Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member bill19051990's Avatar
    Join Date
    18-03-13
    Location
    Γερμανία
    Posts
    96

    Default Ελεύθερα Βάρη vs. Μηχανήματα

    Τοσα χρόνια οι περισσότερες ασκήσεις μου βασίζονται στα ελεύθερα βάρη και πολύ λιγες στα μηχανήματα...Νιώθω οτι το σωμα μου πιέζεται σωστα και σκληρα ,για να μην αναφέρω την αύξηση δύναμης...Σε εσάς τι λειτουργει περισσότερο?ποιες ασκήσεις προτιμάτε για ελεύθερα και ποιες για μηχανήματα??
    Είσαι οτι τρως και οτι ωρα το τρως!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    ρε συ...δεν σε προλαβαινω στο ανοιγμα των θρετς...τρεχα τρεχα να τα δω...θα με κανεις να χασω θερμιδες.....και μετα θα πρεπει να σε δαγκωσω!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by bill19051990 View Post
    Τοσα χρόνια οι περισσότερες ασκήσεις μου βασίζονται στα ελεύθερα βάρη και πολύ λιγες στα μηχανήματα...Νιώθω οτι το σωμα μου πιέζεται σωστα και σκληρα ,για να μην αναφέρω την αύξηση δύναμης...Σε εσάς τι λειτουργει περισσότερο?ποιες ασκήσεις προτιμάτε για ελεύθερα και ποιες για μηχανήματα??
    Το Αdvanced Search
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Χαλαρα τα ελευθερη βαρη.
    Δεν εκανα ποτε μηχανηματα και πραγματικα δεν μετανιωνω :)

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Το Αdvanced Search
    ...με πεθανες ατιμε...!!!!!!!!!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ρε συ...δεν σε προλαβαινω στο ανοιγμα των θρετς...τρεχα τρεχα να τα δω...θα με κανεις να χασω θερμιδες.....και μετα θα πρεπει να σε δαγκωσω!!!!
    καποιον μου θυμιζει αυτος ζαζαζαζαζα απο το πρωι που ειμαι στον υπολογιστη εχω χασει την μπαλα :Ρ

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    καποιον μου θυμιζει αυτος ζαζαζαζαζα απο το πρωι που ειμαι στον υπολογιστη εχω χασει την μπαλα :Ρ
    ...εσυ υπαρχεις???αν ναι...
    κανω πως δεν σε ξερω!!!!!! μπεε
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Η διαφορα ειναι οτι στα ελευθερα βαρη χρησιμοποιοεις κ σταθεροποητες μυς(πχ πιεσεις παγκου,χρησμιμοποιοεις σταθεροποιητες τον τραπεζοειδη) κ ειναι πιο δυσκολο να αυξησεις κιλα..στο σμιθ πχ για στηθος ειναι πιο ευκολο..

  9. #9
    New Member bill19051990's Avatar
    Join Date
    18-03-13
    Location
    Γερμανία
    Posts
    96

    Default

    Λέο ακόμη δεν άρχισα!!!που να με δεις στις διακοπές μου κάθε ωρα νεο θρεντ!!τσουρεκα φαρμάκι στάζεις!!πες ενα καλό λογο!πες την άποψη σου για παραδειγμα!ναι Κώστα Συμφωνώ αλλά μερικές ασκήσεις δεν γίνονται πιο σωστα στα μηχανήματα??δεν αποδόσεις κάθε μέρα 100%
    Είσαι οτι τρως και οτι ωρα το τρως!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by bill19051990 View Post
    Λέο ακόμη δεν άρχισα!!!που να με δεις στις διακοπές μου κάθε ωρα νεο θρεντ!!τσουρεκα φαρμάκι στάζεις!!πες ενα καλό λογο!πες την άποψη σου για παραδειγμα!ναι Κώστα Συμφωνώ αλλά μερικές ασκήσεις δεν γίνονται πιο σωστα στα μηχανήματα??δεν αποδόσεις κάθε μέρα 100%
    ...το μονο πλεονεκτημα που εχει ενα μηχανημα ειναι οτι ισως μπορεις να απομονωσεις καλυτερα καποιο σημειο...αλλα φυσικα δεν μπορει να συγκριθει με μια πολυαρθρικη στα ελευθερα...!
    ολα εχουν τα συν και τα πλυν και σε τιποτα δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι...!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by bill19051990 View Post
    τσουρεκα φαρμάκι στάζεις!!πες ενα καλό λογο!
    Αν σου ελεγα οτι εισαι Τεμπελης και δεν ψαχνεις απαντησεις απο θεματα που ειδη υπαρχουν , ναι θα ηταν μια απαντηση που σταζει φαρμακι.
    Γιαυτο προσεχε στις απαντησεις σου και μη σταζεις φαρμακι....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  12. #12
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Ολα καλα ειναι.

    Για παραδειγμα μπαινεις ενα βαρυ σετ αρσεις θανατου και επειτα σουπερ σετ καμψεις μοιριαιων δικεφαλων στο μηχανημα,πρηζεσαι και γινεσαι σαν μπαλονι.

    Γιατι αποκλειετε ετσι απλα την ευκολια του μηχανηματος και την ικανοτητα τους να ασκουν πιεση σε σε ολο το ευρος της κινησης?

    Ειναι ιδανικα για πρηξιμο.

    Αλλη δουλεια το ελευθερο,αλλη η τροχαλια και τα 2 μαζι εχουν μια εξαιρετικη συνεργεια.
    ..addicted to that Rush

  13. #13
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    κ γω τα ελευθερα προτιμω! απο μηχανηματα μονο τροχαλια θα κανω καμια ασκηση για πλατη και χερια.
    200 pounds is always 200 pounds

  14. #14
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Θα συμφωνησω οτι τα ελευθερα πρεπει να ειναι ο σκελετος του προγραμματος μας αλλα ειναι ακομα καλυτερα οταν συνδιαζονται και με μηχανηματα/τροχαλιες.
    Get big or die trying!

  15. #15
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Για καποιους ομως που δεν εχουμε μηχανηματα, τα ελευθερα βαρη καλυπτουν πιστευω απο μονα τους.
    Πιστευω σε ενα home gym, ειναι καλυτερο να προμηθευτει καποιος οταν εχει περιορισμενη δυνατοτητα βαρη, παρα καποιο μηχανημα

  16. #16
    New Member bill19051990's Avatar
    Join Date
    18-03-13
    Location
    Γερμανία
    Posts
    96

    Default

    Έτσι είναι Κώστα εκανα πολύ καιρό home gym!
    Είσαι οτι τρως και οτι ωρα το τρως!

  17. #17
    New Member
    Join Date
    30-01-13
    Posts
    50

    Default

    Eγω δεν ξερω τι ειναι καλυτερο. επειδη ομως δυο ημερες μετα απο το τελευταιο μου ποστ βρηκα τον καλυτερο μου φιλο μεσω εξωτερικου και επειδη καταφερε και βγηκε πρωτος στη κατηγορια τζουνιορ το 86 ή το 87 και επειδη ξερει το γυμναστηριο που παω οτι εχει απο τα καλυτερα μηχανηματα και επειδη μου εχει βγαλει προγραμμα ασκησεων και διατροφης παρατηρησα οτι μου εχει βαλει πολυ λιγα μηχανηματα τροχαλια για πλατη και τρικεφαλους και κωπηλατικη. Ολα τα υπολοια ελευθερα βαρη. Οταν τον ρωτησα τη γνωμη του για τα μηχανηματα μου τα απερριψε χωρις πολλα πολλα λογια ή μαλλον δεν μπορω να γραψω δημοσια ακριβως τα λογια του σεβομενος το φορουμ. Οποτε θα ασπαστω την αποψη του και θα πω και εγω ελευθερα μακραν.... Και εδω που τα λεμε μολις ξεκινησα ελευθερα ειδα στο σωμα μου διαφορα κατευθειαν ενω με τα μηχανηματα οχι...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Με Ελεύθερα Βάρη Για Πλάτη
    By angel153 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 28-06-11, 17:34
  2. Ελεύθερα Βάρη ή Σε Μηχάνημα;
    By nikosaekara in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-08, 06:24
  3. Ελευθερα βαρη
    By Grx in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 10-07-06, 01:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •