Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-03-13
    Location
    Athens
    Posts
    4

    Default Πρόσληψη Πρωτεΐνης Κατά Τη Διάρκεια Της Νηστείας

    Καταρχάς γεια σας! Είμαι καινούρια εδώ και θα χρειαστώ τις συμβουλές σας.

    Είμαι σε πρόγραμμα για γράμμωση και απώλεια λίπους, γυμνάζομαι 2 ώρες κάθε μέρα με βάρη, σύσφιξη και αερόβια. Από την επόμενη βδομάδα όμως θα αρχίσω νηστεία για 50 μέρες και έχω αρχίσει ήδη να αγχώνομαι, καθώς έχω αναπτύξει αρκετά τους μυς μου και δεν θα ήθελα να τους καταστρέψω!!

    Συνήθως όταν νηστεύω η διατροφή μου περιλαμβάνει γάλα σόγιας, δημητριακά, κιμά σόγιας, ξηρούς καρπούς, πολλά λαχανικά και όσπρια, φρούτα, μέλι, ψωμί ολικής άλεσης και πιο περιορισμένα θαλασσινά. Θα καταφέρω να προσλαμβάνω τη σωστή ποσότητα πρωτεΐνης ώστε να μην έχω απώλεια μυικής μάζας με αυτή την διατροφή? Να σημειώσω ότι είμαι 53 κιλά. Μήπως να κοιτάξω για κανένα συμπλήρωμα?

    Δεν θα ήθελα να ελαττώσω τις ώρες γυμναστικής καθώς έχω ακόμα λίγο λίπος να χάσω και επίσης, είναι πλέον τρόπος ζωής για μένα κι αν δεν γυμναστώ μια μέρα, έχω σύνδρομο στέρησης! :P

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Αφού έχεις προϊόντα σόγιας στο διαιτολόγιό σου, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.... Το συμπλήρωμα, δε θα είναι νηστήσιμο... Οπότε δεν υπάρχει λόγος να στραφείς εκεί...

    Απλά, φρόντισε να διατηρήσεις τις θερμίδες και τα μάκρος που καταναλώνεις τώρα, και μέσα στη νηστεία. Τέλος, βγάλε εντελώς το μέλι από τη διατροφή σου. Δε σου προσφέρει τίποτα... Ζάχαρη είναι....

    Quote Originally Posted by nelly View Post
    είναι πλέον τρόπος ζωής για μένα κι αν δεν γυμναστώ μια μέρα, έχω σύνδρομο στέρησης! :P
    Συγχαρητήρια γι'αυτό !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-03-13
    Location
    Athens
    Posts
    4

    Default

    Τρώω μια κουταλιά μέλι κάθε πρωί για τα θρεπτικά συστατικά που περιέχει. Μου το έχει συστήσει γιατρός, αλλά αν είναι απλά ζάχαρη θα το κόψω.

    Ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Καλως ηρθες Νελλυ!
    Να προσεχεις με τα προιοντα σογιας!
    1-2 φορες παλιοτερα σε νηστεια κι εγω, την ειχα πατησει και εφαγα μεταλλαγμενη σογια.
    Επειδη ειμαι αρκετα καχυποπτος στο θεμα, πηρα τηλεφωνο στη Greenpeace και με ενημερωσαν σχετικα με ποια προιοντα ειναι απο 100% "non-GMO" αλευρι σογιας.
    Και η αληθεια ειναι οτι αυτα τα προιοντα δεν υπηρχαν στα super market...

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-03-13
    Location
    Athens
    Posts
    4

    Default

    ωχ...σοβαρα μιλας? δεν το ηξερα.. fytro αγοραζω που ειναι καλα υποτιθεται..θα το ψαξω καλυτερα!!

  6. #6
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Τα φυτρο μεχρι και τον Δεκεμβριο ειχαν πιστοποιηση μη μεταλλαγμενου προιοντος.
    Για καποιο "μαγικο" λογο δεν το εχουν πλεον.
    Επικοινωνησε με την εταιρια και ρωτησε τους τον λογο. http://www.fytro.com.gr/21/el/
    Εμενα παντως δεν με επεισε η απαντηση τους (πολλες γενικοτητες).
    Ισως αν το κανεις κι εσυ να καταλαβουν οτι εχει αρχισει να ενοχλει τους καταναλωτες, και κανουν ενεργειες ωστε να βελτιωσουν τα προιοντα τους!

  7. #7
    New Member elenp's Avatar
    Join Date
    22-12-12
    Posts
    30

    Default

    το θεμα που προβληματιζει την nelly με προλβληματίζει και εμενα παρα πολυ εντονα μιας και ο αντρας μου παντα ακολουθει αυτες τις 50 μερες την νυστεια και καθε χρονο δεν ξερω τι να του μαγειρεψω, ειναι σε φαση αυξησης ογκου. οποιος εχει ενα ημερησιο πλανο για παραδειγμα ας μας το δειξει.. πως θα βγουνε τοσα γευματα μεσα στην μερα με νηστισιμα απορω, πρεπει να το μελετησω το θεμα καλα

  8. #8
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Είναι απλό παιδιά! Νηστεύεις και προσεύχεσαι να μη χάσεις ότι πάλεψες ΤΟΣΟ πολύ να κερδίσεις...Αν είσαι καλός χριστιανός μπορεί και να εισακουστείς...
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  9. #9
    New Member elenp's Avatar
    Join Date
    22-12-12
    Posts
    30

    Default

    Quote Originally Posted by lambros3000 View Post
    Είναι απλό παιδιά! Νηστεύεις και προσεύχεσαι να μη χάσεις ότι πάλεψες ΤΟΣΟ πολύ να κερδίσεις...Αν είσαι καλός χριστιανός μπορεί και να εισακουστείς...
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα

  10. #10
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by lambros3000 View Post
    Είναι απλό παιδιά! Νηστεύεις και προσεύχεσαι να μη χάσεις ότι πάλεψες ΤΟΣΟ πολύ να κερδίσεις...Αν είσαι καλός χριστιανός μπορεί και να εισακουστείς...
    Έγραψες!!!!!
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by elenp View Post
    το θεμα που προβληματιζει την nelly με προλβληματίζει και εμενα παρα πολυ εντονα μιας και ο αντρας μου παντα ακολουθει αυτες τις 50 μερες την νυστεια και καθε χρονο δεν ξερω τι να του μαγειρεψω, ειναι σε φαση αυξησης ογκου. οποιος εχει ενα ημερησιο πλανο για παραδειγμα ας μας το δειξει.. πως θα βγουνε τοσα γευματα μεσα στην μερα με νηστισιμα απορω, πρεπει να το μελετησω το θεμα καλα
    Απλά μην του δίνεις προϊόντα σόγιας. Προτιμήστε τα θαλασσινά, και το συνδυασμό φυτικών πρωτεϊνών. Π.χ. φακές με ρύζι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    New Member kostasdal's Avatar
    Join Date
    25-01-13
    Location
    Katerini
    Posts
    46

    Default

    συμφωνω με τον cuban

  13. #13
    New Member elenp's Avatar
    Join Date
    22-12-12
    Posts
    30

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Απλά μην του δίνεις προϊόντα σόγιας. Προτιμήστε τα θαλασσινά, και το συνδυασμό φυτικών πρωτεϊνών. Π.χ. φακές με ρύζι.
    ποιοι αλλοι συνδυασμοι φυτικων πρωτεινων υπαρχουν, δεν εχω ιδεα.. αν μπορεις να με διαφωτισεις λιγο.. και τα γευματα τα πριν και μετα την προπονηση τι να περιεχουν? μια "κλασσικη μερα" περιλαμβανει πριν αυγα, βρωμη μετα κοτοπουλο ρυζι σαλατα κτλ, τωρα ολα αυτα με τι να τα αντικαταστησω? κυριως με ενδιαφερει για το πριν και το μετα το γυμναστηριο. τα υπολοιπα κουτσα στραβα θα τα βρω.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Το χταποδι αν σ ενδιαφερει ξερω οτι εχει πρωτεινη χωρις λιπαρα (αντι για κοτοπουλο δηλαδη) τωρα ποσο καλη ιδεα ειναι για καθημερινα θα σε γελασω! Επισης υπαρχει πρωτεινη σογιας αν θες να το κοιταξεις!
    200 pounds is always 200 pounds

  15. #15
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-03-13
    Location
    Athens
    Posts
    4

    Default

    Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα ότι πολλές νηστίσιμες τροφές και ο συνδυασμος τους είναι πηγές πρωτεινών. Συγκεκριμένα, φακές με ρύζι, αρακάς με ρύζι, ξηροί καρποί, όσπρια, δημητριακά, ζυμαρικά και τέλος η κινόα είναι πλούσια πηγή πρωτεινών. Δεν ξέρω βέβαια αν για έναν ανδρα αρκεί να τρέφεται με αυτά για να λαμβανει την απαιτούμενη ημερήσια ποσότητα σε πρωτείνες, εγώ όμως θα το προσπαθήσω και πιστευω πως δεν θα έχω πρόβλημα.

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by elenp View Post
    ποιοι αλλοι συνδυασμοι φυτικων πρωτεινων υπαρχουν, δεν εχω ιδεα.. αν μπορεις να με διαφωτισεις λιγο.. και τα γευματα τα πριν και μετα την προπονηση τι να περιεχουν? μια "κλασσικη μερα" περιλαμβανει πριν αυγα, βρωμη μετα κοτοπουλο ρυζι σαλατα κτλ, τωρα ολα αυτα με τι να τα αντικαταστησω? κυριως με ενδιαφερει για το πριν και το μετα το γυμναστηριο. τα υπολοιπα κουτσα στραβα θα τα βρω.
    Συνδύαζε όσπρια με δημητριακά. Όπως αυτά που γράφει η Νέλυ παρακάτω.

    Απλά να μη δίνεις προϊόντα σόγιας στον άνδρα σου. Μετά το γυμναστήριο, μπορεί να τρώει κάποια μαλάκια, με ρύζι. Το ίδιο και πριν από αυτό.
    Το πρωί, μπορεί να πίνει κανέν χυμό, και λίγο ταχίνι χωρίς σάκχαρα. Επίσης, μπορείς να κάνεις κρέμα βρώμης με νερό και κανέλα.

    Quote Originally Posted by nelly View Post
    Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα ότι πολλές νηστίσιμες τροφές και ο συνδυασμος τους είναι πηγές πρωτεινών. Συγκεκριμένα, φακές με ρύζι, αρακάς με ρύζι, ξηροί καρποί, όσπρια, δημητριακά, ζυμαρικά και τέλος η κινόα είναι πλούσια πηγή πρωτεινών. Δεν ξέρω βέβαια αν για έναν ανδρα αρκεί να τρέφεται με αυτά για να λαμβανει την απαιτούμενη ημερήσια ποσότητα σε πρωτείνες, εγώ όμως θα το προσπαθήσω και πιστευω πως δεν θα έχω πρόβλημα.
    Για μερικές μέρες που διαρκεί η νηστεία, δε θα πάθει τίποτα ένας άνδρας. Αν ανησυχεί υπερβολικά, μπορεί να χαλαρώσει ελάχιστα την ένταση της προπόνησής του.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Να πω και γω τη γνώμη μου... Η μία λύση είναι να βαφτίζεις ψάρι το κρέας.... :eek: Η άλλη και πιο σοβαρή είναι η πρόταση τού cubanou...Η μείωση της έντασης προπόνησης και λίγα παραπάνω όσπρια σε συνδυασμό με καμία κονσέρβα καλαμαρι η χταπόδι ... Πιστεύω πάντως πώς όλοι μας θα ήταν καλό να.το κάνουμε.....μία πολυήμερη αποτοξίνωση μόνο καλό θα έκανε...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  18. #18
    New Member
    Join Date
    09-07-12
    Location
    Καλαματα
    Posts
    22

    Default

    Tα αμινοξεα ρε παιδια τα Bcaa's δεν ειναι καταλληλα για νηστεια???Δεν παιρνω ορκο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να μην ειναι..Ετσι θα ειμαστε τελειως safe.Mε εχει απασχολησει κ εμενα το θεμα γιατι ερχεται και Μεγαλη Εβδομαδα.Επισης η βιολογικη αξια της πρωτεινης των μαλακιων???Φανταζομαι οτι θα εχουν αν εχουν ελλειψη σε λυσινη οποτε μαζι με ρυζι θα ειναι ενας καλος συνδιασμος..Σκεψεις κανω..

  19. #19
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by Vasilis.B View Post
    Tα αμινοξεα ρε παιδια τα Bcaa's δεν ειναι καταλληλα για νηστεια???
    Μου φαίνεται πως ναι. Φυσικά ο Cuban θα διευκρινήσει. Με ενδιαφέρει και εμένα για τις πολυήμερες δραστηριότητες της εργασίας!

    Γενικότερα τώρα.
    Για τα παιδιά που θα νηστέψουν. Κακώς ανησυχείτε.
    Υπάρχουν πλέον πολλές επιλογές για να καλυφθείτε. Μην βάζετε τα πιστεύω σας πίσω από την γυμναστική.
    Και γυμναστική, και νηστεία και πνευματική προετοιμασία για να κοινωνήσετε.
    Όλα γίνονται με καλή θέληση.
    Και σας το λέω εγώ που δεν πιστεύω και δεν ακολουθώ ΚΑΘΟΛΟΥ θρησκείες και νηστείες.
    Καλή σαρακοστή και καλό πάσχα να έχετε.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  20. #20
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι τα BCAA είναι κατάλληλα για νηστεία. Αλλά δεν είναι τροφή. Δεν έχουν θερμιδική αξία. Οπότε μπορούν να καταναλωθούν είτε μαζί, είτε ανάμεσα σε γεύματα, για πρόσθετη προστασία της μυικής μάζας.

    Βέβαια, όπως πολύ σωστά είπε ο Γιώργος, κακώς ανησυχείτε παιδιά. Επιλογές υπάρχουν. Όποιος θέλει να νηστέψει, μπορεί να το κάνει άφοβα.

    Τα μαλάκια, έχουν πρωτεΐνη υψηλής βιολογικής αξίας αφού είναι ζωντανοί ζωικοί οργανισμοί.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #21
    New Member
    Join Date
    09-07-12
    Location
    Καλαματα
    Posts
    22

    Default

    Ναι αυτο λεω!Εννοουσα μαζι η αναμεσα στα γευματα για επιπλεον προστασια..Καλα εγω μια εβδομαδα θα νηστεψω,αλλα οι φιλοι και οι φιλες που θα νηστεψουν 40 μερες πιστευω οτι θα τους ειναι χρησιμα για πριν και μετα την προπονηση.

    Παιδια σας ευχαριστω και τους 2 για τις γρηγορες απαντησεις!Το μηνυμα εληφθει..Το ειχα ενα μικρο αγχος το θεμα νηστεια αλλα Cuban ησουν σαφης..Ευχαριστω πολυ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ιδρώτας κατά τη διάρκεια της γυμναστικής
    By chris23_32 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-11, 21:41
  2. Επιγονατίδες Κατά Τη Διάρκεια Της Άσκησης
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-08-11, 16:03
  3. Αναπνοές κατά τη διάρκεια ενός set!
    By newplant87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 29-12-10, 19:59
  4. προσληψη πρωτεινης?
    By 4x4 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-06, 18:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •