Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 51
  1. #1
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default Χρόνια Πρόβλημα Πόνου Μέσης

    Καλημερα παιδια, απο περσυ τον χειμωνα εχω ενα προβλημα που ερχεται και φευγει, συνηθως εμφανιζεται χειμερινους μηνες. Με πιανει πονος αριστερα απο την μεση κατα την διαρκεια ασκησεων οχι παντα ιδιων. Π.χ εχθες με επιασε στα σκουατ για πρωτη φορα, ποιο παλια σε πισω δελτοειδης, σε αρσεις δικεφαλων, σε ωμους, σε οτι ακυρη ασκηση δηλαδη αλλα με χτυπαει στην μεση. Συνηθως μπορω να ολοκληρωσω το προγραμα χωρις να σταματησω. Εχθες στα σκουατ ομως παιθανα. Ο πονος ειναι οξυς φυσικα για λιγο και μουδιαζει και λιγο το αριστερο ποδι... Την αλλη μερα η την ποιο αλλη ειναι σαν να μην εγινε ποτε, ολα μια χαρα μετα απο λιγη θερμοφορα και τριψιμο.

    Εχει κανεις παρομοια εμπειρια? Θα βοηθησει μια ζωνη για αρση βαρων, η ασκησεις κοιλιακων ραχιαιων.. Εδω τονιζω οτι δεν κανω ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ...Του εχω σταματησει εδω και 1 χρονο επειδη τους βαριεμαι.

    Ξερω οτι πρεπει να δω γιατρο και να κανω καμμια ακτινογραφια αλλα οικονομικα δυσκολα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    οπως το περιγραφεις πιο πολυ για τραυματισμο μου κανει σε καποιο μυ κ οχι σε κοκκαλο.

    γιατρος δεν ειμαι ουτε ξερω θα ελεγα μια καλη ξεκουραση απο τα βαρη κ παγοθεραπεια
    αμα ειπα καμια μλκ ας με διορθωσουν

  3. #3
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Μονο σου εδωσες την απαντηση..
    Σταματησες ραχιαιους-κοιλιακους, την ποιο σημαντικη μυικη ομαδα οταν καποιος προπονειτε. Πως θα αντεξει ο κορμος την μυικη ενδυναμωση του ανω-κατω σωματος εαν δεν εχει δυναμη στη μεση?
    Σαν να βαζεις δεξια αριστερα μιας σανιδας κιλα συνεχως χωρις να βαζεις στο κεντρο..καποια στιγμη θα σπασει!
    Λοιπον, βαλε ξανα απο 3-4 σετακια κοιλιακους ραχιαιους 3 φορες τη εβδομαδα με μια μερα διαλλειμα και για κανα μηνα μεχρι αν στρωσει ο κορμος μειωσε την ενταση των αλλων ασκησεων που σε χτυπανε. Αμα δεις οτι εχεις προβλημα στις ασκησεις ραχιαιων ισως να εχεις οντως καποιο προβλημα στην μεση..
    Παρε ιδεες:



  4. #4
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Δεν ξερω αμα εχεις προηγουμενο τραυματισμο απο καποια ασκηση ή καποιο αλλο ιστορικο βεβαια, απλα η πρωτη μου σκεψη ηταν αυτη :)

  5. #5
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    το ότι ερχεται και φευγει δεν σημαινει κατι. φιλος είχε παρομοια συμπτωματα και κανοντας ακτινογραφια και στη συνεχεια μαγνητικη(οπου φανηκε καθαρα πλεον) ανακαλυψε οτι ειχε κήλες(δεν σε πανικοβαλλω). θα ηταν ασφαλεστερο να πας να το κοιταξεις και να σιγουρευτεις.

  6. #6
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Πρεπει να το δω. Απ οτι θυμαμαι οσο καιρο εκανα κοιλιακους ραχιαιους δεν ειχα ποτε προβλημα... Επισης δεν ειχα ποτε προβλημα κατα την εκτελεση ραχιαιων και κοιλιακων ακομα και με βαρη...
    Απ οτι δειχνει ειναι τραυματισμος που δεν τον αφηνω να ησυχασει.. Και μαλιστα μη γυμναζοντας μεση και αυξανοντας κιλα σε αλλα, τον επιβαρυνω ακομα περισσοτερο... Το θεμα ειναι τι ζημια εχει γινει, γι αυτο πρεπει να παω γιατρο.

  7. #7

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Καλημερα Νικο,οταν σε ποναει η μεση και ο πονος κατεβαινει στο ποδι μαλλον μιλαμε για ισχιαλγια http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%...B3%CE%AF%CE%B1 .Μιας και την εχω πατησει και εχω ,θα σου προτινα να ξεκουραστεις αυτες τις μερες και να δεις γιατρο .Πιστευω οτι μιας και το προβλημα ειναι χρονιο οπως λες,θα επρεπε να εχεις παρει ηδη απαντησεις απο γιατρο και οχι οταν ο πονος κανει την εμφανισει του.
    Εγω ειχα ενα μικρο προβλημα στον 4ο-5ο σπονδυλο.Αυτο ομως το εδειξε η μαγνητικη.Κανε ενα οφφ απο βαρη,ακομα και απο κοιλιακους και επισκεψου εναν γιατρο.Η μεση ειναι το βασικο μας στηριγμα.Αν δεν την θεραπευσεις απλα θα ξεκινας και θα σταματας τα βαρη καθε τοσο.

  8. #8

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Μονο σου εδωσες την απαντηση..
    Σταματησες ραχιαιους-κοιλιακους, την ποιο σημαντικη μυικη ομαδα οταν καποιος προπονειτε. Πως θα αντεξει ο κορμος την μυικη ενδυναμωση του ανω-κατω σωματος εαν δεν εχει δυναμη στη μεση?
    Ποιός σου είπε οτι τους σταμάτησε? Αν κάνει πολυαρθρικές ασκήσεις (στην προκειμένη περίπτωση squats, αρσεις, κωπηλατική με μπάρα, μονοζυγο, στρατιωτικές πιέσεις, κάμψεις δικεφάλων με μπάρα) μια χαρά ασκεί τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους.

    Εγω έχω κόψει τις απομονωτικές ασκήσεις κοιλιακών εδώ και παραπάνω από έναν χρόνο και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Κάνω όλες τις βαριές ασκήσεις για την μέση, δηλαδή squats, αρσεις, στρατιωτικές πιέσεις, κωπηλατική με μπάρα, με πολλά κιλά σε όλες εκτός των squats λόγω προβλήματος στα γονατα και όλα βαίνουν καλώς. Δεν πρόκειται να με "σώσουν" τα "ροκανίσματα" (LOL) από 120 κιλά άρσεις ούτε από 90 κιλά κωπηλατικη. Αν πάθω κατι θα είναι από λάθος τεχνική ή από αδυναμία των αρθρώσεων να ακολουθήσουν το μυικο σύστημα.

    Οι απομονωτικές ασκήσεις κοιλιακών είναι συνήθως άχρηστες και για γέλια (πχ ροκανίσματα στον πάγκο, μιλάμε για ΤΗΝ άχρηστη άσκηση, μόνο με φρενήρη ρυθμό και ατελειωτες επαναλήψεις έχει κάποιο νόημα, σαν αερόβια), οι ασκήσεις που αξίζουν (σε μονόζυγο και δίζυγο κανονικό, όχι γυμναστηρίου) είναι τόσο δύσκολες που ο μέσος αθλούμενος δεν μπορεί ή δεν πρέπει να τις κάνει.

    Επι της ουσίας, εγώ προτείνω να πας σε γιατρό και να κάνεις μαγνητική. Αυτό το μούδιασμα στο πόδι είναι πολύ ύποπτο και ανησυχητικό. Εννοείται σταμάτα το γυμναστήριο μέχρι να μάθεις τι συμβαίνει.

  9. #9
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Γι αυτο τον λογο τις ειχα σταματησει, κανω ολα τα παραπανω, σκουατ, κωπηλατικη, μονοζυγο, στρατιωτικες.. Πιστευω αυτες καλυπτουν τον κορμο..

  10. #10
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω, το πρώτο πράγμα που έπρεπε ήδη να είχες κάνει είναι να πας σε γιατρό.
    Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στη μέση, να ξαναρχίσεις να κάνεις ασκήσεις για τον κορμό και επίσης τις μέρες που γυμνάζεις κοιλιακούς κάνε και καμία άσκηση από 2-3 σετ για τον εγκάρσιο κοιλιακό μυ, είναι ένας μυς που σε βοηθάει στη σταθεροποίηση του κορμού, δεν είναι φανταχτερός, δεν χαρίζει 6-pack ή οτιδήποτε άλλο, είναι όμως σημαντικός! Επίσης σου θέτω ένα ερώτημα να το απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου: μήπως για να ανέβεις κιλά στις ασκήσεις χρησιμοποιείς το momentum του σώματος σου για να "κλέψεις" και σε χτυπάει καμιά φορά στη μέση, γιατί η λάθος τεχνική μπορεί να δημιουργήσει τέτοια προβλήματα;
    Πάντως ότι και να 'ναι σου εύχομαι περαστικά
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  11. #11

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Ποιός σου είπε οτι τους σταμάτησε? Αν κάνει πολυαρθρικές ασκήσεις (στην προκειμένη περίπτωση squats, αρσεις, κωπηλατική με μπάρα, μονοζυγο, στρατιωτικές πιέσεις, κάμψεις δικεφάλων με μπάρα) μια χαρά ασκεί τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους.

    Εγω έχω κόψει τις απομονωτικές ασκήσεις κοιλιακών εδώ και παραπάνω από έναν χρόνο και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Κάνω όλες τις βαριές ασκήσεις για την μέση, δηλαδή squats, αρσεις, στρατιωτικές πιέσεις, κωπηλατική με μπάρα, με πολλά κιλά σε όλες εκτός των squats λόγω προβλήματος στα γονατα και όλα βαίνουν καλώς. Δεν πρόκειται να με "σώσουν" τα "ροκανίσματα" (LOL) από 120 κιλά άρσεις ούτε από 90 κιλά κωπηλατικη. Αν πάθω κατι θα είναι από λάθος τεχνική ή από αδυναμία των αρθρώσεων να ακολουθήσουν το μυικο σύστημα.

    Οι απομονωτικές ασκήσεις κοιλιακών είναι συνήθως άχρηστες και για γέλια (πχ ροκανίσματα στον πάγκο, μιλάμε για ΤΗΝ άχρηστη άσκηση, μόνο με φρενήρη ρυθμό και ατελειωτες επαναλήψεις έχει κάποιο νόημα, σαν αερόβια), οι ασκήσεις που αξίζουν (σε μονόζυγο και δίζυγο κανονικό, όχι γυμναστηρίου) είναι τόσο δύσκολες που ο μέσος αθλούμενος δεν μπορεί ή δεν πρέπει να τις κάνει.

    Επι της ουσίας, εγώ προτείνω να πας σε γιατρό και να κάνεις μαγνητική. Αυτό το μούδιασμα στο πόδι είναι πολύ ύποπτο και ανησυχητικό. Εννοείται σταμάτα το γυμναστήριο μέχρι να μάθεις τι συμβαίνει.

    Οι κοιλιακοι μπορει να μην σε σωσουν σε τετοια κιλα ομως σιγουρα θα σε στηριξουν.Το οτι εχει ευαισθησια στη μεση,σημαινει οτι ειναι αδυναμο σημειο του.Αρα για να μπει σε τετοιες ασκησεις επιβαλεται να τους γυμνασει .Ειναι σαν να μου λες οτι θες να τρεξεις κατοσταρι για να κανεις ρεκορ αλλα δεν εχεις τρεξει ποτε σου.Πρωτα φτιαχνεις την φυσικη σου κατασταση και μετα μπαινεις στα υπολοιπα.
    Ποτε δεν ειναι αχρηστες ασκησεις που γυμναζουν σημεια του σωματος μας που μας δινουν στηριξη.Γνωμη μου ,φιλικα παντα

  12. #12

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_f3n View Post
    Γι αυτο τον λογο τις ειχα σταματησει, κανω ολα τα παραπανω, σκουατ, κωπηλατικη, μονοζυγο, στρατιωτικες.. Πιστευω αυτες καλυπτουν τον κορμο..
    Σωστός, όμως τώρα πρεπει να δεις έναν γιατρό γιατί κάτι δεν πάει καλά. Αν δεν είναι κάτι σοβαρό θα ξεκουραστείς λίγο καιρό και θα επανέλθεις, αν όμως είναι τότε ακολουθώντας την θεραπεία που θα σου προτείνει ο γιατρός θα γλιτώσεις τον εαυτό σου από μεγάλα βάσανα και θα διασφαλίσεις και το μέλλον σου στο γυμναστήριο. Αν σε αφήσει η μέση τότε ξέχνα τα όλα, μην παίζεις με την υγεία σου. Παράτα το φόρουμ και κάνε την λογική κίνηση.

  13. #13
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Ναι αυτο που λες ειναι πολυ πιθανο σε καποιες ασκησεις.. αλλα δεν τραυματιζομαι παντα ουτε με πολλα κιλα, μπορει να σηκωσω το παιδι και να πονεσει ας πουμε, 13κιλα ειναι.. Ολο το καλοκαιρι δεν πονεσα... Τελος παντων μονο ο γιατρος και μια αξονικη θα δωσουν απαντηση. Αυτοι στο ικα ειναι ικανοι να μου δωσουν ραντεβου σε 3μηνες ομως...

  14. #14
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Δεν υπαρχει αυτο που λετε !!!
    Αν ειναι ετσι μη γυμναζεις ξεχωριστα δικεφαλα - τρικεφαλα γιατι "δουλευουν" με πλατη - στηθος....
    Ειναι μια ανεξαρτητη μυικη ομαδα οπως οι υπολοιπες και θα γυμναστει οπως και αυτες !!!....ουτε υπερβολες με καθε μερα χτυπημα αλλα ουτε δικαιολογιες του τυπου χτυπιουντε μα τις βαριες πολυαθρικες !!!!!
    Εκανα ενα μηνα να τους γυμνασω και αυτες τις μερες ουτε να φταρνιστω δεν μπορω απο τον πονο τους , που σημαινει οτι το ερεθισμα που δεχονται απο τις πολυαθρικες ειναι κατω του μετριου.....
    Συμπερασμα ....μην αφηνεται μυικες ομαδες στο "υπολοιπο" !!!!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  15. #15
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Παντως εχετε σπασει ρεκορ ταχυτητας απαντησεων ε?


    Μια ζωνη γυμναστικης θα βοηθησει?? Ειδικα σε σκουατ , κοπηλατικες , στρατιωτικες....
    Last edited by nikos_f3n; 30-01-13 at 11:08.

  16. #16

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Marvin View Post
    Ειναι σαν να μου λες οτι θες να τρεξεις κατοσταρι για να κανεις ρεκορ αλλα δεν εχεις τρεξει ποτε σου.Πρωτα φτιαχνεις την φυσικη σου κατασταση και μετα μπαινεις στα υπολοιπα.
    Ποτε δεν ειναι αχρηστες ασκησεις που γυμναζουν σημεια του σωματος μας που μας δινουν στηριξη.Γνωμη μου ,φιλικα παντα
    Η ένσταση μου είναι στο bold: οι απομονωτικές ασκήσεις κοιλιακών μετά από μερικούς μήνες στο γυμναστήριο είναι παντελώς άχρηστες. Όταν μπορείς σε μια άσκηση να κάνεις 50 επαναλήψεις (το λιγότερο) τότε αυτή η άσκηση πλεον δεν σε ενδυναμώνει ουτε στο ελάχιστο, απλως στρεσάρει την αεροβική σου ικανότητα.

    Για να σου δώσω παράδειγμα, είναι σαν να μου λες πως πρέπει να κανω κάμψεις για να προστατεύσω τους ώμους μου από τις πιέσεις πάγκου. Όταν ξεκίνησα αυτό είχε νόημα, διότι στον πάγκο έκανα 40 κιλά μάξιμουμ (ναι, από το απόλυτο 0 ξεκίνησα). Τώρα που κάνω 100 για 7, 110 για 3 και 120 για 1, το να πάρω 40 ή 50 κάμψεις δεν πρόκειται να μου προσφέρει καμία απολύτως προστασία, απλως θα με πρήξει και θα με λαχανιάσει, τίποτα άλλο (μην παρεξηγηθώ, τρομερή άσκηση οι κάμψεις, όχι σαν τα "ροκανίσματα", LOL). Τωρα την προστασία μου την προσφέρουν τα σετ με λιγότερα κιλά (είτε του ζεστάματος, είτε λειτουργικά) και οι δευτερεύουσες ασκήσεις.

    Γι'αυτό και η αναλογία με το κατοστάρι είναι λανθασμένη.

  17. #17

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Δεν υπαρχει αυτο που λετε !!!
    Αν ειναι ετσι μη γυμναζεις ξεχωριστα δικεφαλα - τρικεφαλα γιατι "δουλευουν" με πλατη - στηθος....

    Εκανα ενα μηνα να τους γυμνασω και αυτες τις μερες ουτε να φταρνιστω δεν μπορω απο τον πονο τους , που σημαινει οτι το ερεθισμα που δεχονται απο τις πολυαθρικες ειναι κατω του μετριου.....
    Καμία σχέση. Το ερέθισμα που δέχονται οι κοιλιακοί στις πολυαρθρικές είναι πολύ ισχυρό, πολύ ισχυρότερο από αυτό των δικεφάλων και τρικεφάλων στις ασκησεις πλάτης και στήθους (αν τις κάνει κανείς σωστα), και επαρκεί και για δύναμη και για εμφάνιση.

    Επίσης μπερδευεις το πιάσιμο με την σωστή δουλειά. Αν πάρω έναν τρίκιλο αλτήρα και κάνω 100 επαναληψεις αυτοσυγκέντρωσης στους δικεφαλους την άλλη μέρα δεν θα μπορώ να κουνήσω το χέρι μου. Αυτό τι σημαίνει, οτι έκανα καλύτερη δουλειά από τις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα που την άλλη μέρα μου αφήνουν απλως ενα ελαφρύ-λογικό πιάσιμο?

  18. #18
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Ποιός σου είπε οτι τους σταμάτησε? Αν κάνει πολυαρθρικές ασκήσεις (στην προκειμένη περίπτωση squats, αρσεις, κωπηλατική με μπάρα, μονοζυγο, στρατιωτικές πιέσεις, κάμψεις δικεφάλων με μπάρα) μια χαρά ασκεί τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους.

    Εγω έχω κόψει τις απομονωτικές ασκήσεις κοιλιακών εδώ και παραπάνω από έναν χρόνο και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Κάνω όλες τις βαριές ασκήσεις για την μέση, δηλαδή squats, αρσεις, στρατιωτικές πιέσεις, κωπηλατική με μπάρα, με πολλά κιλά σε όλες εκτός των squats λόγω προβλήματος στα γονατα και όλα βαίνουν καλώς. Δεν πρόκειται να με "σώσουν" τα "ροκανίσματα" (LOL) από 120 κιλά άρσεις ούτε από 90 κιλά κωπηλατικη. Αν πάθω κατι θα είναι από λάθος τεχνική ή από αδυναμία των αρθρώσεων να ακολουθήσουν το μυικο σύστημα.

    Οι απομονωτικές ασκήσεις κοιλιακών είναι συνήθως άχρηστες και για γέλια (πχ ροκανίσματα στον πάγκο, μιλάμε για ΤΗΝ άχρηστη άσκηση, μόνο με φρενήρη ρυθμό και ατελειωτες επαναλήψεις έχει κάποιο νόημα, σαν αερόβια), οι ασκήσεις που αξίζουν (σε μονόζυγο και δίζυγο κανονικό, όχι γυμναστηρίου) είναι τόσο δύσκολες που ο μέσος αθλούμενος δεν μπορεί ή δεν πρέπει να τις κάνει.
    .
    Δεν ηξερα οτι οι αρσεις θανατου, τα σκουοτ και οι στρατιωτικες δουλευουν κοιλιακους..μαλλον επειδη δεν τους δουλεουν ( η τουλαχιστον δεν δινουν ενδυναμωση ) ..και η φιλοσοφια οτι ' οι αρσεις ποδιων στο μονοζυγο ειναι δυσκολες' ειναι γελοια απο μονη της..αν ειναι ετσι επειδη ειναι δυσκολο να ανεβεις στα κιλα στα δικεφαλα, μην ανεβεις και περιμενε να εχεις αναπτυξη μονο απο την προπ. πλατης..Ο καθενας μπορει να ξεκινησει με αρσεις ποδιων με λυγισμενα ποδια στην αρχη και μετα να προχωρησει σε τεντωμενα..και επιπλεον, μπορει τα ροκανισματα ειναι απλα απο μονα τους, αλλα με ενα 10κιλο πισω απο το κεφαλι γινονται εξαιρετικη ασκση..Και μονος του ειπε ο φιλος οτι οταν εκανε ασκησεις απομωνοτικες για ραχη-κοιλια δεν ειχε πονους στην μεση..

    Και το απαξιωτικο υφος δεν χρειαζετε, ετσι?
    Last edited by Κωστας21; 30-01-13 at 11:29.

  19. #19

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_f3n View Post
    Παντως εχετε σπασει ρεκορ ταχυτητας απαντησεων ε?


    Μια ζωνη γυμναστικης θα βοηθησει?? Ειδικα σε σκουατ , κοπηλατικες , στρατιωτικες....
    Εγώ προσωπικώς δεν χρησιμοποιώ ζώνη, αν και τώρα που έχουν αυξηθεί τα κιλά που σηκώνω θα αρχίσω να χρησιμοποιώ για λόγους ασφαλείας.

    Για την περίπτωση σου είναι παρακινδυνευμένο. Μπορεί η ζώνη να κρύψει το πρόβλημα και να συνεχίσεις ενω δεν θα πρέπει. Δεν ξέρω, γιατρός δεν είμαι, μπορεί να είμαι και υπερβολικός.

  20. #20
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Να πας να κάνεις εξετάσεις (μαγνητική καλύτερα), δεν λύνονται στο διαδίκτυο αυτά τα θέματα φίλε μου, είναι πάρα πολύ ανησυχητικό να σου μουδιάζει το πόδι, εμένα για κοίλη μου ακούγεται η οποία χτυπάει νεύρο για αυτό σου μουδιάζει το πόδι.
    Last edited by Mikekan; 30-01-13 at 11:29.

  21. #21
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Γιατρο θα δω δεν το συζηταω, για μετα λεω... αν δεν δω γιατρο ειναι συμβολαιο με την καταστροφη καποια στιγμη.. Ομως ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ... ενας λογος που δεν εχω παει ακομα ειναι αυτος.. Οταν ειχα προβλημα με τα γονατα με γεμισαν φαρμακα που δεν εκαναν τπτ.. Η λυση ξερετε ποια ηταν... Γυμναστικη και χασιμο 10 κιλων... Απο τοτε τα γονατα μου ειναι ΟΚ

  22. #22
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Μετά θα κάνεις κοιλιακούς ραχιαίους να σφίξεις το κορμό σου, θα ξεχάσεις τις περίεργες ασκήσεις και όσο λιγότερα κιλά είσαι τόσο το καλύτερο. Αυτά.

  23. #23

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Δεν ηξερα οτι οι αρσεις θανατου, τα σκουοτ και οι στρατιωτικες δουλευουν κοιλιακους..μαλλον επειδη δεν τους δουλεουν ( η τουλαχιστον δεν δινουν ενδυναμωση )
    Όχι, δεν δουλευουν. Η μπάρα πχ στις στρατιωτικές ισορροπεί πάνω από το κεφάλι σου με το Χέρι Του Θεου, δεν την κρατάει ο κορμός. Το ίδιο και για τα καθίσματα.

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    και η φιλοσοφια οτι ' οι αρσεις ποδιων στο μονοζυγο ειναι δυσκολες' ειναι γελοια απο μονη της..
    Ποιός σου είπε πως μιλαώ για άρσεις ποδιών? Μην προτρέχεις βασιζόμενος στις γνώσεις σου, διότι αυτες μπορεί να είναι ιδιαιτέρως περιορισμένες.

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    μπορει τα ροκανισματα ειναι απλα απο μονα τους, αλλα με ενα 10κιλο πισω απο το κεφαλι γινονται εξαιρετικη ασκση..
    Εξαιρετική άσκηση. Για αερόβια.

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Και το απαξιωτικο υφος δεν χρειαζετε, ετσι?
    Σωστά.
    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    η φιλοσοφια οτι ' οι αρσεις ποδιων στο μονοζυγο ειναι δυσκολες' ειναι γελοια απο μονη της..

  24. #24
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Να πας να κάνεις εξετάσεις (μαγνητική καλύτερα), δεν λύνονται στο διαδίκτυο αυτά τα θέματα φίλε μου, είναι πάρα πολύ ανησυχητικό να σου μουδιάζει το πόδι, εμένα για κοίλη μου ακούγεται η οποία χτυπάει νεύρο για αυτό σου μουδιάζει το πόδι.
    +1000

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Δεν ηξερα οτι οι αρσεις θανατου, τα σκουοτ και οι στρατιωτικες δουλευουν κοιλιακους..μαλλον επειδη δεν τους δουλεουν ( η τουλαχιστον δεν δινουν ενδυναμωση ) ..και η φιλοσοφια οτι ' οι αρσεις ποδιων στο μονοζυγο ειναι δυσκολες' ειναι γελοια απο μονη της..αν ειναι ετσι επειδη ειναι δυσκολο να ανεβεις στα κιλα στα δικεφαλα, μην ανεβεις και περιμενε να εχεις αναπτυξη μονο απο την προπ. πλατης..Ο καθενας μπορει να ξεκινησει με αρσεις ποδιων με λυγισμενα ποδια στην αρχη και μετα να προχωρησει σε τεντωμενα..και επιπλεον, μπορει τα ροκανισματα ειναι απλα απο μονα τους, αλλα με ενα 10κιλο πισω απο το κεφαλι γινονται εξαιρετικη ασκση..Και μονος του ειπε ο φιλος οτι οταν εκανε ασκησεις απομωνοτικες για ραχη-κοιλια δεν ειχε πονους στην μεση..

    Και το απαξιωτικο υφος δεν χρειαζετε, ετσι?

    Με 10 κιλο πίσω από το κεφάλι, γινεται εξαιρετική άσκηση για να σου μεινει ο αυχένας στο χέρι..
    Φίλε μου, φιλικα, αν το κανεις, αλλαξε το. Το βάρος παντα μπροστα θα το εχεις.

    Tώρα για τους κοιλιακούς και για το αν γυμνάζονται με στρατιωτικές πιέσεις και άλλες πολυμυικές ασκήσεις, αυτό είναι αυτονόητο βρε παιδιά.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_f3n View Post
    Γιατρο θα δω δεν το συζηταω, για μετα λεω... αν δεν δω γιατρο ειναι συμβολαιο με την καταστροφη καποια στιγμη.. Ομως ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ... ενας λογος που δεν εχω παει ακομα ειναι αυτος.. Οταν ειχα προβλημα με τα γονατα με γεμισαν φαρμακα που δεν εκαναν τπτ.. Η λυση ξερετε ποια ηταν... Γυμναστικη και χασιμο 10 κιλων... Απο τοτε τα γονατα μου ειναι ΟΚ

    Ναι αλλά βλέπω ότι έχεις καιρό το πρόβλημα και δεν κάνεις κάτι. Να πας άμεσα, με τη μέση δεν παίζουν και μπορεί να το επιβαρύνεις καθημερινά με τις ασκήσεις που κάνεις!

    Στα λέω ως παθών με 3 κοίλες, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.
    Last edited by Mikekan; 30-01-13 at 11:57.

  27. #27
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Όχι, δεν δουλευουν. Η μπάρα πχ στις στρατιωτικές ισορροπεί πάνω από το κεφάλι σου με το Χέρι Του Θεου, δεν την κρατάει ο κορμός. Το ίδιο και για τα καθίσματα.



    Ποιός σου είπε πως μιλαώ για άρσεις ποδιών? Μην προτρέχεις βασιζόμενος στις γνώσεις σου, διότι αυτες μπορεί να είναι ιδιαιτέρως περιορισμένες.



    Εξαιρετική άσκηση. Για αερόβια.



    Σωστά.
    Στο μονοζυγο δεν κανεις και τιποτα αλλο απομονωτοτικο γαι τους κοιλιακους εκτος απο αρσεις ποδιων και οτι σχετιζετε με αυτες. Αεροβιο με 10κιλο στο κεφαλι? ναι οκ, αμα εισαι τιτανας. Και μην το πας σε προσωπικο επιπεδο, δεν αναφερθηκα στις γνωσεις σου..πολυ εμπειροτεροι απο εσενα στο φορουμ συμφωνησαν οτι οι απομονωτικες ασκησεις κοιλιακων και κορμου δεν ειναι αχρηστες-τωρα ειναι στο χερι σου να πιστευεις οτι ολοι ειμαστε τρελοι, αλλα μην χαρακτηριζεις τις γνωσεις των αλλων οταν οι δικες σου δεν ειναι ξεκαθαρες
    Last edited by Κωστας21; 30-01-13 at 12:01.

  28. #28
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Και η αντιμετωπιση της κοιλης ειναι???

  29. #29
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Με 10 κιλο πίσω από το κεφάλι, γινεται εξαιρετική άσκηση για να σου μεινει ο αυχένας στο χέρι..
    Φίλε μου, φιλικα, αν το κανεις, αλλαξε το. Το βάρος παντα μπροστα θα το εχεις.

    Tώρα για τους κοιλιακούς και για το αν γυμνάζονται με στρατιωτικές πιέσεις και άλλες πολυμυικές ασκήσεις, αυτό είναι αυτονόητο βρε παιδιά.
    κανω μονο αρσεις ποδιων στο μονοζυγο και παραλλαγες διοτι παραειναι πια ευκολο το 10κιλο, αλλα οταν εκανα το στηριζα με τα χερια βρε οχι με το κεφαλι! :)

  30. #30
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_f3n View Post
    Και η αντιμετωπιση της κοιλης ειναι???
    Εγχείρηση μόνο αν σου παραλύσει το πόδι, αλλιώς πολλή προσοχή! Δεν σηκώνεις βάρη με περίεργο τρόπο, χάνεις κιλά (όσο λιγότερα είσαι τόσο καλύτερα) και δυναμώνεις κορμό. Γυμναστήριο κάνεις απλά όχι πολλά βάρη όρθιος, deadlift κτλ.

    Εγώ γυμνάζομαι κανονικότατα εδώ και δύο χρόνια χωρίς τη παραμικρή ενόχληση μετά από ένα δίμηνο που δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι.
    Last edited by Mikekan; 30-01-13 at 12:01.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SOS συσχετιση πονου στο καλαμι με ενοχληση στην μεση
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 25-03-12, 00:36
  2. Dennis Wolf - Στο κρεβάτι του πόνου!
    By GnG in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 1
    Last Post: 09-02-12, 15:22
  3. Αποφυγή μυικού πόνου!
    By Pavlakos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 25-10-10, 20:51
  4. Προβλημα μεσης και απορίες προπονησης
    By SeneN in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-07, 01:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •