Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-02-13
    Posts
    37

    Default Γραμμωση αφου χασεις κιλα ή κατα την διαρκεια διατροφης-προπονησης;

    Καλησπερα σας!!

    Μια απορια: Κανω καθε μερα μια ωρα οργανα και βαρη (ή δυο φορες την ημερα οταν ο αντρας μου ρεπαρει).Και εχω αρχισει και αερομπικ μια φορα την βδομαδα.

    Ακουσα απο τα πηγαδακια των αντρων οτι για να κανεις γραμμωση πρεπει να εισαι "στεγνος"(περα οτι πρεπει να τρωως πρωτεινες,κρεατινες αμινοξεα κτλ) και να σηκωνεις ολο και πιο βαρια βαρη.
    Αυτο ισχυει;

    Ο στοχος μου θελω περα απο το να χασω κιλα θελω να κανω γραμμωση αλλα ειμαι λιγο επιφιλακτικη με αυτα (πρωτεινες) και αν πρεπει να το χρησιμοποιησω τωρα.Η' μηπως με πιο hardcore γυμναστικη και διατροφη..?Ως αρχαρια τι προτεινετε να κανω?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα,

    τα πράγματα έχουν ως εξής:

    H γράμμωση στην ουσία είναι, η προσπάθεια μείωσης σωματικου λίπους ώστε να είναι ευδιάκριτοι οι μύες του σώματος.
    Αυτό προϋποθέτει να υπάρχει μυική ανάπτυξη. Άρα, πρώτα κάποιος (ή κάποια φυσικά) ξεκινάει με στόχο να αυξήσει τη μυική του μάζα (μην τρομάζεις, δεν εννοώ να "φουσκώσεις") με το να κάνει προπόνηση με βάρη και το επόμενο βήμα είναι να ακολουθήσει μια διατροφή ώστε να χάσει το περιττό λίπος και να φανεί η δουλειά που έκανε τόσους μήνες (ή και χρόνο/χρόνια..).

    Για κάποια αρχάρια όπως εσύ, αρκεί να κάνεις τουλαχιστον 4 προπονήσεις με βάρη σε συνδιασμό με αερόβια. Δεν είναι ανάγκη να το κάνεις καθε μέρα. Και παράλληλα να έχεις ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής. Στην πορεία, θα δεις αλλαγές στο σώμα σου, αυτό είναι δεδομένο. Τα συμπληρώματα που αναφέρεις δεν παίζουν βασικό ρόλο για κάποιον που θέλει να γραμμώση. Το βασικότερο είναι βάρη, αερόβια, διατροφή.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το νερό (υγρά) κατά την διάρκεια της προπόνησης
    By GreenBill in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-12, 01:46
  2. Ρόφημα κατά την διάρκεια της προπόνησης...
    By harys in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 32
    Last Post: 07-06-11, 16:01
  3. Πως να χάσεις κιλά στο γήπεδο
    By NoGutsNoGlory in forum Off Topic
    Replies: 6
    Last Post: 31-10-10, 22:44
  4. Τι παίρνετε κατα την διάρκεια της προπόνησης
    By UnSourCeR in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 38
    Last Post: 04-02-08, 22:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •