Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-01-13
    Posts
    14

    Default Χρειαζομαι βοηθεια!!

    Ειμαι 19 χρονων,1.72 και 62 κιλα.μεχρι προπερσι ημουν γυρω στα 56 και γυμναζομουν(εκανα στιβο).Ξαφνικα επειδη αλλαξα πολη λογω σπουδων,ξεκινησα μια καθιστικη ζωη και η διατροφη μου εγινε οτι να'ναι(δεν ειχα το σπιτικο φαγητο της μαμας,οταν βαριομουν να μαγειρεψω ειχα την ευκολη λυση των σουβλακιων!).Εχω δει μεγαλη αλλαγη στο σωμα μου.Εχω κανει κοιλιτσα,τρομερα ψωμακια και χαλασαν οι γλουτοι μου.Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:πρωτον,λογω του πανεπιστημιου και των μαθηματων (1-6 περιπου το μεσημερι)δεν μπορω να εχω 5 μικρα γευματα οπως λενε ολοι οποτε θα τρωω κατι πριν παω σχολη(γυρω στις 11-12) και μετα την σχολη(γυρω στις 7).Τι μου προτεινετε για αυτα τα 2 γευματα?Και δευτερονθελω να ξενικησω γυμναστηριο.Ποσες φορες την εβδομαδα θα πρεπει να πηγαινω ωστε να δω αμεσα αποτελεσματα?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας! Ότι χαλάει ξαναφτιάχνει, γι αυτό ακόμα και τώρα λόγω λαθους διατροφής έχεις τα περιθώρια να το αλλάξεις και να ξανα κάνεις το σώμα που είχες και που θες! Στο χέρι σου είναι



    Quote Originally Posted by angelic View Post
    Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:πρωτον,λογω του πανεπιστημιου και των μαθηματων (1-6 περιπου το μεσημερι)δεν μπορω να εχω 5 μικρα γευματα οπως λενε ολοι οποτε θα τρωω κατι πριν παω σχολη(γυρω στις 11-12) και μετα την σχολη(γυρω στις 7).Τι μου προτεινετε για αυτα τα 2 γευματα?Και δευτερονθελω να ξενικησω γυμναστηριο.Ποσες φορες την εβδομαδα θα πρεπει να πηγαινω ωστε να δω αμεσα αποτελεσματα?

    Θα σου απαντήσω κατευθείαν στις απορίες σου:

    1) Δεν είναι υποχρεωτικό ντε και καλά να κάνουμε 5-6 γεύματα. Όμως, το διάστημα από τις 12 μέχρι τις 7 που θα σαι στη σχολή, είναι πολύ μεγάλο!! Ενδιάμεσα μπορείς να έχεις ένα σνακ, δεν νομίζω πως είναι δα τόσο δύσκολο να έχεις μαζί σου ένα μικρό σάντουιτς με κοτόπουλο και λίγο τυρί.
    Επειδή η διατροφή σου ήταν άστατη μέχρι τώρα, ξεκίνα βήμα βήμα. Για αρχή, περιόρισε τις "σαβούρες"(σουβλάκια κλπ) Αυτομάτως θα ρίξεις κατακόρυφα τις παραπανήσιες θερμίδες. Δεύτερο βήμα να οργανώσεις τα γεύματά σου. Ολα αυτά όμως αργά και σταθερά. Το πρωί καλό είναι να έχεις ένα ωραίο και θρεπτικό πρωινό. Αυτό μπορεί να είναι δημητριακά (βρώμη κατά προτίμηση), γάλα χαμηλών λιπαρών, γιαούρτι ή αβγά ή και 1 φρούτο. Το επόμενο μπορεί να είναι κοτόπουλο με ρύζι ή γιαουρτάκι με ρυζογκοφρέτες. Οι επιλογές σου είναι πολλές, απλά ιδέες σου ρίχνω.

    2) Το αν δεις άμεσα αποτελέσματα εξαρτάται όχι μόνο από το πόσες φορές θα γυμνάζεσαι αλλά και το γυμναστική θα κάνεις και κυρίως αυτά που τρως. Αρχικά 3 φορές την εβδομάδα είναι πολύ καλά. Ιδανικό είναι να ξεκινησεις με full body προπόνηση μαζί με λίγη αερόβια στο τέλος. Το σώμα σου μιας και είχες ασχοληθεί με το στίβο, θα θυμηθεί και γρήγορα θα επανέλθει!

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλως ορισες στο παρεακι μας angelic !!!
    Για 2 πραγματα εισαι τυχερη !
    1ον . Χτυπησαν τα καμπανακια εγκαιρως , και καθως εχεις αθλητικο παρελθον θα επανερθεις ταχιστα
    2ον. Εχεις την Κardoula "διπλα σου" !!!

    Καλη επιτυχια .
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    21-01-13
    Posts
    14

    Default

    Σας ευχαριστω παρα παρα πολυ παιδια!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι βοήθεια!
    By apollonas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 24-06-11, 19:18
  2. Γεια σας,χρειάζομαι βοήθεια.
    By gogeritos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 03-06-11, 13:28
  3. Χρειαζομαι βοηθεια!!!!
    By asteraki00 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 04-05-11, 22:36
  4. Χρειάζομαι βοήθεια!
    By sok in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 03-01-09, 06:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •