Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-10-12
    Posts
    56

    Default Whey Για Πόσο Καιρό?

    Καλησπερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας για κατι που εχει αρχησει και με απασχολει τις τελευταιες μερες. Εδω κ 8 μηνες παιρνω whey καθημερινα 1 scoop τις μερες off και 2 scoop τις προπονητικες ημερες (1 προπροπονητικα και 1 μεταπροπονητικα) επισης στο μεταπροπονητικο γευμα μου 4 φορες/εβδομαδα βαζω και 30g περιπου δεξτροζη, ξερω οτι η αποψη της πλειοψηφιας εδω μεσα ειναι οτι η πρωτεινη δεν κανει κακο ακομα κ σε μακροχρονη χρηση αλλα θελω να μου πειτε μηπως το εχω παραχεσει γιατι το κακο ειναι οτι αν δεν με σταματησει καποιος εγω απο μονος μου δεν θα σταματησω ποτε να την παιρνω καθως ξερωντας την προσφορα της κυριος στο μεταπροπονητικο μου γευμα νιωθω αβολα αν δεν την πιω για καποιο λογο (ψυχολογικο)!!!

    Σημειωση: Η διατροφη μου ειναι απο αυστηρη εως ιδανικη για ατους στοχους μου κ μεχρι στιγμης πετυχαινω ενα ενα τους στοχους που εχω θεσει και ειμαι ικανοποιημενος απο την εικονα μου οποτε οποιος εχει την καλοσυνη να βοηθησει ας αρκεστει στο ερωτημα μου πιο πανω κ οχι στον αν θα επρεπε να παιρνω η οχι whey, σε καποιο αλλο thread που θα παραθεσω την διατροφη μου με συμβουλευετε εκει. Ευχαριστω προκαταβολικα!

  2. #2
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    Εαν εχεις λευτα δεν βρισκω λογο να μην παιρνεις.Ξερω ατομα που παιρνουν whey χρονια και δεν εχουν απολυτως τιποτα.Κατα την γνωμη μου μονο,απλος εαν θες προσπαθησε να την μειωσεις για λιγο οπου μπορεις.Εαν για παραδειγμα μπορεις να φασ αντι να παρεις whey διαλεξε το φαι.Εαν κανω καπου λαθως να με διορθωσει καποιος

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-10-12
    Posts
    56

    Default

    Λεφτα ουτε για δειγμα απλα εχω προσβαση σε ποιοτικη whey με κοστος συμβολικο 15Ε το 1kg διαφορετικα...

  4. #4
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Τότε συνέχισε με τη whey μακάρι να είχα και εγώ τέτοια πρόσβαση, είσαι πάρα πολύ τυχερός. Μόνο μην ξεφύγεις και αρχίσεις να αντικαθιστάς όλο και περισσότερα γεύματα με σκόνες, δεν συγκρίνονται με την στερεά τροφή.

  5. #5
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis_G View Post
    Τότε συνέχισε με τη whey μακάρι να είχα και εγώ τέτοια πρόσβαση, είσαι πάρα πολύ τυχερός. Μόνο μην ξεφύγεις και αρχίσεις να αντικαθιστάς όλο και περισσότερα γεύματα με σκόνες, δεν συγκρίνονται με την στερεά τροφή.
    +1 φαι>whey

  6. #6
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by xouras View Post
    Καλησπερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας για κατι που εχει αρχησει και με απασχολει τις τελευταιες μερες. Εδω κ 8 μηνες παιρνω whey καθημερινα 1 scoop τις μερες off και 2 scoop τις προπονητικες ημερες (1 προπροπονητικα και 1 μεταπροπονητικα) επισης στο μεταπροπονητικο γευμα μου 4 φορες/εβδομαδα βαζω και 30g περιπου δεξτροζη, ξερω οτι η αποψη της πλειοψηφιας εδω μεσα ειναι οτι η πρωτεινη δεν κανει κακο ακομα κ σε μακροχρονη χρηση αλλα θελω να μου πειτε μηπως το εχω παραχεσει γιατι το κακο ειναι οτι αν δεν με σταματησει καποιος εγω απο μονος μου δεν θα σταματησω ποτε να την παιρνω καθως ξερωντας την προσφορα της κυριος στο μεταπροπονητικο μου γευμα νιωθω αβολα αν δεν την πιω για καποιο λογο (ψυχολογικο)!!!

    Σημειωση: Η διατροφη μου ειναι απο αυστηρη εως ιδανικη για ατους στοχους μου κ μεχρι στιγμης πετυχαινω ενα ενα τους στοχους που εχω θεσει και ειμαι ικανοποιημενος απο την εικονα μου οποτε οποιος εχει την καλοσυνη να βοηθησει ας αρκεστει στο ερωτημα μου πιο πανω κ οχι στον αν θα επρεπε να παιρνω η οχι whey, σε καποιο αλλο thread που θα παραθεσω την διατροφη μου με συμβουλευετε εκει. Ευχαριστω προκαταβολικα!
    ενταξει ολα καλα δεν εκανες και καταχρηση!!απο θεμα υγειας μην σε ανησυχει.τωρα αν θες να συνεχισεις η οχι ειναι στην κριση σου!!τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια ουτο σι αλλος! απλως αν την σταματησεις εκει που επινες το ροφημα θα βαζεις τροφη!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  7. #7

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by xouras View Post
    Λεφτα ουτε για δειγμα απλα εχω προσβαση σε ποιοτικη whey με κοστος συμβολικο 15Ε το 1kg διαφορετικα...
    Η whey, ακόμα και σε φυσιολογική τιμή (δεν αναφέρομαι σε γελοιότητες τύπου "Hydrowhey" κτλ), είναι πιο φτηνή από το κανονικό φαγητό (και κατωτέρα αυτού, ό,τι πληρώνεις παίρνεις), οπότε όταν κάποιος δεν έχει λεφτά καλύτερα να κάνει έναν συμβιβασμό και να φάει μια μερίδα κρέατος/ψαριού λιγότερη παρα να κόψει την whey. Στην περίπτωση σου, με 15 ευρώ το κιλό (αστείο κοστος) και οικονομικα προβλήματα θα σου πρότεινα να την αυξήσεις κιόλας.

    edit: η whey είναι τόσο ασφαλής όσο είναι και το κρέας που αγοράζεις (εκτός αν ζεις σε κανα χωριό και ό,τι τρως το παράγεις εσύ ο ίδιος), δηλαδή δεν είναι και πολύ ασφαλής, αλλά επειδή τίποτα δεν είναι ασφαλές δεν έχει νόημα να σκέπτεσαι βάσει ασφαλείας δηλαδή βάσει πράγματος ανυπάρκτου.
    Last edited by UltraModus; 25-01-13 at 08:06.

  8. #8

    Default

    Εχω φιλους που παιρνουν πρωτεινες για παμω απο 2 χρονια και οχι 2 scoop που γραφει η ετερεια αλλα 2πλασιες δοσεις κατα διαστηματα για να εχουν καλυτερα αποτελεμσατα(τωρα αν οντως κανει δουλεια δεν ξερω) αλλα δεν εχουν κανενα προβλημα υγειας.Ειναι αληθεια ολους οσους ξερω και παιρνουν,τους εχει γινει συνηθεια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 5γρ μονουδρικής κρεατίνης πόσο καιρό on και off
    By jundying2002 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 15-08-11, 23:00
  2. μετα απο ποσο καιρο ?
    By left24 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 21-02-07, 21:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •