Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default Περίσσια Πρωτεϊνη & Ασκήσεις Δικεφάλων

    Καλησπερα Παρη...Ειμαι 14 και ασχολουμε 10-11 μηνες με βαρη σπιτι...οπως φαινεται και απο την ηλικια μου δεν μπορω να ρυθμισω απολυτα την διατροφη μου αλλα κανω οτι μπορω..(cheat1-2 φορες την εβδομαδα το πολυ).To ερωτημα μου ειναι πειραζει αν μια μερα φαω περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερο υδατανθρακα,απο μια αλλη?Η και αν φαω λιγοτερη πρωτεινη αλλα περισσοτερο υδατανθρακα?(καλα οταν εχει μακαρονια με κιμα υα ξεσκιζω και τα μακαρονια και τον κιμα: Γέλιο:)

    Η περισσια πρωτεινη τι γινεται?Απο οτι εχω διαβασει χρησμιποπιειται σαν ενεργεια η αποβαλλαλεται σαν ουρα..και οτ μπορει να μετατραπει σε λιπος..ισχυει?

    Πρεπει να ανησυχω για κατι αν παιρνω περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερο υδατανθρακα απο αυτα που χρειαζομαι?προσωπικα παιρνω απο 2.5-3 γραμμαρια συνολικη πρωτεινη(ζωικη και φυτικη)για καθε κιλο(ειμαι 64 κιλα,παιρνω απο 160-190).Υδατανθρακα αναλογως την μερα..αμα εχει μαακρονια τρωω αρκετο αλλα αμα εχει πατατες δεν μπροω να φαω τοσο...

    Και κατι ακομα,οσον αφορα τις ασκησεις δικεφαλων..Στις καμψεις μπαρας ορθιος,επικλινη αλτηρεςpreacher curl,spider curl και αυτοσυγκεντρωσης θεωρεις καλυτερο να τεντωνουμε τερμα τα χερια(οχι ομως να τα κλειδωνουμε) η να μην τα τεντωνουμε τελειως?Εγω προσωπικα σε καμια ασκηση δικεαλων δεν τεντωνω τερμα τα χερια για να κραταω την ενταση στον δικεφαλο...(ειδικα στο preacher curl αφηνω και λιγο μεγαλυτερο κενο).Και το βαρος το φερνουμε πανω πανω οσο παει διατηρωντας σωστη τεχνικη η οχι?Εγω φερνω σε ολες τις ασκησεις δικεφαλων το βαρος πανω πανω εκτος απο το preacher curl(εχω ακουσει οτι φευγει η ενταση απ δικεφαλα κ παει σε ωμους και υαπρχει και κινδυνος τραυματισμου ωμων αφου δεν ειναι σε θεση να λαουν με ασφαλεια το φορτιο).Σταspider curl παλι ουτε εκειφερνω το βαρος πανω πανω...

    Και στα ανοιγματα στηθους,στο preacher curl τι επαναληψεις προτεινεις?εγω κανω 12-10-8 καλα ειναι?(στοχος μυικη υπερτροφια παντα)

    Συγνωμη αν εγινα κουραστικος...θα εκτιμουσα ιδιατερως να μου πεις την γνωμη σου..: Icon_smile_big:
    Last edited by nikos12345678; 15-02-13 at 20:29.

  2. #2
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Φίλε μου καλώς ήρθες στο άθλημα που αγαπάμε όλοι μας και στον κόσμος του fitness. Οι απορίες σου πάντως είναι συνηθισμένες και απασχολούν πολλά νεαρά άτομα, οπότε μην αγχώνεσαι. Αν την μία μέρα καταναλώσεις περισσότερη πρωτείνη και την άλλη λιγότερη δεν θα γίνει κάτι. Ο οργανισμός μας δεν τα υπολογίζει όλα με μαθηματικούς τύπους. Προσπάθησε πάντως να κρατάς μία καλή αναλογία πρωτεινών και υδατάνθρακα μέσα στην ημέρα και αυτό προκειμένου να οργανώνεις καλύτερα την διατροφή σου. Η περίσσια πρωτείνη μόνο αν πρόκειται για μεγάλη ποσότητα ναι μπορεί να αποθηκευτεί ως λίπος. Στα ούρα δεν αποβάλλεται η πρωτείνη αλλά προιόντα του μεταβολισμού της. Θεωρώ πως το παρακάνεις με την πρωτείνη, τα γραμμάρια που καταναλώνεις είναι αρκετά. Χρειάζεται να γνωρίζεις πως μερικές φορές η υπερκατανάλωση πρωτείνης μπορεί να δρα ως τροχοπέδη στην μυική ανάπτυξη. Οι συνολικές θερμίδες σε συνδυασμό με ικανοποιητική ποσότητα πρωτείνης θα σε βοηθήσουν να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Με άλλα λόγια μην δίνεις μόνο βάση στη ποσότητα της πρωτείνης και των άλλων μακροθρεπτικών συστατικών αλλά και στα μικροθρεπτικά συστατικά των τροφών που θα σε βοηθήσουν έμμεσα.

    όσων αφορά τις ασκήσεις δικεφάλων υπάρχουν ασκήσεις που δίνουν έμφαση στην διάταση όπως οι κάμψεις σε επικλινή με αλτήρες και ασκήσεις που δίνουν έμφαση στην σύσπαση όπως οι κάμψεις αυτοσυγκένντρώσεως. θα σου πρότεινα να εκτελείς το κατέβασμα της άσκησης με έλεγχο πάνω απόλα. Στις ασκήσεις που δίνουν έμφαση στην διάταση μπορείς να τεντώνεις λίγο παραπάνω αλλά όχι να κελιδώνεις την άρθρωση. Στις ασκήσεις σύσπασης μπορείς να μειώνεις λίγο το εύρος κίνησης στο κατέβασμα δίνοντας έμφαση στον άνω μέρος της κίνησης. Στην μυική υπερτροφία δεν μετράνε μόνο οι επαναλήψεις αλλά κυρίως το time under tension. μπορεί να εκτελέσεις 10 επαναλήψεις με TAT 15 sec και με 40sec.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ευχαριστω Παρη...Εχω παρει 8 κιλα απο τον Σεπτεμβρη και μαλιστα πολυ καθρα,αφου δεν εχω θολωσει στους κοιλιακους...ωστοσο σε μερικα σημεια ειμαι αρκετα πιασω..(πλατη στηθος)
    Με την πρωτεινη που παιρνω σου φαινεται οτι ειναι επικινδυνη για τα νεφρα μου?Θα προσπαθησω να την μειωσω στα 160-170 γραμμαρια....

    Οσον αφορα τις ασκησεις δικεφα΄λων καταλαβα τι εννοεις...ασκησεις συπασης ειναι οι αυτοσυγκεντρωσεις,οι καμψεις δικεγαλω ορθιος κ καθιστος(μπαρα κ αλτηρες),τα preacher curl,τα spider curl και οι αυτοσυγκεντρωσεις?
    Και διατασης μονο οι επικλινη αλτηρες?

    Δηλαδη αυτο που λενε οτι αμα δεντ εντωνεις τερμα κατω στα δικεφαλα ορθιος δεν θα γεμισει το κατω μερος του δικεφαλου ειναι μυθος?

    Kαι κατι ακομα που ξεχασα να σου πω...επειδη οι πλαγιοι δελτοειδης μου δεν αναπτυσονται ιδιατερα σε αντιθεση με τον εμπροθιο και αυτο φαινεται και απο τακιλα που κανω στι εκτασεις(4.5 κιλα στο χερι για 12)πιεσεις με 11 κιλα...μπορω να βαλω στην ιδια μερα και δευτερη ασκηση για τους μεσους δελτοειδης?να βαλω κ κωπηαλτικη μεχρι το κατω στηθος 3 σετ 12-10-8 ρεπς (για να μην παρουν το φορτιο οι τραπεζιοι)και ανοιγματα ορθιος απο 3 σετ 15-12-10 ρεπς?Αμα βαλω και τις δυο και κρατησω ετσι οπως εχει την υπολοιπη προπονηση βγαινουν 14 σετ(εχω ακομη πιεσεις αλτηρες 4 σετ,επικλινης πισω ωμοι 3 σετ,shrugs 5 σετ)

    Και στα shrugs ο ενας μου ωμος πηγαινει πιο ψηλα απο τον αλλο...συγκεριμενα..στις πιεσεις ο δεξις ωμος ειναι πιο δυνατος...στα ανοιγματα ο αριτερος ειναι πιο δυτνατος...σστα ανοιγματα πισω ωμων ο δεξις,στα shrugs ο αριστερος..δες και βιντεο αν θες...να κανω και την upright row με αλτηρα μην γινει χειροτερα?(ολες τις αλελς τις εχ με αλτηρα)
    http://www.metacafe.com/w/9918533http://www.metacafe.com/w/9918536http://www.metacafe.com/w/9918541http://www.metacafe.com/w/9918546

    Τ
    ι να κανω?
    Last edited by nikos12345678; 18-02-13 at 17:11.

  4. #4
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    [QUOTE=nikos12345678;1077059]Ευχαριστω Παρη...Εχω παρει 8 κιλα απο τον Σεπτεμβρη και μαλιστα πολυ καθρα,αφου δεν εχω θολωσει στους κοιλιακους...ωστοσο σε μερικα σημεια ειμαι αρκετα πιασω..(πλατη στηθος)
    Με την πρωτεινη που παιρνω σου φαινεται οτι ειναι επικινδυνη για τα νεφρα μου?Θα προσπαθησω να την μειωσω στα 160-170 γραμμαρια....

    Οσον αφορα τις ασκησεις δικεφα΄λων καταλαβα τι εννοεις...ασκησεις συπασης ειναι οι αυτοσυγκεντρωσεις,οι καμψεις δικεγαλω ορθιος κ καθιστος(μπαρα κ αλτηρες),τα preacher curl,τα spider curl και οι αυτοσυγκεντρωσεις?
    Και διατασης μονο οι επικλινη αλτηρες?

    Δηλαδη αυτο που λενε οτι αμα δεντ εντωνεις τερμα κατω στα δικεφαλα ορθιος δεν θα γεμισει το κατω μερος του δικεφαλου ειναι μυθος?

    Kαι κατι ακομα που ξεχασα να σου πω...επειδη οι πλαγιοι δελτοειδης μου δεν αναπτυσονται ιδιατερα σε αντιθεση με τον εμπροθιο και αυτο φαινεται και απο τακιλα που κανω στι εκτασεις(4.5 κιλα στο χερι για 12)πιεσεις με 11 κιλα...μπορω να βαλω στην ιδια μερα και δευτερη ασκηση για τους μεσους δελτοειδης?να βαλω κ κωπηαλτικη μεχρι το κατω στηθος 3 σετ 12-10-8 ρεπς (για να μην παρουν το φορτιο οι τραπεζιοι)και ανοιγματα ορθιος απο 3 σετ 15-12-10 ρεπς?Αμα βαλω και τις δυο και κρατησω ετσι οπως εχει την υπολοιπη προπονηση βγαινουν 14 σετ(εχω ακομη πιεσεις αλτηρες 4 σετ,επικλινης πισω ωμοι 3 σετ,shrugs 5 σετ)

    Και στα shrugs ο ενας μου ωμος πηγαινει πιο ψηλα απο τον αλλο...συγκεριμενα..στις πιεσεις ο δεξις ωμος ειναι πιο δυνατος...στα ανοιγματα ο αριτερος ειναι πιο δυτνατος...σστα ανοιγματα πισω ωμων ο δεξις,στα shrugs ο αριστερος..δες και βιντεο αν θες...να κανω και την upright row με αλτηρα μην γινει χειροτερα?(ολες τις αλελς τις εχ με αλτηρα)
    http://www.metacafe.com/w/9918533http://www.metacafe.com/w/9918536http://www.metacafe.com/w/9918541http://www.metacafe.com/w/9918546

    Τ
    ι να κανω?[/QUOTEΗ

    Η περίσσια πρωτείνη δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα στα νεφρά εφόσον δεν έχει πρόβλημα στα νεφρά μην φοβάσαι. απλά δεν χρειάζεται να καταναλώνεις τόση πρωτείνη χωρίς λόγο.
    Οι κάμψεις δικεφάλων με μπάρα δεν κατατάσεται ούτε στην μία ούτε στη άλλη κατηγορία. Οι άλλες ασκήσεις είναι ασκήσεις σύσπασης. Μην μπερδεύεσαι όμως με αυτό. όσο για το τέντωμα και το γέμισμα δεν θεωρώ πως γεμίζει ο μυς σε συγκεκριμένα σημεία τόσο εύκολα. Το σχήμα είναι καθαρά γεννετικό. όσο για τους ώμους βάλε πάγιες εκτάσεις μέσα στο πρόγραμμα όπως το λες, κανένα πρόβλημα. Για την διαφορά δύναμης είναι κάτι που παρατηρούμε όλοι μας που ασχολούμαστε με το άθλημα. για λίγο δεν πειράζει, απλά να περιλαμβάνεις και ασκήσεις που γυμνάζεις ένα μέλος την φορά και αλτήρες στο πρόγραμμά σου. Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Κατι ακομα,η παραπανω πρωτεινη σε 1 γευμα απλος αποβαλεται με τα ουρα,δεν αποθυκευεται σαν λιπος,αυτο το κανει ο υδατ.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    [QUOTE=bodyledge;1077542]
    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    Ευχαριστω Παρη...Εχω παρει 8 κιλα απο τον Σεπτεμβρη και μαλιστα πολυ καθρα,αφου δεν εχω θολωσει στους κοιλιακους...ωστοσο σε μερικα σημεια ειμαι αρκετα πιασω..(πλατη στηθος)
    Με την πρωτεινη που παιρνω σου φαινεται οτι ειναι επικινδυνη για τα νεφρα μου?Θα προσπαθησω να την μειωσω στα 160-170 γραμμαρια....

    Οσον αφορα τις ασκησεις δικεφα΄λων καταλαβα τι εννοεις...ασκησεις συπασης ειναι οι αυτοσυγκεντρωσεις,οι καμψεις δικεγαλω ορθιος κ καθιστος(μπαρα κ αλτηρες),τα preacher curl,τα spider curl και οι αυτοσυγκεντρωσεις?
    Και διατασης μονο οι επικλινη αλτηρες?

    Δηλαδη αυτο που λενε οτι αμα δεντ εντωνεις τερμα κατω στα δικεφαλα ορθιος δεν θα γεμισει το κατω μερος του δικεφαλου ειναι μυθος?

    Kαι κατι ακομα που ξεχασα να σου πω...επειδη οι πλαγιοι δελτοειδης μου δεν αναπτυσονται ιδιατερα σε αντιθεση με τον εμπροθιο και αυτο φαινεται και απο τακιλα που κανω στι εκτασεις(4.5 κιλα στο χερι για 12)πιεσεις με 11 κιλα...μπορω να βαλω στην ιδια μερα και δευτερη ασκηση για τους μεσους δελτοειδης?να βαλω κ κωπηαλτικη μεχρι το κατω στηθος 3 σετ 12-10-8 ρεπς (για να μην παρουν το φορτιο οι τραπεζιοι)και ανοιγματα ορθιος απο 3 σετ 15-12-10 ρεπς?Αμα βαλω και τις δυο και κρατησω ετσι οπως εχει την υπολοιπη προπονηση βγαινουν 14 σετ(εχω ακομη πιεσεις αλτηρες 4 σετ,επικλινης πισω ωμοι 3 σετ,shrugs 5 σετ)

    Και στα shrugs ο ενας μου ωμος πηγαινει πιο ψηλα απο τον αλλο...συγκεριμενα..στις πιεσεις ο δεξις ωμος ειναι πιο δυνατος...στα ανοιγματα ο αριτερος ειναι πιο δυτνατος...σστα ανοιγματα πισω ωμων ο δεξις,στα shrugs ο αριστερος..δες και βιντεο αν θες...να κανω και την upright row με αλτηρα μην γινει χειροτερα?(ολες τις αλελς τις εχ με αλτηρα)
    http://www.metacafe.com/w/9918533http://www.metacafe.com/w/9918536http://www.metacafe.com/w/9918541http://www.metacafe.com/w/9918546

    Τ
    ι να κανω?[/QUOTEΗ

    Η περίσσια πρωτείνη δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα στα νεφρά εφόσον δεν έχει πρόβλημα στα νεφρά μην φοβάσαι. απλά δεν χρειάζεται να καταναλώνεις τόση πρωτείνη χωρίς λόγο.
    Οι κάμψεις δικεφάλων με μπάρα δεν κατατάσεται ούτε στην μία ούτε στη άλλη κατηγορία. Οι άλλες ασκήσεις είναι ασκήσεις σύσπασης. Μην μπερδεύεσαι όμως με αυτό. όσο για το τέντωμα και το γέμισμα δεν θεωρώ πως γεμίζει ο μυς σε συγκεκριμένα σημεία τόσο εύκολα. Το σχήμα είναι καθαρά γεννετικό. όσο για τους ώμους βάλε πάγιες εκτάσεις μέσα στο πρόγραμμα όπως το λες, κανένα πρόβλημα. Για την διαφορά δύναμης είναι κάτι που παρατηρούμε όλοι μας που ασχολούμαστε με το άθλημα. για λίγο δεν πειράζει, απλά να περιλαμβάνεις και ασκήσεις που γυμνάζεις ένα μέλος την φορά και αλτήρες στο πρόγραμμά σου. Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.
    Eγινε Παρη ευχαριστω...αρα εγω στις ασκησεις δικεφαλων δεν θα τεντωνω σε καμια ασκηση τερμα,εκτος απο τις καμψεις σε επικλινη οπου θα τεντωνω λιγοοοο παραπανω...και θα φερνω το βαρος πανω πανω στο ανεβασμα η να αφηνω ενα μικρο κενο?προσωπικα ανεβαζω το βαρος μεχρι πανω πανω,εκτος απο τα preacher curl οπου αφηνω ενα κενο...στις υατοσυγκεντρωσεις να το φερνω πανω πανω?

    Και στους πλαγιους δελτοειδης εννοω αν μπορω να βαλω 2 ασκησεις για τηνν ιδια μοιρα...πχ να κανω πιεσεις ωμων αλτηρες,ορθια κωπηλατικη ανιχτη λαβ,ανοιγματα ωμων ορθιος,ανοιγματα πισω ωμων,shrugs...ολα 3 σετ εκτος απο τα shrugs 5 σετ...η γνωμη σου?

    Και ας πηγαινει στα ανοιγματα πισω ωμων το ενα χερι λιγο πιο ψηλα οπως στο βιντεο δεν πειραζει?η στα shrugs?βεβαια εγω θα κανγ οτι μπορω...

    Τελος γινεται ο ενας μ πηχης να εχε αρκετα μεγαλυτερο ογκο αλλα μικροετερη δυναμη απο τον αλλο?κατι τετοιο μουτ συμβαινει..παλια ο δεξις ηταν πιο δυνατος αλλα απο τοτε π κανω αριστερ πρωτα σε 4-5 μηνες εχει αποκτησει περισσοτερη δυναμη...τι λες?

    και ανοιγματα στηθους τι ρεπς προτιμας?12-10-8 η 15-12-10?

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    [QUOTE=nikos12345678;1077641]
    Quote Originally Posted by bodyledge View Post

    Eγινε Παρη ευχαριστω...αρα εγω στις ασκησεις δικεφαλων δεν θα τεντωνω σε καμια ασκηση τερμα,εκτος απο τις καμψεις σε επικλινη οπου θα τεντωνω λιγοοοο παραπανω...και θα φερνω το βαρος πανω πανω στο ανεβασμα η να αφηνω ενα μικρο κενο?προσωπικα ανεβαζω το βαρος μεχρι πανω πανω,εκτος απο τα preacher curl οπου αφηνω ενα κενο...στις υατοσυγκεντρωσεις να το φερνω πανω πανω?

    Και στους πλαγιους δελτοειδης εννοω αν μπορω να βαλω 2 ασκησεις για τηνν ιδια μοιρα...πχ να κανω πιεσεις ωμων αλτηρες,ορθια κωπηλατικη ανιχτη λαβ,ανοιγματα ωμων ορθιος,ανοιγματα πισω ωμων,shrugs...ολα 3 σετ εκτος απο τα shrugs 5 σετ...η γνωμη σου?

    Και ας πηγαινει στα ανοιγματα πισω ωμων το ενα χερι λιγο πιο ψηλα οπως στο βιντεο δεν πειραζει?η στα shrugs?βεβαια εγω θα κανγ οτι μπορω...

    Τελος γινεται ο ενας μ πηχης να εχε αρκετα μεγαλυτερο ογκο αλλα μικροετερη δυναμη απο τον αλλο?κατι τετοιο μουτ συμβαινει..παλια ο δεξις ηταν πιο δυνατος αλλα απο τοτε π κανω αριστερ πρωτα σε 4-5 μηνες εχει αποκτησει περισσοτερη δυναμη...τι λες?

    και ανοιγματα στηθους τι ρεπς προτιμας?12-10-8 η 15-12-10?
    και οταν λες για μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης που μπορουν να αποθηκευτουν ως λιπος για ποσα γραμμαρια του βαρους μιλας?

  8. #8
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Καλό είναι να αφήνεις ένα κενό στο ανέβασμα αλλά αυτό εξαρτάται και από την γωνία κλίσης και από την άσκηση. Δες πως νιώθεις καλύτερα την άσκηση και που σε πιάνει καλύτερα εσένα.
    Ναι βάλε κανονικά όλα αυτά τα σετ στους ώμους κανένα πρόβλημα
    κοίτα στον καθρέπτη να πηγαίνουν τα χέρια στην ίδια ευθεία. αλλά μην σου γίνεται άγχος και δεν μπορείς να νιώθεις την άσκηση.
    θεωρώ πως δίνεις υπερβολική σημασία σε θέματα συμμετρίας. Μην αγχώνεσαι για τέτοια θέματα. Το άσχημο θα ήταν αν κάποιο σωματικό σου μέρος ήταν ατροφικό λόγω κάποιου τραυματισμού ή ατροφία νεύρου, πράγμα που δεν συμβαίνει στην δική περίπτωση.
    ποικιλία στις επαναλήψεις. Δεν έχουν τόσο νόημα οι επαναλήψεις αλλά το tempo που τις εκτελείς και το time under tension
    Ότι καταναλώνεται σε υπερβολή και ακολουθείς υπερθερμιδική διατροφή ενδεχομένως να αποθηκευτεί και σε λίπος. Μην κάνεις υπερβολές στην κατανάλωση σε κανένα θρεπτικό συστατικό.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    Καλό είναι να αφήνεις ένα κενό στο ανέβασμα αλλά αυτό εξαρτάται και από την γωνία κλίσης και από την άσκηση. Δες πως νιώθεις καλύτερα την άσκηση και που σε πιάνει καλύτερα εσένα.
    Ναι βάλε κανονικά όλα αυτά τα σετ στους ώμους κανένα πρόβλημα
    κοίτα στον καθρέπτη να πηγαίνουν τα χέρια στην ίδια ευθεία. αλλά μην σου γίνεται άγχος και δεν μπορείς να νιώθεις την άσκηση.
    θεωρώ πως δίνεις υπερβολική σημασία σε θέματα συμμετρίας. Μην αγχώνεσαι για τέτοια θέματα. Το άσχημο θα ήταν αν κάποιο σωματικό σου μέρος ήταν ατροφικό λόγω κάποιου τραυματισμού ή ατροφία νεύρου, πράγμα που δεν συμβαίνει στην δική περίπτωση.
    ποικιλία στις επαναλήψεις. Δεν έχουν τόσο νόημα οι επαναλήψεις αλλά το tempo που τις εκτελείς και το time under tension
    Ότι καταναλώνεται σε υπερβολή και ακολουθείς υπερθερμιδική διατροφή ενδεχομένως να αποθηκευτεί και σε λίπος. Μην κάνεις υπερβολές στην κατανάλωση σε κανένα θρεπτικό συστατικό.
    Ευχαριστω και παλι..καποια τελευταια πραγματα...

    στους κοιλιακους τι θα ελεγες για 2 προπονησεις την εβδομαδα,την μια με 25-20-15 και την αλλη με 12-10-8?Η ειναι λιγες οι 12-10-8?Για μυικη υπερτροφια...

    επισης στις προπονησεις κοιλιακων κανω crunches κατακλινη,leg raises,ποδηλατο για πλαγιους...ολα απο 3 σετ..χρειαζεται να γυμναζω πλαγιους ομως η θα μεγλωσει η μεση?η ειναι μυθος?
    Να τους γυμναζω τους πλαγιους μονο στην μια απο τις δυο προπονησεις? μπορεις να μου προτεινεις καμια καλη ασκηση για πλαγιους?

    Στις γαμπες ισχυει οτι οσο μεγαλυτερο το ευρος κινησης τοσο καλυτερα?δηλαδη καλυτερα εγω π κανω σπιτι γυμναστικη να βαλω ενα υψωμα που μου επιτρεπει ισαι ισα να ακουμπαει η φτερνα ακτω οταν κατεβαινω?η δεν ισχυει αυτο?

    Τελος,γινεται ο δεξις μ πηχης να ειναι αρκετα μεγαλυτερος σε ογκο απο τον αριστερο αλλα με λιγοτερη δυναμη στις ασκησεις για πηχη?συγκεκριμενα παλια ο αριστερος ηταν πιο αδυνατος αλλα τωα ισχυει το αντιθετο χωρις να εχει μεγαλωσει σημαντικα ο αριστερος πηχης απο τοτε...πληροφοριακα ρωτα περισσοτερο...

    Αν μια μερα τυχει και λαβω υπερβολικη ποσοττηα πρωτεινης(πανω απο 3 γραμματια επι βαρος μου) αλλα μετα επανελθω κανονικα τρεχει κατι?
    Last edited by nikos12345678; 22-02-13 at 19:48.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    επισης πειραζει που στα preacher curl ενα ενα χερι (τελευταια ασκηση εινα)ζοριζομαι λιγο παραπανω με το δεξι χερι?

    Αλλα καλυτερα να μην φτανω σε φαιλ με το δεξι?να κανω κανονικα οπως το αριτσερο?

    στα σετ προθεμανσης χρησιμοποιω το 30-40%του αρχικου βαρους στα λειτουργικα και κανω 15 επαναληψεις..4 σετ σε σκουατ,και σε ολα τα αλλα 3 σετ...
    οι επαναληψεις πρεπει στο ζεσταμα να γινονται αργες η γρηγορες για καλυτερο ζεσταμα του μυ?οπως στα λειτοργικα?οι γαμπες,οι κοιλιακοι,ραχιαιοι χρειαζονται ζεσταμα απο 2-3 σετ?

    Και στις ρουμανικες αρσεις μηριαων δικεφαλων,ετσι οπως παιρνω δυναμη απο το εδαφος απο τις μυτες των ποδιων,με πιανει αρκετα και στις γαμπες!ειναι λογικο?ακομη σημερα με πονεσε λιγο η κατω πλατη ενω την ρποηγουμενη φορα οχι..μαλλον ειναι επειδη σημερα κστεβηκα αρκετα κατω..ενω πρεπει λιγο κατω απο το γονατο..τελος ειναι υεπροβλικα τα 8 σετ που κανω αρσεις δικεφαλων?μηπως υπαρχει καμια αλλη ασκηση για μηριαια δικεφαλα ππου μπορω να κανω σπιτι?Και παλι συγνωμη για τις ετωτησεις...
    Last edited by nikos12345678; 22-02-13 at 21:19.

  11. #11
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Paulos123 View Post
    Κατι ακομα,η παραπανω πρωτεινη σε 1 γευμα απλος αποβαλεται με τα ουρα,δεν αποθυκευεται σαν λιπος,αυτο το κανει ο υδατ.
    φυσικά και μπορεί να αποθηκευτεί ως λίπος ακόμα και η πρωτείνη!!!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Καλησπερα κ Παρη θα ειμαι συντομος..λεω να αρχισω αεροβια επειδη λιπωνω λιγο κ παροτι λεπτος(1.80,68 κιλα)δενε χω κοιλιακους αλλα λιπος ειδικα κατω απο αφαλο..να βαλω 1 η 2 η 3 φορες αεροβια?απο ποση ωρα?σε εξχωριστη μερα απο βαρη πρωι μετα απο πρωινο η απογευμα?η μετα απο βαρη?

    πριν την αεροβια να εχω φαει κανα 30-45 λεπτα πριν ασπραδια η να αφησω να περασουν 2-3 ωρες απο πρωινο η μεσημεριανο,χωρις να φαω ασπραδια κ να κανω αεροβια?

    μετα την αεροβια να περιμενω 2-3 ωρες να φαω για καυση λοιπους η να φαω κατευθειαν?

    τελος,τους παλμους να τους μετραω την ωρα που θα τρεχω απο τον λαιμο οπως ειπε κ στον Θανο και ποσους να εχω ανα λεπτο?
    να προσπαθω μολις τελειωνω αεροβια να φτανωσ ε εξαντληση τελειως,δηλαδη αν δω οτι μπορω να τρεξω πιο γρηγορα να το κανω?
    διατασεις να κανω μετα απο την αεροβια κ μετα απο διατασεις περπατημα 5 λεπτα η πρωτα περπατημα? ευχαρσιτω ...
    κοιλιακους μπορω να κανω πριν αεροβια η μετα?
    θα επηρεαστει η προπο ποδιων αν εχω πεμπτη αεροβια κ παρασκευη ποδια?

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    καλησπερα παρη εχω λιγες ερωτησεις...

    1)Επειδη κανω μονο καλισθενικη προπονηση,ειναι καλα τα wall squats ν τα ενταξω?ειναι η ασκηση που εισαι με την πλατη κ κεφαλι στον τοιχο κ κανεις 5 πασεις διτηρωντας 10 δευτερα την καθε μια(να πω πως κανω κ σκουατ μ αλμα και προβολες με αλμα επιπλεον για ποδια απο 4 σετ)

    2)επισης καλυτερα να κανω αρνητικες ρεπς σε glute ham raise στο πατωμα που κανω η να κανω αρσεις με ενα ποδι(one leg deadlift),ως 4η ασκηση.

    3)Τελος,οι διαταεις αν γινονται το πρωι κ τ βραδυ(χωρια απο τις διατασεις μετα την γυμανστικη) θα με βοηθησουν εστω κ λιγο στην βελτωση σταση του σωματος σε σνδιασμο κ με την προσοχη μ κατα την διαρκεια της μερας?

    4)Αν κανω διατασεις εκτος απο τις ομαδες που γυμανσα και στις ανταγωνιστικες π γυμανστηκαν,πχ αν εκανα στηθος-δικεφαλα να κανω κ πλατη-τρικεφαλα?αν εκανα πλατη-τρικεφαλα να κανω κ στηθος-τρικεφαλα ευχαριστω,ζηταω καθαρα την γνωμη σας

    5)μιας κ κανω μονο καλισθενικη για δικεφαλα εκανα chin ups πολυ κλειστη λαβη μονοζυγο και πολυ pullups πολυ κλειστη λαβη μονοζυγο(τα χερια αντιθετα απο το σωμα.)επειδη ομως αλλαξα το προγραμμα αντικατεστησα τα pullups κλειστη λαβη με αυτην
    http://www.youtube.com/watch?v=F5hCRqcDOMI αξιζει κατα δικη σ αποψη?τι να κανω αν εκτελω λιγοτερες απο 6 ρεπς?

    6)στα chin ups για δικεφαλα(πολυ κλειστη λαβη),μετα το 2ο-3ο σετ κουραζοντα οι πηχεις κ δεν βαζουν τοσο δυναμ τα δικεφαλα..εχω ενα ζευγαρι στραπσ σπιτι..εχω δει βιντεακια στο ιντερνετ αλλα δεν καταφερα να καταλαβω πς χρησιμοποιουνται..μπορεις ν μ βοηθησεις?

    7)Στους κοιλιακους κανω ασκησεις παλι καλισθενικες(σταματησα τα βαρη για οικογενειακο λογο)και εχω φτασει να κανω αυτην https://www.google.gr/search?q=toe+t...ch%3B300%3B300 3 σετ απο 12-17 ρεπς..επειδη ομως θελω να κινουμε στο ευρος 10-15 μπορεις ν μ προτεινεις μια αλλη ασκηση που να στοχευει περισσοτερο στους ανω κοιλιακους,κ να εχει ακομη μεγαλυτερη δυσκολια απο αυτην,χωρις να χρησιμοποιω επιπλεον βαρος?

    Να σαι καλα
    Last edited by nikos12345678; 09-11-13 at 00:27.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Δικεφάλων
    By alexgi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 01-05-13, 11:47
  2. Ασκησεις δικεφαλων
    By Κωστας21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 21-06-12, 13:56
  3. Ασκήσεις Δικεφάλων
    By BRaWNy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 07-01-06, 18:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •