Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1

    Default Σχετικά Με Κύκλους Της Κρεατίνης

    Λοιπόν, αρχές του χρονου άρχισα να τρώω 5gr κρεατινης για έναμιση μήνα (χωρίς φόρτωμα)Αφού δεν έβλεπα διάφορα στην αντοχή και στο σώμα μου την σταμάτησα μην παθώ και πράμα.Μετα απο 1 μήνα επερνα μια κουτάλια μια στο τόσο! Δηλαδή μέρα παρά μέρα 5gr μπορεί και και καθόλου μέσα στην βδομάδα. Ελάχιστη διάφορά. Σταμάτησα να τρώω....Πρίν 3 εβδομάδες πάλι για 3 ημέρες έτρωγα 25gr την ημέρα! Τα ίδια πάλι καμία αυξηση δύναμης 1 κιλό νερά πήρα μόνο τα οποία έφυγαν! Νιώθω οτι δεν κάνω σωστά χρήση ή οτι δεν με ποιανει! Lol Τώρα για 2 ευδομαδεσ περιπου Οταν πάω στο γυμναστήριο χωρίς να έχω φάει σημπληροματα ούτε κάν αμινοξεα αύξάνω τα κιλα και την επόμενη λιγο παραπάνω...λιγο παραπάνω..ανέβηκα 30% σε 2 εβδομάδες. Το συνεχίζω αυτό...Τώρα επιδη είμαι ξεροκεφαλος και θέλω τα μέγιστα δυνατά! παρήγγειλα το Cell Tech Performance 6LB!!Ειναι ασφαλές να το ξεκινήσω αυτή την βδομάδα για έξι εβδομάδες; Έχω φάει πολύ κρεατινη για αυτό ρωτάω! Το κουτι του κιλου έχει αδειάσει πιο κάτω απο την μέση.Θα αρχίσω με φόρτωμα 4 κουτάλιες την μέρα για 7 ημέρες και μετα 2 κουτάλιες/ημέρα για 5 εβδομάδες.Δεν έχω ιδέα αν θα δώ αποτελέσματα αλλα είπα να δοκιμάσω και μια φόρμουλα κρεατινης.Υπόσχεται πολλά αλλά κρατάω μικρό καλάθι καλού κακού.Επείσεις αυτές τις έξι εβδομάδες θα αρχίσω διατροφη όγκου (είμαι σε υπό θερμική).Πείτε μου αν κάνω σωστά ή αν τα κάνω όλα λάθος :P
    Last edited by Eytyxhs; 14-04-13 at 11:28.

  2. #2
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Η κρεατίνη δεν είναι αναβολικό στεροειδές!Θέλει τον χρόνο της για να κάνει δουλειά.ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ,ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ,ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.Για 5 ημέρες παίρνεις απο 10 gr και μετά συνεχίζεις με 5.Για την καθαρή μιλάω.Τι νομίζετε όλοι σας πως παίρνετε δεν μπορώ να καταλάβω!!Πόσο ετών είσαι?

  3. #3

    Default

    Την Δωκιμασα για 1.5 μήνα, μετα για 1 μήνα και μετα για 3 ημέρες.
    Είδα ελάχιστη διάφορα στον δεύτερο κύκλο αλλά όχι τρελή. Εννοώ αυξηση της δύναμης.

    Είμαι 18.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Έκανες τελείως λάθος χρήση φίλε μου.
    Μιχάλης

  5. #5

    Default

    Το κατάλαβα :P

  6. #6
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Όοοοοοσο γνωρίζω και εγώ (και καλύτερα να σου απαντήση κάποιος με περισσότερες γνώσεις) η κρεατίνη πρέπει να λαμβάνεται καθημερινώς.
    Αναλόγως της ποσότητας μπορείς να την λαμβάνεις ολόχρονα. Δηλαδή περίπου 5 gr.
    Το κυριώτερο όμως που ξέρω είναι ότι πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν το επίπεδο του αθλούμενου.
    Χωρίς να γνωρίζω παραπάνω πληροφορίες για σένα, όταν αναφέρεις αύξηση 30% σε δύο εβδομάδες μάλλον σε υπολογίζω σε επίπεδο αρχάριου.
    Συνεπώς η κρεατίνη μάλλον δεν θα έπρεπε να είναι στα συμπληρώματα σου ακόμα, διότι έχεις πολλά πράγματα να κάνεις ακόμα χωρίς αυτή.
    ΒΑΣΙΚΟ είναι να πίνεις πολύ νερό κατά την διάρκεια λήψης.
    25 gr την ημέρα νομίζω είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλη ποσότητα που έπαιρνες.
    Τέλος "διακοπτόμενη" χρήση δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει.
    Αν έκανες κύκλο των 2 ή 3 μηνών με παύση ένα μήνα εντάξει.
    Αλλά ακόμα και έτσι 25 gr είναι πάρα πολλά.

    To cell tech που αναφέρεις είναι αυτό?

    http://www.muscletech.com/products/celltech/
    Last edited by George239; 14-04-13 at 11:46.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  7. #7

    Default

    Αρχάριος! κάπως έτσι. Γυμνάζομαι 9 μηνες μονο. Μπορεί να φταίει ΚΑΙ αυτό. Ξεκίνησα με μύες 0 και 43% ποσοστό λίπους. Τώρα είμαι στο 16%. Και 80 κιλα.

    30% αυξηση ενωω οτι απο 50 κιλα μπάρα επίκληνη την ανέβασα στα 65.

    Ναι αυτό ειναι το Cell tech.
    Last edited by Eytyxhs; 14-04-13 at 11:53.

  8. #8
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by Eytyxhs View Post
    30% αυξηση ενωω οτι απο 50 κιλα μπάρα επίκληνη την ανέβασα στα 65.
    Κάτι τέτοιο κατάλαβα και εγώ.

    Quote Originally Posted by Eytyxhs View Post
    Ναι αυτό ειναι το Cell tech.
    Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν το χρειάζεσαι ακόμα. Αν το αγόρασες κράτα το κλειστό για κανένα εξάμηνο.Αν η ημερομηνία λήξης πάει αρκετά, άσε το για κανένα χρόνο. Δεν θα σου κάνει κακό αλλά θα σε βοηθήσει περισσότερο σε μεταγενέστερο στάδιο.

    "Δούλεψε" την διατροφή σου, καλή προπόνηση και αποκατάσταση. Ύπνο και ξεκούραση.

    Όχι άγχος, όχι υπερβολές. Από ποιά μέτρηση έβγαλες 0% μυς και 43% λίπους?
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  9. #9

    Default

    0 μύες που λέει ο λόγος. :P
    Σε μια καρέκλα καθομουν όλη μέρα και έτρωγα. Η Μονή γυμναστική που έκανα ήταν σπίτι- σχολείο-φροντιστήριο -σπίτι.
    Την λυπομετριση την έκανα σε ιατριο όταν μου ανακοίνωσαν οτι θα έχω πρόβλημα με το πάχος μου στο κοντινο μελλον. 140 κιλα ήταν το ρεκόρ μου :P χαχα

    Λες να το αφήσω και να μην το Δωκιμασω; Ειναι κρίμα να έχω τέτοιο ματζουνι στην ντουλάπα μου για ένα χρόνο :P χαχα

  10. #10
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by Eytyxhs View Post
    0 μύες που λέει ο λόγος. :P
    Σε μια καρέκλα καθομουν όλη μέρα και έτρωγα. Η Μονή γυμναστική που έκανα ήταν σπίτι- σχολείο-φροντιστήριο -σπίτι.
    Την λυπομετριση την έκανα σε ιατριο όταν μου ανακοίνωσαν οτι θα έχω πρόβλημα με το πάχος μου στο κοντινο μελλον. 140 κιλα ήταν το ρεκόρ μου :P χαχα
    Λες να το αφήσω και να μην το Δωκιμασω; Ειναι κρίμα να έχω τέτοιο ματζουνι στην ντουλάπα μου για ένα χρόνο :P χαχα
    Λοιπόν νεαρέ φίλε.
    Λίγο πριν ξεκινήσω και εγώ με το bb, ήμουν λίγο μικρότερος σου, λόγω σχολείου - φροντιστηρίων - εφηβείας (δώσε φαϊ) κλπ έφτασα και εγώ 95 kgr ενώ πριν ήμουν 69. Μιλάω για το....μακρινό 1987 - 88. Ήσουν αγέννητος

    Ξεκινώντας έχασα γρήγορα τα περιττά κιλά. Νεότης γαρ....
    Μέχρι τα 19 που έφυγα για να "υπηρετήσω την πατρίδα" δεν ήμουν ευχαριστημένος με την "ανταπόκριση" του σώματος μου σε σχέση με την γυμναστική που έκανα.
    Άμα τη επιστροφή μου από το στράτευμα και πλησιάζοντας να κλείσω τα 20 τα πράγματα άλλαξαν. Το σώμα "απαντούσε" πολύ καλύτερα. Βεβαίως αυτό δεν είναι κανόνας. Σε μένα έτσι δούλεψε.
    Έχει σημασία να δώσεις την προσπάθεια σου για να "χτίσεις" βάσεις. Μπορεί να μην βλέπεις τα αποτελέσματα που θέλεις αλλά δημιουργείς την "μνήμη" που θα χρησιμοποιήσει αργότερα το σώμα σου.
    Αυτή την στιγμή οι "ορμόνες" σου δουλεύουν over time για σένα. Αν καταφέρεις να μην τις "σπαταλήσεις" (τρόπος του λέγειν) θα δεις τα αποτελέσματα που επιθυμείς.
    Μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι τριγύρω σου στο γυμναστήριο. Μην προσπαθείς να "ανταγωνιστείς" ή να "φτάσεις" κάποιον άλλον. Ο μοναδικός σου αντίπαλος και σύμμαχος ταυτοχρόνως είναι το ίδιο σου το σώμα. Αυτό θα είναι το μέτρο σου και αυτό το όριο σου για να το ξεπεράσεις.
    Ούτε "ματζούνια" ούτε "φόρμουλες" χρειάζεσαι ακόμα. Θα έρθει ο καιρός που θα τα χρησιμοποιήσεις.
    Αν θες κάτι πάρε μια whey χωρίς υδατάνθρακες ή με λίγους τέλος πάντων για να συμπληρώνεις την διατροφή σου, χωρ'ις να βασίζεσαι σε αυτή και χωρίς να νομίζεις ότι είναι ο "μαγικός ζωμός" του...Πανοραμίξ.

    Αυτή είναι η άποψη μου. Άποψη κάποιου που ΔΕΝ είναι ειδικός σε καμιά περίπτωση αλλά που πέρασε απο το στάδιο το οποίο περνάς.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  11. #11

    Default

    Αυτό κάνω τώρα. Τρώω καλό φαί και μια whey μετα την προπόνηση.
    Ευχαριστω για την απάντηση! Θα το αφήσω στην άκρη για λιγο καιρό όπως λες και θα συνεχίσω αυτό που κάνω τόσο καιρό.
    Απλός θέλω ένα μικρό Boost για να πετειχω ακόμα περισσότερα σε λιγότερο χρόνο :) όπως και να έχει ξέρω οτι θέλει χρόνο και υπομονή. Αλλωστε έχω καταφέρει ΠΟΛΥ παραπάνω απο τους αρχικούς στόχους μου, ΑΛΛΑ καλό ειναι να βάζεις καινούριους.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Ας κανω και εγω μ την σειρα μου μια ερωτηση για κυκλο κρεατινης...Συνηθως ο κυκλος ειναι για ενα μηνα on και εναν off η περισσοτερους...Αν κανω ενα κυκλο δυο μηνων on και 2 off αυτο στεκει?
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  13. #13
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    αναλογος τι εννοεις κυκλο δυο μηνων?
    το να κανει καποιος φορτωμα 5 μερες και μετα γυρω στα 5γρ μεχρι και δυο μηνες και μετα off ειναι πολυ συχνο.
    το να κανεις φορτωμα 5 ημερες και μετα γυρω στα 5 γρ και μολις κλεισεις μηνα καπακι παλι φορτωμα αυτο ΝΑΙ ειναι λαθος!
    επισης αν απ τη πρωτη μερα εως και 2 μηνες βαζεις 5 γρ την ημερα και αυτο γινεται!!αλλοι το κραταν καιρο αυτο..
    διαθεση για νερακι να υπαρχει!!

    επισης παιδια ξερετε οτι δεν δουλευει σε ολους το ιδιο σε θεμα μυικα κερδη και δυναμη!οπως και σε αλλα συμπληρωματα!!
    αναλογα τη μυικη καταρτηση του καθενος!
    συνεπως στοχευουμε φουλ προπονηση-διατροφη -με αποτελεσμα τα συμπληρωματα να μας ευνοησουν στην ωρα τους!!!!!!
    Last edited by lary2332; 17-04-13 at 00:48.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Εγω 2 μηνες λεω να κανω χωρις φορτωμα,απλα 5 gr την μερα...Απο οτι ειπες μπορω ανετα να το κανω.Οσο για τα αλλα νερακι 4 λιτρα την μερα και διατροφη το παλευω..Ειναι και αυτη η δουλεια πηγαινω με μια τσαντα φαγητα
    Last edited by aggelos92; 17-04-13 at 00:58.
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  15. #15
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    ωραιος!!!
    απλα δεν ξερω αν παιρνεις και πρωτεινη καλο θα ταν να μην περιεχει κρεατινη οπως εχουν διαφορες.[δεν χρειαζεται]αλλα να μου πεις θερμιδικες εχουν.καθαρες οχι.
    Last edited by lary2332; 17-04-13 at 01:18.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  16. #16
    Anonymous.'s Avatar
    Join Date
    07-06-12
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    175

    Default

    Συγνωμη παιδια , η κρεατινη απο οτι ξερω δεν χριαζετε απαρετητα να την σταματησης , μπορει καποιος να την παιρνει και 1 χρονο συνεχομενα. Απο 3-5 γραμμαρια παντα. Αν κανω λαθως διορθωστεμε.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    ωραιος!!!
    απλα δεν ξερω αν παιρνεις και πρωτεινη καλο θα ταν να μην περιεχει κρεατινη οπως εχουν διαφορες.[δεν χρειαζεται]αλλα να μου πεις θερμιδικες εχουν.καθαρες οχι.
    Παιρνω και πρωτεινη καθαρη εννοειται....
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχετικά Με Την Επίδραση Της Καφεϊνης Στην Πρόσληψη Κρεατίνης
    By billdiamond in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 09-05-11, 20:58
  2. Απορία Για Κύκλους Χρήσης Συμπληρωμάτων
    By 1980 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 05-06-09, 19:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •