Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    New Member axilleas90's Avatar
    Join Date
    27-05-12
    Location
    Far Away
    Posts
    29

    Default Προγραμμα προπονησης ποδιων και χονδροπαθεια επιγονατιδας

    Γεια σας παιδια ! τον οκτωβριο μου διαγνωστηκε χονδροπαθεια επιγονατιδας και πλεον οι μονες ασκησεις που κανω στα ποδια ειναι ισομετρικες ασκησεις στα μηχανηματα leg extention και Leg curl καθιστος . Ο γιατρος μου ειχε πει πως απαγορευονται τα καθισματα και οι προβολες..
    Ομως χωρις τις 2 βασικες ασκησεις η αναπτυξη των ποδιων παει στο μηδεν πραγμα αισθητο καθως τα ποδια μου εχουν μεινει πισω...

    Πλεον με αυτες τις ασκησεις που κανω δεν ποναω πραγμα θετικο οποτε λεω να ξεκινησω σιγα σιγα να τα γυμναζω σωστα.
    Το προγραμμα που εκανα για ποδια πριν μαθω οτι εχω χονδροπαθεια ηταν το εξης
    : τετρακεφαλοι leg extention
    bulgarian split squat
    πρεσσα
    προβολες περπατητες
    μηριαια δικεφαλα
    romanian deadlift
    lying leg curl

    γαμπες καθιστος και ορθιος.

    Σκεφτομαι να ξεκιναω την προπονηση ποδιων στο leg extention και seated leg curl με ισομετρικες , στη συνεχεια να κανω τις ιδιες ασκησεις με κινηση 45 μοιρων και μετα να προσθεσω romanian deadlifts και πρεσσα σιγουρα. Θα με βοηθουσε πιστευετε το squat στη σμιθ παραλληλο οχι Atw (δεν εχουμε ρακ) η θα επιδεινωνε το προβλημα? επισης οι sumo deadlifts
    που εστιαζουν περισσοτερο τετρακεφαλο κινησιολογικα καταπονουν τα γονατα? ευχαριστω πολυ!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και διεγνωσθει πριν δυο χρονια περιπου οποτε τοχω περασει το σταδιο σου...
    ασχημα τα νεα αδερφε, θα πρεπει να βαλεις καλα στο μυαλο σου οτι δεν γινεται να αποκτησεις υπερβολικα μυωδες και ογκωδες ποδι.
    Τα μονα που μπορουμε να κανουμε ειναι ισομετρικες, γαμπες καθιστος και αυτο που δεν με ενοχλει ειναι ROmanian deadlifts. Πρεσες, προβολες,καθισματα ειναι απαγορευτικα. Τα δοκιμασα κατα καιρους μια πιο χαλαρα,μια ετσι μια αλλιως αλλα παντα το αποτελεσμα ηταν να μου κανουν ζημια.
    Οποτε αποδεξου το προβλημα και κανε αυτα που πρεπει να κανεις.
    Get big or die trying!

  3. #3
    New Member axilleas90's Avatar
    Join Date
    27-05-12
    Location
    Far Away
    Posts
    29

    Default

    σ'ευχαριστω για τις συμβουλες φιλε μου. εσυ δηλαδη για τετρακεφαλο κανεις μονο extention?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Δυστηχως,ναι,μονο ισομετρικες στο extension.
    Επισης,παρα πολυ σημαντικο για το θεμα μαςειναι να κανουμε παντα ζεσταματα πρωτα, γενικα πολλες διατασεις και παντα μα παντα παγο μετα τη προπονηση.
    Last edited by Hanos; 11-02-13 at 01:36.
    Get big or die trying!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-02-13
    Posts
    1

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!Επειδή βρήκα στο παρόν φόρουμ πολύ ενδιαφέροντα θέματα, θεώρησα χρήσιμο να σας αναφέρω το πρόβλημα που έχω τα τελευταία 2 χρόνια περίπου.Υπάρχει έντονος πόνος μέσα και κάτω από την επιγονατίδα ο οποίος αντιλαμβάνομαι πως ξεκινά στη μέσα βάση του μηριαίου (κοντά στην βουβωνική περιοχή). Ίσως ακόμη θα μπορούσα να πω, πως υπάρχει πόνος όχι ιδιαίτερα ενοχλητικός στο κέντρο του γλουτού και στο μπροστινό μέρος της γάμπας (το καλάμι)Γυμνάζομαι το τελευταίο 5μηνο (ποδήλατο, power plate, κολύμβηση). Υπάρχουν διακυμάνσεις στους πόνους. Άλλοτε όπως αυτές τις μέρες δεν μπορώ ούτε να περπατήσω και άλλοτε πρέπει να κουραστώ ιδιαίτερα για να πονέσω . Με πειράζει περισσότερο η ορθοστασία, το πολύ περπάτημα! Υπάρχει κάποιος από εσάς που θα μπορούσε να με διαφωτίσει;Θα του ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων αν είχε κάποια εμπεριστατωμένη γνώμη ή κάποια συμβουλή που θα με βοηθούσε!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    ξεθαβω το θεμα να ρωτησω κατι

    θα βοηθουσε να επαιρνα strap να δενω τα ποδια μου στα σκουωτ και τις προβολες?

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Οπωσδηποτε θα βοηθουσε.Θα βοηθουσε ομως στο να μην ταλαιπωρειται η αρθρωση στη συγκεκριμενη κινηση, και οχι στο προβλημα αυτο καθ' αυτο.Παλι θα υπαρχουν ενοχλησεις γενικα.Αν αισθανθηκα πραγματικη διαφορα, ηταν περισσοτερο οταν δυναμωσα τους τετρακεφαλους.Μεγαλη ανακουφηση στην περιοχη που πονουσα.Δεν λυθηκε το ζητημα, διοτι μενει, αλλα εχει βελτιωθει κατα πολυ.Μετα απο τα straps, πηγα στις επιγονατιδες neoprene.Λιγοτερη "υποστηριξη", αλλα ειπα να προχωρησω λιγο, να δω αν ηρθε η ωρα να σταματησω να εναποθετω τις ελπιδες μου στα straps.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  8. #8
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Για τον ιδιο λογο το σκεφτομαι σαν λιγοτερη επιβαρυνση στην αρθρωση, αλλιως το χω παρει πια αποφαση οτι δε περναει ποτε σαν προβλημα. Επιγονατιδες εχω, χρησιμοποιουσα τους πρωτους μηνες οταν εκδηλωθηκε το προβλημα.

  9. #9
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Καλημερα παιδια.Απο οτι ξεψαχνισα στο forum παρατηρησα οτι ειχατε το ιδιο προβληαμα με μενα,χονροπαθεια επιγονατιδας(εμενα μου ειπαν οτι ειναι κυριως συνδρομο επιγονατιδομηριαου πονου).Κανω και εγω τις κλασσικες ισομετρικες ασκησεις(εκτασεις τετρακεφαλου,πετσετα κα απο το γονατο και πιεσεις,εκτασεις με λαστιχο κ.α.)και αναρωτιομουν σε τι φαση βρισκονται ατομο που το ειχαν οπως διαβαζω και παραπανωι.Ποσο καιρο κανεις να δεις βελτιωση,ποιες ασκησεις βοηθησαν περισσοτερο/επιβαρυναν γιατι εγω εχει περιπου 2-3 μηνες που διαγνωστηκα και οποτε παω να δω λιγη βελτιωση μετα κανω πισωγυρισμα και το νιωθω παλι βαρυ το γονατο και δυσκαμπτο.Οποιαδηποτε πληροφορια εχετε να μου δωσετε θα το εκτιμουσα.Ευχαριστω.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Εγω πηρα αποφαση να σταματησω τρεξιμο, καθισματα και προβολες. Καθε φορα που εκανα, (με στραπ, με καλο ζεσταμα, με προσοχη) παντα μετα απο ενα διαστημα αρχιζαν οι ενοχλησεις.

    Τωρα για τα ποδια κανω μονο οργανα και ισομετρικες. Αν δε γινουν τουμπανα οι τετρακεφαλοι μου, δε ξαναμπαινω στα υπολοιπα.

  11. #11
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Στην καθημερινοτητα σου σε ενοχλει ομως η όχι;Γιιατι εγω ακομα και οταν περπαταω νιωθω ενα σφιξιμο κατω απο το γονατο και λιγο πιο βαρυ το ποδι μου με αποτελεσμα να κουραζεται πιο γρηγορα.Κανω ισομετρικες αλλα δεν βλεπω με γαλη διαφορα.Εσενα ποσο καιρο σου πηρε για να δεις βελτίωση;

  12. #12
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Έχεις βγαλει μαγνητικη;

    Κοιτα ακομα ειναι νωρις 2-3 μηνες οπως λες ειναι λιγο. Εγω σ εκεινη τη περιοδο ειχα καθημερινα σχεδον ενοχλησεις. Πλεον υπαρχουν μεγαλα διαστηματα που δε νιωθω τιποτα κι ειναι οπως πριν. Και αλλα που εχω ενοχλησεις..
    Περυσι την ανοιξη περασα 2 μηνες αρκετα δύσκολους. Ειχα πολυ πονο, και στα δυο γονατα (αρχικα εμφάνισα χονδροπαθεια στο αριστερο και μετα απο λιγους μηνες και στο δεξι) και περπαταγα με δυσκολια.

    Εχω πει οτι αν γινει το ιδιο και φετος τοτε θα κανω ενεσεις υαλουρονικου.

    Σε γενικες γραμμες εχει εξάρσεις και υφέσεις.. Επηρεαζεται αρκετα απο τις αλλαγες του καιρου, η υγρασια και το κρυο δε βοηθούν.
    Αν κατσω πολλη ωρα, σινεμα πχ , οταν σηκωθω εχω μια μικρή ενοχληση σαν μαγκωμα η οποια περναει με το περπατημα.


    Θελει καιρο η ενδυναμωση και να κανεις τις ασκησεις ακομα και καθημερινα.
    Αν δε σε πιανουν ετσι , μπορεις ν αγορασεις βαρακια ποδιου.

  13. #13
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Μαγνιτικη που εκανα δεν εδειξε κατι σοβαρο μου ειπε ο γιατρος.Εχει λιγο υγρο απλα το γονατο αλλα τιποτα το σοβαρο.Μου ειπε να κανω καθημερινα ισομετρικες αλλα υπαρχουν μερες που το νιωθω πιο βαρυ.Να κανω τις ασκησεις παρα την κουραση η καλυτερα να ξεκουραζομαι οταν νιωθω πως το παρακανα;Επισης νιωθω συνεχεια κριγμους οταν γυμναζομαι ακομα και τον ανω κορμο λογω εντασης φτανει μεχρι τα ποδια καταλαβαινεις κ τα νιςθω να τριζουν χωρις να νιωθω πονο βεβαια και κυριως οταν κινειται λιγο το γονατο και οχι σε μεγαλη αλλαγη γωνιας στην κλειδωση.Υπαρχει περιπτωση να το επιβαρυνω με αυτον τον τροπο λες η αφου δεν συνοδευεται απο πονο ειναι απλα σαν τριξιμο;

  14. #14
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Εμενα τρίζουν σχεδον ολες οι αρθρωσεις Χαχα τι να κανω γελαω με τη κατασταση για να μη κλαιω :p

    Οχι δεν υπαρχει προβλημα γι αυτο που νιωθεις, ειναι φυσιολογικο λογω της κατάστασης.

    Οσο για τις ασκησεις αν νιωθεις μια μερα οτι εχεις παρακουσαστει, μπορεις να κανεις ενα διαλειμμα δεν ειναι κακο.


    Παντως να σαι πολυ τυπικός γιατι εγω δεν ημουν, βαριόμουν να τις κανω κι ετσι ακομα δεν εχω δυναμωσει οσο πρεπει.

  15. #15
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Επειδη ειναι αρχη ακομα δεν θελω να επεκταθει το προβλημα και μετα να τρεχω(η να μην τρεχω καλυτερα).Απλα με ενοχλει και οταν στεκομαι ορθιος η ακομα και οταν καθομαι σαν ενα μουδιασμα κ σφιξιμο παρα σαν πονος και ειναι εκνευριστικο!!!Ασε που εχει συνεχως διακυμανσεις και λεω μηπως κανω κατι στα ενδιαμεσα.Τα εχω παιξει ειναι λιγο η αληθεια.Ειδικα στο γυμναστηριο οταν παω δεν το σκεφτομαι καν και δεν με ενοχλει εκτοσ απο το τριξιμο που ακουγεται,Αλλα οταν γυριζω σπιτι και κανω και ισομετρικες και βαζω παγο τα νιωθω ασηκωτα και δεν ξερω μηπως το χειροτερευω...Εσυ ποσο καιρο εχεις περιπου το προβλημα και σε ποσο χρονικο διαστημα ειδες βελτιωση που να διαρκει και να ειναι εμφανης η διαφορα;

  16. #16
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default Προγραμμα προπονησης ποδιων και χονδροπαθεια επιγονατιδας

    Ίσως θα πρεπει να επικοινωνήσεις παλι με τον γιατρο αν και μου ακουγονται αναμενόμενα, αλλα..ισως θα πρεπε να του τα πεις.

    Εμενα μου εμφανιστηκε στο αριστερο τον προπερασμένο Ιουνιο. Ενα μηνα περιπου ειχα πονο, ειχα παρει και 10 μερες αντιφλεγμονωδη. Απ οσο θυμαμαι ο Αύγουστος ηταν καλυτερος μηνας και αρχες σεπτεμβρη αρχισα λιγο λιγο τρεξιμο. Υπηρχαν βδομαδες που δε
    Το ενιωθα καν , και αλλες που αρχιζε να ενοχλει. Οταν ενοχλουσε σταματούσα για μια βδομαδα το τρεξιμο κ μετα ξαναρχιζα. Καπου εκει στο φθινόπωρο μου εμφανιστηκε και στο δεξι.
    Ολους αυτους τους μηνες εβαζα καθημερινα παγους.


    Τωρα περιπτωση με περιπτωση διαφέρει, αλλα σιγουρα πρεπει να μαθεις να ζεις μ αυτο. Κι εμενα μ εκνεύριζε αλλα σιγα σιγα το συνηθίζεις .
    Απλα μην επικεντρωνεσαι εκει, προσπαθησε να μη το σκεφτεσαι να κανεις σα να μην υπαρχει


    Υγ κανε τις ισομετρικες στο γυμναστηριο, γιατι γυρίζεις και τις κανεις μετα;

  17. #17
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Μας γ*****ες την ψυχολογια.Μειναμε τζαμπα σακατιδες Τις ισομετρικες τις κανω σπιτι για να μην περναει πολυ ωρα μετα τα βαρη και χασω γευμα.Ασε που νιωθω πιο ανετα σπιτι,Γυρνας αφου γυμνασω ανω κορμο,τρωω.Κανω ισομετρικες,παγο και μπανακι μετα και χαλαρωνω.Απλα εγω αχγωνομαι γιατι ειναι μερες που λεω ςραια καλα παμε και μετα απο 2-3 μερες με πιανει παλι και λεω τι βλακεια εκανα παλι...Ασε που οι γιατροι το μονο που λενε δεν ειναι τιποτα και δεν ειναι τιποτα.Αμα δεν ηταν τιποτα δεν θα κρατουσε τοσο καιρο...

  18. #18
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Φιλε μου εγω σε καταλαβαινω, εχω περασει πολλες ψυχολογικές διακυμάνσεις. Καποια στιγμη δεν ηθελα
    Καν να παω τζιμ και τωρα περναω μια φαση που ειμαι ξενερωμενη. Να τρεξω δε μπορω, τις καλυτερες ασκήσεις για τους γλουτους δε τις κανω, να γραφτω τεννις μου λενε δε κανει (που μου αρεσει)

    Γενικα ακουω ολο μη , και δεν υπαρχει και λυση να πεις ενα χειρουργειο και ξεμπερδευω. Ο χόνδρος δεν αναπλάθεται ποτε συνεπως... Μονο ενδυναμωση!!! Εγω ανέπτυξα και τενοντιτιδα του επιγονατιδικου το καλοκαιρι και μου ειπε ο γιατρος οτι πολλες φορες αυτα συνυπαρχουν.


    Ομως να σου πω κατι... Μη το αφηνεις να σε παρει απο κατω. Εμεις θα το γ@μησουμε οχι αυτο εμας.

  19. #19
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Ετσι οπως το ειπες.Ασε και εγω αυτο που λυπαμαι περισσοτερο ειναι το τεννις!!!!Τωρα μονο απο την Tv και η μονη χαρα θα ειναι ο roger [BEL18VE] .Οπως το ειπες ενδυναμωση και καποια στιγμη θα το κανουμε να υποχωρησει Ευχομαι και στους 2 μας καλη τυχη και we''ll be in touch για εξελιξεις

  20. #20
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    αντε, be strong!!!

  21. #21
    New Member
    Join Date
    05-06-21
    Posts
    8

    Default

    Ξεθαβω το θέμα μιας και διαγνωστικά κι εγω με χονδροπαθεια κνημιαιου κονδύλου.. πως είστε μετά απο τόσα χρόνια; Υπάρχει εξέλιξη;

  22. #22
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by mvp View Post
    Ξεθαβω το θέμα μιας και διαγνωστικά κι εγω με χονδροπαθεια κνημιαιου κονδύλου.. πως είστε μετά απο τόσα χρόνια; Υπάρχει εξέλιξη;
    εγώ που διαγνώστηκα με χονδροπάθεια το '16 ειμαι μια χαρά.

    Μενω σε επαναλήψεις >5 και <15 πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, αποφεύγω οτιδηποτε προκαλεί κρανδασμους (τρεξιμο) και συνεχίζω να παιρνω συμπληρώματα για αρθρωσεις ολο αυτό τον καιρο.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    05-06-21
    Posts
    8

    Default

    Τι βαθμό έχεις; Χονδροπαθεια Επιγονατίδας;

  24. #24
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by mvp View Post
    Τι βαθμό έχεις; Χονδροπαθεια Επιγονατίδας;
    2ο . Ναι, χονδροπαθεια επιγονατίδας λογω ρηχης τροχιλιας του μηριαίου. Κοινώς η επιγονατίδα μου "εφευγε" δεξια αριστερα.

    Επειδή ετυχε να χειρουργήσω τον χιαστό εβγαλα αρκετες μαγνητικες αυτα τα χρόνια , η επιγονατιδα μου ειναι καλύτερα απο οτι ηταν

  25. #25
    New Member
    Join Date
    05-06-21
    Posts
    8

    Default

    Εντάξει δεν έχεις μεγάλη.

    Ξέρει κανείς ποια είναι πιο επίπονη και πιο επικίνδυνη , χονδροπαθεια επιγονατίδας η κνημιαιου κονδύλου;

  26. #26
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by mvp View Post
    Εντάξει δεν έχεις μεγάλη.

    Ξέρει κανείς ποια είναι πιο επίπονη και πιο επικίνδυνη , χονδροπαθεια επιγονατίδας η κνημιαιου κονδύλου;
    κατα Ficat εχω 2ο ( από τα 3) μικρό δεν το λες..
    Εξαρτάται από την περίπτωση αυτό που ρωτάς και από το τι εδειξε η μαγνητική.

  27. #27
    New Member
    Join Date
    05-06-21
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    εγώ που διαγνώστηκα με χονδροπάθεια το '16 ειμαι μια χαρά.

    Μενω σε επαναλήψεις >5 και <15 πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, αποφεύγω οτιδηποτε προκαλεί κρανδασμους (τρεξιμο) και συνεχίζω να παιρνω συμπληρώματα για αρθρωσεις ολο αυτό τον καιρο.

    γλουκοζαμινη χονδροιτινη φανταζομαι. ποιας εταιριας παιρνεις και σε βοηθησαν ?

  28. #28
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    Να πω την εμπειρεια μου που εχω ωστεοαρθρητιδα κ στα δυο γονατα κ στον αριστερο ωμο.Αυτα εγιναν απο την δουλεια που κανω επι χρονια κ μου εμφανιστηκαν στην ηλικια των 52 χρονων ...τωρα ειμαι 54.Γυμναζομαι ομως αρκετα δυνατα για την ηλικια μου... Οι γιατροι μου ειπαν αρσεις....σκουατ κτλπ απαγορευονται δια ροπαλου.Αυτες ομως που κανω ειναι στο leg extension and leg curl. Αυτο που με βοηθαει πολυ κ ειναι καταπληκτικο συμπληρωμα ειναι το animal flex!!! Χονδροιτινες γλουκοζαμινες μεμονομενες δεν εκαναν τιποτα απολυτως.Δοκιμαστετο ανεπυφιλακτα κ σε δυο με τρεις εβδομαδες θα δειτε διαφορα..... Το ποδηλατο κανει καλο σε αυτο που εχω ομως δεν κανω εδω που ειμαι. Ενα αλλο που θα πρεπει να δουλεψετε ειναι το παραπανισιο αχρηστο βαρος σας..... Ελπιζω να βοηθησα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. χονδροπαθεια επιγονατιδας
    By crowley in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 17-05-19, 15:35
  2. Προπόνηση Ποδιών Και Χονδροπάθεια Στα Γόνατα
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 25-10-11, 16:53
  3. Πρόγραμμα Προπόνησης Ποδιών
    By jonsboy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 03-08-11, 23:19
  4. Διαχωρισμός Προπόνησης Ποδιών
    By Billys in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-10, 10:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •