/κάτω κορμό.
    Last edited by Kardoula; 26-01-13 at 09:32.

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλημέρα και καλό σκ!

    Πρόσεξε με τις θερμίδες, αν μέχρι τώρα έτρωγες λιγότερες, ανέβασέ τες σταδιακά. Το κιλό που πήρες είναι νερά και γλυκογόνο το περισσότερο. Τι τρως ακριβώς;

    Συνέχισε και αυτή την εβδομάδα με αυτό τον διαχωρισμό στα βάρη και μετά χωρίζεις σε ανω/κάτω κορμό.
    Μέχρι στιγμής έτρωγα 2500 περίπου και τώρα 2800περίπου. Σαφώς άλλαξα τελείως την διατροφή μου και μετά από ψάξιμο στο φορουμ ακολουθώ τα παρακάτω΅:

    - 50 γρ. βρώμη με 200 ml γάλα, 20 αμύγδαλα, 2αυγά και 2 φρυγανιες βουτυρο μαρμελαδα ή μέλι
    - 2ρυζογκοφρέτες και cottage cheese ή μπείκον + 1φρούτο
    - 2 φλυτζάναι ρύζι(προσπαθώ να είναι καστανό) με 100 γρ.κοτόπουλο, σαλάτα το λιγότερο μια κούπα (λαχανο καροτο, μαρούλι, μπροκολο, κουνουπίδι, κοκκινα φασόλια, ντοματα αγγούρι) και ψωμί ολικής
    - 2 μπανάνες μιση ώρα πριν την προπονηση
    - προπόνηση
    - αμέσως μετά Τοστ με πολύσπορο ολικής άλεσης, 2 φέτα γαλοπούλα και 50 γρ. cottage cheese
    -μετά από 1μιση ώρα 2φλυτζάνια ρυζι με 100 γρ.κοτόπουλο, σαλατα, και ψωμί ολικής αλεσης
    - 20 αμύγδαλα και γιαούρτι + δημητριακα ολικής

    αλλάζω το κοτόπουλο με μοσχάρι ή τονο και το ρύζι με πατάτες ή χυλοπιτες. οτι τρώω το μεσημέρι το ιδιο τρώω και το βράδυ. επισης βαζω και ελαιολαδο στις σαλατες.
    α, και πινω το λιγοτερο 8ποτήρια νερο. Προσπαθώ να πινω 2 ποτήρια μολις τελιώνω ενα γευμα.

    αυτά!!!! Πως είναι τώρα η διατροφή μου?? Να αλλάξω ή να συμπληρώσω κάτι??

    - την προπονησή μου να την συνεχίσω μέρα παρα μέρα ή κάθε μέρα??

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπράβο για την προσπάθειά σου!

    Κάποια πράγματα που πρέπει να διορθώσεις είναι:

    - Bγάζεις ΤΕΛΕΙΩΣ από τη διατροφή σου φρυγανιές, μπέικον και γενικότερα τροφές που δίνουν άχρηστες θερμίδες και κορεσμένα λιπαρά. Σημασία εκτός από τις θερμίδες παίζει και η ποιότητα των τροφών.
    - Μειώνεις την κατανάλωση ψωμιού και ζυμαρικών. Αντικατέστησε το με περισσότερο ρύζι, πατάτες, κουάκερ, πληγούρι, κινόα, όσπρια-λαδερά.

    - Στο πρωινό σου δεν χρειάζεται να τρως 20 αμύγδαλα, φάε λιγότερα ή άστα για άλλο σνακ. Αύξησε τα ασπράδια αβγών, φάε 1-2 κρόκους, μπορείς να προσθέσεις περισσότερη βρώμη, να βάλεις σταφίδες ή και κάποιο άλλο φρούτο.

    - Στο σνακ πριν την προπόνηση βάλε και ένα γιαούρτι τοτάλ 2% μαζί με 1 μπανάνα.

    - Μετά την προπόνηση βγάλε τα ψωμιά πάλι. Βάλε ή πατατούλα ή ρύζι ή έστω λίγα ζυμαρικά (αλλά κι αυτά όχι σε καθημερινή βάση) μαζί με κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή κόκκινο κρέας ή λίγα ασπράδια αβγών.

    Γενικά να προτιμάς μη επεξεργασμένες τροφές.
    Μη ξεχνάς και τα λαχανικά!

    Δες εδώ αυτή τη λίστα με τροφές που θα σε βοηθήσουν και υπολόγιζε με βάση αυτές τις θερμίδες σου.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828
    Last edited by Kardoula; 27-01-13 at 12:02.

  14. #14

    Default

    Δυο ερωτησούλες ακόμη:

    μετά από την προπόνηση μου ειπες να βαλω πατατα με κοτοπουλο κλπ. Αμέσως μετά? Και μετά το επόμενο γεύμα θα είναι πάλι το ίδιο+ λαχανικά? σε τι απόσταση ώρας θα τα τρώω? εγώ τωρα τρωω αμέσως μολις τελιωνω την προπονηση και μιαμιση ώρα μετα το γεύμα γιατι έτσι κάπου διαβασα στο φορουμ. Εχω δυνατότητα να τα τρώω και αλλη ώρα.

    Τι προτείνεις ?

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το τι θα τρως και σε τι ποσότητες εξαρτάται από τις δικές σου ανάγκες σε θερμίδες και μακροθρεπτικά συστατικά (πρωτείνη, υδατ. λίπος)

    Όταν λέμε μετά την προπόνηση, εννοούμε μέσα στο επόμενο μισάωρο. Αυτό το γεύμα μπορεί να είναι ή στερεή τροφή πχ κοτόπουλο ή κόκκινο κρέας ή ασπράδια αβγών με πατάτα ή ρύζι ή ρόφημα πρωτείνης μαζί με ένα φρούτο πχ μπανάνα.

    Το επόμενο θα είναι περίπου μετά από μιαμιση ώρα. Μπορεί να είναι πάλι κάτι όπως κοτόπουλο με ρύζι και σαλάτα ή ψάρι με λίγο ρύζι/πατάτα και σαλάτα.

  16. #16

    Default

    ok ευχαριστώ. θα συνεχίσω έτσι και μολις κολλήσω πάλι θα σε ξαναρωτήσω.

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Οκ. Να σαι καλά και σιγά σιγά θα μαθαίνεις και θα τελειοποιήσεις τη διατροφή σου. Θέλει υπομονή.

  18. #18

    Default συμπληρωμα

    συνεχιζω την προσπαθεια μου και στον 1μήνα πηρα 2,5κιλά. ομως επειδη το κοτοπουλο στηθος ειναι πανάκριβο, ποιο ροφημα να παρω για μετά την προπόνηση?

    οταν θα παίρνω το ρόφημα θα τρώω και κάτι άλλο?? πχ πατάτες για υδατάνθρακες η το ροφημα είναι πλήρες?

    εχω διαβάσει διαφορα τοπικ αλλά αν δεν εχεις γνωσεις δεν μπορείς να καταλήξεις καπου και δεν θελω να παρω μια στην τύχη.

    ευχαριστώ και πάλι

  19. #19
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Λενακι 2.5 κιλ. σε 1 μηνα ειναι πολυ καλη προοδο !!!
    Εφοσων πας καλα μην αλλαζεις τπτ , και ιδιος μην αντικαταστεις στερεη τροφη με ροφημα μετα την προπο.
    Αν ομως σε μια ειδικη(δεν εχεις κανονικο γευμα) περιπτωση χρειαστει να πιεις πρωτεινη ναι πρεπει να την "παντρεψεις" με υδατανθρακα (πχ βρωμη)
    Οχι πρωτεινη ογκου , και οποια και να παρεις (γνωστες μαρκες) το ιδιο ειναι .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καινούργια Με Πολλές Απορίες
    By ad infinitum in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 20-11-12, 19:37
  2. Ένα κάρο απορίες από μια αρχάρια....
    By subtle in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 25-06-11, 22:13
  3. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 21:53
  4. Nέο αίμα....Πολλές αποριες!!!
    By john91 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 04-10-09, 22:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •