Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Απορια για γραμωση!!!

    Λοιπον επειδη εχω ενα μικρο θεμα με εναν φιλο μου που ειναι : Εγω ξεκιναω μια ασκηση π.χ. στηθος σε παγκο με μπαρα , οταν εκανα για ογκο εβαζα 30 και 30 κιλα και τωρα που κανω γραμωση κανω 2 σετ 12 επαναληψης με τα κιλα που μου βγαινουνε (15kg και 15kg) μετα 2 σετ 10 επαναληψης (20kg-20kg) αυτον τον τυπο παιζω σε ολες τις ασκησεις κανοντας γραμωση.
    Ο φιλος μου λεει να μπαινω για γραμωση με τα μισα κιλα που εβαζα οταν εκανα ογκο σε ολες τις ασκησεις .
    θελω να ακουσω κιαλλες γνωμες παρακαλω (να ξερω αν κανω σωστα η λαθος) γιατη ρωτησαμε τον γυμναστη και μας ειπε οτι θα μας βγαλη προγραμα (ακομα το περιμενουμε απο το σαββατο αυτο το προγραμμα xD)
    Ένα άτομο που δεν έχει κάνει ποτέ λάθος, ποτέ δεν προσπάθησε για κάτι.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Η γράμμωση δεν έχει να κάνει με το στυλ προπόνησης. Δεν υπάρχει κανόνας για το πόσα κιλά λιγότερο βάζουμε σε αυτή την περίοδο. Η γράμμωση στην ουσία τι είναι; Μείωση σωματικού λίπους.
    Άρα βάλε όσα κιλά χρειάζονται για να βγάλεις τις επαναλήψεις που θες. Το αν πέσεις σε δύναμη είναι λόγω διατροφής. Δεν μπορεί να είσαι σε δίαιτα και να σηκώνεις το ίδιο βάρος με όσα έκανες στον όγκο.
    Βάλε τεχνικές όπως σουπερ σετ, drop set, μειωσε τα διαλείμματα ώστε να κρατάς την ένταση σταθερή.

  3. #3

    Default

    Μια χαρα τοτε! Στο θεμα με την διατροφη την ημερα προσπαθω να παιρνω το λιγοτερο 100 γρ πρωτεινης (απο διαφορες πηγες αυγα,γαλα,κρεας,τονος) υπαρχουνε και μερες που παιρνω 150-200 γρ πρωτεινης. Με λιγα λογια δεν πιστευω να πεσω πολυ σε δυναμη σωστα?
    Ένα άτομο που δεν έχει κάνει ποτέ λάθος, ποτέ δεν προσπάθησε για κάτι.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν θες να κρατήσεις δύναμη, μην πέσεις υπερβολικά κάτω από τις θερμίδες σου. Και μη ρίξεις τον υδατάνθρακα χαμηλά. Τον θες γύρω από την προπόνηση. Αν έχεις αρκετό λίπος, τότε ξεκίνα και αερόβια.

  5. #5

    Default

    απο αεροβια εχω ξεκινησει εδω και 2 εβδομαδες κανοντας 2 φορες την εβδομαδα βλεποντας βιντεα απο το youtube να ομολογησω πως με εχουνε πε8ανει αλλα καθε φορα που τις τελειωνο ειναι μια αισθηση ολα τα λευτα ανω πρωινα που ξυπναω με αδειο στομαχη γιατη απο οτι ειδα στο φορουμ μετραει πολυ .Νερο ποση ποσοτητα να πινω πρωτου ξεκινησω την αεροβια το πρωη? να πινω και στα δειαληματα?

    Και κατι αλλο δεν με αφηνει να βαζω βιντεος γιατη θελει να εχω πανω απο 75 ποστς ..
    Last edited by Monkey-D.Luffy; 06-04-13 at 07:25.
    Ένα άτομο που δεν έχει κάνει ποτέ λάθος, ποτέ δεν προσπάθησε για κάτι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια με Αρχαριο για Ογκο Και Γραμωση
    By veriong in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 31-05-12, 11:44
  2. Για Γραμωση.
    By SpartanWarrior in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 47
    Last Post: 24-07-11, 14:14
  3. Απορια
    By pao34 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-07, 03:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •