Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Απορίες Για Διαχωρισμό Προπονησης

    Καλησπερα σας παιδια.Θα ηθελα να ρωτισω σχετικα με τα σπλιντς. Σημερα που ειμουν στο γυμναστηριο,καθως εκανα μια ασκηση,ακριβως διπλα μου ειχε μια περσοναλ τραινερ.Τελος παντων με ρωτισε ποσες φορες ερχομαι στο γυμναστηριο. Της λεω 3 φορες την εβδομαδα.Μου λεει μονο ? Της λεω ναι.Τελος παντων πιασαμε την κουβεντα εκει για κανα 5 λεπτο παρολο που δεν μου αρεσει να πιανω κουβεντα μεσα στο gym.Οπως μιλουσαμε σχετικα με το γυμναστηριο μου λεει πως ειναι καλυτερα να ερχεσαι καθε μερα. Η ερωτηση μου τωρα,αυτο που μου ειπε ειναι σωστο? Δηλαδη να πηγαινω καθε μερα εχτος Κυριακη,καθε μερα απο μια μυικη ομαδα? Επισης σε περιοδο ογκου που ειμαι τι ειναι το καλυτερο να πηγαινω 3 φορες οπως πηγαινα και πιο παλια ή να το κανω να πηγαινω 5 ημερα σπλιτ? Σορρυ αν ειναι χαζες οι ερωτησης μου αλλα με επηρεασε δεν φτεω
    Last edited by Kardoula; 16-03-13 at 01:15.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Κάποιος που πηγαίνει με το κινητό στο γυμναστήριο, πιάνει κουβέντα στα διαλείμματα ή τελοσπάντων πάει για δημόσιες σχέσεις και όχι για να γυμναστεί , μπορεί να πηγαίνει και 365 μέρες στο χρόνο στο γυμναστήριο, δεν θα πάθει τίποτα. Κάποιος όμως που προπονείται σοβαρά, με ένταση, στο όριο χρειάζεται χρόνο ανάρρωσης μεταξύ των προπονήσεων. Τα 5ημερα σπλιτ, ακόμη και για τους προχωρημένους, είναι βαριά. Κράτα το 3ημερο πρόγραμμά σου ως έχει και μην ακούς τον καθένα στο γυμναστήριο. Να ξέρεις πως έχεις να ακούσεις πολλά. Και να θυμάσαι πως σε αυτό το χώρο τα πτυχία και οι τίτλοι δεν αντιστοιχούν πάντα σε ποιοτική γνώση. Δηλαδή υπάρχουν ορισμένοι personal trainer με πραγματικές γνώσεις, σωστή κατάρτιση κτλ κτλ αλλά πάντα θα υπάρχουν και ορισμένοι που ενώ αυτοαποκαλούνται personal trainer θα σου δίνουν κακές συμβουλές. Πάντα να φιλτράρεις την πληροφορία που σου μεταφέρει ο άλλος, ελέγχοντας αν έχει μια λογική βάση. Αν ο καλύτερος personal trainer σου έλεγε ότι πρέπει να προπονείσαι 2 φορές τη μέρα με βάρη, θα το έκανες; Γι' αυτό υπάρχει και ένα ρητό που λέει "Μην πιστευεις οσα ακους κι οσα βλεπεις τα μισά".

  3. #3

    Default

    Ευχαριστω με καλυψες πληρως


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •