Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1

    Default Πρωινό Γεύμα

    Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να μου πειτε καμια λυση σχετικα με το πρωινο γευμα. Το πρωι παντα τροο πιτακι βρωμης,αλλα λογο καποιας δουλειας που κανω δεν προλαβενω να κανω αυτο το γευμα. Καμια συμβουλη? Εχει και κανενας αλλος αυτο το προβλημα?

  2. #2
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Μπορείς να φας βρώμη με γάλα/γιαούρτι/αυγά και κανένα φρούτο (μήλο/αχλάδι), αντί να φτιάξεις το πιτάκι
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  3. #3
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by BruceLee97 View Post
    Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να μου πειτε καμια λυση σχετικα με το πρωινο γευμα. Το πρωι παντα τροο πιτακι βρωμης,αλλα λογο καποιας δουλειας που κανω δεν προλαβενω να κανω αυτο το γευμα. Καμια συμβουλη? Εχει και κανενας αλλος αυτο το προβλημα?
    ...ε ναι...εγω χτυπαω whey και βρωμη σε ενα σεικερ...και μια χουφτα αμυγδαλα...ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω...μια και δεν προλαβαινω
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  4. #4

    Default

    σκεφτηκα να ετομαζω την νυχτα το πιτακι,και το πρωι να το τροο τι λετε?

  5. #5
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Μια χαρά, άμα σε βολεύει εσένα γιατί όχι;
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Έχουμε κάποια εναλλακτική στη βρώμη γιατί μου πρήζεται το στομάχι τώρα τελευταία? Κάποιον άλλο σύνθετο υδατάνθρακα εννοώ!

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μήπως τρως μεγάλη ποσότητα βρώμης ή γενικά πολλές φυτικές ίνες και γι'αυτό πρήζεται το στομάχι σου ? Αν θέλεις, μείωσέ τη λίγο, μήπως υποχωρήσει το πρήξιμο.

    Αλλιώς, μπορείς να τρως κάποιον άλλο υδατάνθρακα. Π.χ. γλυκοπατάτα ή πατάτα βραστή. Ανάλογα με το υπόλοιπο περιεχόμενο του πρωινού σου.

    Δες κι εδώ : http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Πόση βρώμη τρως ανά γεύμα;

    Για πρωινό δεν ξέρω κάτι άλλο που να μπορεί να αντικαταστήσει τη βρώμη και να είναι το ίδιο σε διατροφική αξία.

    Έχεις δοκιμάσει να φας τη βρώμη αλεσμένη ή μέσα σε πιτάκι ή στο γάλα/γιαούρτι; Μήπως έτσι δεν σε πειράζει; Γενικά τώρα τελευταία που λες ότι σε πειράζει μήπως η κατανάλωση της γίνεται με διαφορετικό τρόπο ή άλλαξες μάρκα; Για δώσε λεπτομέρειες!
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    100γρ παιδιά κάθε πρωί, σκέτη με γάλα. Είναι πολύ? Συν ένα φρέσκο χυμό πορτοκάλι και 4 αυγά.

    Όχι δεν έχω δοκιμάσει πιτάκι, νομίζω η Ειρήνη είχε πει ότι μαγειρεμένη είναι πιο ελαφριά.\

    Δεν άλλαξα μάρκα Quaker τρώω τους τελευταίους 6 μήνες κάθε πρωί, εδώ και δύο εβδομάδες έχω το πρόβλημα.
    Last edited by Mikekan; 11-02-13 at 15:18.

  10. #10

    Default

    Mikekan μπορει να μην ειμαι τοσο εμπειρος αλλα θα σου συστινα να βαζεις λιγοτερη βρωμη στο πρωινο σου γευμα,και με τον χρονο να δεις αν η ποσοτητα σε βλαφτει

  11. #11
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ...ε ναι...εγω χτυπαω whey και βρωμη σε ενα σεικερ...και μια χουφτα αμυγδαλα...ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω...μια και δεν προλαβαινω
    Σωστος κ εγω κατι τετοιο κανω.90γρ βρωμη+30γρ καρυδια στο μιξερ,τα κανω σκονη.Μετα τα ριχνω στο shaker προσθετω 500μλ γαλα,μισο σκουπ και ειμαι ετοιμος.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Θα δοκιμάσω αύριο να τη μασήσω καλύτερα, μιας και δεν έχω blender, γιατί τώρα που το σκέφτομαι τη κατεβάζω πολύ γρήγορα. Και στη συνέχεια αν δεν δω βελτίωση θα ρίξω τη ποσότητα.

  13. #13
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Mikekan κ εγω ειχα ιδιο προβλημα με το στομαχι.Ηταν επειδη ειχα πολλες φυτικες ινες στη διατροφη μου(3 φορες τη μερα βρωμη παραηταν :Ρ,δηλαδη 120γρ)

  14. #14
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Mikekan κ εγω ειχα ιδιο προβλημα με το στομαχι.Ηταν επειδη ειχα πολλες φυτικες ινες στη διατροφη μου(3 φορες τη μερα βρωμη παραηταν :Ρ,δηλαδη 120γρ)
    Σε ευχαριστω πολυ, απο αύριο την ελατώνω και βλέπουμε!
    Μιχάλης

  15. #15
    Junior Bodybuilder Random's Avatar
    Join Date
    27-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    133

    Default

    Εγω προσωπικα ανακατευω 80 γρμ βρωμη κουακερ με ενα ποτηρι γαλα απαχο και ενα σκουπ whey. Δν εχω κανενα προβλημα, βεβαια η βρωμη με το γαλα ισως δημιουργει ενα πρηξιμο αλλα ειναι παροδικο.

  16. #16

    Default

    Πιτακι από το βράδυ όπως και τα υπόλοιπα γεύματα της μέρας. Η προετοιμασία είναι το παν στο bodybuilding

  17. #17
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Σημερα το πρωί δεν έφαγα βρωμη και ήδη έχω αρχίσει και συνέρχομαι. Άργησα να το πάρω χαμπάρι (δυο εβδομάδες) γιατι όταν ξεκίνησαν οι πόνοι ήμουν άρρωστος οποτε θεώρησα ότι ήταν απο το κρυωμα! Θα την αφήσω καμία εβδομάδα και θα την εντάξω πάλι στη διατροφη στη μιση ποσότητα, 50γρ! Μου αρέσει και πολυ ρε γαμωτο!
    Μιχάλης


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωινο γευμα και υπνος
    By Unlimited_22 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-12, 00:33
  2. SUPER Πρωϊνο Γεύμα!
    By al75 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 15-03-11, 17:14
  3. Πρωινό, το σημαντικότερο γεύμα!!!
    By geeko in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-05-05, 17:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •