Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 55 of 55
  1. #31
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα!

    Δες τα παρακάτω βίντεο για τις ασκήσεις που ζήτησες




  2. #32
    Junior Bodybuilder potos's Avatar
    Join Date
    11-05-13
    Location
    Bg, Sofia
    Posts
    160

    Default

    Οι κοιλιακοι αν γυμναζονται σε καθημερινη βαση ( αν οχι καθε μερα, εστω τις μερες που πας γυμναστηριο) στο τελος της προπονησης σου , ειναι λαθος? Στο προγραμμα αναφερεται οτι τους γυμναζουμε 1 φορα την εβδομαδα μαζι με μία ακομα μυικη ομαδα..!!
    ''The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens''

  3. #33
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα,

    δεν υπάρχει λάθος και σωστό στο bbing. Ο ορθός κοιλιακός (= οι κοιλιακοί δηλαδή, στην ουσία είναι ένας μυς) είναι όπως όλοι οι υπόλοιποι. Χρειάζεται ανάρρωση για να αναπτυχθεί. Μέχρι 3 φορές μπορεί κάποιος να τον δουλεύει ξεχωριστά στο τέλος της προπόνησης, με διαφορετικές ασκήσεις. Άλλοτε με βάρος άλλοτε χωρίς. Υπάρχει ποικιλία ασκήσεων που μπορείς να επιλέξεις. Οι καλύτερες ασκήσεις κοιλιακών είναι (οσο περιεργο και αν σου φανει) οι άρσεις θανάτου, το σκουώτ και οι στρατιωτικές πιέσεις κλπ δηλ βασικές ασκήσεις. Και μαζί μ αυτές, συμπληρώνεις με ροκανισματα κλπ. Ολα αυτα μαζί χτίζουν -και- τους κοιλιακούς σου.

  4. #34
    laynas's Avatar
    Join Date
    19-08-12
    Posts
    127

    Default

    Τα κιλά σταθερά για όλες τις ασκήσεις?Αν ναι,λογικά θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τη μέγιστη δύναμη μας?δηλαδή όσο περισσότερα κιλά μπορούμε ώστε να βγαίνει σωστά η άσκηση-τεχνική?

  5. #35
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    απ οτι φενετε ειναι πολυ καλο για μας τους αρχαριους εκανα 8 μηνες περιπου ενα πολυ καλο προγραμμα(mazda 6 ξανα ευχαριστω :D) για αρχη και τωρα λεω να κανω αυτο για κανα 8μηνο ακομα και μετα να μπουμε στο ''κυριος γευμα'' :D

  6. #36
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by laynas View Post
    Τα κιλά σταθερά για όλες τις ασκήσεις?Αν ναι,λογικά θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τη μέγιστη δύναμη μας?δηλαδή όσο περισσότερα κιλά μπορούμε ώστε να βγαίνει σωστά η άσκηση-τεχνική?
    Mπορείς να εφαρμόσεις και τα δύο.Είτε σταθερά κιλά (περίπου το 80-85% των μαξ κιλών που κάνεις) είτε ανα σετ να ανεβάζεις. Μέγιστη δύναμη όχι δεν θα βάζεις, υπολόγιζε πως οι τελευταίες 2 περίπου επαναλήψεις να βγαίνουν με αρκετή δυσκολία!

    Quote Originally Posted by Dimitris stfs View Post
    απ οτι φενετε ειναι πολυ καλο για μας τους αρχαριους εκανα 8 μηνες περιπου ενα πολυ καλο προγραμμα(mazda 6 ξανα ευχαριστω :D) για αρχη και τωρα λεω να κανω αυτο για κανα 8μηνο ακομα και μετα να μπουμε στο ''κυριος γευμα'' :D
    Δοκιμασε το δεν εχεις να χάσεις τιποτα ;)
    Κάθε πρόγραμμα θα σε ωφελήσει και θα εχεις κέρδη, αρκεί να το εφαρμόσεις και να είσαι συνεπής σε αυτό.

  7. #37
    New Member
    Join Date
    15-10-12
    Posts
    56

    Default

    Καρδούλα καλημέρα στον β'κυκλο την μέρα της πλάτης όταν λες "4 x 10 μονόζυγο 4 x 10 κλατική με αλτήρα (κάθε χέρι μόνο του)" θέλεις μια από τις δυο ασκήσεις όποια θέλουμε εμείς ή μήπως και τις δυο σε μορφή 2σετ; Επίσης στον γ'κυκλο λες 3 x 15 εμπρόσθιο σκουώτ SUPER SET με 4 x 10 σκουώτ μήπως πρέπει να είναι και οι 2 ασκήσεις από 4 η 3 σετ γιατί διαφορετικά πως θα γίνουν σε μορφή superset?

    Συγνωμη αν σε κουράζω αλλά είμαι άνθρωπος της λεπτομέρειας όπως κ εσύ άλλωστε αν κρίνω από τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ για αυτό το υπέροχο πρόγραμμα!

  8. #38
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by xouras View Post
    Καρδούλα καλημέρα στον β'κυκλο την μέρα της πλάτης όταν λες "4 x 10 μονόζυγο 4 x 10 κλατική με αλτήρα (κάθε χέρι μόνο του)" θέλεις μια από τις δυο ασκήσεις όποια θέλουμε εμείς ή μήπως και τις δυο σε μορφή 2σετ;
    Καλησπέρα φίλε μου,

    ο δαίμων του τυπογραφείου έκανε το θαύμα του.. Αντι να μπει από κάτω η δεύτερη άσκηση, μπήκε δίπλα με την πρώτη και μπερδεύτηκες (λογικό).
    Θα κάνεις και τις δύο ασκήσεις, όχι δισετ.

    Επίσης στον γ'κυκλο λες 3 x 15 εμπρόσθιο σκουώτ SUPER SET με 4 x 10 σκουώτ
    μήπως πρέπει να είναι και οι 2 ασκήσεις από 4 η 3 σετ γιατί διαφορετικά πως θα γίνουν σε μορφή superset?
    4σετ κι απ'τα δύο (δικό μου λάθος, συγνώμη που σε μπέρδεψα ) Θα το διορθώσω!

    Συγνωμη αν σε κουράζω αλλά είμαι άνθρωπος της λεπτομέρειας όπως κ εσύ άλλωστε αν κρίνω από τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ για αυτό το υπέροχο πρόγραμμα!

    Και καλά κάνεις! Σιγά την κούραση.. στην πλάτη μου σε κουβάλαγα; Κι εγώ τα ψειρίζω μέχρι αηδίας.
    Να σαι καλά, ευχαριστώ για τα λαθάκια που εντόπισες (ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι τι να σου κάνει, χαχα)

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
    Last edited by Kardoula; 24-07-13 at 16:48.

  9. #39
    New Member
    Join Date
    15-10-12
    Posts
    56

    Default

    kardoula καλησπέρα, θέλω την πολύτιμη συμβουλή σου βρίσκομαι στον β' κύκλο 2η εβδομάδα προπονήσεων (καταπληκτικό πρόγραμμα, τρομερά αποτελέσματα) αλλά την εβδομάδα του 15αυγουστου έχω άδεια από την δουλειά και αν κ δεν προβλέπονται διακοπές έλεγα να κάνω ένα διάλειμμα στις προπονήσεις μου να χαλαρώσω καθώς έχω να κάνω εβδομάδα off από τον Ιανουάριο όταν κ είχα υποστεί μια θλάση, να το κάνω έτσι η μήπως θα ήταν καλύτερο να ολοκληρώσω και τους 4 κύκλους (σε 2μιση μήνες το λιγότερο) και μετά να δώσω στο σώμα μου 1 εβδομάδα ξεκούραση ποια είναι η γνώμη σου?

  10. #40
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by xouras View Post
    kardoula καλησπέρα, θέλω την πολύτιμη συμβουλή σου βρίσκομαι στον β' κύκλο 2η εβδομάδα προπονήσεων (καταπληκτικό πρόγραμμα, τρομερά αποτελέσματα) αλλά την εβδομάδα του 15αυγουστου έχω άδεια από την δουλειά και αν κ δεν προβλέπονται διακοπές έλεγα να κάνω ένα διάλειμμα στις προπονήσεις μου να χαλαρώσω καθώς έχω να κάνω εβδομάδα off από τον Ιανουάριο όταν κ είχα υποστεί μια θλάση, να το κάνω έτσι η μήπως θα ήταν καλύτερο να ολοκληρώσω και τους 4 κύκλους (σε 2μιση μήνες το λιγότερο) και μετά να δώσω στο σώμα μου 1 εβδομάδα ξεκούραση ποια είναι η γνώμη σου?
    Καλημέρα και καλό μήνα!

    Καταρχήν χαίρομαι που σου αρέσει το πρόγραμμα και είδες τόσο καλά αποτελέσματα πάνω σου!! Θα σου πρότεινα να κάνεις τελείως off για μια βδομάδα με 10 μέρες από τα βάρη. Το σώμα δεν είναι μηχανή, χρειάζεται και reset ανα διαστήματα. Αυτό θα σε ξεκουράσει, θα γεμίσεις τις μπαταρίες σου και όταν επιστρέψεις, ξεκίνα από το σημείο που σταμάτησες. Φρόντισε αυτό το διάστημα να μη ξεφύγεις στη διατροφή σου, κινήσου σε επίπεδα συντήρησης.
    Καλές διακοπές

  11. #41
    New Member
    Join Date
    15-10-12
    Posts
    56

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλημέρα και καλό μήνα!

    Καταρχήν χαίρομαι που σου αρέσει το πρόγραμμα και είδες τόσο καλά αποτελέσματα πάνω σου!! Θα σου πρότεινα να κάνεις τελείως off για μια βδομάδα με 10 μέρες από τα βάρη. Το σώμα δεν είναι μηχανή, χρειάζεται και reset ανα διαστήματα. Αυτό θα σε ξεκουράσει, θα γεμίσεις τις μπαταρίες σου και όταν επιστρέψεις, ξεκίνα από το σημείο που σταμάτησες. Φρόντισε αυτό το διάστημα να μη ξεφύγεις στη διατροφή σου, κινήσου σε επίπεδα συντήρησης.
    Καλές διακοπές
    Σ'ευχαριστω πολύ θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου κατά γραμμα, καλές διακοπές και σε εσένα.

  12. #42
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ :)

  13. #43
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-08-13
    Posts
    4

    Default

    για σας παιδιά, βοηθήστε λίγο, τι εννοούμε όταν λέμε:

    Χαμηλή ένταση προπόνησης
    Μέση ένταση προπόνησης
    Μέγιστη ένταση - Αύξηση κιλών στις ασκήσεις
    Last edited by E210; 10-08-13 at 06:58.

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Η έννοια της έντασης είναι γενικά ασαφής έννοια.
    "Έντονο" μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε δεν μπορείς να κάνεις ή μπορείς να κάνεις με δυσκολία. Τα ποσοστά επί του μεγίστου είναι απλά ένας δείκτης και τίποτα περισσότερο.
    Για παράδειγμα, ένα σετ με πολλές επαναλήψεις μπορεί να χαρακτηριστεί ως σετ έντασης αν εκτελείται μέχρι την αποτυχία, δηλ όταν δεν μπορείς να κάνεις άλλες επαναλήψεις.

    Πρόσεξε όμως : Mην ταυτίζεις την ένταση με το πόσο περισσότερα κιλά μπορείς να σηκώσεις. Μεγάλη ένταση δεν σημαίνει απαραίτητα πολλά κιλά/λίγες επαναλήψεις, αλλά ότι κάποια σετ θα πρέπει να καταλήγουν στην αδυναμία εκτέλεσης επανάληψhς.
    Παραδειγμα για να το καταλάβεις: Eστω οτι κανεις 1 σετ των 10 επαν. με το 70% του μέγιστου βάρους που μπορείς να σηκώσεις στη συγκεκριμένη άσκηση. Κάποιος μπορεί να πει ότι γυμνάζεσαι με ενταση 70%. Αν όμως η τελευταία επανάληψη (η 10η) είναι πολύ δύσκολη και βάζεις το παν να την ολοκληρώσεις, τότε πόση είναι η ένταση; 70% ή σχεδόν 100%; Γι αυτό, μπορούμε, στις περισσότερες περιπτώσεις, να χρησιμοποιούμε μια υποκειμενική κλίμακα έντασης πχ από το 0-10.

    Ελπίζω να σε καλυψα.

    Καλώς όρισες στο φόρουμ.
    Last edited by Kardoula; 10-08-13 at 07:28.

  15. #45
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-08-13
    Posts
    4

    Default

    ευχάριστο πολύ Kardoula, με κάλυψες με το παραπάνω.

  16. #46

    Default

    καλησπερα.Πως ειναι η κοπιλατικη με αλτηρες με τα δυο χερια μαζι?

  17. #47
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-06-13
    Posts
    3

    Default

    Καλησπερα..θα ηθελα και γω να ρωτησω στον κυκλο ΄β για την πλατη αν οι δυο πρωτες ασκησεις ειναι super set αλλα με καληψατε!!! Το ιδιο δηλ ισχυει και για τα δικεφαλα?? Δηλ καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα και με αναποδη λαβη στον κυκλο ΄β γινονται ξεχωριστα η μια με την αλλη?

  18. #48
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by branch w View Post
    καλησπερα.Πως ειναι η κοπιλατικη με αλτηρες με τα δυο χερια μαζι?
    Καθυστερημένα βέβαια, αλλά μου ξέφυγε το τόπικ..





    Quote Originally Posted by Ατλας89 View Post
    Καλησπερα..θα ηθελα και γω να ρωτησω στον κυκλο ΄β για την πλατη αν οι δυο πρωτες ασκησεις ειναι super set αλλα με καληψατε!!! Το ιδιο δηλ ισχυει και για τα δικεφαλα?? Δηλ καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα και με αναποδη λαβη στον κυκλο ΄β γινονται ξεχωριστα η μια με την αλλη?
    Ξεχωριστά γίνονται :)

  19. #49
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    229

    Default

    Γεια σου Καρδούλα.Έχω ξεκινήσει το πρόγραμμα σου από 1η Σεπτέμβρη και τώρα βρίσκομαι στην τελευταία εβδομάδα του Α κύκλου.Με βοήθησε ιδανικά ο Α κύκλος να προσαρμοστώ,καθώς προερχόμουν από ένα τραυματισμό στον καρπό,οπού δεν είχα γυμνάσει καθόλου τον άνω κορμό για ένα μήνα τον Αύγουστο.

    Μιας και ετοιμάζομαι να μπω στον Β κύκλο,έχω κάποιες απορίες για τις ασκήσεις που βρίσκονται σε αυτόν.

    1)Στην 1η μέρα θα μπορούσες να δώσεις κάποιο βίντεο για τις δύο ασκήσεις κοιλιακών:α)"2Xmax έλξεις γονάτων σε κατακλινή πάγκο" και β)"2Χ20 ροκανίσματα σε στρώμα με τα πόδια λυγισμένα να ακουμπούν στον πάγκο" max έλξεις γονάτων σε κατακλινή πάγκο
    και β)2 x 20 ροκανίσματα σε στρώμα με τα πόδια λυγισμένα να ακουμπούν στον πάγκο
    2)Επίσης στη μέρα 2 την άσκηση "πιέσεις στήθους σε κατακλινή πάγκο",να την εκτελέσω με μπάρα ή αλτήρες;

    3)Την 5 μέρα "άρσεις ποδιών στο μονόζυγο",θα είναι με τεντωμένα πόδια; "ροκανίσματα με τα πόδια στον πάγκο",είναι η κλασσική άσκηση;

    4)Γενικότερα στο πρόγραμμα υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν υπάρχουν απομονωτικές ασκήσεις για τραπεζοειδής (πχ.shrugs) ή ραχιαίους (πχ. άρσεις κορμού σε πάγκο 45 μοιρών);



    Last edited by cirith ungol; 23-09-13 at 00:40.

  20. #50
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Μπομπα φαινεται...
    Αν και το Στηθος-Τρικεφαλοι δε με βολευει, θα το δοκιμασω για 1-2 εβδομαδες!
    Σε ευχαριστουμε Ειρηνη!

  21. #51
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by cirith ungol View Post
    Γεια σου Καρδούλα.Έχω ξεκινήσει το πρόγραμμα σου από 1η Σεπτέμβρη και τώρα βρίσκομαι στην τελευταία εβδομάδα του Α κύκλου.Με βοήθησε ιδανικά ο Α κύκλος να προσαρμοστώ,καθώς προερχόμουν από ένα τραυματισμό στον καρπό,οπού δεν είχα γυμνάσει καθόλου τον άνω κορμό για ένα μήνα τον Αύγουστο.



    Kαταρχήν σ'ευχαριστώ που δοκίμασες το πρόγραμμα και χαίρομαι που δούλεψε πάνω σου.
    Λοιπόοοοον, πάω να σου απαντήσω στις αποριούλες που έγραψες:




    Μιας και ετοιμάζομαι να μπω στον Β κύκλο,έχω κάποιες απορίες για τις ασκήσεις που βρίσκονται σε αυτόν.

    1)Στην 1η μέρα θα μπορούσες να δώσεις κάποιο βίντεο για τις δύο ασκήσεις κοιλιακών:α)"2Xmax έλξεις γονάτων σε κατακλινή πάγκο" και β)"2Χ20 ροκανίσματα σε στρώμα με τα πόδια λυγισμένα να ακουμπούν στον πάγκο"
    ma[/QUOTE]x έλξεις γονάτων σε κατακλινή πάγκο
    και β)2 x 20 ροκανίσματα σε στρώμα με τα πόδια λυγισμένα να ακουμπούν στον πάγκο


    <span style="font-family: Tahoma"><font size="2"><font color="#000000">





    2)Επίσης στη μέρα 2 την άσκηση "πιέσεις στήθους σε κατακλινή πάγκο"
    ,
    να την εκτελέσω με μπάρα ή αλτήρες;

    Με αλτήρες αρκεί να έχεις κάποιον να σου τους δώσει, αλλιώς στο σμιθ. Καλό είναι σε αυτή την άσκηση να έχεις κάποιον να σε σποττάρει. Αλλιώς σμιθ για μεγαλύτερη ασφάλεια.



    3)Την 5 μέρα "άρσεις ποδιών στο μονόζυγο",θα είναι με τεντωμένα πόδια; "ροκανίσματα με τα πόδια στον πάγκο",είναι η κλασσική άσκηση;
    Με λυγισμένα γόνατα είναι πιο εύκολη, με τεντωμένα αυξάνεται ο βαθμός δυσκολίας. Η επιλογή δική σου.

    Ροκανίσματα με τα πόδια στον πάγκο, ειναι το βίντεο που έβαλα παραπάνω.



    4)Γενικότερα στο πρόγραμμα υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν υπάρχουν απομονωτικές ασκήσεις για τραπεζοειδής (πχ.shrugs) ή ραχιαίους (πχ. άρσεις κορμού σε πάγκο 45 μοιρών);

    Οι συγκεκριμένες μυικές ομάδες που δουλεύουν οι ασκήσεις αυτές γυμνάζονται από άλλες είτε άμεσα είτε έμμεσα, δηλ ο μέσος ασκούμενος είναι υπερ καλυμμένος. Σε κάποιο επόμενο πρόγραμμα μπορεις να τις βάλεις. Καλό ειναι να μην επαναλαμβάνουμε τις ίδιες και τις ίδιες σε κάθε πρόγραμμα.




    Quote Originally Posted by HoHe View Post
    Μπομπα φαινεται...
    Αν και το Στηθος-Τρικεφαλοι δε με βολευει, θα το δοκιμασω για 1-2 εβδομαδες!
    Σε ευχαριστουμε Ειρηνη!
    Να σαι καλα, εγώ ευχαριστώ που το τιμάτε!
    Μπορεί να φαίνεται απλό στο μάτι, αλλά στην πράξη είναι ζόρικο. Αν δεν σε βολεύει στήθος/τρικ άλλαξε και κόλλησε άλλη μυική ομάδα πχ δικέφαλους. Ή απλώς δοκίμασέ το να δεις. Καμιά φορά λέμε αααα δεν με βολευει δεν μου αρέσει, αλλά στην πορεία αλλάζει Στο κατω κατω δεν θα το παντρευτεις και το προγραμμα ε;;;

    Καλές προπονήσεις παιδιά!

  22. #52
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    229

    Default

    Γεια σου Καρδούλα,συνεχίζω με επιτυχία το πρόγραμμα σου και τώρα βρίσκομαι στην 4 εβδομάδα του Β κύκλου.Την πρώτη εβδομάδα δυσκολεύτηκα κάπως να βγάλω τις 10άρες επαναλήψεις σε κάποιες ασκήσεις μιας και δεν είχα αποκατασταθεί από τον τραυματισμό στον καρπό 100%.Όμως μετά τις συνήθισα.

    Ετοιμάζομαι να μπω στον Γ κύκλο και έχω κάποιες απορίες:

    1)Στην 1η μέρα Πλάτη:

    α)το drop set κωπηλατική με αλτήρα (κάθε χέρι χωριστά),προφανώς θα γίνεται διάλειμμα πριν πάω στο άλλο χέρι;
    β)η κωπηλατική με αλτήρες από σκυφτή θέση είναι αυτή:http://www.bodybuilding.com/exercise...o-dumbbell-row
    γ)Για τους κοιλιακούς στα ροκανίσματα σε στρώμα,τα πόδια θα ακουμπούν στον πάγκο;

    2)Την 2 ημέρα για τους τρικέφαλους μπορείς να μου δώσεις ένα βίντεο για τις καθιστές γαλλικές εκτάσεις με στραβόμπαρα

    3)Στην 4 μέρα για τους ώμους,μπορείς να μου δώσεις ένα βίντεο για τις πλάγιες εκτάσεις ώμων

    4)Στην 5 μέρα,επίσης δώσε ένα βίντεο για τη γέφυρα.

  23. #53
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by cirith ungol View Post
    Γεια σου Καρδούλα,συνεχίζω με επιτυχία το πρόγραμμα σου και τώρα βρίσκομαι στην 4 εβδομάδα του Β κύκλου.Την πρώτη εβδομάδα δυσκολεύτηκα κάπως να βγάλω τις 10άρες επαναλήψεις σε κάποιες ασκήσεις μιας και δεν είχα αποκατασταθεί από τον τραυματισμό στον καρπό 100%.Όμως μετά τις συνήθισα.
    Καλησπέρα! Χαίρομαι που το συνεχίζεις και σου αρέσει!
    Σωστη η επιλογή να πας στο επόμενο στάδιο. Αν βλέπεις πως το σώμα σου έχει συνηθίσει ή απλώς έχεις βαρεθεί, πας παρακάτω.

    Ετοιμάζομαι να μπω στον Γ κύκλο και έχω κάποιες απορίες:

    1)Στην 1η μέρα Πλάτη:

    α)το drop set κωπηλατική με αλτήρα (κάθε χέρι χωριστά),προφανώς θα γίνεται διάλειμμα πριν πάω στο άλλο χέρι;
    Όχι. Πας δεξί/αριστερό και μετά διάλειμμα.


    β)η κωπηλατική με αλτήρες από σκυφτή θέση είναι αυτή:http://www.bodybuilding.com/exercise...o-dumbbell-row
    Ναι αυτή ειναι η άσκηση!


    γ)Για τους κοιλιακούς στα ροκανίσματα σε στρώμα,τα πόδια θα ακουμπούν στον πάγκο;
    Είτε ακουμπάνε είτε όχι δεν παίζει ρόλο, όσο το να δουλεύεις σωστά τον ορθό κοιλιακό. Μην τραβάς με τον αυχένα, η κίνηση μικρή, λες και ο κοιλιακός ειναι ακορντεόν και τον πιέζεις/αφήνεις (το παράδειγμα το λεω για να δώσω έμφαση). Μην καμπουριάζεις, η πλάτη θα ειναι σανίδα.

    2)Την 2 ημέρα για τους τρικέφαλους μπορείς να μου δώσεις ένα βίντεο για τις καθιστές γαλλικές εκτάσεις με στραβόμπαρα





    3)Στην 4 μέρα για τους ώμους,μπορείς να μου δώσεις ένα βίντεο για τις πλάγιες εκτάσεις ώμων




    4)Στην 5 μέρα,επίσης δώσε ένα βίντεο για τη γέφυρα.




    Kαλές προπονήσεις!!

  24. #54
    New Member jcws's Avatar
    Join Date
    20-02-16
    Posts
    53

    Default

    εξαιρετικό!!!

  25. #55
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ευχαριστώ φίλε μου, να σαι καλά!


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Μυικής Μάζας
    By rioma123 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 07-06-15, 14:10
  2. Replies: 5
    Last Post: 19-06-12, 16:03
  3. Replies: 10
    Last Post: 02-06-11, 16:07
  4. Πρόγραμμα Bodybuilding Για Αύξηση Μυικής Μάζας
    By Vasilis68 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-11, 19:54
  5. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •