Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 66
  1. #1
    New Member
    Join Date
    28-11-12
    Posts
    41

    Default Βρώμη Για Πρωινό Γεύμα

    Σκέφτομαι σταδιακά να ενταξω τη βρωμη στο πρωινο μου κ συγκεκριμενο στο πρωινο μου γευμα.
    ΑΔΥνατω ομωσ πραγματικα να την συνδιάσω με γαλα και να φαω αυτο το πολτοποιημενο κρεμωδες που σχηματιζεται.
    Πως ειναι δυνατον να τη συνδιασω με γιαουρτι κ μελι η οτιδηποτε αλλο χωρις οι θερμιδες του πρωινου να εκτοξευονται στα ουρανια?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    με αυγα βρωμη-τιγανακι :) κ βουαλα ενα πιτακι :)

  3. #3
    New Member
    Join Date
    28-11-12
    Posts
    41

    Default

    Να φαω τηγανιτα πρωινιατικα?Γενικοτερα τα αποφευγω(εχουμε κ μια κυτταριτιδα να προσεξουμε αδερφε)

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν είπε βρε κουκλα μου να το τηγανίσεις Στο αντικολητικό, να το κάνεις "ποσέ", δηλ. με νεράκι.
    Αν θες μια καλή συνταγή, δες το βιντεάκι μου, είναι πολύ γευστική λύση :


  5. #5
    New Member
    Join Date
    28-11-12
    Posts
    41

    Default

    Σορρυ ημουν φρεσκοξυπνημενη κ δεν ειμαι κ σχετικη με αυτα!Το εχω δει το βιντεο σουυυυ.με γευση μοκα.ΤΕΛΕΙΟ.Θα το δοκιμασω. ;)

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ti τραβας και συ βρε SOMA μου , να ξυπνας απο αγρια χαραματα....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    28-11-12
    Posts
    41

    Default

    αχαχαχαχ :p

  8. #8
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν είπε βρε κουκλα μου να το τηγανίσεις Στο αντικολητικό, να το κάνεις "ποσέ", δηλ. με νεράκι.
    ΤΕFAL λεγεται :Ρ ε βαζεις μια σταγονα λαδακι κ εισαι κομπλε με νερο ειναι αηδια χαχαχαχ

  9. #9

    Default

    +1 Στον Αλέξανδρο.

    Παίρνεις ένα μπολ η ενα μπλέντερ. (θα σου πω τι βάζω εγώ και εσύ βαλέ τα μισά λογικά!)
    200γρ liquid egg whites (~5 αυγα)
    1 ολόκληρο αυγό
    100γρ βρώμη
    ΚΑΝΕΛΑ!!

    το χτυπάς καλά ενώ παράλληλα το τηγάνι σου ζεσταίνεται. Ρίχνεις το μίγμα στο τηγάνι (που είναι αντικολλητικο και έχεις κάνει μια επάλειψη με λαδάκι με λίγο χαρτί κουζίνας) και αμέσως χαμηλώνεις την εστία στο μισό η και λίγο χαμηλότερα αν είναι δυνατή. Εγώ βάζω και λίγες σταφίδες στο μιγμα μου για έξτρα γεύση . Αφού στερεοποιηθεί η πάνω μεριά το γυρνάς.


    Μπορείς να το συνδυάσεις με ένα φρουτακι !!



    Uploaded with ImageShack.us


    Καλή σου όρεξη :)

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    ΤΕFAL λεγεται :Ρ ε βαζεις μια σταγονα λαδακι κ εισαι κομπλε με νερο ειναι αηδια χαχαχαχ
    Eχω να κάνω χρόνια, το έχω σιχαθεί γιατί είναι στεγνό και δεν κατεβαίνει με τίποτα. Πλέον το τρώω σε μορφή κρέμας μαζί με βραστά αβγά ή όπως στο βιντεάκι.

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Eχω να κάνω χρόνια, το έχω σιχαθεί γιατί είναι στεγνό και δεν κατεβαίνει με τίποτα. Πλέον το τρώω σε μορφή κρέμας μαζί με βραστά αβγά ή όπως στο βιντεάκι.
    Συμφωνω με τη γλυκυτατη Μanoula
    Ασε που βρωμαει πρωι πρωι το σπιτι τηγανιλα ...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  12. #12

    Default

    Εγω το περιμενω πως και πως τα πρωινα ρε παιδια.. Εχω δοκιμασει και τη συνταγη σου καρδουλα αλλα με αυτη πειναω αμεσως μετα!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Λιγο εκτος θεματος,αλλα μια και αναφερθηκε και το τηγανι.
    Εχετε κανενα τηγανι αψογο να προτεινετε μπας και γλυτωσουμε το λαδι στο τηγανι???

  14. #14

    Default

    Εγω πηρα ενα tefal στα 30ε (μεγαλης διαμετρου). Με μια μικρη επαλειψη με χαρτι δεν κολαει τιποτα!! Το εχω 2 χρονια και ειναι σε πολυ καλη κατασταση!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by TruePerformance View Post
    Εγω το περιμενω πως και πως τα πρωινα ρε παιδια.. Εχω δοκιμασει και τη συνταγη σου καρδουλα αλλα με αυτη πειναω αμεσως μετα!!
    Πες οτι σου αρέσει και δεν τη χορταίνεις




    Λιγο εκτος θεματος,αλλα μια και αναφερθηκε και το τηγανι.
    Εχετε κανενα τηγανι αψογο να προτεινετε μπας και γλυτωσουμε το λαδι στο τηγανι???

    Όπως σου είπε ο truePerformance, πάρε Γιάννη τεφάλ ή γενικά γνωστή μάρκα κι όχι από τα "καλάθια" για να είσαι σίγουρος από θέμα ποιότητας.

  16. #16
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    ΤΕFAL λεγεται :Ρ ε βαζεις μια σταγονα λαδακι κ εισαι κομπλε με νερο ειναι αηδια χαχαχαχ
    Εγώ ούτε νερό βάζω. Στο tefal σκέτο και γίνεται σούπερ.
    Μια κουταλιά (του γλυκού) κακάο και μια κανέλα επίσης μέσα στο μίγμα.
    Στο τέλος μια κουταλιά της σούπας μέλι από πάνω. Τελευταίως χρησιμοποιώ τερατσόμελο.
    Απλώς καταπληκτικό.
    Φυσικά το πιτάκι το έμαθα από την kardoula.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  17. #17

    Default

    Σου ειχα πει οταν εκανες το Vid οτι αυτο ηταν το πρωινο μου καθε μερα στο στρατο :) Γιαουρτι , 1 σκουπ whey , σταφιδες , καρυδια και βρωμη στο microwave :P Τον καφε τον επινα χωρια χαχαχα

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Α ναι!!! Εσύ ήσουν ε; Χεχεχε!!!!! Ωραίος

  19. #19
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Λεω να παρω αυτο εδω,το ειδα προχθες απο κοντα και φαινεται καλο και ποιοτικο.
    http://www.kotsovolos.gr/site/produc...catid=10104817
    Θα παρω την μεγιστη διαμετρο βασης,συμφωνα με την κουζινα μου και θα ειμαι οκ!

  20. #20
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by No Fear View Post
    Λεω να παρω αυτο εδω,το ειδα προχθες απο κοντα και φαινεται καλο και ποιοτικο.
    http://www.kotsovolos.gr/site/produc...catid=10104817
    Θα παρω την μεγιστη διαμετρο βασης,συμφωνα με την κουζινα μου και θα ειμαι οκ!
    Αντε καλα μαγειρεματα
    Μονο προσεχε να τα εχεις καλα με τη κοπελα σου...μεγαλο το βλεπω

  21. #21

    Default

    Παρα πολυ καλο ειναι αυτο απλα υποψιν με τη διασταση εγω προτιμω το 30αρι αν δεν κανω λαθος (το πιο μεγαλο που γινεται) για να μπορεις να μαγειρευεις για 2 μερες μαζι.. σε αυτο δεν νομιζω να μπορεις πανω απο 1-2 γευματα μαζι!

  22. #22
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-08-13
    Posts
    2

    Default

    Καλημέρα, εξαιρετική ιδέα για πρωινό.. Θα μπορούσα να ρωτήσω μέχρι πόσα γραμμάρια βρώμης είναι καλό να τρώμα το πρωί? Δεν μπορώ να βρω απάντηση στο Internet και οι περισσότερες συνταγές μιλάνε για 2 περίπου κουταλιές σούπας... μου φαίνεται εξαιρετικά μικρή ποσότητα αυτή!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    καλημέρα, δεν νομίζω να υπάρχει όριο στη ποσότητα. Τη κανονίζεις εσύ ανάλογα με τους στόχους σου και τα διατροφικά σου πλάνα.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  24. #24
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by TruePerformance View Post
    +1 Στον Αλέξανδρο.

    Παίρνεις ένα μπολ η ενα μπλέντερ. (θα σου πω τι βάζω εγώ και εσύ βαλέ τα μισά λογικά!)
    200γρ liquid egg whites (~5 αυγα)
    1 ολόκληρο αυγό
    100γρ βρώμη
    ΚΑΝΕΛΑ!!

    το χτυπάς καλά ενώ παράλληλα το τηγάνι σου ζεσταίνεται. Ρίχνεις το μίγμα στο τηγάνι (που είναι αντικολλητικο και έχεις κάνει μια επάλειψη με λαδάκι με λίγο χαρτί κουζίνας) και αμέσως χαμηλώνεις την εστία στο μισό η και λίγο χαμηλότερα αν είναι δυνατή. Εγώ βάζω και λίγες σταφίδες στο μιγμα μου για έξτρα γεύση . Αφού στερεοποιηθεί η πάνω μεριά το γυρνάς.


    Μπορείς να το συνδυάσεις με ένα φρουτακι !!



    Uploaded with ImageShack.us


    Καλή σου όρεξη :)

    πωπωπω πρωινιάτικα! Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ το πιτάκι, πού θα μου πάει...

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-08-13
    Posts
    2

    Default

    Πάντως εγώ βάζω την βρώμη, χρησιμοποιώ την tassimo για ζεστό νερό (γρήγορη λύση, χωρίς extra εξοπλισμό!!). Ανακατεύω, ρίχνω αλεσμένο λιναρόσπορο, mix ξηρούς καρπούς, μια μπανάνα σε κομματάκια, και λίγη κανέλα για νοστιμιά! Γρήγορο και νόστιμο.

  26. #26

    Default

    Για μένα δεν αντέχεται ο πολτός 80 γραμμάρια βρώμη + νερό από τον βραστήρα + 2-3 ασπράδια ή γιαούρτι. έχει πολύ όγκο !! ενώ το πιτακι ποιο συμμαζεμένο, συμπυκνωμένο ,δεν πέφτει στο στομάχι σαν πέτρα σε μένα !! και 15 λεπτά μετά πίνω και δυο ποτήρια νερό.

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Εγώ έφτιαχνα μέχρι κάποια στιγμή το πρωινό που πόσταρε παραπάνω η Ειρήνη με τη βρώμη, το γιαούρτι και τον καφέ. Έβαλα τη βρώμη σε μπωλ, έριχνα βραστό νερό και το σκέπαζα με 1 πιατάκι για να κλείσει τη θερμότητα μέσα και να ρουφήξει η βρώμη το νερό και το άφηνα είτε για λίγη ώρα να μην καίει ή το έβαζα ψυγείο για πιο γρήγορα, ή το ετοίμαζα από το βράδυ συνήθως. Και όταν ήταν να το φάω, έβαζα το γιαούρτι και το ανακάτευα και με κρατούσε 3-4 ώρες άνετα! ;)
    Τώρα βέβαια ο καθένας τη βρώμη την τρώει όπως βολεύεται. Τελευταία για να μην τρώω όλη μέρα γιαούρτια (που μου αρέσουν οι αλήθεια είναι αλλά δεν συμφέρει πολύ την τσέπη μου) βάζω τη βρώμη σε 1 μπωλ με 200ml γάλα 1,5%, 1 κ.γ. κακάο και 1 κ.γ. γλυκαντικό και τα αφήνω 2,5 λεπτά στο φούρνο μικροκυμάτων και μετά όταν το βγάζω, το ανακατεύω συνέχεια μέχρι να κρυώσει λίγο να τρώγεται και να ''δέσει''.

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Τώρα βέβαια ο καθένας τη βρώμη την τρώει όπως βολεύεται. Τελευταία για να μην τρώω όλη μέρα γιαούρτια (που μου αρέσουν οι αλήθεια είναι αλλά δεν συμφέρει πολύ την τσέπη μου) βάζω τη βρώμη σε 1 μπωλ με 200ml γάλα 1,5%, 1 κ.γ. κακάο και 1 κ.γ. γλυκαντικό και τα αφήνω 2,5 λεπτά στο φούρνο μικροκυμάτων και μετά όταν το βγάζω, το ανακατεύω συνέχεια μέχρι να κρυώσει λίγο να τρώγεται και να ''δέσει''.
    το ίδιο τρώμε!

  29. #29
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Χαχα! από σένα το είδα Ειρήνη! μην δω εγώ κάτι με κακάο και δεν το δοκιμάσω!

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    χαχα! σοκολατομανής κι εσύ ε;;! Άντε να ξημερώσει να το φάμε


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωινο γευμα και υπνος
    By Unlimited_22 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-12, 00:33
  2. Συμβουλή Για Το Πρωινό Γεύμα
    By gspyropo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-10, 04:57
  3. Πρωινό, το σημαντικότερο γεύμα!!!
    By geeko in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-05-05, 17:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •