Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-03-13
    Posts
    4

    Default Συμβουλές σε έφηβο για απώλεια κοιλιακού λίπους

    Γεια σε όλους, Είμαι 17 χρονών, περίπου 1,76 και την τελευταία φορά που ζυγίστηκα ήμουν 78 κιλά(Πριν μια εβδομάδα). Όμως έχω παχουλή κοιλιά και μπούτια. Άρχισα πριν ένα μήνα περίπου να κάνω γυμναστική και να προσέχω τι τρώω. Το πρωί δεν τρώω συνήθως γιατί δεν προλαβαίνω, το μεσημέρι ανάλογα με την ημέρα τρώω ή ψάρι, κοτόπουλο στήθος, μοσχάρι χωρίς λαδιά, αλάτια κτλ, και φυσικά πάντα με μια σαλάτα Το απόγευμα αν πεινάσω τρώω η ένα φρούτο, η γιαούρτη η δημητριακά Για βραδινό τρώω περίπου τα ίδια με το απόγευμα αν όχι τιποτα. Κανό γυμναστική κάθε μέρα, διάδρομο 30' σε ένα πρόγραμμα που έχει το ίδιο το μηχάνημα το οποίο αρχίζει με χαλαρό περπάτημα μετά τρέξιμο και γυρνάει σε περπάτημα ξανά. Έπειτα κάνω κοιλιακούς 3 φορές 15 σετ. Θέλω μέχρι το καλοκαίρι να έχει φύγει η κοιλιά. Είναι οι ασκήσεις που κάνω οκ ? Αν όχι πείτε μου τι πρέπει να κάνω επιπλέον.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Καλώς ήρθες στο φορουμ.

    Καταρχήν δεν κάνεις καλά που δεν τρως πρωινό ! Καλύτερα να ξυπνάς 10 λεπτά νωρίτερα και να τρως !

    Απέφευγε : ζάχαρες, γλυκά, ψωμιά, αλκοόλ, πίτσες, πιτόγυρα, κλπ σαβούρες και συνέχισε να κάνεις αερόβιες. Αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις και καμιά άσκηση με το σωματικό σου βάρος (πους απς, βυθίσεις, έλξεις, κλπ), ακόμα καλύτερα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-03-13
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση Θα δω τι μπορώ να κάνω για το πρωινό Αυτό που θέλω να μάθω πιο πολύ είναι για την γυμναστική και τον χρόνω που θα χρειαστώ Το καλοκαίρι κοντεύει και δεν θέλω να είμαι σαν έτσι Αν συνεχίσω έτσι για τους επόμενους μήνες θα φύγει ι κοιλιά ? (Δεν έχω μεγάλη κοιλιά, ούτε έχω και κοιλιακούς όμως).

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στο διάδρομο, προσπάθησε να κρατάς σταθερούς τους παλμούς σου στους 140-145 ανά λεπτό, για 50-60 λεπτά. Δε χρειάζεται να τρέχεις σε πολύ ψηλή ταχύτητα...

    Αυτό σε συνδυασμό με τα παραπάνω που είπαμε περί καθαρής και πλήρους διατροφής, θα σε βοηθήσουν να καθαρίσεις από το λίπος.

    Υ.Γ. το βράδυ πριν κοιμηθείς να τρως ένα γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με μιά σαλάτα και ελαιόλαδο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-03-13
    Posts
    4

    Default

    Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές σου, όλα πάνε πολύ καλά έχασα 10 κιλά σε ένα μηνά και συνεχίζω. Αυτή την εβδομάδα χαλάρωσα λίγο γιατί με πόναγε το δεξί πόδι πάνω όταν έκανα μερικές κινήσεις και μου είπανε ότι είναι από την κόπωση Αλλά αν φύγει ο πόνος θα συνεχίσω το συνηθισμένο Έχω ακόμα λίγο πάχος στις άκρες αλλά η κύλια έχει σχεδόν φύγει. Αυξησα λίγο τους κοιλιακούς κ μείωσα το διάδρομο αλλά μόνο μέχρι να φύγει ο πόνος Είμαι 72 κιλά και πρόσφατα που μετρήθηκα έχω 1,78 ύψος Πιστεύω είναι καλά και από ότι μου λένε. Οπότε γυμναστική χρειάζομαι περισσότερο. Ήθελα να σε ρωτήσω πως μπορώ να αυξήσω την αντοχή μου. Όταν κάνω μερικές ασκήσεις για παράδειγμα push ups κουράζομαι πολύ εύκολα και οι καρδιακοί παλμοί ανεβαίνουν. Έχω φύσημα καρδιάς που νομίζω παίζει ρόλο αλλά και πάλι κουράζομαι υπερβολικά εύκολα. Υπάρχει κάποια άσκηση που μπορώ να κάνω καθημερινά ?

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Τόνυ. Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα !

    Μη χάσεις άλλα κιλά ρε συ... Αύξησε λίγο το ποιοτικό φαγητό που τρως, ώστε να καίγεται το λίπος και να βάζεις μυική μάζα. Μπορείς να υπολογίσεις και θερμίδες συντήρησης και να κυμαίνεσαι σε αυτές.

    Η αντοχή, αυξάνεται με το πέρασμα του χρόνου. Αν κάνεις τα πους πας με εκρηκτική εκτέλεση, τότε θα κάνεις υπομονή, και σιγά σιγά θα βελτιώνεσαι σε αντοχές. Απλά μην το παρακάνεις και εξαντλείσαι τελείως.

    Αν το φύσημα είναι αυτό που λέμε λειτουργικό ή αθώο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως είναι θέμα παθολογικό και οφείλεται στη δομή της καρδιάς, καλύτερα συμβουλέψου γιατρό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Καύση Κοιλιακού Λίπους
    By ManosP in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 07-04-13, 19:12
  2. Συμβουλές για απώλεια κοιλιακού λίπους και διατροφή
    By Runnerakiass in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 04-03-13, 21:42
  3. Συμβουλές για απώλεια κοιλιακού λίπους σε έφηβο
    By Ho0LigaN in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 10-08-12, 11:50
  4. Συμβουλές για απώλεια λίπους
    By Loft in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-06, 18:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •