Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-02-13
    Posts
    26

    Default Αξιολόγηση Διατροφής

    Θα ηθελα και μια γνωμη απο τον Παρασκευα καθως θα ηταν πολυτιμη!

    Είμαι νεος στο forum, 1.88 και 90 κιλα. Εχω αρκετο λιπος κοιλια και πηρα αποφαση να κανω μια σωστη διατροφη που μαζι με ενα σωστα προγραμμα γυμναστικης να γινει lifestyle για την απο εδω και περα ζωη μου. Γενικα δεν εχω αφησει ποτε την γυμναστικη αλλα δεν εχω καλα αποτελεσμα επειδη δεν ειχα χρονο και ποτε δεν εκανα ουτε σωστη διατροφη αλλα ουτε και σωστα βάρη.(ουτε σε διαρκεια ,ουτε προκαθορισμένες μερες, ουτε φουλ σε κιλα)

    Γευμα1 (9:00): 1 ποτηρι γαλα 1.5% + Βρωμη 120gr +3 ασπραδια + 1 ολοκληρο αυγο + μια κουταλια ταχίνι + 3 δαμασκηνα + πολυβιταμινη

    Γευμα2 (11:00): κοτοπουλο στηθος 100γρ ή μπακαλιαρο 120γρ + ρυζι μπασματι καστανο 65γρ + φρουτο( πορτοκαλι ή μηλο)

    (13:00-14:00): Προπονηση

    Γευμα3 (14:30): κοτοπουλο στηθος 200γρ ή μπακαλιαρο 240γρ + ρυζι μπασματι καστανο 100γρ

    Γευμα4(17:30): κοτοπουλο στηθος 150γρ ή μπακαλιαρο 180γρ +λιγα οσπρια πχ φακες + 1 κουτ. της σουπας λαδι + μπροκολα ή αλλα λαχανικα πχ σπανακι ,σπαραγγι ,φασολακια πρασινα

    Γευμα5(21:00): κοτοπουλο στηθος 105γρ ή μπακαλιαρο 180γρ ή σολωμος 200γρ ή τονο + μαρουλι 400γρ + 1 κουτ. της σουπας λαδι +1 ντοματα + λιγο καλαμποκι + 2-3 ελιες .Σαν σαλατα ολα μαζι

    Γευμα6(23:00): cottage cheese 225gr + αμυγδαλα 30gr

  2. #2
    New Member CaLua's Avatar
    Join Date
    23-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    93

    Default

    Πολυ καλη !!! +1 απο εμενα γιατι σπανια βλεπεις διατροφες χωρις "σκόνη" !!! Αφου μπορεις να την υποστηριξεις οικονομικα γνωμη μου πως ειναι οτι καλύτερο !!
    Κατι που μπορεις να αλλαξεις ειναι στο τριτο γευμα , αντι για καστανο ρυζι να βαλεις γλυκοπατατα η πατατα κανονικη (βραστες) γιατι θες να δουλεψει οσο πιο γρηγορα γινεται ο υδατανθρακας σε αυτο το γευμα
    You are the architect of your own destiny so be a good architect !

  3. #3
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Πολύ καλή διατροφή φίλε μου, μπράβο σου!!!

    Υποθέτω πως μετράς μάκρος και θερμίδες και έχεις ήδη προσαρμόσει τις ποσότητες στις προσωπικές σου απαιτήσεις, έτσι;

    Με τόσο προσεγμένες σε ποιότητα τροφές, αλλά και με την οργάνωση των γευμάτων που έχεις κάνει γύρω από την προπόνηση, θα πετύχεις, να 'σαι σίγουρος γι' αυτό
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  4. #4
    New Member
    Join Date
    05-02-13
    Posts
    26

    Default

    Γεια σας και ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Ειμαι 1,88 με 90 κιλα.
    Η αληθεια ειναι οτι τα μακρος και τις θερμιδες αν και τα υπολογισα... δεν μπορω και δεν ξερω να υπολογιζω σωστα ποσα γραμμάρια φαγητου αντιστοιχουν σε αυτα τα μακρος αρα τα έγραψα στο περίπου τα γραμμαρια φαγητου.

    Αρχικα πρεπει να υπολογισω τον βασικός μεταβολικός ρυθμός (BMR).Αρα :

    BMR=
    66+ (13.7xΒάρος(kg)) + (5xΎψος(cm)) - (6.8 x Ηλικία(έτη)) =66+13,7Χ90 + 5Χ188 -6,8Χ27 = 2055

    Τωρα αν πουμε οτι εχουμε
    Μέτρια άσκηση, Σπορ 3-5 φορές/εβδομάδα -->
    θερμίδες συντήρησης = BMR x 1.55 αρα Θερμιδες = 2055Χ1.55 =3150 + 300 για θετικο ισοζυγιο = 3450

    Επειδη δεν θελω να χασω μυικη μαζα αλλα πιο πολυ λιπος μαζι με χτίσιμο μυικης μαζας θα αφησω για αρχη τις θερμιδες μου στο 3400.
    3 φορες το βαρος μου σε πρωτεινη ,1 φορα το βαρος μου σε λιπος και τα αλλα υδατανθρακες ωστε να βγουν οι υπολοιπες 3400 θερμιδες.
    (
    1γρ. πρωτεΐνης και ένα γραμμάριο υδατανθράκων, έχουν από 4 θερμίδες, ενώ 1 γρ. λίπους έχει 9 θερμίδες.)
    Αρα: 3Χ90= 270gr. = 1080 θερμιδες απο πρωτεινη , 90γρ λιπους αρα 810 θερμιδες λιπος και 1560 θερμιδες υδατανθρακας δλδ 390γρ .
    Last edited by tonylee; 12-02-13 at 15:15.

  5. #5
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Αφού είσαι 250 θερμίδες+ πως θα χάσεις σε λίπος;;;

    Κάνεις αερόβιες;

    Μπορείς για λίγο καιρό να μείνεις ισοθερμιδικά και θα χάσεις λίπος σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση. Έπειτα μπορείς να κατέβεις σιγά σιγά στις -250 από τη συντήρηση για να χάνεις λίπος ή να αυξήσεις την αερόβια για να δημιουργήσεις θερμιδικό έλλειμμα. Μην φοβάσαι πως θα χάσεις σε μυική μάζα, από τη στιγμή που έχεις ήδη την πρωτεΐνη σου ΑΡΚΕΤΑ υψηλά!
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  6. #6
    New Member
    Join Date
    05-02-13
    Posts
    26

    Default

    Giannis_G αυτη την στιγμη ουτε αεροβια κανω ουτε σοβαρα βαρη! Σκεφτομια δευτερα, τεταρτη, παρασκευη να κανω βαρη και τριτη, πεμπτη, σαββατο αεροβια .
    Επειδη δεν εχω τρελη μυικη μαζα ειπα να κρατήσω τις θερμιδες σε θετικο ισοζύγιο αφου θα αυξησω και τα βαρη και την αεροβια κ απλα να χασω λιπος κ να βαλω μυες. Οπως μου λες αυτό δεν γίνεται αρα πρεπει τουλαχιστον ισοθερμιδικα. Ηθελα να ρωτησω οταν ειναι καποιος ισοθερμιδικα και κανει τα πραπανω που ειπα μπορει να χτιζει και μυες παραλληλα?

  7. #7
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Κοίτα, από τη στιγμή που είσαι στην αρχή, τότε ναι αυτό μπορεί να συμβεί, μείνε ισοθερμιδικά γιατί είσαι και οριακά (+2 κιλά πάνω από το ύψος σου) και θα πετύχεις μία ανασύσταση του σώματος σου. Έπειτα να ξέρεις αυτές οι αλλαγές δεν θα είναι τρελές και θέλουν το χρόνο τους οπότε η υπομονή και η συνέπεια είναι καθοριστικοί παράγοντες μαζί με την προπόνηση και την καλή διατροφή. Γενικότερα όμως αργότερα είτα είσαι σε όγκο, είτε σε γράμμωση θα κοιτάζεις να βάζεις/χάνεις κιλά με μικρό ρυθμό και υπομονετικά για να μην κάνεις μεγάλες αυξομειώσεις στο βάρος σου και να μπορείς να το ελέγχεις καλύτερα.
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  8. #8
    New Member
    Join Date
    05-02-13
    Posts
    26

    Default

    Ok ευχαριστω πολυ Giannis_G γενικα δεν θελω να κανω σωμα φουλ ογκο! Θελω να κανω ας πουμε 1,88 με 88 κιλα και 9% λιπος.
    Δηλαδη θελω να ειμαι παντα γραμμωμενος ολο τον χρονο και να μπορεσω να βρω μια τετοια φορμουλα διατροφη-γυμναστικης να ειμαι σε αυτο το επιπεδο για μια ζωη , να το κανω lifestyle
    Last edited by tonylee; 12-02-13 at 16:30.

  9. #9
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by tonylee View Post
    Θα ηθελα και μια γνωμη απο τον Παρασκευα καθως θα ηταν πολυτιμη!

    Είμαι νεος στο forum, 1.88 και 90 κιλα. Εχω αρκετο λιπος κοιλια και πηρα αποφαση να κανω μια σωστη διατροφη που μαζι με ενα σωστα προγραμμα γυμναστικης να γινει lifestyle για την απο εδω και περα ζωη μου. Γενικα δεν εχω αφησει ποτε την γυμναστικη αλλα δεν εχω καλα αποτελεσμα επειδη δεν ειχα χρονο και ποτε δεν εκανα ουτε σωστη διατροφη αλλα ουτε και σωστα βάρη.(ουτε σε διαρκεια ,ουτε προκαθορισμένες μερες, ουτε φουλ σε κιλα)

    Γευμα1 (9:00): 1 ποτηρι γαλα 1.5% + Βρωμη 120gr +3 ασπραδια + 1 ολοκληρο αυγο + μια κουταλια ταχίνι + 3 δαμασκηνα + πολυβιταμινη

    Γευμα2 (11:00): κοτοπουλο στηθος 100γρ ή μπακαλιαρο 120γρ + ρυζι μπασματι καστανο 65γρ + φρουτο( πορτοκαλι ή μηλο)

    (13:00-14:00): Προπονηση

    Γευμα3 (14:30): κοτοπουλο στηθος 200γρ ή μπακαλιαρο 240γρ + ρυζι μπασματι καστανο 100γρ

    Γευμα4(17:30): κοτοπουλο στηθος 150γρ ή μπακαλιαρο 180γρ +λιγα οσπρια πχ φακες + 1 κουτ. της σουπας λαδι + μπροκολα ή αλλα λαχανικα πχ σπανακι ,σπαραγγι ,φασολακια πρασινα

    Γευμα5(21:00): κοτοπουλο στηθος 105γρ ή μπακαλιαρο 180γρ ή σολωμος 200γρ ή τονο + μαρουλι 400γρ + 1 κουτ. της σουπας λαδι +1 ντοματα + λιγο καλαμποκι + 2-3 ελιες .Σαν σαλατα ολα μαζι

    Γευμα6(23:00): cottage cheese 225gr + αμυγδαλα 30gr
    Φίλε μου συγχαρητήρια για την επιλογή σου να ακολουθήσεις έμα φιτνες lifestyle!!!Την διατροφή σου την βρίσκω πολλή καλή στα πλαίσια της λειτουργικής διατροφής. Συνέχισε να τρέφεσαι σωστά όλο το χρόνο και θα δεις πολύ καλά αποτελέσματα με την πάροδο του χρόνου!!!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  10. #10
    New Member
    Join Date
    05-02-13
    Posts
    26

    Default

    Σ'ευχαριστω πολύ Παρασκευα για την απαντηση σου! Θα τα ξαναπουμε πιο καλα σε λιγο καιρο!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση Της Διατροφής Μου
    By thanos_racing in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 15-12-12, 15:09
  2. Αξιολόγηση της Διατροφής μου!
    By dionisis17 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-12, 10:21
  3. Αξιολόγηση Διατροφής
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 17-07-10, 11:21
  4. Αξιολόγηση Της Διατροφής Μου!
    By antartis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 25-06-09, 00:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •