Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26

Thread: Βρώμη!!!

  1. #1

    Default Βρώμη!!!

    Παιδιά δεν μπορώ με κανέναν γνωστό σε εμένα τρόπο να την φάω την αναθεματισμένη!!! Τι θα κάνω? Μπορώ να την αντικαταστήσω με κάτι άλλο???

  2. #2

    Default

    Αν αντί για 100γρ βρώμης βάλω 50γρ μαζί με μια μπανάνα? (έχω είδει 2 μπανάνες στο πρόγραμμα μου).

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πως την φτιάχνεις μέχρι τώρα και την τρως;
    Υπάρχουν συνταγές στην ανάλογη ενότητα του φόρουμ. Μπορείς να την κάνεις σε στυλ κρέμας μαζί με πρωτείνη. Επίσης να την κάνεις όπως στο βίντεο που έχω φτιάξει, μαζί με γιαούρτι. Ή το γνωστό πιτάκι βρώμης.
    Απορώ πάντως, γιατί εγώ τη βρώμη μπορώ να την τρώω με το κιλό με το κουτάλι
    Αν δεις ότι δεν την παλεύεις, δεν είναι υποχρεωτικό να τρως βρώμη. Μπορείς να το αλλάξεις με οποιοδήποτε άλλο αντίστοιχο υδατάνθρακα.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Εγω ο μονος τροπως να την φαω ειναι πιτακι και με milko free σαν Corn flakes οπως και να το κανουμε δεν τρωγετε αλλα μου δινει τοση ενεργεια :D

    Στο πιτακι οχι μονο δεν την πολυ καταλαβενεις αλλα γινετε ποιο νοστιμη η ομελετα :)

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Επειδη η θρεπτικη της αξια ξεπερναει τα στενα ορια της γευσης ,
    αυτοματα δημιουργειτε μια εγκεφαλικη προδιαθεση (souper food) που με οδηγει στο να ανοιγω το σακουλι και να την τρωω ....χυμα !!!!!!!
    Αν υπηρχε ενα τρισαθλιο γευστικα συμπληρωμα που μολις το επερνες θα ειχες εγγυημενα μυικα κιλα , τι θα εκανες ?????
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6

    Default

    Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση... Εγώ ανακάτευα μέχρι στιγμής 100γρ σε 300μλ γάλα... Δεν είναι η γεύση που δν μου αρέσει είναι η μυρωδιά που μου βγάζει κάτι εμετικό... Αν μείωνα σε 50γρ (που παλεύονται) και έβαζα και μία μπανάνα??? (αν και φοβάμαι να βάλω μπανάνα γτ έχω 2 μπανάνες και 2 μήλα είδει μέσα στην ημέρα, με μία/δύο μέρες αποχής από φρούτα). Μάλλον θα δω αυτό το περιβόητο πιτάκι της Καρδούλας έχετε μήπως link?... Να συμπληρώσω πως δεν παίρνω συμπληρώματα, από την μία γιατί έχω χρόνο να μαγειρέψω και να ασχοληθώ με αυτό (φοιτητής είμαι) και από την άλλη για οικονομικούς λόγους (επαναλαμβάνω φοιτητής είμαι!!!)
    Last edited by ArgirisPentalios; 01-10-12 at 10:13.

  7. #7

  8. #8
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Επειδη η θρεπτικη της αξια ξεπερναει τα στενα ορια της γευσης ,
    αυτοματα δημιουργειτε μια εγκεφαλικη προδιαθεση (souper food) που με οδηγει στο να ανοιγω το σακουλι και να την τρωω ....χυμα !!!!!!!
    αυτο ακριβως.
    σε κανενα δεν αρεσει αλλα ολοι την τρωνε για καποιο λογ με ευχαριστηση

  9. #9

    Default

    Πιτάκι εναλλάξ με το γιαουρτάκι της Καρδούλας (αντί για καφέ, κακάο χωρίς ζάχαρη?).

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ArgirisPentalios View Post
    Πιτάκι εναλλάξ με το γιαουρτάκι της Καρδούλας (αντί για καφέ, κακάο χωρίς ζάχαρη?).
    Υeap! Μπορείς και σκόνη κακάο με λίγο γλυκαντικό (ή χωρίς). Με κακάο θα γίνει μους σοκολάτας (έχω και βίντεο γι αυτή τη συνταγή).

  11. #11

    Default

    Και ναι, η βρώμη μου άνοιξε την όρεξη αλλά έχω μία ώρα ακόμα μέχρι το επόμενο γεύμα!!! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!!

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-08-12
    Posts
    143

    Default

    Μπορείς πολύ εύκολα αντί για βρώμη να τρως ριζάλευρο.. Εγώ βάζω 50γρ ριζάλευρο, 250γρ γάλα 1%, 20γρ καζεϊνη βανίλια, μία μπανάνα και στο τέλος ρίχνω και λίγη κανέλλα.. Θεϊκό!!!

  13. #13

    Default

    Μήπως γνωρίζεις την θερμιδική του αξία (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπαρά) αλλά και πόσο κοστίζει (στα πόσα gr)?

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Αργυρη φιλε μου... Δεν νομιζω να ησουν σε πιο χαλια κατασταση απο τη δικη μου... Μεχρι και ξερασα σε απελπιδα πσοσπαθεια να την φαω...Η Ειρηνη σου εδειξε μερικους τροπους.. που θα σε κανουν να την πλησιασεις...Ο τροπος μετα απο καταναλωση τσουβαλιων βρωμης για μενα ....ευκολος και γρηγορος ειναι ενας...
    Ζεστανε ελαχιστα το γαλα/νερο σου.. ισα ισα να ζεσταθει.. αν γινει πολυ ζεστο θα πηξει η βρωμη και θα γινει σαν κρεμα... Ριξε μπολικη κανελα που σπαει την γευση της βρωμης και ριξε λιγο γλυκαντικο... Καντο και θα με θυμηθεις...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ArgirisPentalios View Post
    Μήπως γνωρίζεις την θερμιδική του αξία (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπαρά) αλλά και πόσο κοστίζει (στα πόσα gr)?
    Στα 100γρ έχει 86γρ υδατάνθρακα, 7.3γρ πρωτείνη, ελάχιστα λιπαρά νομιζω 1γρ. Η τιμή του είναι γύρω στα 2μιση ευρώ πάνω κάτω..

  16. #16

    Default

    Τη γευομαι με νερο τωρα. Μπλιαχ!

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    για πιο λογο να το συχαινεστε και να το τρωτε?.. αν το απαιχθανεστε τοσο πολυ , φατε κατι αλλο.

    παντως με Μπανανα, γαλα και καποια πρωτεινη με γευση δεν καταλαβαινεις τη γευση της βρωμης.. αν βαλεις και φυστικοβουτυρο γινετε κολαση.

  18. #18
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Αυτό το φυστικοβουτυρο μια φορά έφαγα μικρός και δεν μου άρεσε. Προβλέπεται στην διατροφή του bb?

  19. #19
    New Member dee's Avatar
    Join Date
    06-04-09
    Location
    KΑΒΑΛΑ
    Posts
    98

    Default

    Εγω την χτυπαω στο μπλεντερ μεχρι να γινει (σχεδον) σκονη,προσθετω νερο στο σεικερ και την πινω οπως πινω την whey. 5 δευτερολεπτα δουλεια ειναι και τερμα. To πρωι αν την πιεις μαζι με την whey ουτε που καταλαβαινεις την γευση της!

  20. #20

    Default

    Δεν παίρνω συμπληρώματα, παρ' όλα αυτά σας ευχαριστώ όλους!!!

  21. #21
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εμενα μου κάνουν πολύ εντύπωση αυτά που λέτε, με γάλα και μία κουταλιά μέλι έχει φανταστική γεύση για τα γούστα μου!
    Μιχάλης

  22. #22
    New Member
    Join Date
    09-09-12
    Posts
    29

    Default

    Καλα εγω αηδιαζω λιγο, αλλα την τρωω ή με νερο ή με γαλα ισα ισα να γινει σαν λαπας! Θα δοκιμασω να βαλω και μελι!

  23. #23
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Βρε γατακια μεγαλωσατε και δεν ξερετε να φατε ακομα ????
    Εδω σε περιοδο γραμμωσης και υπαρχουν ενα καρο συνδιασμοι , οχι στον ογκο που οργιαζουν οι υγεινες συνταγες !!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  24. #24
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Βρε γατακια μεγαλωσατε και δεν ξερετε να φατε ακομα ????
    Εδω σε περιοδο γραμμωσης και υπαρχουν ενα καρο συνδιασμοι , οχι στον ογκο που οργιαζουν οι υγεινες συνταγες !!!!!
    Για όλα φταιει η Γιαγια μου :( οταν προσπαθουσαν να με μαθουν οι γονεις μου να φαω φωναζε η γιαγια δεν εισαι μανα εσυ σκυλα εισαι ελα εδω τακουλη μου να σου φτιαξω μπιφτεκακια που σου αρεσουν ... ετσι ειμαι 32 και μπορω να φαω μονο κοτοπουλο μπιφτεκι γαλοπουλα ψητο κρεας γενικοτερα τιγανιτες πατατες και ψαρια τηγανιτα .

    Ντοματα οσπρια και λαχανικα δεν τρωω με εξερεση της φακες πουθα τηςφαω αλλα μαζι με πολυ φετα :( στο στρατο εμαθα να τρωω λαχανο :P ετσι πλεον τρωω και καροτο + λαχανο :( και ειμαι σε φαση που πιεζω των εαυτο μου να φαει λαχανικα και καλεςτροφες ειναι το project των επομενων ημερων το οτι μπορω να φαω βρωμη και μουσλι (50 γρ σε 20 mins με 250 ml milcko free) ειναι θαυμα για αυτο και βλεπετε μονοτονη διατροφη γαλοπουλα τονο κοτοπουλο χοιρινο σε κυκλο :P.
    Last edited by mrkaza; 03-10-12 at 14:12.

  25. #25

    Default

    Αγόρασα δύο πλάκες κουβερτούρα και τις έσπασα στο μπλέντερ. Σιγά-σιγά και σε μικρά κομμάτια κάθε φορά γιατί παρ' ολίγο να κάψω το μοτέρ. Το τρίμμα που δημιουργήθηκε το προσθέτω στο μπολ με το γάλα και τη βρώμη και κάπως έτσι πήρε μια πιο ελκυστική γεύση. Το μόνο που με χαλάει πλέον είναι η υφή. Αυτή η όψη αρμόστοκου είναι λίγο απωθητική σε κάθε περίπτωση. Αν καταφέρω να το μετατρέψω σε κάτι πιο crunchy, δε θα 'χω πλέον κανένα λόγο να μην είναι η no1 επιλογή μου για πρωινό. Καμία ιδέα;

  26. #26
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Εκτος απο το πρωι ποτε ειναι καλυτερα να καταναλωθει βρομη μεσα στην μερα?
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βρώμη...ωμή?
    By chris23_32 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-11, 12:13
  2. βρωμη!!!
    By seedorf in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 29-05-11, 03:52
  3. ΒΡΩΜΗ
    By PEPI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 23-03-07, 19:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •