Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default Αναθεωρηση γνωσεων περι bodybuilding

    Καλησπερα κοινοτητα και παρεα του φορουμ!
    Μιας και κυκλοφορουν αρκετες ιστιοσελιδες που λενε καμια φορα εντελος διαφορετικο πραγμα αποτι σε μια αλλη με ιδιο θεμα.
    Θα ηθελα καποιος που να γνωριζει τα παρακατω να μου απαντησει αναλυτικα η ακομα καλυτερα να στειλει απο κατω "εμπιστη" ιστιοσελιδα στα
    με τα θεματα που θα αναφερω παρακατω,ωστε εγω και πολλα αλλα μελοι να ξεκαθαρισουμε καπως τα πραγματα στο μπερδεμενο μας κεφαλι!

    1)"Γλυκοζη-Δεξτροζη-Μαλτοζη" Ποια η διαφορα,που βρισκουμε το καθενα?
    2)"Προπονηση για αυξηση μαζας εναντιον αυξηση δυναμης" Τι κανουμε στο ενα και τι στο αλλο? Πως επιτυχενουμε το ενα και πως τ αλλο?
    3)"Αεροβικη ασκηση" Πριν και μετα τι τρωμε? για να αποφυγουμε καταβολισμο και ταυτοχρονος να επιτυχουμε καυση λιπους!
    4)"2επι το βαρος μας σε γρ.πρωτεινη" Λενε οτι μονο ετσι εχουμε μυικη αναπτυξη,αν συμπληρωνουμε τις θερμιδες με καλα λιπαρα και υδατ. και λιγοτερο πρωτεινη δεν θα εχουμε αποτελεσμα? Επισης δεν ειναι καπως πολλα να καλυφθουν οι αναγκες απο πρωτεινη? ακομα και με πλανο διατροφης?.

    Εχω ακομα 2,3 αποριες,επειδη δεν μου ερχονται τωρα θα ρωτησω αργοτερα απο κατω.Ευχαριστω για το χρονο σας.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Παύλο, οι απορίες που έχεις είναι πολύ εύστοχες αλλά φιλε για να στις αναλύσουμε θέλει 1 ώρα γράψιμο η μία.. Κάτι που σε ένα ποστ δεν γίνεται. Στο φόρουμ έχουν δωθεί απαντήσεις, ξέρω πως οι πληροφορίες είναι τόσες πολλές στο διαδίκτυο που έχεις μπερδευτεί και δεν ξέρεις τι να πιστέψεις. Όμως διαβάζοντας εδώ, θα βγάλεις μόνος σου συμπεράσματα για τις περισσότερες απορίες σου. Ασε που δεν υπάρχει στάνταρ απαντηση, ολα εξαρτώνται από το άτομο (εννοω για το θεμα προπόνησης και αερόβιας). Μπορουμε να γραφουμε μερες γι αυτο. Αν εχεις πιο συγκεκριμενες ερωτησεις τοτε ειναι καλύτερα, αλλα ετσι οπως το θετεις δυσκολο να τα αναλύσουμε.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Δικιο εχεις..Οποτε προς ολα τα μελοι,αν ξερουν κανενα "εμπιστο" σιτε ας το γραψουν απο κατω(να εχει θεμα με τα ερωτηματα μου).Θα ψαξω και εγω οσο μπορω στο φορουμ η και γενικοτερα.

  4. #4
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    θα μπορουσες να χρησιμοποησεις το εργαλειο της αναζητησης το φορουμ...
    σε ο,τι αφορα την αεροβια

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=29780
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=30840

  5. #5
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Paulos123 View Post
    Δικιο εχεις..Οποτε προς ολα τα μελοι,αν ξερουν κανενα "εμπιστο" σιτε ας το γραψουν απο κατω(να εχει θεμα με τα ερωτηματα μου).Θα ψαξω και εγω οσο μπορω στο φορουμ η και γενικοτερα.
    αν δεν ειναι εμπιστο το bodybuilders τι κανεις εδω :Ρ

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    αν δεν ειναι εμπιστο το bodybuilders τι κανεις εδω :Ρ
    Γατακι ...ωρες ωρες πιανεις τον συλλογισμο μου.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Δεν ειπα αυτο,απλα δεν εχουν αναλυσει ορισμενα θεματα οπως τα περισσοτερα οπου αναφερα.

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Αν έψαχνες λίγο περισσότερο αντί να ζητάς μασημένη τροφή θα έβρισκες απάντηση σε όσα ρωτάς.

    Στην πρώτη ερώτηση γλυκόζη = δεξτρόζη, μαλτόζη = δισακχαρίτης που αποτελείται από δύο μόρια γλυκόζης (με ένα απλό google search βρίσκεις την απάντηση). Η μαλτόζη δεν υπάρχει λόγος να την καταναλώσεις, η γλυκόζη/δεξτρόζη χρησιμοποιείται μετά την προπόνηση για αύξηση της ινσουλίνης και αναπλήρωση του γλυκογόνου. Προτίμησε καλύτερα μια μπανάνα, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις δεξτρόζη σε τέτοια ηλικία.

    2) Επίσης έχει συζητηθεί πολλές φορές : Προπόνηση Δύναμης = χαμηλές επαναλήψεις (1-5), μεγάλα διαλείμματα (2'-5'), Προπόνηση Υπερτροφίας = μέτριες/σχετικά υψηλές επαναλήψεις (6-12), μικρότερα διαλείμματα (1'-2'). Χωρίς σωστή διατροφή όλα αυτά δεν έχουν νόημα φυσικά.

    3) Συζητήθηκε επακριβώς και λεπτομερώς εδώ και μάλιστα πολύ πρόσφατα.

    Η 4η ερώτησή σου δεν έχει νόημα. Εσύ αν θες τρώγε και τη μισή πρωτεΐνη από την προτεινόμενη. Και πάλι θα έχεις αποτελέσματα αλλά φυσικά πολύ κατώτερα αυτών που θα μπορούσες να επιτύχεις. Το "2γρ/kg σωματικού βάρους" δεν το κατέβασε ένας προπονητής από το κεφάλι του αλλά βγήκε μέσα από επιστημονικές έρευνες επάνω σε αθλητές. Αν εσύ αμφισβητείς το αποτέλεσμα, απλώς μην το ακολουθείς.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Ολα αυτα γλυκοζη,μαλτοζη,δεξτροζη τα βρισκουμε στα φαγητα? η μονο απο συμπληρωματα? Αυτο και με καλυψες πληρως stepan4.

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by Paulos123 View Post
    Ολα αυτα γλυκοζη,μαλτοζη,δεξτροζη τα βρισκουμε στα φαγητα? η μονο απο συμπληρωματα? Αυτο και με καλυψες πληρως stepan4.
    Όλα τα προαναφερόμενα είναι σάκχαρα. Επομένως είναι φυσικά συστατικά τροφίμων. Σου δίνω το παράδειγμα του μελιού, το οποίο έχει την παρακάτω σύσταση :

    Μονοσακχαρίτες:
    Φρουκτόζη ~38%
    Γλυκόζη ~31%
    Δισακχαρίτες:
    Μαλτόζη ~7.3%
    Σουκρόζη ~1.3%
    Πολυσακχαρίτες: ~1.5-8%
    Ίχνη άλλων σακχάρων: Ισομαλτόζη,
    Ραφινόζη κ.α.

    Όπως βλέπεις τα σάκχαρα απαντώνται φυσικώς στα διάφορα τρόφιμα. Επειδή τα απλά σάκχαρα αυξάνουν κατακόρυφα την ινσουλίνη (η οποία μεταξύ άλλων προκαλεί λιπογένεση) και δεν προκαλούν κορεσμό, κοιτάμε να τα αποφεύγουμε. Δύο είδη τροφίμων που περιέχουν σάκχαρα αλλά είναι αποδεκτά σε μια διατροφή είναι τα φρούτα και τα γαλακτομικά. Τα φρούτα ναι μεν περιέχουν φρουκτόζη αλλά λόγο των φυτικών ινών επιβραδύνουν την πέψη τους. Επίσης είναι άριστη πηγή βιταμινών, επομένως είναι απραίτητα στη διατροφή μας. Φρούτα όπως μήλα και αχλάδια με χαμηλό GI είναι κατάλληλα για σνακ μέσα στη μέρα ενώ φρούτα με σχετικά υψηλό GI όπως η μπανάνα είναι ιδανικά ως μεταπροπονητικό γεύμα μαζί με τη whey/τα ασπράδια. Τα γαλακτοκομικά, πέραν της λακτόζης (δισακχαρίτης που αποτελείται από γλυκόζη + γαλακτόζη) περιέχουν πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας, ασβέστιο και βιταμίνη D άρα είναι καλή επιλογή. Λόγω της καζεΐνης (80% της συνολικής πρωτεΐνης) επιβραδύνουν την πέψη άρα τρόφιμα όπως το γιαούρτι είναι ιδανικά ως τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο. Η γλυκόζη (δεξτρόζη) υπάρχει και σαν συμπλήρωμα που χρησιμοποιείται μεταπροπονητικά. Ελπίζω να σε κάλυψα.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στεπαν φίλε μου, απολαμβάνω καθε ποστ σου! Σ'ευχαριστούμε

  12. #12
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Ενταξει αυτο με την πρωτεινη δεν ειναι fixed. Αλλες ερευνες λενε 1.5g/κιλο και αλλες 2g/κιλο. Σιγουρα παντως οι εταιρειες συμπληρωματων εχουν βαλει το χερακι τους για τα αποτελεσματα αυτων των ερευνων

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by vlasis90 View Post
    Ενταξει αυτο με την πρωτεινη δεν ειναι fixed. Αλλες ερευνες λενε 1.5g/κιλο και αλλες 2g/κιλο. Σιγουρα παντως οι εταιρειες συμπληρωματων εχουν βαλει το χερακι τους για τα αποτελεσματα αυτων των ερευνων
    Ναι αλλά σίγουρα δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα. Η συνιστώμενη δόση πρωτεϊνών για έναν φυσιολογικό οποιοδήποτε ενήλικα είναι 1γρ/kg σωματικού βάρους. Εφόσον δεν κάνεις overdosing, δηλαδή άνω των 3γρ/kg σωματικού βάρους τη μέρα, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα αφού η μακροχρόνια κατανάλωση πρωτείνης σε επίπεδα της τάξης των 2γρ/kg δεν προκαλεί προβλήματα. Εκτός αν είναι οικονομικό το θέμα, μιας και οι πρωτεΐνες κοστίζουν παραπάνω.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Το τι απεχει και τι δεν απεχει απο την πραγματικοτητα δεν μπορουμε να το ξερουμε ουτε εγω, ουτε εσυ αν δεν το δοκιμασουμε πανω μας τουλαχιστον για 2-3 χρονια, ετσι ωστε να βγαλουμε καποιο συμπερασμα. Εκτος αν απο τα 20-22 μας νομιζουμε οτι μπορουμε να τα γνωριζουμε ολα.

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Κοίτα αν θεωρήσουμε δεδομένο το 1γρ/μέρα για τους ελαφρά ασκούμενους/μη ασκούμενους σίγουρα κάποιος που καταπονείται με υψηλής έντασης αναερόβια άσκηση χρειάζεται παραπάνω. Νομίζω με απλή λογική όλοι μπορούμε να φτάσουμε σε αυτό το συμπέρασμα. Το αν είναι 1.5, 1,8 ή 2γρ/kg σωματικού βάρους όπως λες δεν το ξέρουμε ούτε εγώ, ούτε εσύ ούτε κανείς γιατί δεν είναι standar. Εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Θεωρούμε πχ δεδομένο ότι όλοι προπονούνται με την ίδια ένταση και έχουν τις ίδιες ανάγκες που δεν ισχύει. Ή δεν λαμβάνουμε υπ' όψην την ηλικία. Το νούμερο αυτό καθ' αυτό δεν έχει σημασία. Απλώς το 2γρ/kg είναι ενδεικτικό γιατί είναι δοκιμασμένο, αποτελεσματικό και ασφαλές σε αντίθεση με υπερπρωτεινικές δίαιτες που δημιουργούν προβλήματα στα νεφρά κτλ. Κάποιος που μπαίνει για πρώτη φορά να φτιάξει διατροφή πρέπει από κάπου να ξεκινήσει και δεν πρόκειται να βρει άκρη λέγοντας του "δεν το ξέρουμε ακριβώς" ή "οι εταιρίες συμπληρωμάτων έβαλαν το χεράκι τους". Τονίζω και πάλι πως δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου γιατί έχουν αλήθεια μέσα τους. Όταν κάποιος αποκτήσει μια κάποια εμπειρία με το σώμα του, δοκιμάσει διαφορετικά πλάνα διατροφής κτλ και μάθει το σώμα του, τότε μπορεί και μόνος του να βρει πόση πρωτεΐνη χρειάζεται και δουλεύει γι' αυτόν.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Σας ευχαριστω ολους! Ειδικα εσενα stepan4..Αν εψαχνα στο διαδυκτιο θα εβρισκα πολλες πληροφοριες και η παραπληροφορηση θα πηγαινε συνεφο.Για αυτο ρωτησα εδω περα! Αν εχει καποιος αλλος να προσθεσει τιποτα,δεκτο!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Περι σως...
    By Hamurabi in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-05, 06:58
  2. Περι πρωτεινων κλπ.
    By MysticPower in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-11-04, 02:55
  3. Πέρι όγκου...
    By Darko in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 15-10-04, 19:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •