Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 55
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default Πλήρες Πρόγραμμα 4 Σταδίων Για Άυξηση Μυικής Μάζας

    Πλήρες Πρόγραμμα 4 Σταδίων Για Άυξηση Μυικής Μάζας

    Το τόπικ αυτό είναι για σχολιασμό/ερωτήσεις για πλήρες πρόγραμμα προπόνησης που σχεδίασα και που βασίζεται σε 4 επίπεδα και έχει στόχο την αύξηση μυικής μάζας.
    Δεν γράφω περισσότερα, θα τα διαβάσετε αναλυτικά εδώ:Πλήρες Πρόγραμμα 4 Σταδίων Για Άυξηση Μυικής Μάζας

    Ελπίζω να σας αρέσει!!
    Ειρήνη

  2. #2
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    Συγχαρητηρια για το αρθρο Ειρηνη. Σε ευχαριστουμε!
    Train, past the pain!

  3. #3
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    μπραβο καρδουλα για το εκτενες αρθρο.δεν θα βοηθουσε αν εγραφες και το τεμπο εκτελεσης που θα πρεπει να παιζει ο καθε ενδιαφερομενος?καπιοι αρχαριοι που θα ακολουθησουν το προγραμμα εαν γυμναζονται με συγκεκριμενο τεμπο δεν εχουν την δυνατοτητα να δωσουν τα ερεθυσματα που χρειαζετε ο μυς με λιγοτερα κιλα??.δεν κανω παρατηρηση,ερωτηση κανω.

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Kardoulini εισαι..... Εγγυηση , διαχρονικη αξια , σιγουρα λεφτα ρε παιδι , πως αλλιως να το πω !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σας ευχαριστώ ρε παιδιά, χαίρομαι που σας άρεσε! Μπορείτε από αυτό το πρόγραμμα να πάρετε πολλές ιδέες και να τις ενσωματώσετε στο ήδη υπάρχον που κάνετε. Να θυμαστε πως πρέπει να αλλάζουμε ερεθίσματα στο σώμα, το άτιμο προσαρμόζεται εύκολα, ειδικά αν είμαστε προχωρημένο επίπεδο.

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Kardoulini εισαι..... Εγγυηση , διαχρονικη αξια , σιγουρα λεφτα ρε παιδι , πως αλλιως να το πω !!!
    Πάντα με τη γλυκιά σου κουβέντα τσουρεκίνο!! Σ'ευχαριστώ!!!



    Quote Originally Posted by santos br View Post
    μπραβο καρδουλα για το εκτενες αρθρο.δεν θα βοηθουσε αν εγραφες και το τεμπο εκτελεσης που θα πρεπει να παιζει ο καθε ενδιαφερομενος?καπιοι αρχαριοι που θα ακολουθησουν το προγραμμα εαν γυμναζονται με συγκεκριμενο τεμπο δεν εχουν την δυνατοτητα να δωσουν τα ερεθυσματα που χρειαζετε ο μυς με λιγοτερα κιλα??.δεν κανω παρατηρηση,ερωτηση κανω.
    Τι λες βρε συ, τι παρατήρηση... ίσα ίσα που η ερώτησή σου είναι πολύ καλή και μου δίνεις πάσα να γράψω κάποια πράγματα και γι αυτό.
    Θα επιστρέψω αργότερα μέσα στη μέρα, που θα χω περισσότερο χρόνο να πω περι τέμπου. Να σαι καλα!

  6. #6
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Ωραια αρθρο Καρδουλα ;)
    Ειδικα για μας που γυμναζομαστε σπιτι,προσωπικα αυτο με τα διαλειματα κ τα σετ για το σπιτι δεν το ηξερα,θα το δοκιμασω μιας κ δεν εχω πολλα κιλα διαθεσιμα :D

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Χεχεχε,το βρηκα και αυτο!Μπραβο! Δυο ερωτησουλες!

    Τα διαλειμματα που ειναι απο μισο λεπτο εως ενα ελπτο μου φαινονται λιγο καθως αμα κανω 1 λεπτο διαλειμμα στο παγκο θα πεσω πολυ σε κιλα...σε απομονοτικες κανω 1 λεπτο,σε βασικες κανω 2 λεπτα μαξιμουμ...
    ακομη,η προθεμανση που αναφερει πειραζει να γινεται με το 35% τουα ρχικου βαρους και οχι το 50% που συνισταται?Πορσωπικα με το 50% με κουραζουν τα κιλα..κανω κ πυραμιδα...

    Για αρχαριο,οπως εγω το 5ημερο σπλιτ ειναι βαρυ πιστευεις?
    Last edited by nikos12345678; 11-03-13 at 21:04.

  8. #8

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Πολυ καλη δουλεια ειρηνη ! ευχαριστουμε !

    θα εφαρμοστει απο χειμωνα πρωτα ο θεος !

    αλλα τις ερωτησεις μου θα στις κανω :Ρ

    το τεμπο το ανεφερε αλλο παιδι απο πανω οποτε δεν ρωταω ..

    τα κιλα προφανως ειναι σταθερα σε καθε ασκηση , αφου δεν εχεις ευρος επαναληψεων

    η σειρα πρεπει να γινετε οπως την αναφερεις ; δλδ 1η πλατη 2η στηθος τρικεφαλα κλπ;
    αν αλλαξουμε την σειρα σε 4ημερο τη 1η μερα θα κανουμε στηθος δικεφαλα και την επομενη πλατη τρικεφαλα .. θα δουλευουν δλδ οι δικεφαλοι λογω πλατης και τα τρικεφαλα απο το στηθος , δεν θα επηρεαστει η αποδωτικοτητα των τρικεφαλων απο τη προηγουμενη μερα αφου ειναι 2η ομαδα στο στηθος και η αποδωτικοτητα-αναρωση των δικεφαλων ; :/

    γραφεις αν δεν γινετε 5ημερο σπλιτ να το κανουμε

    Στήθος, Δικέφαλοι
    Πλάτη, Τρικέφαλοι
    Πόδια
    Ώμοι, Κοιλιακοί

    σε ολες τις φασεις εννοεις ; γιατι στους 3ους πρωτους κυκλους τα χεις χωρισει στηθος-τρικεφαλα , πλατη , δικεφαλα ..

    απλα δεν θες να υπαρχουν μαζι οι δικεφαλοι με τη πλατη ; δεν ειναι ακριβως το ιδιο προβλημα ομως με στηθος-τρικεφαλα ;

    επισης στο τελευταιο κυκλο ; πως τα παμε σε 4ημερο ; :Ρ επειδη ειναι τα ποδια ξεχωριστα μ. δικεφαλα - τετρακεφαλα .. μαζι ;

    γιατι μου φαινεται βαρια προπονηση .. επειδη εχουμε 2 ασκησεις απο αρσεις και τα τετρακεφαλα ειναι ολες οι ασκησεις σκωτομα ( δεν εβαλα λαθος emoticon ειμαι μαζοχα :Ρ)

    επισης τραπεζοειδης δεν εχουμε καθολου ; :/

    αντε δεν γραφω αλλα ολοκληρο σεντονι εγραψα (Εχω κι αλλες ερωτησεις παντως :Ρ)

  9. #9
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Εγώ θα κάνω ένα copy (όχι clopy ) θα προχωρήσω σε ενδελεχή (Ενδελέχεια υπέροχη λέξη!!!) μελέτη και ακολούθως θα θέσω τα ερωτήματα μου.

    Πάντως kardoula ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!

    Υ.Γ. Με μια πρώτη ματιά το πρώτο στάδιο μου φάνηκε ολίγον ελαφρύ.

    Υ.Γ. 2 Πάλι σε "έξοδα" θα μπω για να επετύχω το 0,5 - 1 λεπτό διάλλειμα θα χρειαστώ άλλο ένα ζεύγος αλτήρων και λίγα κιλά ακόμα. Αυτό το βάλε - βγάλε στους αλτήρες με "κόβει". Προφανώς 2 ζευγάρια δεν φτάνουν. Πάω για τρίτο. Δεν βαριέσαι...ΑΜΥΧΕΣ!
    Last edited by George239; 12-03-13 at 15:47.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by George239 View Post
    Εγώ θα κάνω ένα copy (όχι clopy ) θα προχωρήσω σε ενδελεχή (Ενδελέχεια υπέροχη λέξη!!!) μελέτη και ακολούθως θα θέσω τα ερωτήματα μου.

    Πάντως kardoula ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!

    Υ.Γ. Με μια πρώτη ματιά το πρώτο στάδιο μου φάνηκε ολίγον ελαφρύ.

    Υ.Γ. 2 Πάλι σε "έξοδα" θα μπω για να επετύχω το 0,5 - 1 λεπτό διάλλειμα θα χρειαστώ άλλο ένα ζεύγος αλτήρων και λίγα κιλά ακόμα. Αυτό το βάλε - βγάλε στους αλτήρες με "κόβει". Προφανώς 2 ζευγάρια δεν φτάνουν. Πάω για τρίτο. Δεν βαριέσαι...ΑΜΥΧΕΣ!
    Άμα σου φαίνεται ολίγον ελαφρύ κάτσε να σου στείλω ένα άλλο προγραμματάκι μου που έχω στο συρτάρι που είναι ολίγον βαρύ για να μάθεις, χαχαχχα (σε πειράζω Γιώργο!! Σε ΥΠΕΡ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια).

    Ολα τα στάδια είναι μελετημένα. Ναι, το πρώτο είναι σχετικά λάιτ, αλλά σκεφτείτε πως πάντα ξεκινάμε με το λιγότερο και σταδιακά ανεβάζουμε. Εξάλλου ένα πρόγραμμα είναι.. υπάρχουν χιλιάδες με άπειρους συνδιασμούς. Όπως σου είπα, έχω στον υπολογιστή μου και άλλο το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό, με υψηλή ένταση και δε συμμαζεύεται.. Αλλά αν τα έβαζα να τα κάνεις κάποιος σχετικά αρχάριος θα τον ψάχναμε τον κακομοίρη, αμαρτία δεν είναι;

    Δεν λες όμως τίποτα για το τρίτο και τέταρτο επίπεδο που αρχίζουν τα ζόριααααα εεεεεεε;;;;

    Εγώ παιδιά δεν θα σας πω πάρτε το και κάντε το πρόγραμμα αυτούσιο. Ούτε οτι ειναι το σουπερ ντουπερ πρόγραμμα. Κάθε πρόγραμμα έχει το στόχο του. Ολα δουλευουν αρκεί να τα εκτελέσουμε σωστά.
    Ακόμα και το πιο "μαπα" πρόγραμμα θα δουλεψει! Ξερετε τι δεν δουλευει; Μια χαλια διατροφη. Δηλαδη ο συνδιασμος -μετριο/χαλια προγραμμα στα βάρη με τελεια διατροφή - θα φερει αποτελεσμα. Οχι το τοπ, αλλα θα φερει. ΑΛΛΑ μια μετρια/χαλια διατροφή με τελειο προγραμμα στα βάρη - δεν θα φερει σχεδον τιποτα.

    Πάρτε τις ασκησεις και τις τεχνικες που αναλυονται στο προγραμμα που εβαλα και προσαρμοστε τες στο δικο σας. Παρτε ιδεες, μην κολλατε σε στερεοτυπα του τυπου "αν κανω δικεφαλα μετα απο πλατη δεν θα αποδωσω". (θα τα πω αυτα και σε αλλο ποστ μου να απαντησω στις ερωτησεις του φιλου που εθεσε παραπανω).




    Quote Originally Posted by santos br View Post
    μπραβο καρδουλα για το εκτενες αρθρο.δεν θα βοηθουσε αν εγραφες και το τεμπο εκτελεσης που θα πρεπει να παιζει ο καθε ενδιαφερομενος?καπιοι αρχαριοι που θα ακολουθησουν το προγραμμα εαν γυμναζονται με συγκεκριμενο τεμπο δεν εχουν την δυνατοτητα να δωσουν τα ερεθυσματα που χρειαζετε ο μυς με λιγοτερα κιλα??.δεν κανω παρατηρηση,ερωτηση κανω.
    Santos ξεκιναω με τη δικη σου ερωτηση που εθεσες, σχετικα με το τεμπο.

    Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:

    H συμβουλή που δίνουμε συνήθως για το τεμπο, είναι να σηκώνουμε το βάρος ελεγχόμενα. Πιο συγκεκριμένα λεμε περίπου η θετική κίνηση να διαρκεί 2-3 δευτερόλεπτα και το κατέβασμα 3-4''.
    Αυτή ειναι μια γενική σωστή καθοδηγία ιδιαίτερα για αρχάριους που πρέπει να δίνουν έμφαση στη σωστή τεχνική.
    Μια σχετικά αργή και ελεγχόμενη ταχύτητα στις επαναλήψεις είναι συνήθως αυτό που χρησιμοποιούμε στα περισσότερα προγράμματα. Ο λόγος; Κάνοντας γρήγορες επαναλήψεις, χρησιμοποιούμε περισσότερο την ορμή, μειώνοντας έτσι την τάση στο μυ.

    Παρ ολα αυτα, το τέμπο μπορεί να διαφέρει. Υπάρχουν πολλες τεχνικές. Επειδή όμως στο συγκεκριμένο πρόγραμμα τα επίπεδα 3 και 4 είναι αρκετά βαριά χρησιμοποιώντας σουπερ σετ και τρισετ, στα πρώτα, τα οποια είναι πιο "λαιτ" (μη ξεχνας και σε ποιους απευθυνεται) καλό είναι να μην μπερδεύονται και με το τέμπο. Καλύτερα λοιπόν, ας κρατήσουμε το βασικό, δηλαδή:

    2-3 δευτερόλεπτα στο ανέβασμα και 3-4 περίπου δευτερόλεπτα στο κατέβασμα. Έμφαση στη σωστή εκτέλεση, τεχνική.

    Θα επανέλθω να απαντήσω και στις αλλες ερωτησεις, ζητώ συγνώμη αλλά αυτες τις μέρες δεν ειχα αρκετό χρονο στη διαθεσή μου και μπορω να γραφω για τετοια θεματα ωρες ολοκληρες


    Σας ευχαριστώ για τις ερωτησεις σας και το ενδιαφερον σας!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Άμα σου φαίνεται ολίγον ελαφρύ κάτσε να σου στείλω ένα άλλο προγραμματάκι μου που έχω στο συρτάρι που είναι ολίγον βαρύ για να μάθεις, χαχαχχα
    χαχαχαχαχαχα σιγά σιγά. Από Δεκέμβριο μεριά θα "βασανίσω και εγώ το γέρικο κορμί μου"


    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν λες όμως τίποτα για το τρίτο και τέταρτο επίπεδο που αρχίζουν τα ζόριααααα εεεεεεε;;;;
    Αφού σου είπα: Θα το μελετήσω σε βάθος. Τώρα πιά κάνω ποοοολύ νοητική εργασία πριν πιάσω τα...κιλά
    Ενίοτε δε, όταν δεν με συμφέρει κάνω και τον...
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  12. #12
    New Member Delina's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    52

    Default

    Ειρήνη ευχαριστούμε πολύ!!!! Όλα συγκεντρωμένα αναλυτικά και κατανοητά....Ιδιαίτερα για εμάς που είμαστε λίγο μπερδεμένοι είναι σωτηρία!!!

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ Στέλλα!! Όπως ανέφερα πάρτε αυτά τα προγράμματα ως οδηγό και χτίστε το δικό σας σύμφωνα με τις δικές σας ανάγκες. Αυριο θα επιστρεψω να απαντησω και στις υπολοιπες ερωτησεις (παλι δεν προλαβα σημερα )

  14. #14
    New Member chris_kilkis's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    33

    Default

    Καλη σου ημερα καρδουλα εχω μια ερωτησουλα να σε κανω..την αεροβια μου ποτε να την βαλω ???γιατι θελω να χασω και λιγο το περιτο λιπος της κοιλιας μου?φυσικα κανω και διατροφη ετσι ..γιατι στο 5 ημερο δεν αναφερεις καθολου αεροβιο...και θελω το σκ μου να ξεκουραζομαι...και αν το προσθεσω σε καποια μερα μετα τα βαρη σε ποια να ειναι?ευχαριστω πολυυυυ!!!

  15. #15
    New Member chris_kilkis's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    33

    Default

    και κατι ακομα να δω αν το καταλαβα σωστα τον κυκλο α 4 εβδομαδες συνεχομενες και μετα παμε στο κυκλο β?
    σορυ για τις ερωτησεις αλλα να μην κανω λαθη!!ευχαριστω εκ των προτερων

  16. #16
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Ωραια γραφη και αναλυτικη προσεγγιση

    Δυστυχως δεν μου ταιριαζουν αυτου του ειδους τα προγραμματα αλλα σιγουρα εχουν καποια αξια ιδιαιτερα για ατομα με μικροτερη εμπειρια στο χωρο.
    ..addicted to that Rush

  17. #17
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ωραιο το αρθρο Ειρηνη. Αναλυτικο, πλουσιο και προσιτο για ολους!
    Απλα μια διορθωσουλα, λες στο 1ο κυκλο για την πλατη. 1 λεπτο διαλλειμα εκτος απο την κωπηλατικη απο μπαρα που πατε απο το ενα στο αλλο χερι. Προφανως ειναι αλτηρα, αλλαξε το. :Ρν
    Last edited by Κωστας21; 30-03-13 at 17:18.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Ωραιο το αρθρο Ειρηνη. Αναλυτικο, πλουσιο και προσιτο για ολους!
    Απλα μια διορθωσουλα, λες στο 1ο κυκλο για την πλατη. 1 λεπτο διαλλειμα εκτος απο την κωπηλατικη απο μπαρα που πατε απο το ενα στο αλλο χερι. Προφανως ειναι αλτηρα, αλλαξε το. :Ρν

    Σ'ευχαριστώ Κώστα.



    Ναι το ξερω, ενημέρωσα τον admin να το διορθώσει. Ήθελα να δω αν το παρατηρήσετε, χαχαχαχα



    Quote Originally Posted by Kos316 View Post
    Ωραια γραφη και αναλυτικη προσεγγιση

    Δυστυχως δεν μου ταιριαζουν αυτου του ειδους τα προγραμματα αλλα σιγουρα εχουν καποια αξια ιδιαιτερα για ατομα με μικροτερη εμπειρια στο χωρο.

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

    Να σου πω.. απ'όλα τα προγράμματα μπορούμε να "πάρουμε" κάτι. Το συγκεκριμενο απευθύνεται σε -σχετικά- αρχάριους, αλλά στον τελευταίο κύκλο, μπορείς να πάρεις ιδέες για να βάλεις κανα σουπερσετακι.


    Quote Originally Posted by chris_kilkis View Post
    και κατι ακομα να δω αν το καταλαβα σωστα τον κυκλο α 4 εβδομαδες συνεχομενες και μετα παμε στο κυκλο β?
    σορυ για τις ερωτησεις αλλα να μην κανω λαθη!!ευχαριστω εκ των προτερων
    Ακριβώς έτσι! Σωστά κατάλαβες




    Δεν υπάρχει το τέλειο πρόγραμμα για κανέναν. Αν ήταν έτσι, θα βγάζαμε την Βίβλο του bbing και θα την τηρούσαμε ευλαβικά.
    Πάρτε ότι ταιριάζει στη δική σας "φιλοσοφία" και ενσωματώστε τα στο δικό σας πρόγραμμα.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    27-03-13
    Location
    Athens
    Posts
    8

    Default

    Πάνω που ψαχνόμουν για αλλαγή προγράμματος και ευκαιρία να δοκιμάσω και το 5ήμερο split!

    Σ ευχαριστούμε kardoula!

  20. #20
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Εγω μια και ουσιαστικα ξανα ξεκιναω εψαχνα προγραμα και τσουυυπ :D αλλα εχω μια ερωτηση καθως ειμαι αρχαριος πλεον μηπως αφου γινονται αρκετα σετ στην Πλατη/Στηθος το να γυμναζεις χωριστα δικεφαλα / τρικεφαλα τα παει στο οριο της υπερπροπονισης ?Καθως για την ωρα ειδικα στηθος αλλα και στην πλατη (λιγοτερο ομως ) το Plateu μου ερχετε λογο τρι/δικεφαλων καθε φορα που κανω πλατη/στηθος πιανομαι περισοτερο εκει παρα στην βασικη ομαδα που γυμνασα (βασικα αν παω βραδυ την επομενη το πρωι θα πονανε τα χερια 12ωρες μετα το στηθος/πλατη ) .

    Ευχαριστω

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by fil81 View Post
    Πάνω που ψαχνόμουν για αλλαγή προγράμματος και ευκαιρία να δοκιμάσω και το 5ήμερο split!

    Σ ευχαριστούμε kardoula!


    Να σαι καλά! Καλές προπονήσεις!


    Quote Originally Posted by mrkaza View Post
    Εγω μια και ουσιαστικα ξανα ξεκιναω εψαχνα προγραμα και τσουυυπ :D αλλα εχω μια ερωτηση καθως ειμαι αρχαριος πλεον μηπως αφου γινονται αρκετα σετ στην Πλατη/Στηθος το να γυμναζεις χωριστα δικεφαλα / τρικεφαλα τα παει στο οριο της υπερπροπονισης ?Καθως για την ωρα ειδικα στηθος αλλα και στην πλατη (λιγοτερο ομως ) το Plateu μου ερχετε λογο τρι/δικεφαλων καθε φορα που κανω πλατη/στηθος πιανομαι περισοτερο εκει παρα στην βασικη ομαδα που γυμνασα (βασικα αν παω βραδυ την επομενη το πρωι θα πονανε τα χερια 12ωρες μετα το στηθος/πλατη ) .

    Ευχαριστω
    Ακόμα δεν έχεις ξεκινήσει βάρη βρε συ και έπιασες πλατό; Αν πιάνεσαι σε δευτερεύουσες μυικές ομάδες σημαίνει πως κάνεις πολλά κιλά απ οσο πρέπει ή λάθος τεχνική. Ασε που δεν υπερπροπονούμαστε τόσο εύκολα όσο θέλουμε να πιστεύουμε..
    Βουρ να κάνεις κορμάρα

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    εχω ακομα ειμαι και λιγο λασκα στην διατροφη κανοντας τα δυο μεγαλα κακα Skipαρω γευματα και που και που αν και ποιο σπανια τροω Junk . Οσο για προπονιση ολο σταματαω με τα κολο καλαμια μου μεσα :( ειμαι και σε ενα γυμναστηριο που το ελειπτικο / ποδηλατο ειναι ολο χαλασμενα ετσι διαδρομος ξανα ποναω σταματαω ξανα μανα κτλ κτλ θα αλαξω παπουτσια συντομα να δω αν ειναι απο εκει . Καθως μολις παω να μπω ξανα σταματαω :( αυτο με της δευτερευουσες ομαδες το νιωθω απο την αρχη .

    Οσο για την υπερ προπονιση το λεω γιατι ολο τραυματιζομαι / αρωσταινω 2 ημερες πηγα Gym τα καλαμια αφου σχεδον δεν εκανα αεροβια την γλιτωσαν αλλα συναχη πονοκεφαλος κτλ κτλ βεβαια εδω και 40+ ημερες ειμαι με 4 ωρες υπνο την ημερα

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by fil81 View Post

    Οσο για την υπερ προπονιση το λεω γιατι ολο τραυματιζομαι / αρωσταινω 2 ημερες πηγα Gym τα καλαμια αφου σχεδον δεν εκανα αεροβια την γλιτωσαν αλλα συναχη πονοκεφαλος κτλ κτλ βεβαια εδω και 40+ ημερες ειμαι με 4 ωρες υπνο την ημερα

    Τάκη μου αυτό που προέχει να βελτιώσεις είναι ο ύπνος. Γι αυτό δεν μπορείς να αναρρώσεις σωστά και σε ξαναπαίρνει από κάτω.
    Το τι πρέπει να διορθώσεις το ξέρεις καλά, τα έγραψες στο ποστ σου. Ένα ένα οσο γίνεται προσπάθησε να τα δουλέψεις.

  24. #24
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Προσπαθω αλλα οταν ξυπνας 04:00 για να πας για δουλεια γυρνας της 13:30 μετα ταιζω την Γιαγια μου (δεν τρωει ουτε παει Wc μονη της) ξαπλωνω 14:30 ξυπναω της 17:20 να την παω WC (συνηθως δεν εχω καν κοιμηθει ειμαι δυσκολος στον υπνο ) της 20:00 την ταιζω και Gym θα παω της 20:30 που την βαζω για υπνο δεν κοιμαμε και φυσικα ουτε στο Gym αποδιδω . Βλεπεις λογο του πατερα εχω παρει την γιαγια πανω μου και η μητερα μου τον πατερα στο νοσοκομειο .

    Ετσι σκευτικα την μιωση της προπονισης μη και δω ασπρη μερα

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Οκ για να μη βγαίνουμε ομως οφ τόπικ, αν θες αυτό μπορεις να το γραψεις αλλου και να το συζητησουμε εκει. Για όλα υπαρχουν λύσεις.

  26. #26
    Junior Bodybuilder adiPREME's Avatar
    Join Date
    20-03-13
    Posts
    115

    Default

    ουυυυ καλό θα το δοκιμάσω απο Σεπτέμβρη που θα ξεκινήσω όγκο

  27. #27
    New Member
    Join Date
    04-04-13
    Posts
    20

    Default

    Τελειο το προγγραμμα της καρδουλας. πραγματικα εισαι φοβερη..... Εγω ειμαι σχετικα αρχαριος. κανω περιπου 6 μηνες γυμναστηριο και θελω τωρα να μπω στα πιο δυσκολα κολπα... χιχι! Διαβασα το προγραμμα και μου αρεσει παρα πολυ, απλα δεν ξερω πως εκτελουνται καποιες ασκησεις. π.χ. δεν ξερω πως να κανω "3 x 10 βυθίσεις στον πάγκο" ας πουμε. Ή δεν ξερω τι ειναι "πιέσεις μπάρας με κλειστή λαβή" η το "εκτάσεις τρικεφάλων με αλτήρα πίσω από το κεφάλι (κάθε χέρι χωριστά)".
    Μηπως υπαρχει καποιο link που να εξηγει τις πιο εξειδικευμενες ασκησεις για μας που δεν ξερουμε πολλα.

    Και παλι καταπληκτικο αρθρο Καρδουλα. Μπραβο!


  28. #28
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    ψαξε youtube bench dips, close grip bench press, dumbbell extension θα βρεις πολλα βιντεο.
    και μενα μ αρεσε το προγραμμα και μαλλον θα το δοκιμασω και γω απο σεπτεμβρη που θα με βολεψει χεχε
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  29. #29
    New Member
    Join Date
    04-04-13
    Posts
    20

    Default

    Ναι οντως. υπαρχουν καποια βιντεο στο youtube. Thank you!!

  30. #30
    New Member
    Join Date
    04-04-13
    Posts
    20

    Default

    να ρωτησω ενα ακομα, "Πλάγιες εκτάσεις ώμων με αλτήρες από όρθια θέση" και "Πλάγιες εκτάσεις ώμων από σκυφτή θέση στον πάγκο" υπαρχουν πουθενα στο youtube? Αν υπαρχει κανενα βιντεακι πειτε μου. Ευχαριστω!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Μυικής Μάζας
    By rioma123 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 07-06-15, 14:10
  2. Replies: 5
    Last Post: 19-06-12, 16:03
  3. Replies: 10
    Last Post: 02-06-11, 16:07
  4. Πρόγραμμα Bodybuilding Για Αύξηση Μυικής Μάζας
    By Vasilis68 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-11, 19:54
  5. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •