Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Την Πάτησα - Υπερπροπόνηση ???

    Παιδια καλησπερα. ειμαι εδω και μια βδομαδα με βαρυ κεφαλι οπου με το παραμικρο στρες γινεται δυνατος πονοκεφαλος και ηρεμει οταν ηρεμησω. Μιλαμε για 24 ωρες το 24ωρο.
    Επισης παρατηρω πολλες φορες να σφιγγω λιγο καποιους μυς χεριων ή ποδιων αθελα μου γενικα δηλαδη φαινονται τα νευρα ναναι τσιτα.
    Επισης στους τραπεζοηδεις νοιωθω μια "κουραση" σαν μολις να τους προπονησα. και γενικα νοιωθω μια σωματικη κουραση.
    Τις πρωτες 4 μερες αυτης της διαβολοβδομαδας πηγαινα ο χαζος και εκανα κανονικα βαρη και cardio ωσπου καταλαβα οτι δεν τραβαει αλλο.
    Απο υπνο δοξα το θεο κοιμαμαι καλα.

    Αυριο εχω ραντεβου σε νευρολογο απλα ηθελα να ακουσω αν εχει συμβει σε κανεναν απο σας κατι τετοιο απο υπερπροπονηση.

    Κανω εδω και μηνες full body workout 3 φορες τη βδομαδα γυρω στα 90λεπτα τη φορα, με παρα πολυ ενταση,παρα πολλα κιλλα και επισης ολες οι ασκησεις και ολα τα σετ σε failure.

    Ακουω αποψεις παρακαλω απο εμπειρα ατομα.
    Last edited by Hanos; 02-04-13 at 22:39.
    Get big or die trying!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    Την απάντηση την δίνεις μόνος σου. Το νεύρο μυϊκό σου σύστημα έχει κλαταρει. Πολύ καλώς για μένα που πας σε νευρολόγο, πιστεύω ίδια απάντηση θα σε δώσει. Για 3 βδομάδες , ξεκούραση, ύπνο , φαΐ!!
    Train, past the pain!

  3. #3
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    νταξει ρε με δεδομενο οτι ο τυπας ειναι κ εμπειρος (διορθωσε με αν κανω λαθος Ηanos) μια βδομαδα θα ειναι το οφφ δν νομιζω παραπανω.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Γενικά ο κανόνας λέει ότι η ένταση πρέπει να είναι αντιστρόφως ανάλογη της διάρκειας. Όσο πιο έντονη είναι η προπόνηση, τόσο λιγότερο πρέπει να κρατάει. Τώρα βέβαια δεν έχω εμπειρία από full body workouts για να σου προτείνω τροποποιήσεις αλλά το λογικό είναι να μην παίζεις όλα τα σε failure αλλά το τελευταίο ή τα δύο τελευταία. Αν πάλι θες να κρατήσεις τόσο ψηλά την ένταση, κάνεις λιγότερες ασκήσεις (αλλά δεν ξέρω τι περιθώρια έχεις για να μειώσεις ασκήσεις) ή λιγότερα σετ. Η όλη κόπωση και αδυναμία πάντως ταιριάζει με υπερπροπόνηση. Ας συμπληρώσουν-διορθώσουν και οι πιο έμπειροι.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    ΤΟ σιγουρο ειναι οτι με αυτο τον υπερπονοκεφαλο που εχω σ εμονιμη βαση εδω και μερικες μερες δεν μπορω καν να παω για προπονηση.
    Οποτε το σιγουρο ειναι οτι για καμποσο θα ειμαι εκτος. ευχομαι οχι για πολυ...
    Get big or die trying!

  6. #6
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Θα μαθεις απο τα λαθη σου,μια εβδομαδα βαρια μια ελαφρια με περισσοτερες επαν ειναι μια καλη λυση(και στην "ελαφρια θα εχεις ενταση,απλα λογω περισσοτερων επαναληψεων τα κιλα που θα κανεις θα ειναι λιγοτερα,αρα μικροτερη επιβαρυνση)

    Ελαχιστοποιησε το καρντιο η να κανεις μονο τις ημερες που δεν κανεις προπονηση με βαρη.

    Οσο πιο εμπειρος,αρα και πολλα κιλα,αρα και μεγαλυτερη επιβαρυνση τοσο περισσοτερος και ο χρονος που θες για να ξεκουραστεις.

    Ενα σετ ανα ασκηση μεχρι αποτυχια,συν 2 αρνητικες σε προγραμμα για ολο το σωμα ειναι κατι παραπανω απο αρκετο μην επιβαρυνεσαι τσαμπα.

    Βεβαια τα προγραμματα για ολο το σωμα δεν ειναι και τα ιδανικοτερα για ΒΒ,για 10θλητης ειναι σουπερ αλλα οχι για ΒΒ.

    Ξεκουραση προς το παρον,ελεγξε τους υδατανθρακες σου και κοιμησου αρκετα.
    Last edited by Kos316; 03-04-13 at 01:47.
    ..addicted to that Rush

  7. #7
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Quote Originally Posted by Kos316 View Post
    Ενα σετ ανα ασκηση μεχρι αποτυχια,συν 2 αρνητικες σε προγραμμα για ολο το σωμα ειναι κατι παραπανω απο αρκετο
    Φιλε τι εννοεις συν 2 αρνητικες?δεν σε καταλαβα.

    επισης εκανα 10 χρονια ολοκληρα κλασσικο bb split και τους τελευταιους μηνες το γυρισα σε full body workout και πραγματικα πηρα τρομερη αυξηση δυναμης σε ολες τις βασικες ασκησεις και εβαλα πολυ γρηγορα μυς ,ειχα χρονια να δω τοσο γρηγορη αυξηση δυναμης και μυικοτητας γιαυτο και το κρατησα.
    Get big or die trying!

  8. #8
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Επισης δεν ξερω αν θα με βοηθουσε καλυτερα νευρολογος ή αθλιατρος αλλα οπως κ ναχει θα παω σε νευρολογο σημερα που εκλεισα ραντεβου.
    Get big or die trying!

  9. #9
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Φιλε τι εννοεις συν 2 αρνητικες?δεν σε καταλαβα.

    επισης εκανα 10 χρονια ολοκληρα κλασσικο bb split και τους τελευταιους μηνες το γυρισα σε full body workout και πραγματικα πηρα τρομερη αυξηση δυναμης σε ολες τις βασικες ασκησεις και εβαλα πολυ γρηγορα μυς ,ειχα χρονια να δω τοσο γρηγορη αυξηση δυναμης και μυικοτητας γιαυτο και το κρατησα.
    Aρνητικη επαναληψη ειναι να εχεις καποιον να σου σηκωσει την μπαρα και επειτα εσυ να εκτελεις την ασκηση αναποδα,δηλαδη απο την στιγμη που πλεον δεν εχεις αλλη δυναμη να εκτελεσεις κανονικη επαναληψη θα προσπαθεις απλα να κοντραρεις οσο το δυνατον περισσοτερο στην αρνητικη φαση της ασκησης,πχ σε πιεσεις παγκου θα σου σηκωσει καποιος την μπαρα και εσυ θα προσπαθησεις να την κοντραρεις στην καθοδο οσο περισσοτερο μπορεις.

    Η αλλαγη κανει καλο,σιγουρα τα προγραμματα για ολο το σωμα εχουν αξια,ιδιαιτερα εαν στοχευεις σε αυξηση δυναμης και αντοχης,τωρα που ολοκληρωσες το κυκλο σου ας πουμε,θα εχεις μεγαλυτερα οφελη εαν ξαναγυρισεις σε κλασσικο σπλιτ,ιδιαιτερα δε τωρα που διαθετεις και πολυ καλυτερα "γυμνασμενο" νευρικο συστημα,με μεγαλυτερες ανοχες.
    Οταν παλι βρεθεις σε τελμα γυρνα το σε προγραμμα για ολο το σωμα.

    Η αλλαγη ειναι το παν.
    ..addicted to that Rush

  10. #10
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Πολύ σωστά λόγια φίλε. Το σώμα συνηθίζει πολύ εύκολα και πρέπει να το τσιγκλαμε συχνά με καινούργια προγράμματα και ασκήσεις.
    Get big or die trying!

  11. #11
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Μεγαλη μαγκια να εχεις δυνατο νευρικο συστημα,μην γελιεσαι μπορει τωρα να αισθανεσαι ρακος αλλα ο εγκεφαλος το εχει λαβει το μηνυμα,οταν αναρρωσεις θα εισαι πολυ δυνατος και με πολυ μεγαλυτερες αντοχες στα κλασσικα σπλιτ.

    Καποτε ενας προπονητης που ειχα στο Πειραικο(δισκοβολια) μου ειχε πει το εξης απλο,θες να δυναμωσεις? Πρεπει να υπερπροπονηθεις.. Τοσο που να ακους για προπονηση και να αηδιαζεις..

    Δεν το καταλαβαινα τοτε αλλα μιλουσε για το νευρικο συστημα,οταν το θετεις περα απο τα ορια του τοτε πολυ απλα..τα ορια του μεγαλωνουν

    Μπραβο σου φιλε μου,μεσα απο ολη αυτη την κοπωση να το ξερεις οτι βγαινεις κερδισμενος,αυτο θα το δεις σε λιγο καιρο που θα επανελθεις με αλλο προγραμμα.
    ..addicted to that Rush

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    ΤΟ σιγουρο ειναι οτι με αυτο τον υπερπονοκεφαλο που εχω σ εμονιμη βαση εδω και μερικες μερες δεν μπορω καν να παω για προπονηση.
    Οποτε το σιγουρο ειναι οτι για καμποσο θα ειμαι εκτος. ευχομαι οχι για πολυ...
    Δες μήπως έχεις μειώσει το νερό που πίνεις. Αύξησέ το λίγο, καθώς και το αλάτι στις τροφές σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Δες μήπως έχεις μειώσει το νερό που πίνεις. Αύξησέ το λίγο, καθώς και το αλάτι στις τροφές σου.
    ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ και εγω να ρωτησω το αλλο αν ξερεις οτι αν πινεις πολυ νερο αποτο casual εχεις πονοκεφαλο


    hanos καλη ξεκουραση ΧΑΛΑΡΑ

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ποιος το λέει ?!

    Μήπως δεν ήταν νερό και ήταν καμιά βότκα ?!

    Η υπερκατανάλωση νερού μπορεί να δημιουργήσει θέματα, αλλά πρέπει να γίνει πολύ απότομα ! Πρακτικά είναι αδύνατον. Εκτός κι αν κάνεις κανένα χαζό διαγωνισμό, για το ποιος θα πιει περισσότερο νερό σε λιγότερο χρονικό διάστημα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Κοs316,πολυ ενθαρυντικα τα λογια σου μακαρι ναναι ετσι,θαναι ωραια!!το ευχομαι!

    Cuban,νερο πινω τουλαχιστον 3 λιτρα,μεσο ορο 4 βασικα οποτε νομιζω ειμαι οκ. Αλατι στις τροφες δε βαζω καθολου ομως.

    Σημερα 1η μερα που δεν εχω πονοκεφαλο. Νοιωθω ψυχολογικα λιιιιγο καλυτερα αλλα εκανα μια αποπειρα να περπατησω εξω και μεχρι 10 λεπτα αντεξα,ενοιωθα το κεφαλι μου βαρυ και γενικα ενοιωθα σαν μεθυσμενος. Παντως σιγουρα σημερα ειναι η πρωτη μερα που νοιωθω καλυτερα.
    Get big or die trying!

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν δε βάζεις αλάτι στις τροφές, πως θα κατακρατήσει το σώμα σου το νερό ? Η αλδοστερόνη κρατάει μόνο το απαραίτητο. Βάζε ρε συ αλάτι. Μην το φοβάσαι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Aπλα δεν ξερω ποσο αλατι ειναι το παραπανω αποσο πρεπει γιαυτο και παντα απεφευγα να βαζω.
    Η γυναικα σε καποια βαζει αλατι οταν τα μαγειρευει οποτε σε αυτα φανταζομαιδε χρειαζεται και μετα αλατι,ετσι?
    Get big or die trying!

  18. #18
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κοίτα, γενικά χρειάζεσαι 3-4 γρ (1 κοφτό κουταλάκι του γλυκού) αλάτι την ημέρα αφού ιδρώνεις σε προπονήσεις (βάρη, αερόβιες). Αν τα φαγητά έχουν ανάλατη γεύση, μπορείς να βάλεις αλάτι από πάνω. Και στις σαλάτες σου να βάζεις αλάτι.

    Μόνο έχε το νου σου στην αρτηριακή σου πίεση, αν έχεις τέτοιο θέμα. αν και μου φαίνεται λίγο υπερβολικό...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  19. #19
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Φίλοι και φίλες Καλημέρα...Ένα update να κάνω...ΟΟι πονοκέφαλοι Τελείωσαν, η διάθεση άρχισε να καλυτερεύει, οι τραπεζοηδεις που έλεγα ότι είναι τόσο σφιχτοι σε σημείο να πονάνε μου έκανε προχθές ο νευρολόγος κατι ενεσουλες με φυτικά και χαλάρωσαν.
    είπε Ότι ήταν συνδυασμός έντονου στρες με έντονη άσκηση.
    .Το Μοναδικό που μου έχει μείνει έντονο και θα ήθελα να μου πει αν κάποιος είχε ποτέ κάτι παρόμοιο είναι ότι νιώθω το νευρικό σύστημα κάπως τσίτα...τι εννοώ... ασυναίσθητα χωρίς να το επιδιώξω δηλαδή σφίγγω λίγο τα δόντια ή όταν κάθομαι σε πολυθρόνα αντί τα χέρια να χαλαρώνουν είναι κάπως σφιγμένα ,η γροθιά εννοώ.ή μιλάω στο τηλέφωνο και το κρατάω πιο σφιχτά από ότι χρειάζεται.Έχει τύχει σε κανέναν και τέτοιο ;

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Παιδιά.
    Last edited by Hanos; 05-04-13 at 10:13.
    Get big or die trying!

  20. #20
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Πολλες φορες !!!
    Χρειαζεσαι στιγμες πραγματικης ηρεμιας και αποφορτισης απο στρες , αγχος , κουραση.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  21. #21
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Πόσο καιρό έκανε να σου περάσει αυτό αδερφέ;
    Get big or die trying!

  22. #22
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Οταν κανεις αυτο που πραγματικα σε ξεκουραζει ...αμεσα !!!
    Το χειμωνα ξεχνιεμαι μπροστα στο τζακι , το καλοκαιρι στη θαλασσα ...
    Χρειαζεται στιγμες απολυτης ηρεμιας ο εγκεφαλος , δε μπορει να δουλευει συνεχεια σε στροφες γυμναστηριου.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Φίλοι και φίλες Καλημέρα...Ένα update να κάνω...ΟΟι πονοκέφαλοι Τελείωσαν, η διάθεση άρχισε να καλυτερεύει, οι τραπεζοηδεις που έλεγα ότι είναι τόσο σφιχτοι σε σημείο να πονάνε μου έκανε προχθές ο νευρολόγος κατι ενεσουλες με φυτικά και χαλάρωσαν.
    είπε Ότι ήταν συνδυασμός έντονου στρες με έντονη άσκηση.
    .Το Μοναδικό που μου έχει μείνει έντονο και θα ήθελα να μου πει αν κάποιος είχε ποτέ κάτι παρόμοιο είναι ότι νιώθω το νευρικό σύστημα κάπως τσίτα...τι εννοώ... ασυναίσθητα χωρίς να το επιδιώξω δηλαδή σφίγγω λίγο τα δόντια ή όταν κάθομαι σε πολυθρόνα αντί τα χέρια να χαλαρώνουν είναι κάπως σφιγμένα ,η γροθιά εννοώ.ή μιλάω στο τηλέφωνο και το κρατάω πιο σφιχτά από ότι χρειάζεται.Έχει τύχει σε κανέναν και τέτοιο ;

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Παιδιά.
    ...πολυ συχνα...ολη εβδομαδα ειμαι ετσι...μολις εθει η Κυριακη να παω κυνηγι...ολα μου περνανε!!!!

    μεγαλη κουβεντα σου ειπε ο bro...!!!+10000000
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπερπροπόνηση
    By lpapggia in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-08, 07:39
  2. Υπερπροπόνηση
    By vassilis in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-05, 22:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •