Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    12-06-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    49

    Default Διόρθωση Διατροφής Bodybuilding

    Γεία σας παιδιά!! Να μπω κατευθείαν στο θέμα...Εδο και 1.5-2 μηνες έχω κολήσει στα 80 κιλλα δεν μπορω να ανεβω....θέλω μεχρι τον ιουλιο να φτασω στα 85-86.Ειμαι 1.93 στο υπσος και 16 χρονων αααα και εχω βαλει απο τον σεπτεβρη 10 κιλλα..Βασηκά τη πυστευεται να μηνω στα κηλλα μου και απο σεπτεβρη η να τα βαλω τορα???Αυτη ειναι η διατροφη που ακολουθω...πειτε γνομες
    πρωινο(7κ40-8)
    2 φετες ολικης με μελι
    500mL γαλα 1.5% δεκατιανο(11-11κ20)
    τοστ σαμπον κασερι
    500mL γαλα 1.5%
    αμυγδαλα,φουντουκια και κατι αλλα δεν θυμαμαι(συνολικα 30 ολα μαζι)
    1 μπανανα
    μεσημεριανο(3-3κ20)
    τσηπουρα,φακες,φασολακια,κοτοπουλο,μακαρονια,πσαρονεφρι,ρεβιθια,μοσχαρακι(Αυτα γενικα τροω μπορι να ξεχασα κατι)
    +σαλατα μαρουλι ενα πιατο μονος μου.
    +πσομι μαυρο με φακες φασολακια τσηπουρα ρεβηθια
    +ρυζι η κρυθαρακι με κοτοπουλο πσαρονεφρι μοσχαρακι
    +τονο με μακαρονια φακες φασολακια ρεβηθια
    προπονηση (5κ20-6κ20)
    απογευματινο(6κ30-7)
    4 αυγα ασπραδια και 1 με τον κροκο
    1 γιαουρτι αν δν βαριμε να βαζω και βρομι 2%
    και μετα απο κανα 30 λετπο δηλαδη
    7κ30
    μπισκοτοκρεμα για μωρα και φρουτοχημο(μηλο,αχλαδι,πορτοκαλι κ.α)
    βραδινο(11-11κ20)
    στηθος κοτοπουλο,πσαρονεφρι με σαλλατα μαρουλι και πσομι

    λιπον αυτη ειναι η διατροφη που ακολουθω συστηματκα εδο και 5 μηνες μπορι και παραπανω.....δν θυμαμαι!!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    12-06-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    49

    Default

    συγνομη την ανεβασα καταλαθως εδω χιλια συγνομη διαγραπστετω απο εδω θα το ανεβασω στο θεμα της διατροφης.....

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Μετα προπονηση βγαλε κροκο και βαλε 4-5 ασπραδια,βαλε και μια μπανανα κατα προτιμηση.Το γιαουρτι αστο για το βραδυ,οχι μετα προπονηση,το γιαουρτι να ειναι 2% με αμυγδαλα μεσα.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    12-06-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by Paulos123 View Post
    Μετα προπονηση βγαλε κροκο και βαλε 4-5 ασπραδια,βαλε και μια μπανανα κατα προτιμηση.Το γιαουρτι αστο για το βραδυ,οχι μετα προπονηση,το γιαουρτι να ειναι 2% με αμυγδαλα μεσα.
    πανω κατω τα ιδια μου λες μονο καπιες μικροαλλαγες...δεν πιστευω οτι θα βαλω κιλλα αν αλλαξω αυτα που λες...Αλλες γνομες??

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μετά από τόσο μεγάλη αύξηση βάρους που πέτυχες (+10 κιλά !!), λογικό είναι να υπάρξει κάποια στασιμότητα στο σώμα σου. Τα καλά κιλά μπαίνουν αργά. Αν βιαστείς τώρα να φτάσεις τα 85-86 κιλά, πιθανόν να μην είναι τόσο καθαρά.... Δεν ξέρω βέβαια πόσο σε απασχολεί αυτό, αλλά γενικά το πολύ λίπος δεν είναι καλό για τη γενική υγεία....

    Στη διατροφή σου :

    Στο πρωινό σου, αντί για ψωμί με μέλι, πρόσθεσε βρώμη και κανένα φρούτο.

    Αμέσως μετά την προπόνηση, τρωγε μόνο τα ασπράδια με τη μπανάνα, όπως σου είπε ο Παύλος.

    Μισή ώρα μετά από αυτά, τρώγε στέρεο πλήρες γεύμα όπως το μεσημεριανό σου !

    Στο βραδυνό σου βγάλε το ψωμί.

    Τέλος, δες που κυμαίνεσαι από θερμίδες τώρα, με την παραπάνω διατροφή, ώστε να δούμε αν χρειάζεται αύξησή τους ή όχι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    12-06-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Μετά από τόσο μεγάλη αύξηση βάρους που πέτυχες (+10 κιλά !!), λογικό είναι να υπάρξει κάποια στασιμότητα στο σώμα σου. Τα καλά κιλά μπαίνουν αργά. Αν βιαστείς τώρα να φτάσεις τα 85-86 κιλά, πιθανόν να μην είναι τόσο καθαρά.... Δεν ξέρω βέβαια πόσο σε απασχολεί αυτό, αλλά γενικά το πολύ λίπος δεν είναι καλό για τη γενική υγεία....

    Στη διατροφή σου :

    Στο πρωινό σου, αντί για ψωμί με μέλι, πρόσθεσε βρώμη και κανένα φρούτο.

    Αμέσως μετά την προπόνηση, τρωγε μόνο τα ασπράδια με τη μπανάνα, όπως σου είπε ο Παύλος.

    Μισή ώρα μετά από αυτά, τρώγε στέρεο πλήρες γεύμα όπως το μεσημεριανό σου !

    Στο βραδυνό σου βγάλε το ψωμί.

    Τέλος, δες που κυμαίνεσαι από θερμίδες τώρα, με την παραπάνω διατροφή, ώστε να δούμε αν χρειάζεται αύξησή τους ή όχι.
    τα 10 κιλλα τα εχω βαλει απο τον σεπτεμβρη δηλαδη 7 μηνες...λιπος δεν θα το ελεγα οτι εχω στο σωμα μου καθως πηγενω volley αλλα και 30 λεπτα τρεξιμο 2 φορες την εβδομαδα(εκτος απο το σημειο τησ κιλιας και γιρο απο αφτην)εσι λες δηλαδη να μεινο στα κιλλα που ειμαι μεχρι τον ιουλιο και ξανα απο αυγουστο να βαλω κιλλα γιατι ιουλιο διακοπες!!
    οταν λες στο προινο βρωμη με το γαλα γινετε???μηπως ενοεις γιαουρτι?και κατι ακομα μιση ωρα μετα να τροω πληρες γευμα δν ειναι υπερβολη??δηλαδη αν εχω κοτοπουλο το μεσσιμερη θα φαω το απογευμα και ξανα το βραδι?ευχαριστο!!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι ρε συ. Πως δε γίνεται ! Μέσα στο γάλα, μπορείς να ρίξεις βρώμη.

    Όχι δεν είναι υπερβολή να τρως πλήρες γεύμα μετά από προπόνηση !!!!! Ίσα ίσα ! Είναι απαραίτητο εκείνη την ώρα.

    Δε σου λέω να φας ακριβώς το ίδιο γεύμα. Μπορεί το μεσημέρι να έχεις ψάρι με πατάτα, και μετά την προπόνηση να τρως π.χ. μοσχάρι με ρύζι. Αυτό εσύ θα το κανονίσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    New Member
    Join Date
    12-06-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ναι ρε συ. Πως δε γίνεται ! Μέσα στο γάλα, μπορείς να ρίξεις βρώμη.

    Όχι δεν είναι υπερβολή να τρως πλήρες γεύμα μετά από προπόνηση !!!!! Ίσα ίσα ! Είναι απαραίτητο εκείνη την ώρα.

    Δε σου λέω να φας ακριβώς το ίδιο γεύμα. Μπορεί το μεσημέρι να έχεις ψάρι με πατάτα, και μετά την προπόνηση να τρως π.χ. μοσχάρι με ρύζι. Αυτό εσύ θα το κανονίσεις.
    κατι αλλο δν γινεται να τροω εκεινη την ωρα??γιατι δν μπορω να λεω την μανα μου να μαγιρευει 3 διαφορετικα φαγητα.... για μπισκοτεκρεμα το αποκλιεις?αν ναι κατι που θα μπορουσα να το φτιαξω εγω?και δν μου απαντησες σχετικα με την εροτηση να μεινο στα κιλλα μου η να βαλω απο αυγουστο. σορρυ αν γινομαι κουραστικος!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μπισκοτόκρεμα ??? Οι παιδικές τροφές ρε συ είναι γεμάτες ζάχαρη.... Καθόλου καλή επιλογή..... Τρώγε πάλι ένα πιάτο από το μεσημεριανό σου φαγητό. Το ζεσταίνεις λίγο και το τρως.

    Τα κιλά σου φυσικά θα συνεχίσεις να τα ανεβάζεις ! Αυτό δε χρειάζεται να το ρωτάς !! Φαίνεται ότι είσαι λίγα κιλά για το ύψος σου....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    New Member
    Join Date
    12-06-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Μπισκοτόκρεμα ??? Οι παιδικές τροφές ρε συ είναι γεμάτες ζάχαρη.... Καθόλου καλή επιλογή..... Τρώγε πάλι ένα πιάτο από το μεσημεριανό σου φαγητό. Το ζεσταίνεις λίγο και το τρως.

    Τα κιλά σου φυσικά θα συνεχίσεις να τα ανεβάζεις ! Αυτό δε χρειάζεται να το ρωτάς !! Φαίνεται ότι είσαι λίγα κιλά για το ύψος σου....
    κατι τελευτεο το απογευματινο φαι να το τροω με σαλλατα και πσομι??δηλαδη οπως το μεσσημεριανο η λιγοτερη ποσοτητα??και το προινο δν ειναι λιγο το γαλα με την βρωμη να προσθεσω τυποτα αλλο?

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Το ψωμί γενικά απέφευγέ το.

    Στο απογευματινό σου (μεταπροπονητικό), καλύτερα να μην τρως τη σαλάτα. Όσο για την ποσότητα, τρώγε ίση με το μεσημεριανό.

    Στο πρωινό σου, δες πρώτα πως θα είσαι με τη βρώμη και το γάλα και ανα χρειαστεί προσθέτεις και κάτι άλλο. Π.χ. φρούτο, αυγά κλπ. Αλλά βάλε αρκετή ποσότητα βρώμης. Μη βάλεις 20-30 γρ. Βάλε 70-80 γρ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    New Member
    Join Date
    12-06-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    49

    Default

    ευχαριστο πολλι για τις συμβουλες!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διορθωση/αλλαγη διατροφης για γραμμωση.
    By SouvlakiGR in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 15-08-12, 06:55
  2. Πρόγραμμα Πλάτης- Διόρθωση
    By gikamc in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 16-07-12, 13:46
  3. Νέο Πρόγραμμα Φίλου - Για Διόρθωση
    By bab13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-12, 13:03
  4. Διόρθωση στο πρόγραμμα διατροφης μου (Γράμμωσης)
    By paradisos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 26-07-11, 12:22
  5. Πρόγραμμα για διόρθωση κύφωσης!
    By vicodin in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-10, 22:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •