Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default Διατροφή απώλειας λίπους

    καλησπερα παιδια....ειμαι 1.77 84 κιλα 14-15% λιπος και εχω ξεκινησει εδω και μια εβδομαδα υποθερμιδικη διατροφη.......οι θερμιδες που καταναλωνω ειναι 2430 οπου εχω 35% υδατανθρακα(213 γρ) 40% πρωτεινη(243 γρ) και 25 %λιπος(68 γρ).....αναλογα με τις ημερες προπονησης και τη δυσκολια της αυξομειωνω τις ποσοτητες υδατανθρακα-λιπους....

    κανω αεροβια χαλαρη το πρωι νηστικος 3 με 4 φορες την εβδομαδα απο 25-30λεπτα....

    τα φαγητα που καταναλωνω ειναι αυγα,μπιφτεκια μοσχαρισια η γαλοπουλας,τονο,γιαουρτι απο πρωτεινη
    καφε ρυζι,σπανια ψωμι ολικης,βρωμη,λαχανικα απο υδατανθρακα
    ελαιολαδο,αμυγδαλα,animal omega απο λιπαρα

    σκοπος μου ειναι σε 2.5 μηνες να εχω πεσει σε ενα 11-10% λιπος με ελαχιστη απωλεια μυικης μαζας.... λοιπον απο αποψη θερμιδων τι γνωμη εχετε?τις εχω υπολογισει σωστα η τα εχω κανει σαλατα?πρπει στις τροφες που εχω παραθεσει να προσθεσω και αλλες?η αεροβια ειναι επαρκης για τον στοχο μου?

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τι ηλικία έχεις ? Η πρωτεΐνη σου είναι πολλή ! Πάνω από 180-190 γρ δε χρειάζονται.... Η αερόβιά σου, δε διαρκεί αρκετά για το στόχο σου. Χριεάζεται τουλάχιστον 45 λεπτά στους ανάλογους παλμούς. Επίσης, καλό είναι να έχεις φάει κάτι πριν από αυτή.... Ας πούμε λίγα ασπράδια ή ένα σκουπ πρωτεΐνης.

    Τα μπιφτέκια, ελπίζω να μην έχουν μέσα ψωμιά, φυγανιές κλπ όταν τα πλαθεις....

    Το ψωμί ολικής αν μπορείς να το αποφύγεις, κάντο.

    Ο στόχος σου είναι λογικός και μπορεις να τον επιτύχεις εύκολα αρκεί να μην κάνεις ακρότητες σε διατροφή και προπόνηση, ώστε να μην κολλήσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Τι ηλικία έχεις ? Η πρωτεΐνη σου είναι πολλή ! Πάνω από 180-190 γρ δε χρειάζονται.... Η αερόβιά σου, δε διαρκεί αρκετά για το στόχο σου. Χριεάζεται τουλάχιστον 45 λεπτά στους ανάλογους παλμούς. Επίσης, καλό είναι να έχεις φάει κάτι πριν από αυτή.... Ας πούμε λίγα ασπράδια ή ένα σκουπ πρωτεΐνης.

    Τα μπιφτέκια, ελπίζω να μην έχουν μέσα ψωμιά, φυγανιές κλπ όταν τα πλαθεις....

    Το ψωμί ολικής αν μπορείς να το αποφύγεις, κάντο.

    Ο στόχος σου είναι λογικός και μπορεις να τον επιτύχεις εύκολα αρκεί να μην κάνεις ακρότητες σε διατροφή και προπόνηση, ώστε να μην κολλήσεις.

    σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..ειμαι 21 χρονων...τα μπιφτεκια εχουν κουακερ...με την αεροβια σκεφτηκα να ξεκινησω με 25 λεπτα και να ανεβαινω σταδιακα,ωστε να μην κολλησω στο μελλον..θεωρεις οτι σημειο εκκινησης πρεπει να ειναι τα 45 λεπτα?τοτε θα το κανω...

    οταν λες ακροτητες σε διατροφη και προπονηση,τι εννοεις φιλε μου?

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    ΟΚ. Οπότε τα μάκρος σου θα έλεγα να τα πας έτσι :

    Πρωτεΐνες : 185 γρ
    Υδατάνθρακες : 245 γρ
    Λιπαρά : 80 γρ

    Τα 25 λεπτά, αν τα έκανες μετά από βάρη, θα ήταν μια καλή αρχή. Αλλά εφόσον μιλάμε για αερόβια που γίνεται μακριά από προπονήσεις με βάρη, τότε καλύτερα να ξεκινήσεις από τα 45 λεπτά φίλε μου. Αν υπάρχει θέμα με αντοχή, τότε αντί να κάνεις πρωινή αερόβια, κάνε αμέσως μετά τα βάρη ! Έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

    Οι ακρότητες που εννοώ είναι κυρίως οι μεγάλες μειώσεις θερμίδων, οι υπερβολικά πολλές αερόβιες, κλπ... Ε, δε βλέπω να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Μια χαρά είσαι οργανωμένος !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    ΟΚ. Οπότε τα μάκρος σου θα έλεγα να τα πας έτσι :

    Πρωτεΐνες : 185 γρ
    Υδατάνθρακες : 245 γρ
    Λιπαρά : 80 γρ

    Τα 25 λεπτά, αν τα έκανες μετά από βάρη, θα ήταν μια καλή αρχή. Αλλά εφόσον μιλάμε για αερόβια που γίνεται μακριά από προπονήσεις με βάρη, τότε καλύτερα να ξεκινήσεις από τα 45 λεπτά φίλε μου. Αν υπάρχει θέμα με αντοχή, τότε αντί να κάνεις πρωινή αερόβια, κάνε αμέσως μετά τα βάρη ! Έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

    Οι ακρότητες που εννοώ είναι κυρίως οι μεγάλες μειώσεις θερμίδων, οι υπερβολικά πολλές αερόβιες, κλπ... Ε, δε βλέπω να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Μια χαρά είσαι οργανωμένος !

    οκ,θα τα κανω ακριβως ετσι οπως μου ειπες τα μακρος,σευχαριστω πολυ!οχι νταξει εχω αντοχες το πρωι....μετα τα βαρη δεν εχω γιατι ειμαι πτωμα απο την προπονα....
    οποτε ξεκιναω με 45 λεπτα το πρωι και βλεπουμε...κατι τελευταιο φιλε μου αν εχεις την καλοσυνη να με βοηθισεις...τις συνολικες θερμιδες μου αναλογα με το βαρος μου και το υψος μου βλεπεις να τις εχω υπολογισει σωστα....?

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι. Εντάξει είναι οι θερμίδες σου.

    Αν υπήρχε πρόβλημα θα το είχα γράψει.

    Να'σαι καλά. Καλή επιτυχία ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ναι. Εντάξει είναι οι θερμίδες σου.

    Αν υπήρχε πρόβλημα θα το είχα γράψει.

    Να'σαι καλά. Καλή επιτυχία ! :)
    σευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την βοηθεια σου!

  8. #8
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    φιλε cuban καλησπερα!να σε ρωτησω,σκεφτομαι τις μερες που δεν εχω γυμναστηριο να μειωσω τον υδδατανθρακα κατα πολυ και να αυξησω τα λιπαρα το ιδιο...πως το βλεπεις σαν ιδεα?

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τις ακρότητες απέφυγέ τες. Μείωσε λίγο τον υδατάνθρακά σου, και αύξησε αντίστοιχα τα λιπαρά σου ώστε να παραμένεις στις ίδιες θερμίδες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Τις ακρότητες απέφυγέ τες. Μείωσε λίγο τον υδατάνθρακά σου, και αύξησε αντίστοιχα τα λιπαρά σου ώστε να παραμένεις στις ίδιες θερμίδες.
    αυτο ενουσα κεγω μαν!παντα μενοντας στις ιδιες θερμιδες,να κανω αυτην την αλλαγη λιπαρων υδατανθρακων!σευχαριστω και παλι φιλε μου!!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    για την αεροβια , σε τι τεμπο τι κανεις ?

  12. #12
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by jonic View Post
    για την αεροβια , σε τι τεμπο τι κανεις ?
    κανω πρωι νηστικος, ποδηλατο στατικο,μετα απο ενα σκουπ γουει,45 λεπτα σε 120 με 130 παλμους περιπου....

  13. #13
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    αν εχεις ορεξη , βγες εξω , βρες μια ανηφορα κ κανε σπριντ , στο κατεβασμα ξεκουραση ...... αποτελεσματα φοβερα ....... ή δοκιμασε αυξομειωσεις , 2 λεπτα στο 40% κ ενα στο 80-90 κ στο τελευταιο σετ δωστα ολα ( 5 σετακια) , αλλα το σπριντ στην ανηφορα ειναι ολα τα λεφτα . (γνωμη μου παντα )

  14. #14
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    καλησπερα παιδια!εχω μια απορια....τις ημερες που ΔΕΝ εχω προπονηση ποσο % υδατανθρακα μου προτινετε να ειναι το λιγοτερο που μπορω να κρατησω?το λιγοτερο που εχω κανει ειναι ενα 30%,οσο παιρνα ο καιρος μπορω να το κατεβασω κιαλλο π.χ 20% η ειναι αρκετα χαμηλα?εννοειται πως αναλογα με την μειωση του υδ θα αυξανω αντιστοιχα τα λιπαρα....θα ειμαι δηλαδη σε ιδιες θερμιδες

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μην πέσεις κάτω από τα 60-70 γρ υδατάνθρακα.... Αν έχεις άλλες δουλειές μέσα στη μέρα, που απαιτούν σωματική προσπάθεια, μείνε στα 100 γρ υδατανθράκων.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    καλησπερα cuban φιλε μου,σευχαριστω για την απαντηση!δοξα τω θεο αυτην την περιοδο ειμαι πολυ χαλαρος που σημαινει οτι δεν εχω επιπλεον σωματικη κουραση..μπορεις αν εχεις την καλοσυνη να μου προτινεις ενα ποσοστο υδατανθρακων που μπορω να εχω τις ημερες ξεκουρασης?

  17. #17
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μην το κάνεις με ποσοστά, θα μπερδευτείς. Τρώγε 70 γρ υδατανθράκων σε μέρες που δεν έχεις προπόνηση. Ανάλογα με τις θερμίδες σου, δες σε τι ποσοστό αντιστοιχούν αυτά τα γρ, αν σε βολεύει έτσι....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #18
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    οκ cuban,σευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

  19. #19
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    καλησπερα παιδια...να ρωτησω κατι..αυτη τη στιγμη ακολουθω την προπονα του παρασκευα το all in one που εχω μερα παρα μερα προπονηση..το σκεπτικο της διατροφης μου ειναι την ημερα προπονησης medium η high carb και ημερα ξεκουρασης low carb με αυξημενα λιπαρα...π.χ δευτερα high carb τριτη low carb τεταρτη medium carb πεμπτη low carb κτλπ...πως το βλεπετε σαν σκεψη?

  20. #20
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλή είναι η σκέψη σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #21
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    σευχαριστω φιλε cuban....να σε ρωτησω και κατι αλλο φιλε μου...οι φακες πως τις βλεπεις τωρα στη γραμμωση καμμια μερα?και αλλη μια.. τις ημερες που κανω αεροβια χανω λογικα πολλες θερμιδες και εχω ηδη θερμιδικο ελλειμμα απο τη διατροφη μου...πρεπει τις θερμιδες που χανονται απο την αεροβια να τις αναπληρωνω..?

    Υ.Γ με συγχωρεις με τοσες ερωτησεις που κανω,ειναι η πρωτη φορα που κανω γραμμωση και φοβαμαι πολυ για το αποτελεσμα καθως εχω ριξει πολυυυυυ ιδρωτα και κοπο και θελω να τα κανω οσο πιο σωστα μπορω τα πραγματα....

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μια χαρά τροφή είναι ρε συ οι φακές.

    Η αερόβια, καίει τις θερμίδες που προέρχονται από το αποθηκευμένο λίπος. Οπότε, εσύ θέλεις να τις αναπληρώνεις ? Δε νομίζω....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #23
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    χαχαχα οχι βεβαια!σευχαριστω πολυ για τη πολυτιμη βοηθεια σου cuban!!

  24. #24
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Aμα θες να τις αναπληρωσεις παντως ειναι πανευκολο. Εχω να σου προτεινω πολλους τροπους
    Get big or die trying!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μουστάρδα Σε Διατροφή Απώλειας Λίπους;
    By Giwrgos_10 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 21-01-19, 21:58
  2. Διατροφή Απώλειας Λίπους
    By georgina m. in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-12, 16:00
  3. Διατροφή Απώλειας Λίπους Check!
    By SilentNight in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 02-08-06, 07:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •