Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Question Συμβουλές σε έφηβο (15 χρ.) για διατροφή και προπόνηση

    Καλησπερα παιδια ονομαζομαι Αντωνης και ειμαι 15 χρονων. Πρωτα απο ολα μπραβο σας για το φορουμ γιατι δινετε πολλες και χρησιμες συμβουλες περι ασκησεων και διατροφης βοηθωντας πολλους ανθρωπους! Ο λογος που κανω αυτο το θεμα ειναι για να με βοηθησετε λιγο στο θεμα της διατροφης περισσοτερο με σκοπο να φανουν λιγο οι κοιλιακοι μου :P Εχω υψος 1,68 ενω ειμαι 57 κιλα. Οταν ειμουν μικρος ειμουν εντελως διαφορετικος απο τωρα ειχα πολλα κιλα ομως ο αθλητισμος (ποδοσφαιρο) με βοηθησε οχι μονο να χασω κιλα αλλα να φτασω και σε κατασταση που θεωρουμαι λεπτος. Οπως ειπα και πριν θα ηθελα να με βοηθησετε ως προς την διατροφη αλλα και την ασκηση αν γινεται ωστε να χασω το περιττο λιπος απο την κοιλιακη χωρα. Απο ασκηση προπονουμαι 3-4 φορες την εβδομαδα απο 1 ωρα και ενα τεταρτο ποδοσφαιρο ενω γυρω στις 3 φορες την εβδομαδα παω και για περπατημα γυρω στο 40λεπτο την φορα. Γυμναστηριο δεν θα ηθελα να αρχισω λογω και μειωμενου χρονο αλλα και οικονομικης καταστασης αρα οτι κανω ειναι απο το ποδοσφαιρο και απο μενα τον ιδιο. Επομενως θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιες μεθοδους η καποιες συνηθισμενες τροφες οι οποιες θα με βοηθησουν να χασω το περιττο λιπος. Επισης ομως αναλογιστειτε και την ηλικια μου και πως δεν μπορω πχ να αποφυγω το φαγητο της μαμας :D Αυτα απο μενα θα χαρω πολυ να με βοηθησετε ενημερωνοντας με ποιες τροφες θα πρεπει να παιρνω για να χασω το περιττο λιπος και αν εχετε χρονο μπορειτε να μου συνταξετε ενα προγραμματακι διατροφης και ασκησεων! Καλο απογευμα!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλησπερα φιλε μου!
    Διατροφη προσεχεις? δηλαδη σαβουριαζεις οτι βρεις μπροστα σου? αν το κανεις αυτο,πρεπει να το σταματησεις,οι κοιλιακοι φενονται οταν εχεις λιγο λιπος στην περιοχη της κοιλιας.Αν θες να φτιαξεις κοιλιακους,ακομα και σωμα δεν ειναι απαραιτητο το γυμναστηριο,αρκει να εχεις θεληση,γνωση και τα καταληλα μεσα.
    Πες μου αν εχεις τιποτα απο οργανα γυμναστικης,εστω και 1 μονοζυγο να σου πω 2,3 ασκησεις για κοιλιακους.

  3. #3

    Default

    Για να πω την αληθεια την διατροφη μου δεν την προσεχω και τοσο ισα ισα τωρα τελευταια προσπαθησα και εχω κοψει πλεον το ανθρακικο εδω και ενα μηνα και εχω νιωσει ηδη μεγαλη διαφορα πλεον δεν νιωθω φουσκωμενος να το πω ετσι. Οσο αναφορα γαριδακια πατατακια κτλπ αυτα δυστυχως δεν προσεχω πολυ αλλα δεν μου αρεσουν και πολυ. Τωρα οσο αναφορα οργανα γυμναστικης εχω μονο κατι 3κιλα βαρακια..

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Λοιπον,οι κοιλιακοι θα φανουν ΜΟΝΟ αν χασεις τα λιπακια σου
    Αυτο δυστυχως δεν θα το πετυχεις με αυτα που τρως..ολοι πανω κατω εχουμε αυτη τη συνηθεια ομως.
    Μπορεις να κρεμεσαι απο καπου,σαν μονοζυγο και να συκωνεις τα ποδια σου,τεντομενα μεχρι το κεφαλι η λυγισμενα μεχρι την ευθεια της μεσης σου,τωρα για τα βαρακια,κανε ροκανισματα(απλους κοιλιακους,παραδοσιακους) με την μονη διαφορα να βαλεις 1,2 βαρακια οσα αντεχεις στο στηθος σου και να κανεις κοιλιακους.
    Γιατι κακα τα ψεματα,με ροκανισματα και μονο δεν θα δεις διαφορα μεγαλη.Κανε 2 φορες γυμναστικη τους κοιλιακους την βδομαδα πχ Δευτερα-Παρασκευη και προσεχε την διατροφη σου!
    Ευχομαι μεχρι το καλοκαιρι να εχεις δει προοδο! Καλη συνεχεια και επιμονη στους στοχους σου!

  5. #5

    Default

    Φιλε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου! Τωρα οσο αναφορα τη διατροφη ποιες τροφες πρεπει να περιορισω και ποιες να αυξησω?

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-03-13
    Posts
    1

    Default

    Τα προγραμματακια διατροφης και ασκησεων δεν πρόκειτε να σε βοηθήσουν πολυ

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Να περιορισεις σιγουρα! Τηγανιτα,πιτογυρα,σαλτσες οπως πιτσα,ασπρο ψωμι,πατατακια,γλυκα,σοκολατες και τα λοιπα.Τωρα να αυξησεις φαγητα που περιεχουν πρωτεινες οπως κρεας,ψαρια,οσπρια,αυγα.

    omorfia:

    Attachment 14411
    Ουτε εγω ειχα κοιλιακους,προσεξα εστω και λιγο διατροφη και εβαζα 2 φορες την βδομαδες ασκησεις κοιλιακους αντι για 4,5 που εκανα,ΤΡΟΜΕΡΟ ΛΑΘΟΣ.
    Ειναι παλια φωτογραφια..αλλα αυτη βρηκα προχειρη.Επισης φιλε CaRRiCk καλο ειναι να κανεις και αεροβικες ασκησεις αλλα αφου πας ποδοσφαιρο,δεν χρειαζεται πιστευω :)

  8. #8

    Default

    μηπως πρεπει να κανω λιγο ποδηλατο για αεροβια γυρω στο 45 λεπτο κανα 3 μερες την εβδομαδα?

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Πιστεψε με,τοσες φορες την βδομαδα που πας ποδοσφαιρο,ειναι υπεραρκετο.Εκτος αν κανεται μονο θεωρια και καθολου πρακτικη .Που δεν νομιζω να γινεται αυτο..

  10. #10

    Default

    Χαχαχα οχι το αντιθετο μονο πρακτικη και σχεδον ποτε θεωρια Και κατι αλλο φιλε. Μηπως αν προσθεσω και το ποδηλατο ως ασκηση με βοηθησει περισσοτερο? Και ποσα γευματα πρεπει να κανω την ημερα?

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καθε 3 ωρες μπορεις να τρως μικρα γευματα και ποιοτηκα! Καλυτερα παντος απο το να τρως προι,απογευμα βραδυ μεγαλες ποσοτητες.
    Δεν ειναι αναγκαιο! 3,4 φορες την βδομαδα εντονη αεροβικη παρα ειναι αρκετη,αν τρως σωστα.Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι ποδοσφαιριστες εχουν αρκετο χαμηλο ποσοστο λιπους και πολοι απο αυτοι,φενονται οι κοιλιακοι τους και ας μην κανουν γυμναστικη με βαρη η διατροφη..

  12. #12

    Default

    Ωραια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! Οτι αλλο θελησω θα σου στειλω ενα PM

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Εγινε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Διατροφή & Προπόνηση
    By sakis_83 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 35
    Last Post: 02-04-13, 14:59
  2. Συμβουλές για απώλεια κοιλιακού λίπους σε έφηβο
    By Ho0LigaN in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 10-08-12, 11:50
  3. Διατροφή Για Αρχάριο Έφηβο Και Διάφορες Απορίες Μου
    By Αλκης in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-09-11, 08:43
  4. Διατροφή Όγκου Για Έφηβο
    By Apostolis123 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-11, 18:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •