Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default αποριες περι προπονησης

    Εχω χωρισει την προπονηση μου σε 3 περιοδους.ενδυναμωση-ογκο-γραμμωση.στην πρωτη περιοδο της δυναμης ακολουθω το συστημα της πυραμιδας ξεκινωντας τους πρωτους 2 μηνες με αρκετες επαναληψεις 14 max και στην συνεχεια τους αλλους 2 μηνες ριχνω σταδιακα στις 10 max για περισσοτερη εμφαση στην δυναμη.στην συνεχεια την περιοδο του ογκου κανω κυριως dropset,diset,kai arnitikes.στα dropset εχω 1 ή 2 ατομα(αναλογα την ασκηση) να μου αφαιρουν κιλα και σε μερικες ασκησεις φτανω και τις 40 επαναληψεις σε 1 dropset χωρις διαλλειμα.Η προπονηση ειναι εντονη αλλα ποσο κατι τετοιο μπορει να βοηθησει στην μυικη αναπτυξη?επισης να αναφερω οτι την περιοδο ογκου εχω και μια ημερα οπου κανω κυκλικη προπονηση ολο το σωμα σε στυλ πυραμιδας για να συντηρησω την δυναμη.Στην περιοδο του ογκου δλδ αυξανω την αντοχη των μυων και συντηρω την δυναμη που απεκτησα την περιοδο της δυναμης.Οταν αυξανεται η αντοχη δεν μπορει να αυξηθει η δυναμη.Εχω παρει καποια κιλα και σιγουρα το προγραμμα ειναι καλο αλλα μηπως η προοδευτικη αυξηση κιλων ειναι καλυτερη λυση?ποια η αποψη σας?οι λευκες ινες λειτουργουν στην δυναμη σωστα?και οι κοκκινες στην αντοχη?αληθευει οτι οι κοκκινες εχουν μεγαλυτερη ικανοτητα για διογκωση?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τάσο μου ειλικρινά ζαλίστηκα με αυτά που κάνεις

    Τα χεις κάνει αχταρμά όλα, εκεί που κάνεις προπόνηση για υπερτροφία, πλακώνεσαι στα drop set, super set κλπ.. Αυτά δεν είναι για χόρταση, είναι τεχνικές που χρησιμοποιούμε για μικρά χρονικά διαστήματα. Και σε όλο αυτό, βάζεις εμβόλιμα άλλο στυλ προπόνησης για να διατηρήσεις τη δύναμη...

    Αν σε σένα έχει αποτέλεσμα αυτό,τότε συνέχισε, αλλά δεν χωράνε 2 καρπούζια σε μια μασχάλη. Διαχώρισε τα πράγματα, μην παραφορτώνεις το πρόγραμμά σου τόσο πολύ και μην το κάνεις περίπλοκο. Αυτή βέβαια είναι προσωπική μου άποψη, από κει και πέρα πειραματίσου και ακολούθησε αυτό που σου λέει το δικό σου σώμα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    οι λευκες ινες λειτουργουν στην δυναμη σωστα?
    και οι κοκκινες στην αντοχη?
    αληθευει οτι οι κοκκινες εχουν μεγαλυτερη ικανοτητα για διογκωση?
    Τα 2 πρώτα είναι σωστά. Το 3ο είναι λάθος. Οι λευκές μυικές ίνες έχουν μεγαλύτερη ικανότητα υπερτροφίας.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σημαντικες αποριες περι διατροφης και σημπληρωματων..
    By NIK-MPROUXO in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 06-05-12, 17:27
  2. Απορίες Περί Supersets
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-10, 05:24
  3. 3 Απορίες Περί Υπερ-Προπόνησης
    By dolcino in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-08, 17:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •