Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9

Thread: Alanisias log!

  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-02-13
    Posts
    37

    Default Alanisias log!

    Καλημερα!!!!

    Ειπα και γω να αρχισω το δικο μου ημερολογιο και περιμενω τις γνωμες σας!!

    Πρωτα απο ολα, με λενε Λωρα ειμαι 27 χρονων,180 υψος, εχω δυο παιδια και μετα απο 27 χρονια αγυμνασιας αποφασισα να κανω γυμναστικη..απο γεναρη μεχρι στιγμης εχω χασει 13 κιλα. (97 στα 85)

    Ας αρχισουμε:

    ΠΡΩΙΝΟ

    Δημητριακα με γαλα μικρο μπολ
    Μετα απο 10' δυο χαπια CLA κ ενα χαπι FLAXSEED OIL κ ενα χαπι OPTI-WOMEN.
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

    Φρουτο (μηλο ή μπανανα ή χυμο πορτοκαλι)

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

    Λογω οικονομιας οτι φτιαχνω για τα παιδια ενα μικρο πιατο για μενα (μακαρονια με κοκκινη σαλτσα και τονο (οχι ετοιμη σαλτσα) ή αρακας με καροτο ή ρυζι κοτοπουλο ή ρυζι ορφανο με πρασινη σαλατα ή μακαρονια ορφανα με χωριατικη σαλατα ή οσπρια με ψαρι).

    Μετα απο 10' λεπτα δυο χαπια CLA κ ενα χαπι FLAXSEED OIL.

    ΒΡΑΔΥΝΟ

    Μοσχαρισια μπριζολα με πρασινη σαλατα ή κοτοπουλο με ρυζι και σαλατα ή γιαουρτι με μια κουταλια μαρμελαδα ή τοστ με τυρι λιγων λιπαρων και γαλοπουλα.

    Μετα απο 10' λεπτα δυο χαπια CLA κ ενα χαπι FLAXSEED OIL.

    ΓΥΜΝΑΣΤΙΡΙΟ

    ΔΕΥΤΕΡΑ

    ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΒΑΡΗ : 20'
    διαδρομο
    3 σετ x 10 οργανα και βαρη για στηθος ,δικεφαλους - τρικεφαλους και πλατη
    ΤΡΙΤΗ

    60' αερομπικ

    ΤΕΤΑΡΤΗ

    60'
    αερομπικ

    ΠΕΜΠΤΗ

    60' yoga
    , power yoga ή pilates.

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

    ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΒΑΡΗ :
    20' διαδρομο
    3 σετ x 10 οργανα και βαρη ποδια,γλουτοι,γαμπα,προσαγωγοι και κοιλιακοι.

    ΣΑΒ/ΚΟ: ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ


    Ααααυυττααα...!!! περιμενω γνωμες σας και διορθωσεις σας!!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Λώρα (ωραίο όνομα!!!) καλώς όρισες!!!
    Πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου μέχρι τώρα, πραγματικά πολύ καλή κ για την απόφασή σου να ξεκινήσεις! Μην στεναχωριέσαι ποτέ δεν είναι αργά αρκεί αυτό που ξεκίνησες να χει διάρκεια!
    Για συμβουλές στην διατροφή κ την προπόνησή σου θα σε αναλάβουν σύντομα οι ειδικοί!
    Εμείς θα ήμαστε εδώ να σε ενθαρρύνουμε κ να σου δίνουμε κουράγιο να συνεχίσεις την καλή δουλειά!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Γειά σου Λώρα καλώς ήρθες και καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου και καλή αρχή στο log σου!!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, μικρή μικρή μανούλα ευτυχία!

    Βασικά έχω την εντύπωση πως τρώς λίγο (βέβαια δεν ξέρω αν μετράς ποσότητες αν όχι καλό θα ήταν να μετράς), στο μεσημεριανό σου αν δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τα μακαρόνια με καστανό ρύζι ή πατάτα καλό θα ήταν να φτιάχνεις μακαρόνια ολικής (αν αρέσουν και στα παιδιά) και προσπάθησε για αρχή να έχουν όλα τα γεύματα σου συνδιασμό πρωτείνης με υδατάνθρακα εκτός απο το τελευταίο σου γεύμα που καλό θα ήταν να μην έχει υδατάνθρακα (με την εξαίρεση αν είναι το γεύμα μετά την προπόνηση σου...εκεί θές και υδατάνθρακα). Αυτά απο εμένα πολύ πολύ μπακαλίστικα και γενικά, μέχρι να επιληφθούν οι "εγκυκλοπαίδειες" του φόρουμ (όλοι απο αυτούς έχουμε δεί ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ!)

    Υγ: Ξέρωωω θα σε "πονέσω" :P αλλά η μαρμελάδα το βράδυ όσο γλυκιά γεύση και να σου αφήνει καλό θα ήταν να την αποφεύγεις, μπορείς το γιαούρτι να το συνδιάζεις με λίγα αμύγδαλα ωμά και φουντούκια...δεν θα ναι σαν τον συνδιασμό με μαρμελάδα οκ...αλλά με τον καιρό θα το συνηθίσεις :P

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλορίζικο το log και καλή επιτυχία στους στόχους σου!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    11-02-13
    Posts
    37

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!!

    SADEADU επειδη ζυγαρια δεν εχω αξιωθει να παρω ακομα ζυγαρια για να τα ζυγιζω πιο σωστα (δεν μπορω να μετραω θερμιδες αγχωνομαι παρα πολυ) απλα εχω παρει ενα μικρο -μεσαιο μπολ και εκει υπολογιζω (εντελως μπακαλικα).Οποτε ειναι λιγο δυσκολο να υπολογισω αν τρωω λιγο ή πολυ.

    Οσο για τα ολικης μονο τοστ..εχω αρχισει με το καστανο ρυζι αλλα το τρωω με μιση καρδια....πολυ σκληρο ρυζι!!Υποτιθεται οτι τα μακαρονια τα εχω αντικαταστησει με την πατατα επειδη νομιζα πιο παχυντικη ειναι η πατατα απο τα μακαρονια...παλι καλα που το εμαθα!!

    Το βραδυνο ειναι αμεσως μετα απο το γυμναστηριο γιαυτο εχει υδατανθρακα.Δεν ηξερα οτι δεν επρεπε να χρησιμοποιησω μαρμελαδα στο γιαουρτι..θα τα δοκιμασω!!

    Ξεχασα να προσθεσω οτι πινω παρα μα παρα πολυ νερο (2-3 του 1,5λιτρου την ημερα).

    Σκεφτομαι να ανεβασω φωτο με τις εξελισεις αλλα ντρεπομαι γιατι δεν ειμαι ακομα "φετες" οπως οι περισσοτεροι/ες
    αλλα "βιοχλαπατσα"..

  6. #6

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Καλη αρχη και απο εμενα Λωρα.Ειπες 1,80 ε;Φφφφφφφφφφφφ με πληγωνεις!!!
    Ειλικρινα ποτε δεν ειναι αργα να αγαπησεις το σωμα σου και να το φροντισεις,ολη αυτη η διιαδικασια θα σε γεμισει ενεργεια ,χαμογελο και θετικη σκεψη!!
    Εχω την ιδια αποψη με την γλυκεια μας Μαντυ οτι τρως λιγο.
    Το να εχεις μεσα στα γευματα σου μονο υδατανθρακα δεν θα σε βοηθησει ιδιαιτερα.Το σωμα τον χρησιμοποιει σαν ενεργεια ομως δομικο του στοιχειο ειναι η πρωτεινη.Σιγουρα αν εισαι χαμηλα σε θερμιδες θα χασεις κιλα μεχρι ενας σημειο,γιιατι μετα το σωμα ισως κολλησει,ομως δεν θα σου αρεσει το αποτελεσμα,αν δεν δωσεις μια στρογγυλαδα στους μυς σου.
    Αυτο θα το πετυχεις με γυμναστικη ..βαρη αλλα και σωστη διατροφη.
    Ξερω ειναι δυσκολο να μετρας θερμιδες ,ομως απλα αφιερωσε λιγη ωρα να διαβασεις μερικα αρθρα,θα σου αλλαξουν ισως την αποψη και θα σε κανουν να ψαχτεις παραπανω.
    Πιστευω χρειαζεσαι ενα πιο γερο πρωινο ,μιας και το πρωτο γευμα της ημερας ερχεται απο ωρες βραδινης νηστιας και ψαχνει ενεργεια.Αν μπορεις βαλε μεσα σε αυτο καποια ασπραδια...1-2 κροκους ισως..λιγη βρωμη.
    Απεφυγε τα τοστακια..δεν νομιζω οτι σε χορταινουν ιδιαιτερα και σιγουρα σου δινουν ψιλοαχρηστες για το σωμα θερμιδες.Σπασε αν θες τα γευματα σου σε μικροτερες ποσοτητες μοιραζοντας τα μεσα στη μερα.Θα βοηθησεις τον μεταβολισμο σου να δουλευει λιγο καλυτερα.
    Οσο περναει η μερα και φτανεις στα τελευταια γευματα της ημερας,καλο ειναι να μειωνεις υδατανθρακα,εκτος και αν εισαι μετα απο γυμν.
    Η μαρμελαδα οντως δεν σε βοηθαει εκεινη την ωρα που την βαζεις,,,μερικα ξηροκαρπια μεσα στο γιαουρτι σου ..σαν τελευταιο γευμα της ημερας και εισαι καλυμενη μεχρι το πρωι που θα ξαναφας.

    Θα σου προτινα ...και βεβαια να βαλεις φωτο....το ζητουμενο δεν ειναι να ειμαστε φετες....αλλα να ζησουμε την προσπαθεια μας ,να βαλουμε στοχο και να ερθει η ωρα που θα τον φτασουμε.Οι φωτο θα υπαρχουν εκει να μας θυμιζουν που ειμασταν και τελικα που καταφεραμε να φτασουμε!!

    Καλη αρχη και να χαιρσαι τα παιδακια σου!!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    11-02-13
    Posts
    37

    Default

    Καλησπερα!!
    Ευχαριστω πολυ Μαρβιν για τις πληροφοριες!

    Εκανα παλια μετρηση θερμιδων (γιαυτο και το παρατησα) αλλα αρχησα να τρωω μονο και μονο για να καλυψω τις θερμιδες.Θα ξαναπροσπαθησω δεν εχω κατι να χασω καλο για μενα θα κανει.

    Δεν ξερω πραγματικα αν τρωω πολυ ή λιγο μονο απο τον αντρα μου που γκρινιαζει κ μου λεει "Λωρα τρως πολυ"..εκει ξερω οτι το εχω παραξυλωσει!!

    Τρωω βρωμη (μιας και ειμαι αγγλιδα και τα κουακερ-βρωμη-μουσλι το εχουμε ψωμοτυρι!!) απλα οχι συχνα γιατι παχαινει.
    Εχω και τα "δωρακια" μου.π.χ. σουβλακι κοτοπουλο,παιδακια,φιλετο μινιον και τετοια..απλα οχι συνεχεια.
    Την Κυριακη το εχω σαν ελευθερη μερα..τρωω τα παντα αλλα απο λιγο.

    Ααα..και απο δευτερα ξεκιναω ζουμπα-ντουπα!! γιουπιιι!!οποτε δευτερα και παρασκευη εχω ζουμπα.

    Αυγα ποσα μπορω να φαω την ημερα??και αυτο σε τι μπορει να με βοηθησει?

  8. #8

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Το απραδι των αυγων ειναι πρωτεινη υψηλης βιολογικης αξιας και αυτη που αποροφαται πιο γρηγορα ..μιας και χωνευεται πιο ευκολα απο το σωμα απο καθε αλλη στερεα μορφη πρωτεινης οπως κοτοπουλο..μοσχαρι κ.λ.π).Οπως επισης και ο κροκος αποτελειται απο τα λεγομενα καλα λιπαρα,που ειναι αρκετα χρησιμα ,ειδικα σε εμας τις γυναικες.Εδω βεβαια καλο ειναι να παιζεις με μετρο !
    Μπορεις να φας τοσα οσα γραμμαρια πρωτεινης θελεις να σου καλυψει σε ενα γευμα....δες εδω..

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15211


    ειναι ενας καλος πινακας για αρχη .Μπορεις να ψαξεις και διαφορα προγραματακια που υπαρχουν και εχουν περασμενα μεσα τα μακρος καθε τροφης χωρισμενα σε διαφορες ποσοτητες ,ακομα και σε γραμμαρια.
    Ειναι καλο να ξερεις τι τρως και ποσο απο το καθενα καθως και ποσες θερμιδες εχει αναγκη το σωμα σου για καθε στοχο σου!!

    Δες και εδω και σιγουρα ο cuban θα σε βοηθησει σε οποια τυχον απορια σου σε σχεση με τις θερμιδες σου!

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    αλλα και η Καρδουλα μολις σε διαβασει θα ειναι προθυμη να σε βοηθησει!!

    Διαβασμα τωρα, ε;

  9. #9
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλησπέρα Λώρα :) Με την πρώτη ευκαιρία όταν μπορέσεις πάρε μια ζυγαριά για να έχεις ένα μπούσουλα πόσο τρώς αλλά μην νομίζεις οτι θα την χρησιμοποιείς μόνο για την διατροφή...γλυκά χωρίς ζυγαριά δεν φτιάχνεις ( αυτό ήταν έξτρα δέλεαρ εεε αλλά για τα παιδάκια σου και που και που και για σένα ) !

    Οι βραστές πατάτες είναι ότι πρέπει για την διατροφή και έχουν και αρκετά λίγες θερμίδες άσε που σε χορταίνουν κιόλας, για παράδειγμα 100gr πατάτα βραστή έχει περίπου 86 θερμίδες δηλαδή τίποτα! Απο την άλλη 100gr μακαρόνια (χωρίς σάλτσα) έχουν περίπου 360 θερμίδες...οπότε καταλαβαίνεις την διαφορά!

    Το καστανό ρύζι απλά θέλει λίγο πιο πολύ ώρα βράσιμο σε σύγκριση με το άσπρο ρύζι και αν βραστεί καλά είναι πολύ καλό! Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι πρίν το βράσεις να το βάλεις σε ένα μπόλ με χλιαρό νερό και 2-3 δαφνόφυλλα και πιπεράκι για περίπου 1 με 1μιση ώρα και έπειτα να το βράσεις, και για να είσαι σίγουρη πριν το στραγγίξεις δοκίμασε αν θέλει παραπάνω βράσιμο και το βγάζεις όταν είναι σπυρωτό (μην το παραβράσεις και γίνει νιανιά ). 100gr καστανό ρύζι βρασμένο έχει περίπου 111 θερμίδες!

    Όλα τα υπόλοιπα τα κάλυψε το Marvinaki και σε λίγο θα σε αναλάβει και η Kardoula και ο Cuban για τα διατροφογυμναστικά και θα είσαι πανέτοιμη!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •