Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Αρχάριος - Πρώτη Μέρα Στο Γυμναστήριο

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΕΝΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΜΕ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΕΧΩ ΕΠΑΦΗ ΔΙΟΤΙ ΕΠΑΙΖΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΒΟ. ΜΕ ΓΥΜΝΣΤΗΡΙΟ Η ΜΟΝΗ ΕΠΑΦΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΜΑ ΠΟΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΜΗΚΟΣ.. ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΚΟΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ..ΕΙΠΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ Ν ΑΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΑ ΒΑΡΥ. Η ΗΛΗΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 19 ΠΡΟΣ 20, ΥΨΟΣ 1,82 ΚΑΙ ΚΙΛΑ 70,5. ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ; ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΛΩ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΩΣΗ, ΓΡΑΜΜΩΣΗ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Με τόσα λίγα κιλά για το ύψος σου φίλε, δεν έχεις και πολλά πράγματα να γραμμώσεις... Καλύτερα εκμεταλλεύσου την ηλικία σου, και τρώγε αρκετά και καθαρά, ώστε να βάλεις μερικά καλά κιλά πάνω σου, και μετά τα γραμμώνεις.

    Τις πρώτες 4 βδομάδες στο γυμναστήριο καλό είναι να κάνεις ένα κλασσικό πρόγραμμα προσαρμογής. Δηλαδή, 3 προπονήσεις τη βδομάδα σε μη συνεχόμενες μέρες, όπου θα κάνεις 1 άσκηση για κάθε μυική ομάδα του σώματος. Στην πλάτη μπορείς να κάνεις 2. Μια κωπηλατική και μια ελκτική.

    Την 1η βδομάδα, θα κάνεις 1 σετ των 15 επαναλήψεων σε κάθε άσκηση.
    Τη 2η βδομάδα, θα κάνεις 2 σετ των 15 επαναλήψεων σε κάθε άσκηση.
    Την 3η βδομάδα, θα κάνεις 3 σετ των 15 επαναλήψεων σε κάθε άσκηση.
    Και την 4η βδομάδα, θα κάνεις 4 σετ των 15 επαναλήψεων σε κάθε άσκηση.

    Μετά, μπορείς να βγάλεις ένα κανονικό σπλιτ μυικών ομάδων, πάλι με 3 προπονήσεις (βάρη) τη βδομάδα. Καλό είναι να προσθέσεις και μια ημέρα αεροβικής, για γενική υγεία και για πιο "καθαρά" αποτελέσματα κατά την αύξηση όγκου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Καλώς ήλθες φίλε μου στο φόρουμ.. Όπως είπε και o (γ)κούρου της διατροφής και όχι μόνο ...Cuban με 1.82 και 70 κιλα δε μπορείς να γραμμωσεις κάτι...Αυτό πού χρειάζεσαι είναι φαγητό...και πολύ μάλιστα. Διάβασε στο φόρουμ τις τροφές πού θα σε βοηθήσουν.. προγραμμάτισε 4~5 γευματα..η ηλικία σου σε συνδυασμό με το ότι ασχολείσαι με τον αθλητισμό είναι θέμα χρόνου να δεις τα αποτελέσματα πού θέλεις...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  4. #4
    New Member Iwan's Avatar
    Join Date
    25-08-11
    Location
    Athens
    Posts
    44

    Default

    καλως ηρθες.. θα ηθελα να προσθεσω σε ολα αυτα που αναφερθηκαν παραπανω απο τα παιδια την ξεκουραση προσπαθησε να κοιμασε 8-9 ωρες συνεχομενα.
    With Great Power Comes Great Responsibility!

  5. #5

    Default

    ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΤΡΩΩ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΙΛΑ!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Το ότι "τρως τα κέρατα σου" είναι εντελώς υποκειμενικό θέμα ... τι τροφές είναι... σε τι ποσότητες κλπ.. Αν θέλεις γράψε μας εδώ η άνοιξε ένα νέο τοπικ με τη διατροφή σου ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο στο θέμα της διατροφής σου.
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  7. #7

    Default

    ΤΟ ΦΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΑ...ΑΛΛΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠ ΕΞΩ..Π.Χ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΠΙΤΣΕΣ ΚΤΛΠ ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ..

  8. #8
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by vasilis93 View Post
    ΤΟ ΦΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΑ...ΑΛΛΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠ ΕΞΩ..Π.Χ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΠΙΤΣΕΣ ΚΤΛΠ ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ..
    πρεπει να τρως αρκετες φορες την ημερα υπολογιζοντας τις ποσοτητες...και μην κανεις καταχρηση του junk food,μια δυο φορες την εβδομαδα το πολυ...να ξερεις οτι απο τοτο τι βαζεις στοστομα σου κυριως,θα εξαρτηθει και το πως θα φαινεσαι στον καθρεπτη σου...

  9. #9

    Default

    ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ... ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΑΜΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ; ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΠΟΤ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ;

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by vasilis93 View Post
    ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ... ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΑΜΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ; ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΠΟΤ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ;
    Δε θα πάθεις τίποτα με μία πρωτεΐνη.. Το έχουμε πει πολλές φορές..έχουμε πει επίσης πώς αν τρως σωστά δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις πρωτεΐνη.....
    Σορυ φίλος άλλα αντί να διορθώσεις τη διατροφή σου και σιγά σιγά να μπεις σε μία ρέγουλα ψάχνεις για πρωτεΐνες...όχι ότι είναι κακό άλλα ξεκινάς ανάποδα..
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  11. #11

    Default

    ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ..ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΟΥΝ ΑΠΛΟΣ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ..Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΡΗΤΟΡΙΚΗ.. ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΡΕΠΤΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.. Π.Χ ΠΡΩΙ ΓΑΛΑ+ ΦΡΟΥΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ..ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΑΛΑ ΜΕ ΒΡΩΜΗ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ...ΑΝ Κ ΝΟΜΙΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΓΕΙΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΑΙ :Ρ

  12. #12

    Default

    ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ..ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΝΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΡΙΟ;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρώτη μέρα διαλλειματικής άερόβιας
    By Nicks in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-01-13, 17:34
  2. Πρώτη Φορα Στο Γυμναστήριο, Τι Πρέπει Να Προσέξω Στο Πρόγραμμα Μου;
    By autokarabill in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 04-10-12, 14:45
  3. Μετά από καιρό πρώτη μέρα στο γυμναστήριο. Βοήθεια!
    By TheSlann in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 20-09-11, 16:25
  4. 2 μέρες ον και 2 μέρες οφ η μέρα παρά μέρα προπόνη
    By ricky_bobby in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-07, 17:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •