Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-01-13
    Posts
    8

    Default Διατροφή Για Κάψιμο Λίπους

    Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ

    Εψαξα το φορουμ για της διατροφες αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

    Η διατροφη που ψαχνω ειναι να καψω οτι λιπως μου εμεινε και να κανω γραμμωση.

    Προγραμμα για γυμναστήριο εχω δεν χρειαζομαι, απλα με την διατροφη εχω προβλημα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων :)

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Γράψε πρώτα λίγα πράγματα για σένα. Ύψςο, βάρος ηλικία, πόσο καιρό αθλείσαι, κλπ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    29-01-13
    Posts
    8

    Default

    Το ύφος μου είναι περίπου 1.70 και βάρος 65κιλά. Είμαι 16 χρονών και πηγαίνω 8 χρόνια τζούντο και είναι 4 μήνες τώρα που είμαι γραμένος και στο γημναστίριο. Είμαι αρκετά φουσκομένος το μόνο που θέλω είναι να χάσω οτι λίπως μου έμεινε και να κάνω καλή γράμωση των μιών. Ευχαριστώ

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ζυγίζεις λίγα κιλά για το ύψος σου, και είσαι σε μια ηλικία που επιτρέπει την παράλληλη καύση λίπους και την απόκτηση και ωρίμανση μυικής μάζας. Αφού δε θέλεις να βάλεις όγκο, φτιάξε μια διατροφή ισοθερμιδική και πρόσθεσε 2-3 αερόβιες τη βδομάδα, για να καθαρίζει το σώμα από λίπος. Όταν καθαρίσεις όσο θέλεις, μπορείς να ξεκινήσεις εκ νέου την αύξηση μυικής μάζας, με μια ελαφρώς υπερθερμιδική διατροφή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Member
    Join Date
    29-01-13
    Posts
    8

    Default

    Μπορείς να μου φτιάκσεις εσι μια ολοκληρομένη διατροφή που πρέπει να κάνω για να χάσω το λίπως που μου έμεινε και να βάλω λίγο σε όγκο, ώστε μετά να κάνω καλή γράμωση

  6. #6
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Quote Originally Posted by Nika View Post
    Μπορείς να μου φτιάκσεις εσι μια ολοκληρομένη διατροφή που πρέπει να κάνω για να χάσω το λίπως που μου έμεινε και να βάλω λίγο σε όγκο, ώστε μετά να κάνω καλή γράμωση
    Δυστυχως αυτο δεν προκεται να γινει. Τη διατροφη πρεπει να τη κανεις μονος σου. Μαλλον δεν εψαξες καλα το φορουμ.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  7. #7
    New Member
    Join Date
    29-01-13
    Posts
    8

    Default

    Γιατί φίλε δεν μπορεί να μου γράψει την διατροφή που του ζητάω θα γίνει τίποτα άμα την γράψη? εγω δεν εχω ιδέα τι διατροφή να κάνω γιαφτό θέλω να μου προτίνει μια καλή διατροφή

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έτοιμη τροφή φίλε μου δεν δίνει κανένας εδώ μέσα. Φαντάσου να καθόμασταν σε κάθε νέο μέλος να γράφαμε διατροφή και πρόγραμμα !! Δε θα έπρεπε να κάνουμε τίποτα άλλο...

    Εσύ θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο, να κάτσεις να διαβάσεις το φόρουμ, και να βγάλεις μια διατροφή. Μετά θα την ποστάρεις εδώ και θα γίνουν οι τυχόν διορθώσεις. Όλα όσα σου χρειάζονται, υπάρχουν εδώ μέσα !!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    New Member
    Join Date
    29-01-13
    Posts
    8

    Default

    να ρωτισω λιγο φιλε επειδη ειμαι καινουριος στο forum που μπορω να βρω της διατροφες?

  10. #10
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Quote Originally Posted by Nika View Post
    να ρωτισω λιγο φιλε επειδη ειμαι καινουριος στο forum που μπορω να βρω της διατροφες?
    Ξεκινα απο εδω... http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=36
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  11. #11
    New Member
    Join Date
    29-01-13
    Posts
    8

    Default

    παιδια η διατροφη που εβγαλα ειναι αφτη. Γευμα 1 (07:45) βρωμη κουακερ και 1 ποτηρι γαλα. Γευμα 2 (14:30)κοτοπουλο στηθος και σαλατα με (αγγουρι,ντοματα,μαρουλι,και καροτο). Γευμα 3 (20:10)ρυζι και παλι σαλατα. Γευμα 4 (22:15) ενα γιαουρτι και φρουτα.

  12. #12
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Το πρωί αυτά που τρως είναι λίγα και επίσης δεν γίνεται να μένεις τόσες ώρες νηστικός μέχρι το μεσημέρι.
    Στο μεσημεριανό σου δεν βλέπω καμία πηγή υδατάνθρακα κατά τα άλλα είναι εντάξει σαν γεύμα απλά δεν λες ποσότητες.
    Στο τρίτο γεύμα δεν υπάρχει πηγή πρωτεΐνης και μεγάλη απόσταση από το προηγούμενο γεύμα σου.
    Τέλος στο βραδινό σου καλύτερα να αντικαταστήσεις τα φρούτα με λίγους ξηρούς καρπούς.
    Αυτά που σου γράφω είναι τελείως γενικότητες από τη στιγμή που και τα δεδομένα που έχω είναι γενικότητες (π.χ. δεν ξέρω πότε κάνεις προπόνηση).
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  13. #13
    New Member
    Join Date
    29-01-13
    Posts
    8

    Default

    κοιτα εγω ειμαι τζουντοκας 8χρονια και ειναι 4μηνες που γραφτηκα στο γυμναστιριο. παω τζουντο και μετα το τζουντο κατευθειαν γυμναστιριο η το αντιθετο αναλογα με το ωραριο. δευτερα και παρασκευη εχω τζουντο 6:30 ωστε πηγαινω γυμναστιριο μετα το σχολειο. τριτη και πεμπτη εχω 4:30 μεχρι 6:00 τζουντο αρα πηγαινω μετα το τζουντο γυμναστιριο. και τεταρτη κατα τις 6:00 παω μονο γυμναστιριο. ειναι δυσκολες οι ωρες και δεν εχω ιδεα τι διατροφη να κανω. εσι τι διατροφη θα μου σιμβουλευες αναλογα με τις ωρες που σου εγραψα

  14. #14
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Καντο καπως ετσι.
    (τις ποσοτητες τις καθοριζεις εσυ)

    Γευμα 1 (07:45) κουακερ, γαλα, αυγα.
    Γευμα 2 (~11) σαντουιτς με τονο η τυρι χαμηλων λιπαρων κτλπ (απ οτι καταλαβα εισαι μαθητης)
    Γευμα 3 (14:30) κοτοπουλο στηθος, ρυζι και σαλατα με (αγγουρι,ντοματα,μαρουλι,και καροτο).
    Γευμα 4 (~19:00) ρυζι και παλι σαλατα (προσθεσε μια πηγη πρωτεινης και εδω μοσχαρι, κοτοπουλο κτλπ).
    Γευμα 5 (22:15) ενα γιαουρτι και ξηρους καρπους της αρεσκειας σου (αμυγδαλα, καρυδια).

    Επειδη και εγω ασχολουμαι με πολεμικη τεχνη και εχω τρεις προπονησεις τη βδομαδα τριτη-τεταρτη-παρασκευη κανω βαρη δευτερα, πεμπτη και μια απο τις μερες της προπονησης. Το να κανεις 3-4 φορες τη βδομαδα και βαρη και πολεμικη τεχνη ειναι κουραστικο. Επισης προσπαθησε να κανεις το τζουντο μετα τα βαρη για το χρησιμοποιησεις σαν αεροβια. (οποτε αυτο ειναι δυνατο)
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by laf View Post
    Καντο καπως ετσι.
    (τις ποσοτητες τις καθοριζεις εσυ)

    Γευμα 1 (07:45) κουακερ, γαλα, αυγα.
    Γευμα 2 (~11) σαντουιτς με τονο η τυρι χαμηλων λιπαρων κτλπ (απ οτι καταλαβα εισαι μαθητης)
    Γευμα 3 (14:30) κοτοπουλο στηθος, ρυζι και σαλατα με (αγγουρι,ντοματα,μαρουλι,και καροτο).
    Γευμα 4 (~19:00) ρυζι και παλι σαλατα (προσθεσε μια πηγη πρωτεινης και εδω μοσχαρι, κοτοπουλο κτλπ).
    Γευμα 5 (22:15) ενα γιαουρτι και ξηρους καρπους της αρεσκειας σου (αμυγδαλα, καρυδια).

    Επειδη και εγω ασχολουμαι με πολεμικη τεχνη και εχω τρεις προπονησεις τη βδομαδα τριτη-τεταρτη-παρασκευη κανω βαρη δευτερα, πεμπτη και μια απο τις μερες της προπονησης. Το να κανεις 3-4 φορες τη βδομαδα και βαρη και πολεμικη τεχνη ειναι κουραστικο. Επισης προσπαθησε να κανεις το τζουντο μετα τα βαρη για το χρησιμοποιησεις σαν αεροβια. (οποτε αυτο ειναι δυνατο)
    θελει αλλο ενα γευμα...

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κάνεις λάθος. Μια χαρά είναι η διατροφή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    New Member
    Join Date
    29-01-13
    Posts
    8

    Default

    ευχαριστω παιδια, τα αυγα να τα τροω σκετα? και το γιαουρτι μπορει να ειναι στραγγιστο 0%? το Γευμα 2 μπορουμε να το αντικαταστισουμε με κατι αλλο γιατι ειμαι εν ωρα σχολειου. και κατι τελευταιο σε αυτη τη διατροφη μην βαλω καθολου φρουτα?

  18. #18
    New Member CaLua's Avatar
    Join Date
    23-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    93

    Default

    Τα αυγα να τα τρως βρασμενα οποσδηποτε , ενα ολόκληρο καθε μερα , τα υπόλοιπα ασπραδια .. Στο γευμα 2 δεν ειναι τιποτα να τρως ενα τοστακι στο διαλειμμα ! Αν θες να πρσθεσεις 2 φρουτα μεσα στην μερα σου , εγω θα σου ελεγα να βαλεις ενα στο πρωτο γευμα και ενα στο δευτερο μαζι με το τοστ .
    You are the architect of your own destiny so be a good architect !

  19. #19
    New Bodybuilder Pink_kitty's Avatar
    Join Date
    02-02-18
    Posts
    1

    Default

    Καλησπέρα σε όλους,αντιμετωπίζω πρόβλημα καθώς προσπαθώ να διατηρήσω μια σωστή διατροφή συνδιασμενη απο έντονη γυμναστική ώστε να ''στεγνώσω'' .Αποφευγω τροφές με λιπαρά ,εχω να φαω τηγανιτα πολυ καιρο ,αποφευγω μακαρονια και προσπαθω σε καθε γεύμα μου να υπάρχει πηγη πρωτείνης.Παρ όλα αυτα ,ενω βλέπω αποτελέσματα ,καποιες μέρες θέλω τόσο πολυ να καταναλώσω υδατανθρακες,που καταλήγω καποια πρωινά να τρώω καποια κορν φλεικς που δεν εχω καν στη διατροφη μου ,κοο ποπς πχ.και να τρωω τρια μπωλ απο την ανάγκη μου για υδατάνθρακες.Πιστευετε πως είναι μεγαλο μειον αυτο?Μπορει αυτο να μου εδωσε βαρος ας πούμε?

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ανοιξε ενα νεο τοπικ στη γυναικεια ενοτητα και γραψε μας ποσο χρ εισαι, βαρος, υψος, ποσο καιρο κανεις γυμναστικη, τι γυμναστικη κανεις και τι διατροφη αναλυτικα.
    Απο αυτο το λιγο παντως, το προβλημα σου ειναι πως κανεις ακραια διατροφη εξοστρακιζοντας το λιπος και κανοντας υπερβολες στην γυμναστική. Γι αυτο και εχεις τασεις να τρως υδατ. και τροφες που δεν ετρωγες μεχρι τωρα και τα οποια στην συνεχεια θα καταληξουν σε επεισοδια υπερφαγιας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κάψιμο λίπους
    By Menin in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 14-09-12, 03:42
  2. Διατροφή Για Κάψιμο Λίπους Σε Περίοδο Σαρακοστής
    By alexandergreek in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 12-02-12, 15:41
  3. Διατροφή Για Κάψιμο Λίπους
    By Giwrgos_10 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 09-12-11, 18:09
  4. Διατροφή για κάψιμο λίπους
    By irene in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 13-05-11, 15:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •