Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-10-12
    Posts
    56

    Default Απορίες για πρωινη αεροβια ασκηση κ χρονισμο γευματων!

    Καλημέρα σε όλους θα ήθελα για άλλη μια φορά την υπερπολιτιμη βοήθεια σας σχετικά με κάποιες απορίες που έχω αναφορικά με την περίοδο γραμμωσης που θα μπω σε κάνα μήνα. Αρχικά να αναφερω ότι αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε μακρά περίοδο όγκου από τον Οκτώβριο και έχω καταφέρει να βάλω 14 kg με ποσοστά λίπους στα 11,5% ενώ το ολικό σωματικό βάρος μου είναι 77 kg κ ύψος 1,72m. Ας ξεκινήσω με το ότι θέλω στην περίοδο γραμμωσης να κάνω 5 γεύματα (3 κυρίως, 2 σνακ) αλλά μια από τις πολλές απορίες μου είναι το πως θα στριμώχνω το πρωινό με το δεκατιανο και το μεσημεριανό αν κάνω την πρωινή μου αερόβια (2-3 φορές εβδομαδιαίως) νηστικός όπως άλλωστε είναι το ιδανικότερο κ μετά περιμένω 1 ώρα για την whey και άλλες 2 ώρες για το πρώτο γεύμα της ημέρας?

    Δλδ πρωινό ξύπνημα στις 7:30
    έναρξη αερόβιου 8:00
    τέλος άσκησης 9:00
    λήψη whey 10:00
    Πρωινό 12:00

    κάτι δεν κάνω καλά είμαι σίγουρος γι αυτό παρακαλώ τα φωτά σας, εκτός βεβαία κ αν είναι λύση να παραλείψω το δεκατιανο κ να περιορίσω τα γεύματα μου σε 4 με ένα σνακ μόνο το απόγευμα αλλά αυτό μου φαίνεται κάπως παράτολμο κ πιστέψτε με δεν θέλω να σπαταλήσω ούτε γραμμάριο από τον μυικό ιστό που με τόσο κόπο χρόνο κ χρήμα απόκτησα όλον αυτό τον χειμώνα, τρέμω κ μόνο την ιδέα να μπω σε καταβολικη διαδικασία. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Καταρχήν ηρέμησε. Ποια καταβολική διαδικασία φοαβάσαι με 12% λίπος ?! Από το 7-8% και κάτω χρειάζεται προσοχή....

    Το πλάνο που έγραψες παραπάνω, είναι σωστό. Αν δε σου βγαίνουν τα γεύματα, τότε να ξέρεις ότι εξίσου καλή στιγμή για αερόβια, είναι αμέσως μετά τα βάρη. Για 35-40 λεπτά. Δε χρειάζεται να κάνεις αερόβιες νηστικός ! Όταν ξυπνάς, φρόντισε να τρως είτε μερικά ασπράδια, είτε 1 σκουπ πρωτεΐνης πριν ανεβείς στο διάδρομο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-10-12
    Posts
    56

    Default

    Θελω για πρακτικους λογους αλλα κ απο θεμα δυναμεων να κανω ξεχωριστες μερες βαρη κ ξεχωριστες μερες αεροβιο-κορμο, αν το εκανα καπως ετσι:
    7:30 5 ασπραδια
    8:00 εναρξη αεροβιας
    9:00 ληξη αεροβιας
    10:00 1scoop whey
    12:00 γευμα το οποιο θα αποτελειται απο υδατανθρακες κ πρωτεινες σε ποσοτητες κατι αναμεσα σε κυριως γευμα κ σνακ.
    15:00 μεσημεριανο
    17:30 σνακ
    20:30 βραδυνο
    Πριν τον υπνο ενα total 0%

    Ειναι λιγο προχειρο κ χωρις ποσοτητες κτλ αλλα απλα σαν γενικη ιδεα για να ξερω οταν θα φτιαξω το διατροφικο μου πλανο ειναι καλη;
    Τις ημερες με βαρη θα το προσαρμοσω καπως αλλιω αλλα αυτο θα το ποσταρω οταν θα εχω κατασταλαξει

    Απορια νουμερο 2
    Με το ποσοστο λιπους που εγραψα παραπανω περιπου 11,5% ποσο πρεπει να παω για να θεωρουμε γραμμωμενος κ ποσο καιρο χρειαζομαι με ισοθερμιδικη διατροφη γραμμωσης (δεν ξερω αν πρεπει να παιξω υποθερμιδικα, αν ναι θα το κανω) κ αεροβια 3 φορες την εβδομαδα για να πιασω τον στοχο αυτον;

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έτσι όπως το γράφεις, το πλάνο σου είναι μια χαρά !

    Όσο για το ποσοστό λίπους, τι εννοείς "γραμμωμένος" ? Να φαίνονται οι κοιλιακοί σου ? Αυτοί θα φαίνονται από το 8-9% και κάτω. Βέβαια εξαρτάται και από το δέρμα σου, τα υποδόρια υγρά, κλπ...

    Προς το παρόν, θα έλεγα να μείνεις ελαφρώς υποθερμιδικός με ένα έλειμμα π.χ. 200-250 θερμίδων.

    Το χρονικό διάστημα, δε μπορώ να το ξέρω, γιατί δεν ξέρω πως αντιδρά και με τι ρυθμούς χάνει λίπος το σώμα σου. Ένα λογικό χρονικό όριο, είναι οι 2-3 μήνες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωινή Αερόβια!!!
    By uri boika in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 23
    Last Post: 27-11-13, 16:16
  2. Πρωινή αεροβια και γευμα
    By Giannis89 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 08-08-12, 21:10
  3. Πρωινή Αερόβια Για Τη Νίκη!
    By Κωνσταντινος in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 16-06-09, 20:15
  4. Συμβουλές για κατάλληλο χρονισμό γευμάτων
    By indiana32 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 10-06-09, 06:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •