Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Question Ποια πρωτεινη??

    Καλησπέρα παιδιά!
    Είμαι 20 χρόνων και αποφάσισα να βελτιώσω λίγο το σώμα μου καθώς τα τελευταία 4 χρόνια δεν γυμνάζομαι καθόλου και γενικότερα εχω ψιλο καθιστική ζωή και η διατροφή μου δεν είναι και η καλύτερη...Είμαι 69 κιλά και έχω 1.81 ύψος.Είμαι αδύνατος αλλα έχω λίγη κοιλίτσα και βυζί θα έλεγα...λίπος...
    Γενικότερα είμαι αδύνατος,σε καμια περίπτωση δεν θα με έλεγε κανείς ούτε καν μέτριο αλλα έχω σε κάποια σημείο συσσωρευμένο λιπος.
    Επίσης τα μπράτσα μου είναι σχετικά "κοκαλιάρικα"

    Ξεκίνησα πριν 1 εβδομάδα γυμναστήριο για γράμμωση αρχικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι συμπλήρωμα να πάρω? Οι φίλοι μου που ασχολούνται μου λένε για καθαρή πρωτεΐνη αλλα πόσες ώρες ψάχνω στο internet και το μονο που έχω καταφέρει είναι να μπερδευτώ.


    -Το συμπλήρωμα το θέλω αρχικά για 1 μήνα περίπου που θα κάνω γυμναστήριο για γράμμωση και αργότερα βλέπουμε.Απλα αν είναι εφικτό δεν θα ήθελα να ξεπεράσω το 50ευρω...Και τέλος δεν ξέρω αν τα συμπληρώματα έχουν μέσα καφεινη αλλα σας ενημερώνω απλά οτι δεν επιτρέπεται να καταναλώσω ούτε ελάχιστη ποσότητα καφείνης.
    -Δεν με ενδιαφέρει ο πολύς όγκος.Ίσως λίγος θα ήταν καλός αλλα δεν θέλω σε καμια περίπτωση να γίνω "τούμπανο"

    Εσείς τι λέτε και τι μου προτείνετε??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    New Member Finix's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Posts
    15

    Default

    Με 12 κιλά κάτω από το ύψος σου, αν μπεις σε δίαιτα το μόνο που θα καταφέρεις είναι να εξαϋλωθείς. Για να γραμμώσεις πρέπει να υπάρχει υποτυπώδεις μυικότητα.
    Να ξέρεις πως όποιος κι αν είναι ο στόχος σου στο γυμναστήριο (όγκος/γραμμωση) τη διαφορά τη κάνει η διατροφή. Οπότε πέρνα διάβασε τα άρθρα διατροφής, στήσε μία στα μέτρα σου και άνοιξε τόπικ στην αντίστοιχη εννότητα για να συζητηθεί.
    Εφόσον δε σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το μέγεθος θα σου έλεγα να κινηθείς ισοθερμιδικά, με σχετικά υψηλή πρωτείνη, τουλάχιστον x2 το σωματικό σου βάρος, για να διατηρήσε στα κιλά και ταυτόχρονα να αλλάζει η αναλογία μυών/λίπους. Στους αρχάριους είναι βατό να γίνει.

    On topic τώρα, πρωτείνη να πάρεις δεν είναι κακό. Όμως μη νομίζεις πως από μόνη της θα σε γραμμώσει ή θα σου δώσει όγκο. Το συμπληρωμα θα σου δώσει 20-30 γραμμάρια πρωτείνης, όσο θα σου έδινε μια μερίδα κρέας/ψάρι/γαλακτοκομικά κλπ. Ένα και το αυτό δηλαδή, με τη διαφορά πως η πρωτείνη του shake θα αφομοιωθεί γρηγορότερα. Όμως αυτά είναι ψιλα γράμματα για έναν αρχάριο.

    Κανένα συμπλήρωμα πρωτείνης δεν περιέχει καφείνη. Οι λιποδιαλύτες και τα προ-προπονητικά έχουνε συνήθως.
    Αν επιτρέπεται, υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας και δεν σου επιτρέπεται η λήψη της;

    Μην αγνώνεσαι, δε γίνεσαι έτσι εύκολα "τούμπανο"
    Last edited by Finix; 22-01-13 at 16:17.

  3. #3
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Γράμμωση με 12 κιλά κάτω από το ύψος σου δεν κάνεις εκ των πραγμάτων, συμβουλή μου να φτιάξεις τη διατροφή σου και μετά να ασχοληθείς με συμπληρώματα γιατί η πρωτεΐνη από μόνη της ούτε θα σε γραμμώσει, ούτε τούμπανο θα σε κάνει, ίσως να χάσεις λίγα γραμμάρια από την τσέπη του παντελονιού σου και πίστεψέ με δεν θα είναι λίπος!

    **finix μαζί απαντούσαμε προφανώς και πόσταρες πριν από εμένα, γιατί άραγε να σκεφτόμαστε το ίδιο πράγμα;;;**
    Last edited by Giannis_G; 22-01-13 at 16:20.

  4. #4

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by ethnofrouros471 View Post
    -Δεν με ενδιαφέρει ο πολύς όγκος.Ίσως λίγος θα ήταν καλός αλλα δεν θέλω σε καμια περίπτωση να γίνω "τούμπανο"
    Αν συνεχίσεις το γυμναστήριο, μετά απο μερικούς μήνες θα θέλεις τον πολύ όγκο, θα θες όσο περισσότερο όγκο γίνεται, και τότε θα καταλάβεις πως η μυική μάζα μπαίνει πολύ δύσκολα και αργά, και αυτό μόνο υπο την προϋποθεση πως κάνεις σωστή προπόνηση και διατροφή και πως το θες πάρα πολύ.

    Οπότε κάνε αυτά που σου είπε ο Finix ώστε να μπορείς να αποκτήσεις τον όγκο που (νομίζεις πως δεν) θέλεις.

  5. #5
    New Member sobral's Avatar
    Join Date
    16-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    24

    Default

    Τώρα μόλις πήρα μια πρωτεΐνη, καινούρια μάρκα MEX American Standard Whey...Δεν ειναι ακριβη και τα συστατικα της ειναι μια χαρα Δεν ειναι σαν τη Gold Standrad αλλα για τα λεφτα ειναι ενταξει

  6. #6

    Default

    Εγω απο οτι μου εχουν πει προσωπικα,μην παρεις.Κανε προγραμμα ογκου να δεις πως θα παει για λιγο απο θεμα μυων και μετα βλεπεις για την γραμμωση για να κανεις το σωμα που επιθυμεις.Παντως σε περιπτωση που παρεις απαγορευεται να παρεις αν οχι ολα το 90% των λιποδιαλιτων και των αμινοξεων(αφου απο τι ξερω εχουν καφεινη).Τωρα για αλλα συμπληρωματα,δεν ξερω!Εγω θα ελεγα να μην παρεις!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποια πρωτείνη?
    By Shockrates in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 01-06-12, 23:56
  2. 100% πρωτείνη -ποια ?
    By Energy in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 22-01-08, 17:49
  3. Ποια πρωτεινη?.......!!!!
    By vathia in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 06-01-06, 03:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •