Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13

Threaded View

  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default Περίσσια Πρωτεϊνη & Ασκήσεις Δικεφάλων

    Καλησπερα Παρη...Ειμαι 14 και ασχολουμε 10-11 μηνες με βαρη σπιτι...οπως φαινεται και απο την ηλικια μου δεν μπορω να ρυθμισω απολυτα την διατροφη μου αλλα κανω οτι μπορω..(cheat1-2 φορες την εβδομαδα το πολυ).To ερωτημα μου ειναι πειραζει αν μια μερα φαω περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερο υδατανθρακα,απο μια αλλη?Η και αν φαω λιγοτερη πρωτεινη αλλα περισσοτερο υδατανθρακα?(καλα οταν εχει μακαρονια με κιμα υα ξεσκιζω και τα μακαρονια και τον κιμα: Γέλιο:)

    Η περισσια πρωτεινη τι γινεται?Απο οτι εχω διαβασει χρησμιποπιειται σαν ενεργεια η αποβαλλαλεται σαν ουρα..και οτ μπορει να μετατραπει σε λιπος..ισχυει?

    Πρεπει να ανησυχω για κατι αν παιρνω περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερο υδατανθρακα απο αυτα που χρειαζομαι?προσωπικα παιρνω απο 2.5-3 γραμμαρια συνολικη πρωτεινη(ζωικη και φυτικη)για καθε κιλο(ειμαι 64 κιλα,παιρνω απο 160-190).Υδατανθρακα αναλογως την μερα..αμα εχει μαακρονια τρωω αρκετο αλλα αμα εχει πατατες δεν μπροω να φαω τοσο...

    Και κατι ακομα,οσον αφορα τις ασκησεις δικεφαλων..Στις καμψεις μπαρας ορθιος,επικλινη αλτηρεςpreacher curl,spider curl και αυτοσυγκεντρωσης θεωρεις καλυτερο να τεντωνουμε τερμα τα χερια(οχι ομως να τα κλειδωνουμε) η να μην τα τεντωνουμε τελειως?Εγω προσωπικα σε καμια ασκηση δικεαλων δεν τεντωνω τερμα τα χερια για να κραταω την ενταση στον δικεφαλο...(ειδικα στο preacher curl αφηνω και λιγο μεγαλυτερο κενο).Και το βαρος το φερνουμε πανω πανω οσο παει διατηρωντας σωστη τεχνικη η οχι?Εγω φερνω σε ολες τις ασκησεις δικεφαλων το βαρος πανω πανω εκτος απο το preacher curl(εχω ακουσει οτι φευγει η ενταση απ δικεφαλα κ παει σε ωμους και υαπρχει και κινδυνος τραυματισμου ωμων αφου δεν ειναι σε θεση να λαουν με ασφαλεια το φορτιο).Σταspider curl παλι ουτε εκειφερνω το βαρος πανω πανω...

    Και στα ανοιγματα στηθους,στο preacher curl τι επαναληψεις προτεινεις?εγω κανω 12-10-8 καλα ειναι?(στοχος μυικη υπερτροφια παντα)

    Συγνωμη αν εγινα κουραστικος...θα εκτιμουσα ιδιατερως να μου πεις την γνωμη σου..: Icon_smile_big:
    Last edited by nikos12345678; 15-02-13 at 21:29.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Δικεφάλων
    By alexgi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 01-05-13, 12:47
  2. Ασκησεις δικεφαλων
    By Κωστας21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 21-06-12, 14:56
  3. Ασκήσεις Δικεφάλων
    By BRaWNy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 07-01-06, 19:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •