Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 22 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 61 to 90 of 659

Thread: Theofano's log!

  1. #61
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Είδα βιντεάκια στο youtube με αυτό το bosu και οφείλω να ομολογήσω πως πρέπει να έχει πολύ φάση...είναι ότι πρέπει για ισορροπία!! Βέβαια το μυαλό μου πήγε και λίγο παρακάτω...squat με μπάρα στο bosu...και μετά ραντεβού στο νοσοκομείο να περιμένει η Νίκη στην είσοδο με ανοιχτές αγκάλες!!!

    Την 4η μέρα που κάνεις μόνο πόδια πες μου το κόλπο να μην γλυστράει ο 20κιλος αλτήρας στα Sumo Squat, γιατί εγώ τυλίγω τα χέρια μου σαν χταπόδι γύρω απο τον αλτήρα με τους ιμάντες για να μην μου φύγει στο πάτωμα!

  2. #62
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Theofano View Post

    Παρατηρήσεις:

    1) Οπως μπορείται να καταλάβετε όλες οι σκήσεισ είναι χωρισμένες σε σούπερ σετ, βοηθάει αυτό ή θα πρέπει να γίνεται κάθε άσκηση ξεχωριστά
    2) Επειδή τα χω λίγο σε σύγχυση με τις μυικές ομάδες, με τα παραπάνω καλύπτω όλες τις μυικές ομάδες για ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα?
    3)Ο αριθμός των σετ κ των επαναλήψεων είναι ικανοποιητικός? Πολλά σετ είναι 4 καποιες φορές κάνω 3 αυξάνοντας κιλά σταδιακά κ μειώνοντας επαναλήψεις απο 12 σε 10 σε 8, είναι σωστό?
    4)Κάποιες ασκήσεις σε μηχάνημα θα μπορούσα να τις αντικαταστήσω με ελεύθερα βάρη, έχετε να προτείνεται εναλλακτικές?

    Ντάξει θέλω κ άλλα να ρωτήσω αλλά θα δείξω αυτοσυγκράτηση!
    να μην δειχνεις για αυτο μπηκες στο forum

    1)τα σουπερ σετ για μενα ειναι κατι το οποιο δεν το θελω να το βλεπω σε νεους ειναι στυλ προπονησης για ατομα που εχουν κολλησει σε καποιο επιπεδο και θελουν
    ενα ερεθισμα παραπανω,θα ηθελα να συγκεντρωνεσαι σε καθε ασκηση ξεχωριστα
    2)δινεις μεγαλη εμφαση απο τι βλεπω στα ποδια σου κ τα χτυπας καθημερινα,ΛΑΘΟΣ δεν θα δεις καμια διαφορα στα ποδια σου ετσι τα καις εντελως σκεψου οτι τα ποδια τα εχεις μαζι σου καθε μερα στην ζωη σου το να τα χτυπας ετσι
    δεν προκειτο να δεις κατι.
    3)τα σετ που πρεπει να παιζεις ανα μερα καλό θα ειναι να παιξεις απο 12-15 σετ τον 10-12 επαναληψεων
    4)οπως?


    το προγραμμα σου για μενα ειναι πολυ βαρη
    κατι τετοιο μου αρεσει για κοπελες

    1)στηθος-δικε
    2)ποδια
    κενο
    3)πλατη
    4)ωμους-τρικ
    κενο

    αποριες κτλ περιμενω να σε ακουσουμε

  3. #63
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Quote Originally Posted by Marvin View Post
    Φανη μου αν και η Καρδουλα ειμαι σιγουρη οτι θα ηταν πιο σωστο να σου απαντησει,να πω οτι τα σουπερ σετ θα σε κουρασουν .Δεν ειναι για καθε προπονηση .
    Βασικα εχεις βαλει μεγαλες μυικες ομαδες μαζι.Στηθος ποδια ας πουμε.
    Καλο θα ηταν να βαλεις στηθος με δικεφαλα η τρικεφαλα/πλατη μονη της/ποδια μονα τους/χερια η μονα τους η σε καποια μερα σπασμενα σε δικεφαλα η τρικεφαλα με καποια μεγαλη μυικη.

    Στις μεγαλες μυικες θα σου ελεγα να κανεις 4 ασκησεις απο 3 σετ σε καθε ασκηση και 3 ασκησεις επι 3 σετ στις μικρες.Αυτα για αρχη επειδη εισαι αρχαρια.
    Τωρα αποψη μου παλι ειναι οτι τα σουπερ σετ δεν σου χρειαζονται ακομα,αλλα και αν τα θελεις βαλε σε ενα ζευγαρι ασκησεων.
    Νομιζω η Ειρηνη θα μας λυσει ολες τις αποριες!
    Καταρχήν σε ευχαριστώ κ σένα κ τα άλλα παιδιά που μπήκατε στο κόπο να διαβάσετε το σεντονάκι μου! Μπορεί να μην είσαι ειδική αλλά η εμπειρία σου σου έχει δώσει γνώση που βοηθάει όλους εμάς τους καινούργιους...
    Συμπέρασμα λοιπόν όχι κ τόσο χρήσιμα τα σούπερ σετ, καλύτερη διαχωρισμός των μυικών ομάδων, λιγότερα σετ...thaaanks οι συμβουλές καταγράφονται!!!

  4. #64
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Είδα βιντεάκια στο youtube με αυτό το bosu και οφείλω να ομολογήσω πως πρέπει να έχει πολύ φάση...είναι ότι πρέπει για ισορροπία!!

    Την 4η μέρα που κάνεις μόνο πόδια πες μου το κόλπο να μην γλυστράει ο 20κιλος αλτήρας στα Sumo Squat, γιατί εγώ τυλίγω τα χέρια μου σαν χταπόδι γύρω απο τον αλτήρα με τους ιμάντες για να μην μου φύγει στο πάτωμα!
    Μάντυ αγαπώ bosu, βοηθάει τρελά σε θέμα ισορροπίας κ έχω κ την αίσθηση πως είμαι πάνω σε σανίδα σε θάλασσα η τρελή..
    Όσο για τους αλτήρες ευτυχώς δεν μου γλιστράνε, κρατάω γερά, ίσως όμως έχει να κάνει με την κατασκευή του αλτήρα λέω εγώ..

  5. #65
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    να μην δειχνεις για αυτο μπηκες στο forum

    1)τα σουπερ σετ για μενα ειναι κατι το οποιο δεν το θελω να το βλεπω σε νεους ειναι στυλ προπονησης για ατομα που εχουν κολλησει σε καποιο επιπεδο και θελουν
    ενα ερεθισμα παραπανω,θα ηθελα να συγκεντρωνεσαι σε καθε ασκηση ξεχωριστα

    Βλέπω κ συ αρνητικός με τα σούπερ σετ, μάλλον θα πρέπει να τα εγκαταλείψω ή να τα μειώσω έστω!

    2)δινεις μεγαλη εμφαση απο τι βλεπω στα ποδια σου κ τα χτυπας καθημερινα,ΛΑΘΟΣ δεν θα δεις καμια διαφορα στα ποδια σου ετσι τα καις εντελως σκεψου οτι τα ποδια τα εχεις μαζι σου καθε μερα στην ζωη σου το να τα χτυπας ετσι
    δεν προκειτο να δεις κατι.

    Ε πόδια είναι αυτά κ όπως οι περισσότερες κοπέλες νομίζω είναι αυτά που λαχταρούμε να δούμε καλοσχηματισμένα γι αυτό έχω δώσει λίγο παραπάνω βαρύτητα!

    4)οπως?

    όπως να αντικαταστήσω αυτό το μηχάνημαγια προσαγωγούς απαγωγούς ίσως..

    το προγραμμα σου για μενα ειναι πολυ βαρη

    βαρύ?? εγώ δεν νιώθω να με κουράζει πάντως...
    σε ευχαρίστω κ σένα για τις συμβουλές

  6. #66
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Theofano View Post

    Παρατηρήσεις:

    1) Οπως μπορείται να καταλάβετε όλες οι σκήσεισ είναι χωρισμένες σε σούπερ σετ, βοηθάει αυτό ή θα πρέπει να γίνεται κάθε άσκηση ξεχωριστά
    2) Επειδή τα χω λίγο σε σύγχυση με τις μυικές ομάδες, με τα παραπάνω καλύπτω όλες τις μυικές ομάδες για ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα?
    3)Ο αριθμός των σετ κ των επαναλήψεων είναι ικανοποιητικός? Πολλά σετ είναι 4 καποιες φορές κάνω 3 αυξάνοντας κιλά σταδιακά κ μειώνοντας επαναλήψεις απο 12 σε 10 σε 8, είναι σωστό?
    4)Κάποιες ασκήσεις σε μηχάνημα θα μπορούσα να τις αντικαταστήσω με ελεύθερα βάρη, έχετε να προτείνεται εναλλακτικές?

    Ντάξει θέλω κ άλλα να ρωτήσω αλλά θα δείξω αυτοσυγκράτηση!

    Οποιος μπει στον κόπο να μου απαντήσει μετά από αυτό το σεντόνι θα είμαι ευγνώμων
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα

    να συμπληρώσω κι εγώ στα πολύ σωστά σχόλια
    Καταρχήν στην προπόνηση δεν υπάρχουν απόλυτα πράγματα, δηλαδή απαγορεύεται ή επιτρέπεται. Υπάρχουν αυτά που μας βοηθούν περισσότερο και αυτά που ίσως χρειάζεται να τα χρησιμοποιήσουμε πιο μετά.. κάτι σαν άσσους στο μανίκι.

    Τα σούπερ σετ εντάσσονται στη δεύτερη κατηγορία. Είναι όπως η σοκολατα - δεν είναι για χόρταση Χρησιμοποίησέ τα εμβόλιμα στις προπονήσεις σου. Το συνεχόμενο θα κουράσει το σώμα σου, άσε που μετά τι παραπάνω άσσο στο μανικι θα χεις για να κάνεις αλλαγες;

    Για την ώρα προέχει να αλλάξεις τη δομή του προγράμματός σου. Αφου μπορεις να αφιερώσεις 4 μέρες για βάρη μπορεις ανετα να δουλεψεις καλύτερα τις μεγαλες μυικες ομαδες και να κολλησεις και καποιες μικρότερες μαζί τους.

    Στις μεγάλες ομάδες (πόδια,πλάτη) μπορείς να έχεις από 4-5 ασκήσεις των 3 σετ (στα πόδια μπορείς και περισσότερα). Επαναλήψεις από 8-15 (γενικά να έχεις μεγάλο εύρος επαναλήψεων. Τα νουμερα ειναι ενδεικτικά, δεν ειναι μαγικά). Οι 15αρες επαναληψεις ειναι ιδανικες για τα πόδια (ειπαμε, ειναι το μισο σωμα, σηκωνουν μεγαλύτερο ζορι).

    Αν κανεις σωστη προπονηση ποδιών, πιστεψε με δεν θα χρειαστεις δεύτερη προπονηση μεσα στη βδομαδα (βασικα δεν θα αντεχεις να κανεις χεχε). Είναι λαθος να κανεις 2 φορες; Οχι. Ειπαμε, δεν υπαρχει λαθος,σωστο στη γυμναστική, καθε ενας ειναι μοναδικος. Απλα ακολουθουμε καποιες γενικες αρχες και με βαση αυτες τις προσαρμοζουμε στις δικες μας ιδιαιτεροτητες.
    Αλλα αν απο τις 4 φορες που κανεις βαρη οι 2 ειναι ποδια, θα αναγκαστεις να παραμελησεις/συμπυκνωσεις τις υπολοιπες.

    Γι αυτο ξεκινα πρωτα ετσι και μετα βλεπεις τι μπορεις να αλλαξεις.

    Εμφαση δωσε σε ελευθερα βαρη. Δεν παραμελουμε τα μηχανηματα, χρειαζονται και αυτά. Δωσε προσοχη στο να κανεις σωστα τις ασκησεις, οχι μηχανικα. Ριχνε ματιες στον καθρεφτη να δεις, ή αν μπορεις βγαλε βιντεο τον εαυτο σου, εκεί θα δεις με σιγουρια τι λαθη κανεις (ξερω λιγο δυσκολο αυτο αλλα στο λεω ως ιδεα).

    Κρατα τα πραγματα απλά και μην ξεχνας: σωστή εκτέλεση, συγκέντρωση. Μπορει να τα θεωρουμε δεδομενα, αλλά πιστεψε με στα απλα ειναι που τα παραμελουμε θεωρώντας τα δεδομενα.
    Last edited by Kardoula; 25-03-13 at 11:42.

  7. #67
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Τέλεια νομίζω πως κ με την βοήθεια σου Ειρήνη κατάλαβα πως πρέπει να κινηθώ!!!
    Εχω βέβαια κάποιες απορίες ακόμα!

    1)Στα βάρη αφιερώνω της εξης μέρες Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή-Σάββατο, θα μπορούσες να μου δώσεις ένα γενικό πλάνο ποια μυική ομάδα να γυμνάζω κάθε φορά!Τα πόδια αποφάσισα μια μέρα μόνο κ σωστά γιατί πιέζονται αρκετά κ στην power yoga κ στο κιτε κ η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες μέρες διαμαρτυρήθηκαν λίγο τα γονατάκια μου!!!
    2)Απο κοιλιακούς κάνω μόνο 3 φορές την βδομάδα, στηρίξεις-σανίδα με διάφορες παραλλαγές κ άρσεις σε ευθή πάγκο ξαπλωτή κ ραχιαίους, είναι αρκετά ή να προσθέσω κάτι ακόμα? Θεωρώ πως η κοιλιακοί μπορούν να γίνουν το δυνατό μου σημείο, είναι το τελευταίο μέρος που παίρνω λίπος κ το πρώτο που χάνω!
    3) Με δεδομένο πώς δεν με ενδιαφέρει να πέσω κ άλλο σε κιλά αλλά να χάσω μόνο λίπος πως μπορώ να ρυθμίσω την αερόβια? Τώρα κάνω 3 φορές μετά τα βάρη, 20-25 λεπτά τύπου διαλλειματική στο ελλειπτικό !


    Στα της ημέρας τώρα:

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    1ο Γεύμα 10:00 -- 40γρ βρώμη, 1 αυγό ολόκληρο, 4 ασπράδια, 10γρ σοκολάτα κουβερτούρα, 1κγ μέλι, 1μήλο μικρό, κανέλα (έφτιαξα το 1ο μου πιτάκι κ απο τον ενθουσιασμό μου το παράκανα το ξέρω, τα επόμενα χωρίς σοκολάτα κ μέλι εννοείται)
    Καφές με 1κ.γ STEVIA
    2ο Γεύμα 13:00 -- 3 ασπράδια+70γρ πατάτα+αγγουράκι+2 ντοματάκια+1κγ λάδι
    ΑΕΡΟΒΙΑ τύπου χόμπυ 15:30-16:30 (φύσηξε σήμερα κ περάσαμε ωραία, )
    3ο Γεύμα 17:00 -- 200 Γιαούρτι 2%+1 μπανάνα
    4ο Γεύμα 19:30 -- Μπιφτέκι γαλοπούλας 2οογρ+1 ψωμάκι ολικής 50γρ+μπρόκολο+1κγ λάδι (το ψωμάκι ήταν ένα μικρό cheat!)
    5ο Γεύμα 22:30 -- 100gr στήθος κοτόπουλο

    Θερμίδες: 1604
    Λιπαρά:52.5
    Υδατάνθρακες:142.6
    Πρωτεΐνες: 141,6


    Παρόλο τις μικρές παρασπονδίες της ημέρας τα macros μου βγήκαν μια χαρά πάντως!!!
    Ξέρω ξέρω, σημασία δεν έχει πόσο τρώμε αλλά τί τρώμε!!!Ε μερικές απ τις θερμίδες μου δεν προέρχονται κ απο τις καλύτερα ποιοτικά τροφές. βλέπε ψωμάκι κ μέλι, αλλά καλά τα κατάφερα! Α! Επίσης ξέρω πως τα γεύματα δεν έχουν κ την καλύτερη χρονική σειρά με τα 2 κυρίως στο τέλος της ημέρας αλλά ήμουν όλη ημέρα εκτός σπιτιού κ τα μόνο που είχα διαθέσιμα για ταπεράκι ήταν τα γεύματα 2+3!!!
    Last edited by Theofano; 25-03-13 at 23:21.

  8. #68
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Theofano View Post
    (έφτιαξα το 1ο μου πιτάκι κ απο τον ενθουσιασμό μου το παράκανα το ξέρω, τα επόμενα χωρίς σοκολάτα κ μέλι εννοείται)
    Καλά τώρα ετοιμάσου για παράφορο έρωτα με το πιτάκι...εγώ πλέον δεν μπορώ να φάω τίποτα άλλο για πρωινό!!! Μπορείς να βάζεις λίγες σταφιδούλες για την γεύση (βάζω και πρωτείνη σοκολάτα 10gr και το κάνει ακόμη πιο γευστικό).

    Σήμερα έφαγα 1η φορά στην ζωή μου γλυκοπατάτα και τελικά είχες δίκιο Φανούλα...δεν μου άρεσε (ασε που την παράβρασα κιόλας) ήταν σαν να τρώω κοτόπουλο με γλυκό κυδώνι...πατάτα και άγιος ο θεός!

  9. #69
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Καλά τώρα ετοιμάσου για παράφορο έρωτα με το πιτάκι...εγώ πλέον δεν μπορώ να φάω τίποτα άλλο για πρωινό!!! Μπορείς να βάζεις λίγες σταφιδούλες για την γεύση (βάζω και πρωτείνη σοκολάτα 10gr και το κάνει ακόμη πιο γευστικό).

    Σήμερα έφαγα 1η φορά στην ζωή μου γλυκοπατάτα και τελικά είχες δίκιο Φανούλα...δεν μου άρεσε (ασε που την παράβρασα κιόλας) ήταν σαν να τρώω κοτόπουλο με γλυκό κυδώνι...πατάτα και άγιος ο θεός!
    Μάντυ τρέλα το πιτάκι, I'm in love! Λοιπόν νομίζω πως η γλυκοπατάτα αξίζει μια 2η ευκαιρία αλλά πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να την μαγειρεύουμε διαφορετικά, κάπως να γίνει πιο εύγευστη βρε παιδί μου!
    Α! Πήρα σακούλα, δώσε μου τα φώτα σου!!!Πώς μαρινάρω το κοτόπουλο κ πόσο νερό/λάδι βάζω στην σακούλα???

  10. #70
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Theofano View Post
    Μάντυ τρέλα το πιτάκι, I'm in love! Λοιπόν νομίζω πως η γλυκοπατάτα αξίζει μια 2η ευκαιρία αλλά πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να την μαγειρεύουμε διαφορετικά, κάπως να γίνει πιο εύγευστη βρε παιδί μου!
    Α! Πήρα σακούλα, δώσε μου τα φώτα σου!!!Πώς μαρινάρω το κοτόπουλο κ πόσο νερό/λάδι βάζω στην σακούλα???
    Τέλεια! Δώσε βάση :P!

    1) Ξεπλένεις το κοτόπουλο πολύ καλά και αφαιρείς την πέτσα (σε περίπτωση που έχει). Έχω τεστάρει πως σε μια σακούλα για να ψηθούνε καλά και να μην είναι το ένα πάνω στο άλλο...χωράνε 2 στήθη κοτόπουλου κομμένα στα 4. Για ένα άτομο είναι ότι πρέπει θα σου βγάλει πολλά γεύματα!
    2) Βάζεις αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, μπαχαρικά ότι θές ( εγώ βάζω mix για κοτόπουλο και mix για barbecue αλλά μπορείς πραγματικά να βάλεις την φαντασία σου να δουλέψει...ανα καιρούς βάζω πάπρικα, κάρι, ταμπάσκο αν σαρέσουν τα καφτερά)
    3) Σε ένα ποτήρι βάζεις 2 δάχτυλα νερό, 3-4 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο (και αν θές βάζεις και μια κουταλιά της σούπας μουστάρδα έτσι για το χατήρι της Πηγής!) και το χτυπάς στην "φραπεδιέρα" ! Μπορείς να κάνεις skip to 2o βήμα και να βάλεις όλα τα μπαχαρικά στο νερό με το ελαιόλαδο και να τα χτυπήσεις...όπως σε βολεύει καλύτερα.
    4) Βάζεις την σακούλα σε ένα ταψάκι, την γεμίζεις με τα κομμάτια του κοτόπουλου και απο πάνω ρίχνεις το μίγμα νερό-ελαιόλαδο κτλ.
    5) Κλείνεις την σακούλα με το συρματάκι και κάνεις 2-3 τρυπούλες ψηλά στην σακούλα με μια οδοντογλυφίδα.
    6) Βάζεις το ταψάκι με την σακούλα σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 για 1 ώρα (αν έχεις αέρα θα ναι τέλειο, εγώ το βάζω πάνω κάτω γιατί τα χει παίξει ο φούρνος μας δεν δουλεύει ο αέρας :P)

    ΥΓ: Αν θές μπορείς να βάλεις μέσα και λαχανικά, πιπεριές, κολοκυθάκια, πατάτες...μέχρι και καστανό ρύζι...αλλά ξεκίνα με τα απλά της σακούλας και θα σε πάω μετά και στα σύνθετα :P

  11. #71
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Κ σήμερα η μέρα είχε ως εξής:

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    1ο Γεύμα 10:00 -- 40γρ βρώμη, 1 αυγό ολόκληρο, 4 ασπράδια, 1κγ μέλι, 1μήλο μικρό, κανέλα
    Καφές με 1κ.γ STEVIA
    2ο Γεύμα 13:00 -- 80γρ κοτόπουλο+50γρ πατάτα
    3ο Γεύμα 15:30 -- 160γρ μπακαλιάρος+150γρ ρύζι καστανό+αγγουράκι+ντοματάκια+αβοκάντο (ελάχιστο)
    4ο Γεύμα 19:00 -- 3 κράκερ βρώμης+60γρ cc
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ: Power Yoga
    5ο Γεύμα 22:00 -- 150gr στήθος κοτόπουλο + 120γρ ρύζι καστανό+αγγουράκι+ντοματάκια+ 1κγ λάδι
    6ο Γεύμα 23:30 -- 150γρ γιαούρτι 1.5% + 10γρ καρύδια

    Θερμίδες: 1762
    Λιπαρά:50.8
    Υδατάνθρακες:166.5
    Πρωτεΐνες: 157.1


    Περιμένω κ τις προτάσεις σας για τις χθεσινοβραδινές μου απορίες!!!

  12. #72
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Χελόου εβερυμπόντυ


    1)Στα βάρη αφιερώνω της εξης μέρες Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή-Σάββατο, θα μπορούσες να μου δώσεις ένα γενικό πλάνο ποια μυική ομάδα να γυμνάζω κάθε φορά!Τα πόδια αποφάσισα μια μέρα μόνο κ σωστά γιατί πιέζονται αρκετά κ στην power yoga κ στο κιτε κ η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες μέρες διαμαρτυρήθηκαν λίγο τα γονατάκια μου!!!
    Ενδεικτικά (και χωρίς να σημαίνει πως είναι απόλυτο, γιατί εξαρτάται τις μέρες που κάνεις γιόγκα)

    Δευτέρα - Ώμοι/τρικέφαλα
    Τετάρτη - Πλάτη
    Παρασκευή - Στήθος/δικέφαλα
    Σάββατο - Πόδια

    Υπάρχουν κι άλλοι συνδιασμοί φυσικά, είπαμε δεν είναι ευαγγέλιο.




    2)Απο κοιλιακούς κάνω μόνο 3 φορές την βδομάδα, στηρίξεις-σανίδα με διάφορες παραλλαγές κ άρσεις σε ευθή πάγκο ξαπλωτή κ ραχιαίους, είναι αρκετά ή να προσθέσω κάτι ακόμα? Θεωρώ πως η κοιλιακοί μπορούν να γίνουν το δυνατό μου σημείο, είναι το τελευταίο μέρος που παίρνω λίπος κ το πρώτο που χάνω!
    3 φορές είναι υπερ αρκετά! Οι κοιλιακοί δουλεύουν ως σταθεροποιητής μυς σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις.

    3) Με δεδομένο πώς δεν με ενδιαφέρει να πέσω κ άλλο σε κιλά αλλά να χάσω μόνο λίπος πως μπορώ να ρυθμίσω την αερόβια? Τώρα κάνω 3 φορές μετά τα βάρη, 20-25 λεπτά τύπου διαλλειματική στο ελλειπτικό !
    Θα σου λεγα 30 λεπτά 2 φορές την εβδομάδα μέτριας έντασης (περίπου 130 παλμοί) και 1 φορά HIIT 20 λεπτά. Αλλά το 80% γι αυτό που θες θα στο κανει η διατροφή. Η αερόβια είναι η φιλενάδα της


    Παρόλο τις μικρές παρασπονδίες της ημέρας τα macros μου βγήκαν μια χαρά πάντως!!!
    Ξέρω ξέρω, σημασία δεν έχει πόσο τρώμε αλλά τί τρώμε!!!Ε μερικές απ τις θερμίδες μου δεν προέρχονται κ απο τις καλύτερα ποιοτικά τροφές. βλέπε ψωμάκι κ μέλι, αλλά καλά τα κατάφερα! Α! Επίσης ξέρω πως τα γεύματα δεν έχουν κ την καλύτερη χρονική σειρά με τα 2 κυρίως στο τέλος της ημέρας αλλά ήμουν όλη ημέρα εκτός σπιτιού κ τα μόνο που είχα διαθέσιμα για ταπεράκι ήταν τα γεύματα 2+3!!!

    Μου αρέσει που δικαιολογείσαι για να μη σε μαλώσουμε, χαχαχαχα (πλάκα κάνω).
    Εντάξει δεν θα σου παρουμε και το κεφάλι. Αλλά ούτε και επαναπαύεσαι. Είπαμε, κάθε φορά θα βελτιώνεις και κάτι.



    Οσο για τις γλυκοπατατες, πηγατε και πηρατε βρε τις πορτοκαλί που είναι σαν γλυκές κολοκύθες. Παρτε τις άλλες που είναι σαν κάστανο να πάθετε πλάκα...

  13. #73
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Τέλεια Ειρήνη, σε ευχαριστώ Ειρήνη, αύριο πάω με το πρόγραμμα όπως μου χώρισες τις μυικές ομάδες στον γυμναστή για να το κάνει ολοκληρωμένο πρόγραμμα! Μετά εννοείται θα το ποστάρω για να τον τσεκάρατε αν έκανε καλή δουλειά, χιχιχι

    Επίσης να σου πω πως θα σε ταλαιπωρώ μέχρι να νιώσω πως κάνω σωστή δουλειά σε διατροφή κ προπόνηση!!!

    Οσο για τις γλυκοπατατες, πηγατε και πηρατε βρε τις πορτοκαλί που είναι σαν γλυκές κολοκύθες. Παρτε τις άλλες που είναι σαν κάστανο να πάθετε πλάκα...
    Μα το ξέρα βρε Μάντυ πως κάτι λάθος κάναμε, άντε τώρα να δοκιμάσουμε κ τις σωστές!

  14. #74
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Οσο για τις γλυκοπατατες, πηγατε και πηρατε βρε τις πορτοκαλί που είναι σαν γλυκές κολοκύθες. Παρτε τις άλλες που είναι σαν κάστανο να πάθετε πλάκα...
    Μα μαζί μου στον Σκλαβενίτη ήσουν?? Που το ξέρειςς οτι πήραμε τις πορτοκαλί (όχι οτι ήξερα οτι υπάρχουν και άλλες αλλα τέσπα :P) !! Όντως σαν γλυκιά κολοκύθα ήταν!

    Quote Originally Posted by Theofano View Post
    Μα το ξέρα βρε Μάντυ πως κάτι λάθος κάναμε, άντε τώρα να δοκιμάσουμε κ τις σωστές!
    Θα ψάξω να βρώ τις "άλλες" να δω αν θα μου αρέσουν πριν καταδικάσω ολοκληρωτικά σε ισόβειο αποκλεισμό την γλυκοπατάτα!

  15. #75
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Bρήκα μια φωτο που ειχα βγάλει τις γλυκοπατατες μου κ τις εβαλα στο φεις.

    Οι πίσω είναι αυτες που εχουν γεύση κάστανο. Οι πορτοκαλί είναι οι μπροστινές. Δυστυχώς σπανια τις βρίσκω, πιο πολύ τις άλλες βλέπω οι οποίες είναι πολύ ωραίες με κανέλα και λίγο γλυκαντικό (ε οκ και μέλι αλλα λέμε τωρα χαχα)

    57337_4939406239986_837934102_o.jpg
    Last edited by Kardoula; 27-03-13 at 00:54.

  16. #76
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Ειρήνη ωραία τις φωτογράφισες εσύ, εμείς που τις βρίσκουμε τώρα όμως, γιατί στα σούπερ μαρκετ κ τα μανάβικα της γειτονιάς μου δεν το γνωρίζουν το είδος...


    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    1ο Γεύμα 08:00 -- 40γρ βρώμη, 1 αυγό ολόκληρο, 4 ασπράδια, 1κγ μέλι, 1μήλο μικρό, κανέλα
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 09:00-10:30: Βάρη + Αερόβια
    2ο Γεύμα 11:00 (Μεταπροπονητικό) -- 200γρ γιαούρτι 2% + 1 μπανάνα
    Καφές με 1κ.γ STEVIA
    3ο Γεύμα 13:00 -- 90γρ κοτόπουλο+100γρ πατάτα
    4ο Γεύμα 15:30 -- 150gr στήθος κοτόπουλο + 80γρ πατάτα+αγγουράκι+ντοματάκια+ 1κγ λάδι
    5ο Γεύμα 19:00 -- 15γρ βρώμη, 1 αυγό ολόκληρο, 2 ασπράδια+50γρ cc+ντοματάκια (small ομελέτα ήταν αυτό )
    6ο Γεύμα 22:00 -- 100gr σολομός+ πράσινη σαλάτα + 1κγ λάδι
    7ο Γεύμα 23:30 -- 100γρ γιαούρτι 2% + 10γρ καρύδια

    Θερμίδες: 1824
    Λιπαρά:67.6
    Υδατάνθρακες:149.8
    Πρωτεΐνες: 156.0


    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    Πιέσεις στήθους με μπάρα σε οριζόντιο 4χ8χ12,5κ
    Κωπηλατική με αλτήρες σε επικλινή 3χ12χ6κ 1χ12χ8κ
    Pull ups σε μπάρα smith 3x8
    Pull over με αλτήρα 4χ12χ12κ
    Πλάγιες εκτάσεις ποδιού απο όρθια θέση
    Προσαγωγοί σκυφτή στο μηχάνημα 3χ15χ30-35κ
    Απαγωγοί σκυφτή στο μηχάνημα 3χ15χ30-35κ

    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ: Σανίδα 3χ45'' - Πλάγια σανίδα 3χ30'' - Άρσεις ποδιών στον πάγκο 3χ20 ΡΑΧΙΑΙΟΙ: 3χ15
    Αερόβια 20' τύπου διαλειμματική
    Επίσης πήρα ποδήλατο!!! Όποτε προσθέτουμε κ 20' αερόβια ελαφριάς μορφής για να πάω γυμναστήριο + 20' επιστροφή!!!!

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
    1) Σήμερα έδωσα οδηγίες στον γυμναστή για να μου βγάλει το καινούριο μου πρόγραμμα με βάση τις συμβουλές σας! Για να δούμε τι θα κάνει!!!
    2)Η διατροφή μου είναι οκ? Τι άλλο θα έπρεπε να προσέξω??
    3)Σήμερα ζυγίστηκα κ είμαι 1+ κάτω! Δεν θέλω να χάσω άλλα κιλά παρά μόνο λίπος!!! Η διατροφή μου είναι -250 θερμίδες απο τις θερμίδες συντήρησης! Συνεχίζω έτσι ή πρέπει να ανέβω ή μήπως να ρυθμίσω αλλιώς τα macros? (αύριο πάω κ για λιπομέτρηση, το ξέρω δεν είναι ακριβής αλλά θα έχω μια εικόνα που κινούμε)

  17. #77
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Δεν ξέρω τι θα πούνε τα παιδιά αλλά εμένα μαρέσει πολύ η διατροφή σου! Απο αερόβια κάνεις 20min διαλειμματική μετά τα βάρη (3 φορές την εβδομάδα) και 40min ελαφριάς μορφής αερόβια στο πήγαινε-έλα (4 φορες την εβδομάδα που πας γυμναστήριο)...σωστά?? Θα βγάλεις καπνούς Φανούλα μου με τόση αερόβια ειδικά αφού δεν θές να χάσεις άλλα κιλά (άσε που πας και για kite !!), θα έρθει η Ειρήνη και θα λυθεί το ερώτημα της παρατήρησης νούμερο 3 και εγώ το έχω απορία να μας διαφωτίσει!

  18. #78
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπερα Φανη!

    Αυτό το κιλο που χασες, σε πόσο διάστημα έγινε; Βλέπεις καποιες (έστω και μικρές) αλλαγες στο σώμα σου;
    Οπως σου χα γραψει κ χτες, η hiit δεν ειναι για χορταση. 2 30λεπτες και 1 hiit ειναι οκ.

    Αν οντως το κιλο αυτο δεν ειναι απο υγρα, τότε ανέβασε σε θερμίδες συντήρησης και τις εξτρα βαλτες σε υδατάνθρακα(δηλαδη λιγο εξτρα πατατουλα στα γευματα που εχεις, δεν ειναι κατι τραγικο). Στα 2 τελευταια γευματα κρατα τα με ινωδης υδατ. (πρασιναδα) και πρωτεινη με καλα λιπαρα (λαδι ή ξηρους καρπους).

  19. #79
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα Φανη!

    Αυτό το κιλο που χασες, σε πόσο διάστημα έγινε; Βλέπεις καποιες (έστω και μικρές) αλλαγες στο σώμα σου;
    Οπως σου χα γραψει κ χτες, η hiit δεν ειναι για χορταση. 2 30λεπτες και 1 hiit ειναι οκ.

    Αν οντως το κιλο αυτο δεν ειναι απο υγρα, τότε ανέβασε σε θερμίδες συντήρησης και τις εξτρα βαλτες σε υδατάνθρακα(δηλαδη λιγο εξτρα πατατουλα στα γευματα που εχεις, δεν ειναι κατι τραγικο). Στα 2 τελευταια γευματα κρατα τα με ινωδης υδατ. (πρασιναδα) και πρωτεινη με καλα λιπαρα (λαδι ή ξηρους καρπους).
    Καλησπέρα Ειρήνη,
    έχασα 1,5 κιλό σε 3,5 βδομάδες, είμαι σίγουρη όμως πως μεγάλο μέρος είναι κατακράτηση! Αύριο που θα κάνω την λιπομέτρηση θα έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα πιστεύω! Ωστόσο έχω παρατηρήσει αλλαγές στο σώμα μου, σίγουρα μείωση πόντων!
    Αχ με σκοτώνεις με τις 30 λεπτες αερόβιες χαλαρού τέμπου, τις βαριέμαι μέχρι θανάτου...εναλλακτική έχουμε?

  20. #80
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ε τοτε μην αλλαξεις κατι στη διατροφη, η ζυγαρια δεν λέει αν αυτο το κιλό είναι νερό ή λίπος. Και σε μας τις γυναικες η κατακράτηση γίνεται για την πλάκα.. και μετα λεμε ααα εχασα βαρος που στην ουσια ειναι νερακι.

    Βρε κι εγω τις βαριεμαι, αλλα ρε Φανη αμα κανεις συνεχεια διαλειμματική θα κουρασεις το σώμα σου. Και το κυριοτερο... όταν θα θες να χασεις κι άλλο λίπος, το σώμα σου θα χει ήδη συνηθισει αυτό που του δινεις και θα θελει πολύ περισότερο για να ανταποκριθεί.

    Αν το βαριεσαι τοσο πολύ, τότε αντικατεστησε αυτή την αερόβια με το ποδήλατο ή με γρήγορο περπάτημα σε κάποιο κοντινό πάρκο/γήπεδο.

  21. #81
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Καλημέρα σας,

    σήμερα το λογκάκι μου κλείνει 1 μήνα κ νομίζω πως είναι καλή ευκαιρία να δούμε τι έχω καταφέρει με την δικιά σας βοήθεια!!!Στο ένα μήνα αυτό γυμνάζομαι συστηματικά 6 φορές την βδομάδα (4 βάρη+2 power yoga+χόμπυ (kitesurfing+ποδήλατο) κ προσέχω την διατροφή μου μετρώντας θερμίδες (1600-1800 ημερησίως) κ επιλέγοντας τις σωστές τροφές!!!

    Ηλικία: 29 , Ύψος: 165

    Μέτρηση:

    27/02
    Weight: 55.5
    IMPEDANCE: 512 Ω
    FAT%: 19.8%
    FAT MASS: 11.1kg
    FFM: 44.7%
    TBW:32.7%

    28/03
    Weight: 53
    IMPEDANCE: 527 Ω
    FAT%: 17.6%
    FAT MASS: 9.4kg
    FFM: 43.8%
    TBW:32.1%

    Καλά τα χω καταφέρει νομίζω!! Το κρίσιμο ερώτημα όμως τώρα είναι, κ εκεί χρειάζομαι την βοήθειά σας, πως πέφτω σε λίπος κρατώντας σταθερά τα κιλά???

  22. #82

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Τρωγοντας ισοθερμιδικα και ισως ελαφρα πιο πανω (καθερες τροφες παντα) κανοντας βαρη και 1-2 αεροβια!!!

    Εισαι αστερι,πολλα μπραβο για τα παραπανω!!

  23. #83
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Μπραβοοοο !!!!
    Σε ενα μηνα πολυ καλο αποτελεσμα , σκεψου - οραματισου με αυτον τον ρυθμο , μεχρι το καλοκαιρι που θα εισαι !!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  24. #84
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    μπραβο ρε συ!!καλη συνεχεια!!!

  25. #85
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Quote Originally Posted by Marvin View Post
    Τρωγοντας ισοθερμιδικα και ισως ελαφρα πιο πανω (καθερες τροφες παντα) κανοντας βαρη και 1-2 αεροβια!!!

    Εισαι αστερι,πολλα μπραβο για τα παραπανω!!
    Νίκη thaaanks!!!

    Λέγοντας ισοθερμιδικά εννοείς όσες κ οι θερμίδες συντήρησης? Να ανέβω δλδ, σταδιακά πάντα, από τις 1800 στις 2050? Τα macros μετά πώς πρέπει να είναι, σε τι αναλογία?

  26. #86
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Μπραβοοοο !!!!
    Σε ενα μηνα πολυ καλο αποτελεσμα , σκεψου - οραματισου με αυτον τον ρυθμο , μεχρι το καλοκαιρι που θα εισαι !!!!!

    Σε ευχαριστώ πολύ καλέ μου τσουρέκα, αν ήμουν άντρας θα σου έλεγα πάμε μαζί για το δρόμο που χάραξες για το μονοψήφιο αριθμό λίπους, τώρα με 14%-15% θα είμαι σούπερ ικανοποιημένη!

    μπραβο ρε συ!!καλη συνεχεια!!!
    Thaaanks!!! Θα κανονίσω με την κολλητή μου να έρθω να κάνουμε το προγραμμά σου μια Τετάρτη!!!

  27. #87
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Theofano View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ καλέ μου τσουρέκα, αν ήμουν άντρας θα σου έλεγα πάμε μαζί για το δρόμο που χάραξες για το μονοψήφιο αριθμό λίπους, τώρα με 14%-15% θα είμαι σούπερ ικανοποιημένη!


    Ισα ισα ! θα ειναι σε παρω αλαμπρατσετα και θα ειναι πιο ευχαριστο το ταξιδι !!!!
    Αν επεσες 2% σε ενα μηνα , το 14% ειναι παιχνιδακι
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  28. #88
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Theofano View Post
    27/02
    Weight: 55.5
    IMPEDANCE: 512 Ω
    FAT%: 19.8%
    FAT MASS: 11.1kg
    FFM: 44.7%
    TBW:32.7%

    28/03
    Weight: 53
    IMPEDANCE: 527 Ω
    FAT%: 17.6%
    FAT MASS: 9.4kg
    FFM: 43.8%
    TBW:32.1%
    τουμπανο...πολλα μπραβο

  29. #89
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    τουμπανο...πολλα μπραβο

    Χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ, τούμπανο δεν με λες ακόμα βέβαια!!!

  30. #90
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    εννοειται κανονιστε να μου ερθετε!!χαρα μου!!!!


 
Page 3 of 22 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •