Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default Πρόβλημα τενοντίτιδας στις "πάπιες".

    Τους τελευταίες 20 μέρες που έχω αρχίσει ένα πρόγραμμα έντονης προπονήσεις,έχω παρουσίαση πρόβλημα στην περιοχή με τις πάπιες k νιώθω τους τένοντες μου ότι πάνε να εκραγούν.άρχισα να "χτουσημοποιω" επιδέσμους στην περιοχή αυτή που είχα ενόχληση μήπως και έχω καμια βελτίωση αλλα τίποτα,τις τελευταίες 5 μέρες βάζω voltarem 3-4 φορες την ημερα k έκανα αποχη 3ς μέρες περίπου k όταν άρχισα χτες μέχρι σήμερα p έχω πάει 2 φορες ,νιώθω πάλι τις ίδιες ενοχλήσεις αλλα πιο έντονες.
    ο γυμναστής αλλα k άλλο παιδί p είχε πρόβλημα με τον τένοντα και του πέρασε τώρα.μου "σουνηστησαν" να πάρω συμπλήρωμα με glucosamine μέσο μια ερευνας στο web βρήκα δυο με αυτα τα συστατικα
    Της reflex το Glucosamine Sulphate
    κ' το
    Animal Flex thw Universal.
    Ποιο απο τα δυο θα μου συνιστουσαται και τι να κανω γενικα για να μην παρουσιάσω κατι πιο σοβαρό.και να εχω Full αναρωση.
    ευχαρηστώ εκ τον προτέρων.[:-thumbu]

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Όταν κάνεις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα σου πονάνε οι πήχεις μήπως; Αν ναι, κάνε με αλτήρες. Κι εγώ το παθαίνω.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    βασικά το πρόβλημα άρχισε όταν έκανα κάμψεις δικεφάλων στο μηχάνημα που είναι σαν μπάρα αν κατάλαβες πιο ενόω.
    και από τότε όλο η λίγο καλυτερεύει η χειροτερεύει,και ακόμη πόδια να κάνω που πιάνω τις χειρολαβές με πονάνε οι πάπιες κ οι τενοντες μεσα.
    κατι να μ προτηνεις οσο αφορα την glucosamine και την την αναρωση?

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Δεν ξέρω για την glucosamine... Εγώ στη θέση σου θα ξεκουραζόμουν 10 μέρες και όταν ξανάρχιζα θα πρόσεχα το ζέσταμα και τις διατάσεις καλύτερα... Αν συνέχιζε θα πήγαινα σε γιατρό...

  5. #5
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    Εγω φιλε που πηγα σημερα στο γιατρο και μου βρηκε προβλημα σε τενοντα στο ωμο, μου ειπε να ξεκουραστω για αρχη και να βαζω voltaren. Αργοτερα που θα ξαναμπω κανονικα να κανω καλο ζεσταμα-διατασεις και με λιγα κιλα.
    Dont set your goals higher than you can reach

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    εγω φιλε μου διατασεις κανω μετα απο καθε σετ σχεδον.και πριν μπω .τωρα για τα κιλα,μπορω να πω οτι ημουν αλαζόνας κ εβαλα αρκετα!!!

  7. #7
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    Ααα πριν που ειπα για ξεκουραση εννουσα εκτος για 1 μηνα...Το προβλημα και γω καπως ετσι το επαθα,εβαλα πολλα κιλα χωρις καλη προθερμανση..
    Dont set your goals higher than you can reach

  8. #8
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Κόψε τα βάρη για τουλαχιστον ενα μηνα και κανε κρυοθεραπειες....been there,done that situation....

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    και το παιδι αυτο που μου προτεινε την glucosamine ειχε το ιδιο προβλημα με το δικο σου,τενωντιτηδα στων ωμο π αρχιζε ωμος απο κατω απο το χερι του,και λεει μεσα σε 3σ μερες του περασε με αυτο,τωρα δεν ξερω κατα τα αλλα ...

  10. #10
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    Κριμα αν το ηξερα νωριτερα το glucosamine θα ρωταγα τον ντοκτορα! Αν υπαρχει περιπτωση να κανει δουλεια παντως θα τον παρω αυριο τηλεφωνο να τον ρωτησω αν αξιζει..
    Dont set your goals higher than you can reach

  11. #11
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Τα συμπληρωματα χονδροιτινης/γλουκοσαμινης/mrm χρειαζονται καθημερινη χορηγηση για διαστημα τουλαχιστον 4 μηνων για να 'δειξουν' τα οποια οφελη τους (λιπανση κυριως αρθρωσεων και λιγοτερο καταπολεμηση φλεγμονων).
    Αποτελεσματικα συμπληρωματα επισης ειναι τα fish oils και cissus.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Elu Thingol's Avatar
    Join Date
    23-05-06
    Location
    Thessaloniki E.S, - Serres, 26 years old, Greece.
    Posts
    732

    Default

    Διατασεις μετα απο καθε σετ, εφοσον ακολουθει κιαλλο που εμπλεκεται ο μυς που κανεις διαταση, να μην κανεις. Εκτος του οτι ειναι επικυνδυνο, κυριως λογω υπεραιματωσης και στρετσινγκ, ειναι αντιπαραγωγικο, καθοτι χανεις μεγαλα ποσοστα δυναμης,παλι λογω της υπεραιματωσης, δεν μπορει να κανει συσπαση ο μυς. Δεν νομιζω να σχετιζεται η τενοντιτιδα με αυτο ομως. Και εγω το εχω το προβλημα, μονο στο με μπαρα. Με αλτηρες δεν εχω κανενα προβλημα, ειναι καθαρα θεμα γωνιας.
    Train hard and expext success...
    Stats :
    1,93cm 117kg. BF (est.):16-17%
    Deadlifts:8x210kg
    Full squat: 6x170kg
    Bench press: 6x120kg
    Military: 6x90kg
    Shugs: 8x160kg

  13. #13
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα σας πω και εγώ την εμπειρία μου σχετικά με τους τενοντες.
    Γενικά έκανα πολλά χρόνια judo και αυτό μου έχει προκαλέσει
    αρκετούς τραυματισμούς καθώς και προβλήματα στους τένοντες μου.
    Γενικά αυτά που θα σας πω είναι σχετικά με το πως αντιμετωπίζω εγώ αυτό το πρόβλημα και όχι για να κάνετε και εσείς ακριβός τα ιδια.
    Kαλύτερα να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας και να δείτε αν συμφωνεί με την δική μου αγωγή.
    Μια φορά τον χρόνο έχω πρόβλημα με τον τένοντα του αριστερού μου χεριού στον καρπο και τον πηχη.
    Όταν λοιπών το παθαίνω το πρώτο που κάνω είναι να σταματήσω εντελώς για ένα μηνα ότι θεωρώ ότι επιβαρύνει τον τένοντα μου.
    Κάνω μονο πόδια κοιλιακούς διάδρομο ποδήλατο και μερικές ασκήσεις στήθους που δεν με ενοχλούν.
    Παίρνω για 7 μερες NAPROSIN FORTE ένα το πρωί και ένα το βραδυ, κάνω κρυοθεραπείες 2-3 φορες την μέρα.
    Έχω πάρει κατι ωραία σακουλάκια τις 3Μ από το φαρμακείο και τα έχω μόνιμα στο ψυγείο μου, έχουν και ένα κάλυμμα σαν θήκη και έχουν και διάφορα σχηματα + ότι δένουν με ιμάντα πάνω στο χέρι.
    Τα σακουλακια τις 3Μ τα χρησιμοποιώ ολο τον χρόνο μετά την γυμναστική.
    Ακόμα παίρνω για 2 μήνες Universal Animal Flex που εχει μεσα και Glucosamine.
    Αυτά γενικός με χουν βοηθήσει αρκετά ώστε να μην πάω σε επιθετικές πρακτικές που είναι χειρουργείο και ενέσεις με κορτιζόνη.
    Σε αυτό το link εχει αρκετες πληροφοριες για την τενονιτιδα, αν και υπαρχουν αρκετα αν ψαξετε στο internet.
    http://health.eportal.gr/health/them...020815544.php3
    Εδώ εχει τα σακουλακια που σας ειπα πιο πάνω.
    http://www.3mselect.co.uk/p-597-nexc...maxi-pack.aspx
    Αν οι moderator θεωρούν ότι τα παραπάνω είναι διαφήμιση παρακαλώ να τα σβήσουν.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    06-03-13
    Posts
    6

    Default

    Ξεθαβω το θεμα γιατι με πιασαν οι τενοντες μου και θελω την γνωμη σας.
    Εδω και 3 βδομαδες αλαξα τις ασκησεις που εκανα και ξεκινησα να κανω καμψεις δικεφαλων με μπαρα ορθιος απο την πρωτη κιολας μερα οταν εφτανε η μπαρα κοντα στο σαγονι μου με πονουσαν οι πηχεις.
    Το λεω στον γυμναστη μου λεει να μην την ανεβαζω τοσο ψηλα την μπαρα, δεν υπαρχει και λογος δεν εχει αντισταση τοσο ψηλα.
    Συνεχιζω ακουγοντας την συμβουλη του αλλα τωρα με πονουσαν την ωρα που αφηνα την μπαρα στο σταντ (ειδηκοτερα το αριστερο) με το που ανοιγα την παλαμη μου.
    Με αλτηρες δεν ειχα προβλημα και αρχισα να κανω μονο τις ασκησεις που δεν με ενοχλουσαν, βαζω voltaren 2-3 φορες την ημερα τωρα μια βδομαδα.
    Να βαζω και παγο? θα μου κανει καλο?
    Βελτιωση δεν ειδα αλλα ουτε να χειροτερευσουν, το μονο που ειδα ειναι οτι οταν παω να αφησω τον αλτηρα και τον ακουμπαω κατω και ανοιγω την παλαμη παλι με τσιμπαει.
    Στηθος, πλατη, ωμους και τρικεφαλα κανω κανονικα χωρις προβλημα. Να συνεχισω να κανω?
    Δεν μπορω να πω πως οι πονοι ειναι αφοριτοι αλλα θελω να το προλαβω γιατι δεν νομιζω να ειναι σε προχοριμενο σταδιο.
    Να παρω κανα συμπληρωμα? Τι μου προτινετε?

  15. #15
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by raver View Post
    Ξεθαβω το θεμα γιατι με πιασαν οι τενοντες μου και θελω την γνωμη σας.
    Εδω και 3 βδομαδες αλαξα τις ασκησεις που εκανα και ξεκινησα να κανω καμψεις δικεφαλων με μπαρα ορθιος απο την πρωτη κιολας μερα οταν εφτανε η μπαρα κοντα στο σαγονι μου με πονουσαν οι πηχεις.
    Το λεω στον γυμναστη μου λεει να μην την ανεβαζω τοσο ψηλα την μπαρα, δεν υπαρχει και λογος δεν εχει αντισταση τοσο ψηλα.
    Συνεχιζω ακουγοντας την συμβουλη του αλλα τωρα με πονουσαν την ωρα που αφηνα την μπαρα στο σταντ (ειδηκοτερα το αριστερο) με το που ανοιγα την παλαμη μου.
    Με αλτηρες δεν ειχα προβλημα και αρχισα να κανω μονο τις ασκησεις που δεν με ενοχλουσαν, βαζω voltaren 2-3 φορες την ημερα τωρα μια βδομαδα.
    Να βαζω και παγο? θα μου κανει καλο?
    Βελτιωση δεν ειδα αλλα ουτε να χειροτερευσουν, το μονο που ειδα ειναι οτι οταν παω να αφησω τον αλτηρα και τον ακουμπαω κατω και ανοιγω την παλαμη παλι με τσιμπαει.
    Στηθος, πλατη, ωμους και τρικεφαλα κανω κανονικα χωρις προβλημα. Να συνεχισω να κανω?
    Δεν μπορω να πω πως οι πονοι ειναι αφοριτοι αλλα θελω να το προλαβω γιατι δεν νομιζω να ειναι σε προχοριμενο σταδιο.
    Να παρω κανα συμπληρωμα? Τι μου προτινετε?
    XAAAAAAAAAAAA!!!

    οτι ακριβως εχω και γω!!!!!!!!!και ο μεγαλος πονος ειναι οταν ανοιγεις τα χερια για να αφησεις την μπαρα!!!!!!!!!!

    φιλε εχω περασει τα παντα γιαυτο το θεμα...!!!

    εχω ξεχασει πως ειναι να κανω ισια μπαρα για 2κεφαλα...την εβγαλα εντελως απο το προγραμμα μ....και χρησημοποιουσα μονο ζαβομπαρα με πολυ κλειστη λαβη...

    οταν πονας φυσικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα....εγω εκανα θεραπειες με μαγνητικα υπερηχους ρευματα και παγο θεραπειες!!!εχει καιρο να νιωσω ενοχλησεις....αλλα οπως σου ειπα....ισια μπαρα ποτε ξανα...!!!
    Last edited by Leo 11; 22-04-13 at 12:30.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  16. #16
    New Member
    Join Date
    06-03-13
    Posts
    6

    Default

    Τα συμπληρωματα χονδροιτινης/γλουκοσαμινης θα με βοηθησουν? Κανουν στην περιπτωση μου?
    Επισεις σκεφτηκα να δενω τους καρπους μου με γαζες ή να παρω γαντια που στηριζουν τον καρπο. Αξηζει τον κοπο?
    Και στην στραβομπαρα με τσιμπαει αλλα δεν εχω δοκιμασει την κλειστη λαβη.
    Τελος να συνεχισω την προπονιση σε αλλες μυηκες ομαδες(ή και στα δικεφαλα τις ασκησεις που δεν με ενοχλουνε) ή να σταματησω εντελος?
    Ασχετο, ξερει κανεις κανενα site που να λεει στης ασκησεις αναλογος την λαβη ποιους ακρηβως μυη γυμναζεις, εχω βρει κατι αλλα δεν λενε ακρηβος λενε π.χ. πλατη για μια ασκηση και δεν λενε αν αλαξεις την λαβη που χτηπαει η ασκηση.

  17. #17
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    γλουκοζαμινη περνω συνεχεια λογο powerlifting...τι να σου πω...εχει καιρο να νιωσω ενοχλησεις...εγω εχει 4 χρονια που ταλαιπωρουμαι με αυτο το προβλημα...και απλα αναπροσαρμοσα το προγραμμα μου...δηλ σε δικεφαλα οταν εκανα bb επαιζα μονο με αλτηρες και καμψεις αυτοσυγκεντρωσης σε καλωδια η τροχαλια...τωρα με το Pl δεν ασχολουμε με ασκησεις σε 2κεφαλα οποτε ειμαι μια χαρα...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •