Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Ανομοιομορφία Στο Στήθος

    Παιδιά μια ερώτηση,μετα απο τόσο καιρό γυμναστικής με βάρη εχω παρατηρήσει οτι το αριστερο στηθος ειναι λιγο πιο γυμνασμενο(και σε ογκο και σε ανοιγμα) απ το δεξί.Η διαφορά δεν είναι καραμπινάτη αλλα οποιος το παρατηρησει με προσοχη θα το καταλαβει.Έχετε καποια συμβουλη σας παρακαλώ επι του θεματος;

  2. #2
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    05-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Σχεδον σε ολους τους ανθρωπους υπαρχει διαφορα στο αριστερο και στο δεξι κομματι του σωματος τους. Σε αλλους ειναι πιο εντονη και σε αλλους λιγοτερο..
    Αν δεν κανω λαθος το θεμα αυτο εχει συζητηθει και πιο παλια, οπότε αν το ψαξεις θα δεις και τι απαντησεις δοθηκαν σχετικως..
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Συμφωνώ με το Γιάννη, έχει συζητηθεί το θέμα αρκετές φορές και είναι αδύνατο να είμαστε 100% συμμετρικοί εκ φύσεως. Θα σου πρότεινα να βάλεις περισσότερες ασκήσεις με αλτήρες ώστε κάθε θωρακικός να δουλεύει ξεχωριστά. Έτσι θα σιγουρευτείς ότι δεν έχεις ανισορροπία στην κατανομή του φορτίου, όπως μπορεί να συμβεί στις ασκήσεις που χρησιμοποιείς μπάρα, κάτι που ίσως έκανε την ασυμμετρία πιο έντονη.
    Last edited by stepan4; 20-04-13 at 00:37.

  4. #4

    Default

    ευχαριστω παιδια,το εψαξα στην αρχη μεσψ του φορουμ αλλα μου εβγαλε απειρα τοπικ!το εψαξα τωρα απ το google και ειναι κομπλε!σορρυ

  5. #5
    New Member
    Join Date
    27-01-11
    Posts
    44

    Default

    Καλησπέρα. Επειδή κι εγώ αντιμετώπίζα παρόμοιο, αλλά πιο σοβαρό θέμα, δηλαδή όχι κάτι το συνηθισμένο αλλά μια μεγάλη ανομοιομορφία, το έψαξα λίγο παραπάνω. Για αρχή πέρασα, μαγνητική (μετά απο παραπομπή) ορθοπεδικού και εκεί ανακαλύψαμε οτι υπάρχει μια δυσλειτουργία σ έναν σπόνδυλο στον σβέρκο (συγκεκριμένα στον 4ο), οποίος δεν έστριβε σωστά με πιθανό αποτέλεσμα να επηρεάζει νεύρα. Στην συνέχεια, έκανα δυναμομέτρηση σε φυσικοθεραπευτή που έιχε Dyna μηχάνημα και εκεί επιβεβαιώθηκε οτί όλη η δεξιά μου ππλευρά (στήθος, πόδια, πλάτη) ήταν 15-20% πιο αδύναμη. Μερικές θεραπείες, ο σπόνδυλος ξεκόλησε και τώρα είμαι καλύτερα. Σίγουρα δεν έχω πιάσει το 50-50 (και μάλλον δεν προκειται) αλλά υπάρχει βελτίωση.
    Να σημειώσω οτι το πιο πιθανό είναι να μην είμαστε ίδια περίπτωση, αλλά σου περιέγραψα την δική μου για να ξέρεις οτι παίζουν διάφορα. Συμβουλή λοιπόν όπως πάντα, συμβουλέψου έναν ορθοπεδικό ή κάποιον αθλήιατρο αν βρεις. ;)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ανομοιομορφία Στα Χέρια - Συμβουλές;
    By billakosperisteri in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-12, 17:28
  2. Πρόβλημα Στο Στήθος
    By Apoel in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-10, 01:10
  3. Το στηθος χαθηκε, το στηθος παει.
    By soundstorm in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-09, 07:34
  4. Πρόβλημα με στήθος
    By mrkaza in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-05, 21:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •