Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Αλλαγή Σε Γράμμωση

    καλησπερα φιλε παρη...
    ηθελα να σου κανω δυο ερωτησεις....
    ας πουμε οτι τελειωνουμε μια περιοδο ογκου με το σωστο tut στις ασκησεις μας....
    1.οταν γυρισουμεσε γραμμωση,συνεχιζουμε προπονηση με το ιδιο tut? αν οχι,τι αλλαζουμε?
    2.απο συμπληρωματα για γραμμωση σε ποια εχεις πιστη? πρωτεινη,κρεατινη,αμινοξεα ενοουνται.
    ευχαριστω
    Last edited by Hanos; 10-03-13 at 03:57.
    Get big or die trying!

  2. #2
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    καλησπερα φιλε παρη...
    ηθελα να σου κανω δυο ερωτησεις....
    ας πουμε οτι τελειωνουμε μια περιοδο ογκου με το σωστο tut στις ασκησεις μας....
    1.οταν γυρισουμεσε γραμμωση,συνεχιζουμε προπονηση με το ιδιο tut? αν οχι,τι αλλαζουμε?
    2.απο συμπληρωματα για γραμμωση σε ποια εχεις πιστη? πρωτεινη,κρεατινη,αμινοξεα ενοουνται.
    ευχαριστω
    1. τι εννοείς tut...?
    2.συνεφρίνη, γιοχιμπίνη (αν και απαγορευμένη πλέον), forkolin, καφείνη, πράσινο τσάι.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  3. #3

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    1. τι εννοείς tut...?
    2.συνεφρίνη, γιοχιμπίνη (αν και απαγορευμένη πλέον), forkolin, καφείνη, πράσινο τσάι.
    Το time under tension εννοεί μάλλον

  4. #4
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    ακριβως.το time under tension αλλαζει οταν μπουμε σε γραμμωση?

    επισης,το φορσκολιν λενε οτι εχει καποια sides που μπορουν να το κανουν επικυνδυνο, ριχνει αρκετα την πιεση,ταχυκαρδιες κτλ. ειναι συχνα αυτα τα sides?
    Last edited by Hanos; 10-03-13 at 22:38.
    Get big or die trying!

  5. #5
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    ακριβως.το time under tension αλλαζει οταν μπουμε σε γραμμωση?

    επισης,το φορσκολιν λενε οτι εχει καποια sides που μπορουν να το κανουν επικυνδυνο, ριχνει αρκετα την πιεση,ταχυκαρδιες κτλ. ειναι συχνα αυτα τα sides?
    Καλό είναι να ακολουθείς μεγάλο time under tension είτε βρίσκεσαι σε φάση γράμμωσης ή όγκου. Με αυτόν τον τρόπο θα μεγιστοποιείς την διατήρηση ή ανάπτυξη αντίστοιχα της μυικής σου μάζας. Πέρα από το TUT προσπάθησε να δίνεις ερέθισμα σε κάθε μυική ομάδα πάνω από μία φορά την εβδομάδα και να ακολουθείς σχετικά μεγάλο όγκο προπόνησης. Στην γράμμωση δώσε μεγαλύτερη έμφαση στην διατροφή και στο αερόβιο!!! Για το φορκολίν δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά (δεν χρησιμοποιώ θερμογενετικά). από αυτά που έχω διαβάσει το θεωρώ σχετικά ασφαλές. Μάλιστα έρευνες δείχνουν πως αυξάνει και την ενδογεννή παραγωγή τεστοστερόνης. Εγώ χρησιμοποιώ μόνο καρνιτίνη και CLA από λιποτροπικά. Πάντως τα συστατικά που σου ανέφερα είναι από τα πιο ασφαλή συγκριτικά με άλλες φόρμουλες της αγοράς.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  6. #6

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Να κάνω και εγώ μία ερώτηση μην ανοίγω καινούργιο θέμα...

    Κάνω το απλό all in one εδώ και ένα μήνα. Στην αρχή δεν στόχευα στο time under tension αλλά στις επαναλήψεις που έδινες για κάθε προπόνηση. Στις τελευταίες προπονήσεις έχω αρχίσει να παίζω με το time under tension. Στις πιό πολλές ασκήσεις καταφέρνω και κάνω τις επαναλήψεις που χρειάζεται σε κάθε προπόνηση με καλό time under tension (~60 sec).

    Είναι μερικές φορές όμως που δεν μπορώ να βγάλω το tempo που δίνεις λόγω κούρασης και ολοκληρώνω τις επαναλήψεις χωρίς καλό time under tensiοn (λίγο κάτω από 40 sec). Σε αυτές τις περιπτώσεις εκτελούμε κι άλλες επαναλήψεις για να αυξηθεί time under tension χωρίς να μας ενδιαφέρει ότι ξεφέυγουμε από τις επαναλήψεις που δίνεις ?

  7. #7
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by bosei View Post
    Να κάνω και εγώ μία ερώτηση μην ανοίγω καινούργιο θέμα...

    Κάνω το απλό all in one εδώ και ένα μήνα. Στην αρχή δεν στόχευα στο time under tension αλλά στις επαναλήψεις που έδινες για κάθε προπόνηση. Στις τελευταίες προπονήσεις έχω αρχίσει να παίζω με το time under tension. Στις πιό πολλές ασκήσεις καταφέρνω και κάνω τις επαναλήψεις που χρειάζεται σε κάθε προπόνηση με καλό time under tension (~60 sec).

    Είναι μερικές φορές όμως που δεν μπορώ να βγάλω το tempo που δίνεις λόγω κούρασης και ολοκληρώνω τις επαναλήψεις χωρίς καλό time under tensiοn (λίγο κάτω από 40 sec). Σε αυτές τις περιπτώσεις εκτελούμε κι άλλες επαναλήψεις για να αυξηθεί time under tension χωρίς να μας ενδιαφέρει ότι ξεφέυγουμε από τις επαναλήψεις που δίνεις ?
    φίλε μου χαίρομαι που δοκιμάζεις το All in One. καλό είναι να πετυχαίνεις TUT από 40-60 δευτερόλεπτα. Λογικό είναι να μην μπορείς να διατηρήσεις ικανοποιητικό TUT σε όλα τα σετ, δεν πειράζει αρκεί να φτάνεις σε εξάντληση. Μην ξεχνάμε πως το failure και ο μεγάλος όγκος προπόνησης είναι εξίσου σημαντικοί παράγοντες στην μυική ανάπτυξη. Μπορεί κάποιος να διατηρεί TUT ικανοποιητικό αλλά χωρίς να φτάνει σε εξάντληση. Οπότε θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να προπονείσαι δυνατά και όσο μπορείς να έχεις ικανοποιητικό TUT αν όχι σε όλα τα σετ αλλά στα περισσότερα. Καλή συνέχεια φίλε μου!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η αλλαγη μου!!
    By dionysos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 7
    Last Post: 21-03-13, 22:15
  2. Αλλαγή στα split μου.
    By kapoios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 29-12-12, 16:07
  3. Αλλαγή Προγράμματος
    By Chris1988 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 16-09-12, 00:15
  4. Διορθωση/αλλαγη διατροφης για γραμμωση.
    By SouvlakiGR in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 15-08-12, 05:55
  5. Ερωτηση για αλλαγη απο ογκο σε γραμμωση
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 26-03-12, 13:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •