Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    23-04-13
    Posts
    5

    Default Συμβουλές για τη διατροφή αρχάριου (43 ετών)

    οπως λεει και ο τιτλος. 43 ετων , 177 υψος και 80 κιλα. Γυμναζομαι τον τελευταιο χρονο 4-5 την εβδομαδα (τρεξιμο , περπατημα, λιγα βαρη χωρις καποιο συγκεκριμενο προγραμμα ). Σε λιπομετρηση που μου εγινε απο διατροφολογο το λιπος ειναι 18% αλλα το μεγαλυτερο μερος ειναι σην κοιλια. Μπορω να κανω κατι μεσα απο τα βαρη για να ελλατωσω το λιπος της κοιλιας?

  2. #2
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Από τα 35 και μετά χρειάζεται κάπως διαφορετική αντιμετώπιση ειδικά στη διατραοφή. Ρίξε μια ματιά εδώ που περιέχει δικές μου διαπιστώσεις και εμπειρίες.

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by nt1969 View Post
    οπως λεει και ο τιτλος. 43 ετων , 177 υψος και 80 κιλα. Γυμναζομαι τον τελευταιο χρονο 4-5 την εβδομαδα (τρεξιμο , περπατημα, λιγα βαρη χωρις καποιο συγκεκριμενο προγραμμα ). Σε λιπομετρηση που μου εγινε απο διατροφολογο το λιπος ειναι 18% αλλα το μεγαλυτερο μερος ειναι σην κοιλια. Μπορω να κανω κατι μεσα απο τα βαρη για να ελλατωσω το λιπος της κοιλιας?
    Καλησπέρα. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Πρώτα απ'όλα πρέπει να καθαρίσεις τη διατροφή σου από ψωμιά, ζάχαρες, τηγανιτά, κλπ σαβούρες και μετά να φτιάξεις ένα διατροφικό πλάνο στις θερμίδες συντήρησής σου. Καλό είναι να συνδυάσεις τα βάρη με αερόβιες(π.χ. τρέξιμο), όπως ήδη κάνεις, ώστε να φύγει το λίπος σου αλλά και για γενικότερη υγεία.

    Θα μπορούσες να κάψεις λίπος και μέσα από τα βάρη κάνοντας τις επαναλήψεις σου με υψηλή ένταση, αλλά αυτό θα καταπονήσει αρκετά αρθρώσεις και τένοντες, αντιθέτως με αυτά που λένε κάποιοι ότι είναι καλύτερη προσέγγιση.

    Επιπλεόν, δε θά έχεις τόσο καλά αποτελέσματα στην καύση λίπους, όπως με την κλασσική αεροβική.

    Το καλό είναι ότι αυτά τα ποσοστά λίπους πέφτουν πολύ εύκολα !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    23-04-13
    Posts
    5

    Default

    εχω να φαω τηγανιτα πανω απο 2 χρονια, ζαχαρη μονο ζαχαρινη σε καφε και το πολυ 1 γλυκο το μηνα..ψωμι μονο ολικης σε τοστ, ποτε σε φαγητο. ολα τα γαλακτοκομικα ειναι light. κρεας μονο κοτοπουλο και γαλοπουλα . παρολα αυτα ειμαι πιστευω σε ιδιο ποσοστο λιπους εδω και ενα χρονο παρα την σχεδον καθημερινη προπονηση. Οσον αφορα την αεροβικη εχω δοκιμασει τα παντα : διαδρομο αργα - γρηγορα , διαλλειματικη υψηλης εντασης, ...αλλα τιποτα. το λιπος παραμενει και ειδικα στην κοιλια. το υπολοιπο σωμα ειναι καλο. Οχι τελειο αλλα στην ηλικια μου δεν περιμενω να γινω ρουβας.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν θέλεις, γράψε λίγο ένα τυπικό διατροφικό πλάνο που ακολουθείς τώρα.

    Τα ψωμιά, παρόλο που είναι ολικής "στα χαρτιά", δυστυχώς είναι απλά ψωμιά με ελάχιστα άλευρα ολικής ή χρωστικές. Οπότε καλό είναι να το περιορίσεις όσο μπορείς.

    Πολλές φορές η υπερβολική προπόνηση, είτε μιλάμε για βάρη, είτε για αερόβιες, έχει αντίθετα αποτελέσματα λόγω έκκρισης κορτιζόλης. Οπότε πιθανόν να σε βοηθήσει μια μείωση των αερόβιών σου. Αυτό, σε συνδυασμό με την πιθανότητα να τρως λιγότερες θερμίδες από αυτές που χρειάζεσαι, αρκεί για να μπει σε κατάσταση άμυνας το σώμα σου και να μην καίει τίποτα... Να προσπαθεί να κρατήσει όσες θερμίδες του δίνεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    23-04-13
    Posts
    5

    Default

    πρωινο: γαλα / κουακερ / 5 αμυγδαλα - μια φορα την εβδομαδα ομελετα με ενα αυγο και κιτρινο τυρι χωρις λαδι
    δεκατιανο : τοστ τυρι/γαλοπουλα
    μεσημερινο : σαλατα με τονο ή cottage και παξιμαδια ολικης - μια κουταλια λαδι
    απογευματινο : γιαουρτι με φρουτο ή ταχινι με παξιμαδι
    βραδινο : κοτοπουλο ή ψαρι ή μπιφτεκι (σπανια) μοσχαρισια (σπανια) με πρασινη σαλατα - μια φορα την εβδομαδα 2 καλαμακια κοτοπουλο
    προ υπνου : γαλα με καρυδια

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Απ'ότι βλέπω δεν έχεις καθόλου υδατάνθρακα. Μόνο τη βρώμη στο πρωινό σου. Δηλαδή θα μπορούσες να τρως και ρυζάκι ή πατάτα βραστή στο μεσημεριανό σου, αντί για παξιμάδια.

    Στο απογευματινό σου, κράτησε το γιαούρτι σταθερό και μπορείς είτε να τρως φρούτο, είτε ταχίνι.

    Πριν τον ύπνο, επίσης θα πρότεινα γιαούρτι χαμηλών λιπαρών ή κότατζ.

    Βέβαια οι ποσότητες σε αυτά θα καθορισθούν από τις θερμίδες που σου αναλογούν.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    New Member
    Join Date
    23-04-13
    Posts
    5

    Default

    οκ απο διατροφη αλλα απο γυμναστικη πως μπορω να κατεβω απο το 18 στο 15%?

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Με 3-4 προπονήσεις με βάρη εβδομαδιαίως και άλλες 3-4 αερόβιες, είτε αμέσως μετά τα βάρη, είτε όποτε έχεις χρόνο. Απλά φρόντισε στις αερόβιές σου να κρατάς τους παλμούς σου σταθερούς περίπου στους 120-125 ανά λεπτό. Αν δεν έχεις παλμογράφο, υπολόγισε στο περίπου μια ταχύτητα γρήγορου περπατήματος, με λίγη κλίση, ώστε να σου μπορείς να μιλήσεις με το διπλανό σου, χωρίς να σου κόβεται η ανάσα ή να λαχανιάζεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Αρχαρίου - Διορθώσεις & Συμβουλές
    By gsisr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-11, 18:46
  2. Διατρόφη αρχάριου 18 ετών με ΔΜΣ : 25.93
    By keymouse in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 13-08-09, 09:14
  3. 14 Ετών - Θέλω Κάποιες Βοηθητικές Συμβούλες
    By MOJO-Greko in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 08-07-09, 03:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •