Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-07-12
    Location
    Rhodes
    Posts
    9

    Default Περί ω3 λιπαρών οξέων....

    Πόσα ω3 ειναι απαραίτητα για τον οργανισμό μας καθημερινά ανάλογα με το πόσο ασκείται πάντα?

    Σύμφωνα με ό,τι έχω διαβάσει καλύτερες πηγές είναι τα ψάρια, και ορισμένοι ξηροί καρποί (λινάρι, καρύδια., κ.τ.λ.). Επίσης η αναλογία ω3 με τα υπόλοιπα ω πρέπει να είναι τουλάχιστον 1/4.

    Ωστόσο αυτές τις τροφές που μπορούν να κρατήσουν την αναλογία αυτή (περισσότερα ω3 και λιγότερο τα άλλα ω) είναι δύσκολο να τις καταναλώνεις καθημερινά λόγω κόστους. Οι ξηροί καρποί από την άλλη λένε ότι πρέπει να μην είναι εκτεθειμένοι για πολύ καιρό στον αέρα π.χ. καθαρισμένα καρύδια γιατί έτσι δεν κάνεις τίποτα, τα καρύδια με τσόφλι -άστα να πάνε- πάλι δύσκολο να βρείς καλά, στα 5 που ανοίγεις τα 3 είναι σάπια ή βρωμάνε.

    Τα ακτινίδια τι αναλογία έχουν σε λιπαρά οξέα? Προσωπικά τρώγοντας κατά μέσο όρο 3 φορές την εβδομάδα ψαρικό, καθημερινά ακτινίδιο είναι επαρκής ποσότητα ω3? Αν όχι είναι προτιμότερο να πάρω ένα συμπλήρωμα μόνο ω3 μιάς και στα υπόλοιπα ω σίγουρα καλύπτομαι? Αυτό εδώ παρακάτω (google search για περαιτέρω για να μην βάλω ξένο site) είναι αξιόπιστο και σωστό? Αν όχι προτείνετε μπορείτε να προτείνεται κάποιο άλλο?OMEGA 3, 100 caps (TESTED NUTRITION)


  2. #2
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    εγω πηρα της ΟΝ το fish oil coated λογω του οτι δεν σου αφηνει δυσαρεστη γευση ψαριλας

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καταρχήν, τα φυτικά Ω3 δεν έχουν καμία σχέση με τα ζωικά Ω3. Είναι διαφορετικές ουσίες. Τα ζωικά Ω3 που είναι και ωφέλιμα, καλό είναι λαμβάνονται σε ποσότητες 3-4 γρ ανά ημέρα.

    Για την αναλογία, υπάρχουν έρευνες που λένε ότι η ιδανική αναλογία Ω3 προς Ω6 είναι 1:1, και άλλες που λένε ότι εφόσον λαμβάνεις τα 3 γρ Ω3, είσαι καλυμμένος.

    Απλά φρόντισε να επιλέξεις ένα συμπλήρωμα Ω3 με τη όσο το δυνατόν περισσότερα EPA και DHA. Αυτά είναι τα απαραίτητα ζωικά Ω3.

    Για την ερώτησή σου περί ακτινιδίου δες στο nutritiondata.com.

    Τέλος, τους ξηρούς καρπούς όπως και πολλά άλλα τρόφιμα καλό είναι να τους προφυλάσσουμε από έκθεση στον ήλιο ή/και τον αέρα, για την αποφυγή ανάπτυξης ανεπιθύμητων μικρο-οργανισμών....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    10-07-12
    Location
    Rhodes
    Posts
    9

    Default

    α ωραία..Ουσιαστικά οι υπολογίσιμες πηγές ω3 είναι οτι προέρχεται απο τη λέξη ψάρι!! Ούτε καρύδια ούτε ακτινίδια ωφελούν σε αυτόν τον τομέα λοιπόν. Μάλλον πάω για συμπλήρωμα αφού το μόνο φθηνό ο τόνος είναι και αυτός με μέτρο λόγω υδραργύρου... το flaxssed oil από το fish oil τη διαφορά έχουν? Επεξεργασία?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

  5. #5
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by powerdin View Post
    το flaxssed oil από το fish oil τη διαφορά έχουν? Επεξεργασία?
    το flaxseed oil είναι το λάδι του λιναρόσπορου
    flaxseed=λιναρόσπορος

  6. #6
    New Member
    Join Date
    10-07-12
    Location
    Rhodes
    Posts
    9

    Default

    α οκ, ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω να πέρνω το συμπλήρωμα ω3 όποτε δεν έχω στην ημέρα ψάρι ένα cap το πρωί και ένα το βράδυ για αρχή και σιγά σιγά βλέπω πώς θα πάει...

  7. #7
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα Ω3, όχι μόνο λόγω bb αλλά και λόγω...ηλικίας θα καταθέσω και εγώ κάποιες απορίες.
    Συζητώντας με έναν γνωστό στην δουλειά, ο οποίος για λόγους υγείας νοσηλεύτηκε προ μηνών στο American Heart Institute στην Λευκωσία, έμαθα το εξής.
    Ο γιατρός που τον παρακολουθούσε του είπε ότι τα παραπάνω συμπληρώματα Ω3 που κυκλοφορούν δεν είναι καλά.
    Του σύστησε να ανοίξει 1-2 κάψουλες και να βάλει το υγρό στην κατάψυξη για 5 ώρες τουλάχιστον.
    Αν το υγρό πάγωνε τότε σήμαινε ότι το σκεύασμα δεν ήταν καλό. Ότι ήταν νοθευμένο.
    Ψάχνωντας το internet βρήκα κάτι παρόμοιο. Να βάλουμε λέει το υγρό από τις κάψουλες στους 8 βαθμούς στο ψυγείο και δεν πρέπει να παγώσει.
    Ο εν λόγω γιατρός του σύστησε μια συγκεκριμένη μάρκα (ο γνωστός μου έδωσε το κουτί - δεν ξέρω αν βοηθά να την αναφέρω) η οποία εδώ στοιχίζει 30 ευρώ οι 28 κάψουλες.

    Εν κατακλείδι.

    Ισχύει ότι πολλά σκευάσματα Ω3 δεν είναι αυτό που γράφουν? (αναφέρομαι σε EPA και DHA)
    Προφανώς θα μου πείτε ναι. Αλλά σε ποιο βαθμό μπορεί να είναι και επιβλαβή?

    Ισχύει ο τρόπος ελέγχου με το ψυγείο?
    Αν ναι στην κατάψυξη ή στην συντήρηση?
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γιώργο, το κατά πόσο ένα σκεύασμα είναι επιβλαβές, εξαρτάται από το περιεχόμενό του. Δηλαδή, αν το σκεύασμα που αναφέρεις, έχει μέσα ελαιόλαδο τότε προφανώς δεν είναι επιβλαβές. Αν όμως έχει βαλβολίνη (), τότε προφανώς είναι επιβλαβές.

    Ο τρόπος ελέγχου με το ψυγείο, δε μου φαίνεται σωστός.... Στους 8 βαθμούς Κελσίου πως θα παγώσει ρε φίλε ? Μόνο με βάση τη λογική να το σκεφτείς, καταλαβαίνεις ότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Γιώργο, το κατά πόσο ένα σκεύασμα είναι επιβλαβές, εξαρτάται από το περιεχόμενό του. Δηλαδή, αν το σκεύασμα που αναφέρεις, έχει μέσα ελαιόλαδο τότε προφανώς δεν είναι επιβλαβές. Αν όμως έχει βαλβολίνη (), τότε προφανώς είναι επιβλαβές.
    Σίγουρα. Άρα θα προτιμήσω...Mobil 1 συνθετικό


    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ο τρόπος ελέγχου με το ψυγείο, δε μου φαίνεται σωστός.... Στους 8 βαθμούς Κελσίου πως θα παγώσει ρε φίλε ? Μόνο με βάση τη λογική να το σκεφτείς, καταλαβαίνεις ότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα....
    Εγώ μάλιστα θα το αντιστρέψω. Και στους -18 που είναι η κατάψυξη πως να ΜΗΝ παγώσει?
    Δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι ο γιατρός δεν του είπε...όσα του είπε.
    Δηλαδή σε ένα τέτοιο ιατρικό κέντρο λένε τέτοιες παπάτζες στους ασθενείς?

    Τι να πω?
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 14-09-12, 17:29
  2. Περί ποσοστών Πρωτεινών,Υδατ και λιπαρών
    By SpeedBirdxFi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 06-07-12, 16:15
  3. Διαφορά μεταξύ κορεσμένων λιπαρών οξέων;
    By Nicks in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 08-12-11, 12:23
  4. Περί απαραίτητων λιπαρών οξέων (?ρθρο)
    By GRF in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-06, 08:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •