Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    08-04-09
    Location
    .
    Posts
    7

    Default Συμβουλές Σχετικά Με Συμπληρώματα Αύξησης Τεστοστερονης

    Γεια χαρα! Ειμαι 31χρονων και πριν λιγο καιρο εκανα εξετασεις αιματος λογω το οτι νιωθω κουρασμενος ακεφος αδυναμος και κατα περιοδους δεν εχω και ιδιαιτερη διαθεση για σεξ (μαλιστα λιγες φορες δυσκολευτικα και το χρεωσα στην κουραση και στο αγχος). Η ολικη τεστοστερονη στις εξετασεις ηταν 400 με ελαχιστο οριο τα 399.

    Γυμναζομαι περιστασιακα κυριος ποδηλασια και λιγα βαρη με λιπος 19,5% 70κιλα.1,78υψος. Θεωρω οτι για την ηλικια μου και το σωματοτυπο μου η τεστοστερονη μου ειναι πολυ χαμηλα και πιθανολογω οτι για τα παραπανω ισως να φταινε τα χαμηλα επιπεδα της τεστο.

    Κοιταζω στο ιντερνετ πως μπορω να ανεβασω την τεστο (στα 500 θα ηταν ιδανικα). Εκτος των αλλων διαβασα για ψευδαργυρο (ZMA) και κατι σκευασματα (τεστο booster)... Ξερω οτι αυτα τα σκευασματα τα χρησιμοποιουνε κυριως για αυξηση κιλων μυων κτλ... Εμενα με ενδιαφερει μοναχα να ανεβουν στα φυσιολογικα τα επιπεδα της τεστο.

    Να προβω στην αγορα των σκευασματων βοηθανε στην περιπτωση μου (γυμναζομαι περιστασιακα) ..γενικοτερα ποια ειναι η γνωμη σας; Εχει τυχη καποιος απο εδω να ειχε χαμηλη τεστο;

    Ευχαριστω !!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Μεσω τροφων συγκεκριμενων δεν γινετε να αυξηθει?
    Επικοινωνησατε με κανεναν γιατρο?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    08-04-09
    Location
    .
    Posts
    7

    Default

    η διατροφη μου σε γενικες γραμμες ειναι σωστη και περιεχει τις περισσοτερες απο τις τροφες που ανεβαζουν την τεστο. Την αλλη εβδομαδα εχω κλεισει ραντεβου με ουρολογο ..παντως οι γιατροι αποφευγουν να ακουμπησουν ορμονικα οταν δεν υπαρχει σοβαρο λογος ...και θα ηθελα να εχω ακουσει και καποιες αποψεις πριν παω στον γιατρο.

    ..ελπιζω ο πληθυντικος καταλαθος και οχι λογω ηλικιας. :P

  4. #4
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Φίλτατε ψάξε λίγο ακόμα στο internet.
    Έχω διαβάσει ότι η τεστοστερόνη αυξάνεται με την γυμναστική. Ιδίως με τα βάρη.
    Όσο μειώνεται η μυική μάζα τόσο μειώνεται και η τέστο, αν θυμάμαι καλά ότι διάβασα.

    Τα συμπληρώματα (test boosters) μόνα τους δεν θα βοηθήσουν.
    Βέβαια κάποια παιδιά που ξέρουν περισσότερα εδώ μέσα θα μπορούσαν να βοηθήσουν. Δεν είμαι ειδικός.

    Αυτό που είπες περί έλλειψης διάθεσης μπορεί να είναι πολλοί παράγοντες. Αν όμως έχεις και εξετάσεις με αποτελέσματα τότε ξέρεις τι φταίει.
    Είσαι μικρός ακόμα για να έχεις τέτοια θέματα.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  5. #5
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by sirops View Post
    η διατροφη μου σε γενικες γραμμες ειναι σωστη και περιεχει τις περισσοτερες απο τις τροφες που ανεβαζουν την τεστο. Την αλλη εβδομαδα εχω κλεισει ραντεβου με ουρολογο ..παντως οι γιατροι αποφευγουν να ακουμπησουν ορμονικα οταν δεν υπαρχει σοβαρο λογος ...και θα ηθελα να εχω ακουσει και καποιες αποψεις πριν παω στον γιατρο.

    ..ελπιζω ο πληθυντικος καταλαθος και οχι λογω ηλικιας. :P
    Καταλαθος εγινε απο δω και περα ;)

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    O γιατρος δεν θα σου κανει τιποτα, θα σου πει οτι ολα ειναι φυσιολογικα που ειναι και η αληθεια. Αποκλειεται να σου γραψει θεραπεια για κατι. Αν θες να εξαντλησεις τις πιθανοτητες σου για βοηθεια απο γιατρο, θα πηγαινα σε ενδοκρινολογο με πληρεις ορμονολογικες (οιστρογονα, προλακτινη, τεστοστερονη, Τ3/Τ4/ΤSH, LH, FSH κλπ). Αν ολα αυτα ειναι φυσιολογικα, δεν θα σου δωσει καποιος γιατρος τιποτα. Τωρα τι μπορεις να κανεις μονος σου... μπορεις να αυξησεις τα καλα λιπαρα στην διατροφη σου, να γυρισεις σε ποιο δυναμικες πολυαρθρικες ασκησεις (αρσεις θανατου, σκουοτ κλπ) και τελος συμπληρωματα. Μπορεις να παρεις για παραδειγμα DAA (D-aspartic-acid), διαβασε λιγο για αυτο, υπαρχουν και τοπικ στο φορουμ που αναφερομαστε σε αυτα τα συμπληρωματα.

  7. #7
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Κατ αρχήν έπρεπε να δεις και την ελεύθερη τεστοστερόνη μιας και αυτή είναι η οφέλιμη. Στις τιμές παίζει μεγάλο ρόλο η ώρα της αιμοληψίας - άλλο το πρωί, άλλο το βράδυ. Είπες επίσης και για άγχος και κούραση. Είναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες μείωσης. Αν κάνεις π.χ 2 δουλειές ή αν είσαι άνεργος με οικογένεια και πολύ έχεις.

    Χονδρικά αυτά που σου είπε ο megageo αλλά με πολύ άγχος και κούραση δε θα δεις διαφορά.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    08-04-09
    Location
    .
    Posts
    7

    Default

    Η αληθεια ειναι οτι εχω φοβερο αγχος λογω σχετικα προσφατης απολυσης πρεπει να παρω αμμεσα αποφασεις κτλ ..και ξερω οτι ισως φταιει και αυτο. Ξερω οτι ο γιατρος θα μου πει πως ολα ειναι φυσιολογικα ..απλα θα παω να τον πιεσω να μου γραψει εξετασεις. Απλα σκεφτομουνα μηπως το αγχος προηρθε απο την τα επιπεδα της τεστο! ..τελοπαντων ευχαριστω και παλι και θα επανερθω για τυχον εξελιξεις

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by sirops View Post
    Η αληθεια ειναι οτι εχω φοβερο αγχος λογω σχετικα προσφατης απολυσης πρεπει να παρω αμμεσα αποφασεις κτλ ..και ξερω οτι ισως φταιει και αυτο. Ξερω οτι ο γιατρος θα μου πει πως ολα ειναι φυσιολογικα ..απλα θα παω να τον πιεσω να μου γραψει εξετασεις. Απλα σκεφτομουνα μηπως το αγχος προηρθε απο την τα επιπεδα της τεστο! ..τελοπαντων ευχαριστω και παλι και θα επανερθω για τυχον εξελιξεις
    Φιλε μου φροντισε λιγο την "προσωπικη" σου ζωη , και μεσο της κορυφαιας πραξης των δυο φυλλων θα καταφερεις να ισορροπησεις πολλα αρνητικα της καθημερινοτητας !!!!
    Μη ξεχνας οτι η φυση εχει λυσεις για ολα τα θεματα.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για συμπληρώματα αύξησης μυών
    By dinko in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-09, 00:55
  2. Ασκήσεις αύξησης τεστοστερόνης
    By thelonaginotoubano in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 29
    Last Post: 31-03-09, 04:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •