Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default Άπταιστη Τεχνική: Η Σημασία Της Στην Προπόνηση Μας

    Tελικά πόσο ρόλο παίζει η σωστή τεχνική στην προπόνηση με βάρη; Μπορεί να επηρρεάσει θετικά τη μυική μας ανάπτυξη και σε τι βαθμό;

    Οι απαντήσεις στο άρθρο που ακολουθει :


    Άπταιστη Τεχνική: Η Σημασία Της Στην Προπόνηση Μας

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ti απλα και κατανοητα που περνας γνωση βρε Μanoula !!!!!!
    Oλα εκεινα τα στοιχεια του χαρακτηρα μας που "σκοτωνουν" την Απταιστη Τεχνικη υπαρχουν σε ολους μεσα μας ,
    γιαυτο και δε μπορει να μην αγγιξουν τον οποιωνδηποτε τα γραφομενα σου .

    Καλημερα κουκλα μου !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλημέρα τσουρεκίνο!

    Δυστυχώς όλοι έχουμε περάσει από τη φάση να μη δίνουμε βάρος στην σωστή τεχνική. Το θέμα είναι πόσο έγκαιρα το συνειδητοποιούμε. Εγώ πάντως από τότε που άφησα τον εγωισμό έξω από την αίθουσα με τα βάρη, είδα τις μεγαλύτερες βελτιώσεις στο σώμα μου.

    Να σαι καλά, ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια! (όπως πάντα άλλωστε)

  4. #4
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Πολύ ωραίο άρθρο Ειρήνη, αλλά ως γνωστόν ο εγωισμός και η βλακεία που επιδεικνύουμε οι περισσότεροι κατά καιρούς είναι ανίκητη!
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  5. #5

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by lambros3000 View Post
    Πολύ ωραίο άρθρο Ειρήνη, αλλά ως γνωστόν ο εγωισμός και η βλακεία που επιδεικνύουμε οι περισσότεροι κατά καιρούς είναι ανίκητη!
    Σοφά λόγια!

  6. #6

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Τα σέβη μου, πανυπερσεβάστη και σεβαστοϋπερτέρα (βυζαντινοί αυλικοί τίτλοι) Ειρήνη! Συγχαρητήρια για το άρθρο, για να μαθαίνουν οι αρχαριοι και να συνέρχομαστε οι λιγότερο αρχάριοι (αλλά αρχάριοι, πάντως).

    Το μειωμένο εύρος κινήσεως σε μια άσκηση θεωρείται "κακή τεχνική", ακόμα και αν η κίνηση απομονώνει σωστά τους στοχευομένους μυς? Καθαρα φιλολογικά ρωτάω.

    Επίσης, κατ'εσέ ,στον πάγκο για να θεωρηθεί απολύτως ορθή η εκτέλεση πρέπει η μπάρα να ακουμπά στο στήθος στο τέλος της αρνητικής και να μην κλειδώνουν οι αγκώνες στο τέλος της θετικής?
    Last edited by UltraModus; 09-04-13 at 09:49.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Aμάν τι τίτλοι είναι αυτοί καλέ; Mε σκλαβώνεται μεσιέ. Σας μερσώ.

    Λάμπρο, σ'ευχαριστώ! Οντως ισχύει αυτό που λες.


    Το μειωμένο εύρος κινήσεως σε μια άσκηση θεωρείται "κακή τεχνική", ακόμα και αν η κίνηση απομονώνει σωστά τους στοχευομένους μυς? Καθαρα φιλολογικά ρωτάω.
    Δώσε μου ένα παράδειγμα. Κακή τεχνική όχι δεν είναι, μη αποτελεσματική ίσως. Αν για πχ θέλω να δουλέψω γλουτό και κάνω ημικάθισμα τότε δεν είναι αποτελεσματικό σε σχέση με το να έκανα βαθύ. Μεγαλύτερο εύρος κίνησης, μεγαλύτερης διάρκειας τάση στο μυ, περισσότερες μυικές ίνες στο παιχνίδι. Εκτός αν έχεις τέτοια εμπειρία που μπορείς με ένα διάνυσμα λίγων εκατοστών να δώσεις το ερέθισμα εκεί που θες.

    Επίσης, κατ'εσέ ,στον πάγκο για να θεωρηθεί απολύτως ορθή η εκτέλεση πρέπει η μπάρα να ακουμπά στο στήθος στο τέλος της αρνητικής και να μην κλειδώνουν οι αγκώνες στο τέλος της θετικής?
    Αφήνω να μιλήσει ο δάσκαλος..

    Last edited by Kardoula; 09-04-13 at 10:02.

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Αυτό το "ακουμπά η μπάρα στο στήθος" δεν είναι και πολύ σταθερό ώστε να το ορίσουμε ως εύρος κίνησης. Όταν ο Arnold ήταν στις δόξες του δεν νομίζω να μπορούσε να κατεβάσει τη μπάρα πιο κάτω από το σημείο που οι αγκώνες του σχημάτιζαν 90 μοίρες γιατί είχε τεράστιο στήθος. Τώρα αν βάλεις ένα εκτόμορφο 16χρονο που δεν έχει κάνει ποτέ γυμναστική στη ζωή του να κάνει πάγκο και του πεις να ακουμπήσει η μπάρα στο στήθος, τα χέρια του θα χουν διπλώσει και θα 'χουν κατεβεί πολύ κάτω από το ύψος των ώμων. Σε μερικές ασκήσεις νομίζω απλώς ρισκάρουμε τραυματισμό με υπερπλήρες εύρος κίνησης, κυρίως εκεί που μπλέκεται ο ώμος και η μέση πχ στον πάγκο, στις πιέσεις ώμων, στις βυθίσεις,στο τελευταίο κομμάτι άρσεων θανάτου με ίσια πόδια, στα seated cable rows χωρίς σταθερό κορμό. Αν διαβάσετε το dangerous exercise essay του exrx.net δεν είναι ότι φταίνε οι ίδιες οι ασκήσεις, απλώς μία μικρή ανισορροπία σε εκείνα τα κομμάτια της κίνησης ίσως προκαλέσει τραυματισμό που θα μπορούσε να αποφευχθεί.

    Πάντως Ειρήνη το άρθρο άψογο, συγχαρητήρια.
    Last edited by stepan4; 09-04-13 at 10:18.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Στεπάν! Και για τα εύστοχα σχόλια!
    Γνώμη μου είναι πως δεν είμαστε τόσο εύθραυστοι όσο νομίζουμε. Εννοείται πως χρειάζεται προσοχή. Ναι, τεντώνω τα χέρια στις βυθίσεις, τεντώνω τα χέρια στον πάγκο κλπ και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

    Αλλά όπως είπαμε κάθε ένας είναι μοναδικός και ανάλογα σωματότυπο και επίπεδο πρέπει να κάνει ανάλογες προσαρμογές.
    Στο άρθρο αναφέρθηκα καθαρά επιγραμματικά στο εύρος κίνησης, είμαι σίγουρη καταλάβατε το νόημα που ήθελα να περάσω.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Εγω παλι αν τεντωσω τα χερια μου στις βυθισεις με εξτρα 40 κιλα που βαζω αν οχι την πρωτη φορα,σιγουρα τη δευτερη οι αγκωνες μου θα με αποχερετησουν για πολυ καιρο.
    Get big or die trying!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Παιδιά ας μη ξεφεύγουμε από τα νοήματα του άρθρου. Τώρα ανοίγετε θέματα που χρειάζονται άλλο τόπικ για να αναλυθούν.
    Last edited by Kardoula; 09-04-13 at 15:13.

  12. #12
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Η σωστη τεχνική ειναι απαράμιλλης σημασίας και το καταλαβαίνουμε λίγο αργά, αν και οχι για τη μυϊκή αναπτυξη, γιατί πιστεύω οτι έχεις καλυτερη μυϊκή αναπτυξη με λίγο κλεψιματακι.. Αλλα για την ασφαλεια στα πολλά κιλά για πολλα χρονια αρσεων..

    Πρεπει όλα τα σετ να γίνονται με σωστη τεχνική, για να αποτυπώνεται το pattern στον εγκέφαλο αλλιώς να μην υπολογίζονται για έγκυρα.
    Η μόνη περιπτωση να χαλάσει η τεχνικη ειναι σε απόλυτο ρεκορ ή REP MAX RECORD.
    Δυστυχώς, σχεδόν κανείς δεν ξέρει τη σωστη τεχνική.
    Last edited by PowerBuilderi; 09-04-13 at 15:16.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  13. #13
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Πολύ ωραίο άρθρο Ειρηνάκι ευχαριστούμε!!! Μακάρι να είχαμε όλοι κάποιον γνώστη δίπλα μας όταν κάνουμε βάρη να μας διορθώνει όπου χρειάζεται! Και φαντάζομαι η τεχνική θα είναι εξίσου σημαντική και στα λίγα κιλά των αρχαριων (εκεί που υποτίθεται ο κίνδυνος για τραυματισμούς είναι μικρότερος). Εδώ που τα λέμε αν δεν έχεις κάποιον να σε διορθώσει όταν εκτελείς την εκάστοτε άσκηση...όσα βιντεάκια στο youtube και να δείς, όσο και να προσέχεις την εκτέλεση και πάλι δεν είναι το ίδιο...

  14. #14
    New Member
    Join Date
    01-02-13
    Location
    Gym
    Posts
    63

    Default

    Μπράβο Ειρήνη, πολύ ωραίο άρθρο και εγώ πολλές φορές ξεφεύγω και φορτώνω περισσότερα κιλά στα βάρη από όσο πρέπει και χάνω την τεχνική
    Train hard or go home

  15. #15
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Στις πιεσεις Στηθους και στις ασκησεις πλατης πρεπει να περιστρεφουμε την ωμοπλατη προς τα μεσα και να μην την εχουμε ελευθερη.

    Δοκιμαστε να ξαπλωσετε σε ενα παγκο και να περιστρεψετε την ωμοπλατη σας προς τα μεσα(να την κλεισετε δηλ) αυτοματως το στηθος σας θα πεταχτει προς τα πανω κ οι ωμοι θα κολλησουν στον παγκο,ετσι δουλευετε 80% τους μυς των θωρακικων,η κινηση αναγκαστικα θα ειναι μικροτερη καθως δεν περιλαμβανεται μεγαλο ποσοστο των δελτοειδων στην ασκηση.
    Οι αγκωνες δεν θα μπορουν να κατεβουν πολυ κατω απο την παραλληλο παρα μονο ενα,δυο κλικ(τα οποια χρειαζονται)εαν ομως κατεβασετε την μπαρα παρακατω,ακουμπησετε δηλαδη το στηθος σας με αυτη,τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να "σπασετε" την ωμοπλατη σας,να την ξεκλειδωσετε απο την αρχικη της θεση δηλ γιατι διαφορετικα δεν θα μπορειτε να την σηκωστε,αρα ενεργοποιειτε και τους δελτοειδεις.

    Το θεμα ειναι τι θελουμε,εαν την κανουμε καθαρα πολυαθρικη τοτε ας την ακουμπαμε στο στηθος,και ας την τεντωνουμε στην ανοδο(για μεγαλυτερη ενεργοποιηση των τρικεφ) πραγματικα θα συμφωνησω με την Καρδουλα,ειμαστε πολυ περισσοτερο ανθεκτικοι απο'οτι ισως νομιζουμε αλλα εαν κανουμε προχωρημενο ΒΒ και θελουμε να γυμνασουμε σχεδον αποκλειστικα το στηθος τοτε κλειδωνουμε την ωμοπλατη,κολλαμε τους ωμους στον παγκο,το στηθος εξω κ περιοριζουμε την κινηση τοσο ωστε να μην σπαμε την ωμοπλατη.

    Το ιδιο ισχυει περιπου και για τις κωπηλατικες ασκησεις.

    Για τις ελξεις ισχυει επισης κατι παρομοιο με μια μικρη διαφορα στο τελος το οποιο θα το κουβεντιασουμε αλλη ημερα.
    Last edited by Kos316; 13-04-13 at 12:33.
    ..addicted to that Rush

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Πολύ ωραίο αναλυτικό ποστ. :-)

  17. #17
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    εγώ κανω σε 1-2 ασκησεις τα μισά σετ με κλέψιμο και τα αλλα μισά σωστά Αλλα σε κάποιες ασκησεις ειναι καλύτερο να μην κλέβεις σε κανενα σετ .
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  18. #18

    Default

    ΞΕΡΩ ΓΩ ΕΝΤΑΞΕΙ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα στην προπόνηση
    By IZG in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 37
    Last Post: 23-09-14, 18:14
  2. Η Σημασία Του Παρτενέρ Στην Προπόνηση.
    By chris13 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 72
    Last Post: 31-03-11, 10:34
  3. Ζαλάδα στην προπόνηση....
    By Koga in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 22-07-09, 21:09
  4. Η Τρέλα στην Προπόνηση μας
    By DusWS in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 7
    Last Post: 06-08-08, 09:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •