Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 50
  1. #1
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    229

    Default Σαρδέλες - Πως Τις Βάζουμε Στη Διατροφή Μας?

    Επειδή είναι οικονομικό και πάρα πολύ υγιεινό ψάρι λόγω των Ω-3 λιπαρών που περιέχει,εσείς πως τις τρώτε;

    Φρέσκες πωλούνται πάστες και επίσης πωλούνται και μέσα στο λάδι.Έχουν και σε κονσέρβες αλλά εννοείται δεν συγκρίνονται με το φρέσκο.


  2. #2

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by cirith ungol View Post

    Φρέσκες πωλούνται πάστες
    να ο λογος που ανοιχτηκε το θεμα !!
    το πραγματικο υποσυνειδητο μηνυμα !!

    υπαγε ο πισω μου ! :Ρ

    δεν εχω φαει ποτε , βασικα δεν ετυχε οσο κανω διατροφη !

    αλλα στη κονσερβα υπαρχει ο παραγοντας των αυξημενων λιπαρων απο το λαδι .. 31,3 γρ λιπαρα /100

    ως μακρο συσταικα ειναι καλη ! οπως και καθε ψαρι δλδ ! 20 γρ πρωτεινη / 100

  3. #3
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    229

    Default

    Παστές τις αγόρασα ήταν τίγκα στο αλάτι-αλμύρα.Εννοείται τις πλένουμε ,μετά πως τις τρώμε; Μου είπαν να τις βάλω στο λάδι,αλλά σκέφτομαι ότι θα κολυμπήσουν στην λαδίλα και θα είναι αηδία.
    Last edited by cirith ungol; 04-05-13 at 01:07.

  4. #4

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    σε ηλιελαιο-ελαιολαδο-λαδοξυδο απο οτι διαβαζω συντηρουντε !:/

    τωρα αν ξερει κανεις αλλος καμια πατεντα τι να πω !

    αλλα δεν μπορεις να τις διατηρησεις με το αλατι και οταν θες να τις ξεπλυνεις απο το βραδυ - η να τις αφησεις ακομα και στο νερο να ξαλμυρισουν και να τις φας ?
    αφου ειναι παστες συντηρουντε με το αλατι :/
    εκτος αν πηρες μεγαλη ποσοτητα

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Παντος και Φρεσκια με 4 -5 ευρο το κιλο , ειναι πολυ ωραια ειτε ψητη στη σχαρα ειτε στο ταψακι στο φουρνο , σαν το γαυρακι απλα βγαζεις τη ραχοκοκκαλια και τελος απο κοκκαλα !!!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    04-05-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    7

    Default

    και εγώ συνφωνώ με τον tsureka ..τις αγοράζεισ φρέσκες..ειδικα αν πας και σε λαική αγορά μπορεί να τισ βρεις και 2 ευρώ! ολοφρεσκιες..
    εγώ προσωπικά τις βάζω σκέτες στο ταψι στον φορνο...μετα ενα λεμόνι και ειναι μούρλια :P

  7. #7
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Κι εγω βρισκω με 3 ευρω το κιλο στη λαικη! Με εχει βολεψει μια χαρα!
    Πολυ καλο ψαρι απο ολες τις αποψεις!
    Οικονομικο, πολυ θρεπτικο και οικολογικο!
    Ειναι μεγαλος ο ρυθμος αναπαραγωγης του ψαριου κι ετσι η αλιευση του εχει χαμηλο αντικτυπο στη τροφικη αλυσιδα.
    Αυτο ισχυει για ολα τα μικρα ψαρια!

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by HoHe View Post
    Κι εγω βρισκω με 3 ευρω το κιλο στη λαικη! Με εχει βολεψει μια χαρα!
    Πολυ καλο ψαρι απο ολες τις αποψεις!
    Οικονομικο, πολυ θρεπτικο και οικολογικο!
    Ειναι μεγαλος ο ρυθμος αναπαραγωγης του ψαριου κι ετσι η αλιευση του εχει χαμηλο αντικτυπο στη τροφικη αλυσιδα.
    Αυτο ισχυει για ολα τα μικρα ψαρια!
    ακριβως 2,50-3,00 ευρα max στην ψαρααγορα ψητες στο γκριλ με λεμονι τιμιο φτηνο και υπερτατο βραδινο πρωτ με ω3 λιπαρα

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-12-12
    Location
    SALONIKA
    Posts
    125

    Default

    μολις τισ εβαλα στο γκριλ με ριγανη απο πανω και φετες απο λεμονη για βραδυνο στις 21.30 σκετη τρελα με σαλατα ντοματα

  10. #10
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Μου πεφτουν αρκετα βαριες στο στομαχι για βραδυ.
    Συνηθως τις τρωω μεσα στη μερα.

  11. #11
    New Member Draugluin's Avatar
    Join Date
    16-04-13
    Location
    Halandri
    Posts
    57

    Default

    Λίγο λαδάκι, ρίγανη, φετες ντοματα, λεμονι φουρνο ...και ρημάζουν! Πεντανόστιμο ψαράκι και υγιεινό μέχρι αηδίας!
    Είμαι χλαπάτσας αλλά θα στρώσω.....

  12. #12

    Join Date
    04-05-14
    Posts
    100

    Default

    Ρε παιδια εχω απορια ειναι οντως καλυτερο να τρωμε σαρδελες φρεσκες αντι για κονσερβα; απλα εμενα με βολευει απο θεμα ευκολιας η κονσερβα και εχω μια ανησυχια

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το φρεσκο πάντα υπερτερεί της κονσέρβας. Αν μπορεις να τρως φρεσκο ψαρακι καντο. Μπορεις να τα παιρνεις να τα ετοιμαζεις, να τα αποθηκευεις σε μεριδες (ωμα) στην καταψυξη κ οποτε ειναι να τα βγαζεις να τα μαγειρευεις. Την κονσερβα μονο ως λυση αναγκης. Ασε που πρεπει να τα ξεπλενεις απο τα χαζο λαδια που εχουν μεσα.. Υπαρχει και αλλη λυση.. η TRATA εχει βγαλει κ ετοιμες καθαρισμενες σαρδελες κατεψυγμενες! κοιτα στο σουπερ μαρκετ, εγω εχω βρει στον Βασιλοπουλο.

  14. #14

    Join Date
    04-05-14
    Posts
    100

    Default

    το κατεψυγμενο ειναι το ιδιο καλο με το φρεσκο ετσι?

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mη σου πω και καλυτερο... επειδή καταψύχεται άμεσα και δεν το βλεπει ο ήλιος/αερας οση ωρα υπαρχει στο ψαραδικο.
    Αρα, διαλεξε κατεψυγμενο ή φρεσκο και την κονσερβα κρατα την για λυση αναγκης.

  16. #16

    Join Date
    16-11-15
    Posts
    12

    Default

    παιδια μια ερωτηση για το πως να κανω σαρδελλες,τι προτεινετε απ τα παρακατω?
    φουρνο
    ψητες
    γκριλλ
    ή τηγανι για να ξεμπερδευω?
    η συνταγη για τηγανι που βρηκα ειναι η παρακατω να μου πειτε αν εγκρινετε

    Λοιπον περνουμε 2-3 ντοματες φρεσκες τις κανουμε σαλτσα και τη βαζουμε σε κατσαρολακι η αντικολιτηκο με καπακι λιγο νερο,αλατι,ριγανη,λιγο κρεμυδι ψιλοκομενο και πιπερι,τη βαζουμε να βρασει.περνουμε φρεσκιες σαρδελες οσες εχουμε στο προγραμμα να φαμε καθαρισμενες και πλημενες και περιπου 4-5 λεπτα προτου γινει η σαλτσα τις ριχνουμε μεσα.δεν τις ανακατευουμε γιατι θα διαλυθουν.τις αφηνουμε να βρασουν ετσι με τη σαλτσα περιπου 5 λεπτα μεχρι να ρουφιξουν λιγο και ειναι ετοιμες.λαδι στο τελος..

  17. #17
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Φουρνο μπορεις με λιγο νερο στο ταψι ισα ισα να μην κολλησουν.Εγω παντως ετσι τις φτιαχνω και ριχνω μεσα και κρεμμυδι/σκορδο

  18. #18

    Join Date
    16-11-15
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Φουρνο μπορεις με λιγο νερο στο ταψι ισα ισα να μην κολλησουν.Εγω παντως ετσι τις φτιαχνω και ριχνω μεσα και κρεμμυδι/σκορδο
    α λες βολευει καλυτερα αντι το τηγανι ε?

  19. #19
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Στο τηγανι δν ξερω πως γινονται χωρις να ειναι τηγανιτες
    Μονο με λαδι μπορω στο τηγανι , οποτε φουρνος καλυτερα με νερακι

  20. #20

    Join Date
    16-11-15
    Posts
    12

    Default

    δες τη συνταγη που γραψα παραπανω να μου πεις..ειναι απ το φορουμ

  21. #21
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Σαρδέλες! Τέλειο φαγητό όπως και να το φας με δύο μειονέκτηματα :
    1) πρέπει να φας ένα κοπάδι για να χορτάσεις Χαχαχα
    2) αν τις κάνεις τηγανητές ας πούμε ότι δεν είναι και τόσο καλό για μια διατροφή αθλητή.

    Οπότε πέρα από την πλάκα είναι πολύ ωραίες και πραγματικά καλή πηγή ω λιπαρών.

    Συνήθως στο φούρνο τις φτιάχνω προσωπικά, αν είναι λίγο πιο μεγάλες γίνονται πολύ ωραίες σχάρα σε κάρβουνο. Γενικά μου αρέσουν ψητές με λίγο αλάτι!

  22. #22

    Join Date
    16-11-15
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Σαρδέλες! Τέλειο φαγητό όπως και να το φας με δύο μειονέκτηματα :
    1) πρέπει να φας ένα κοπάδι για να χορτάσεις Χαχαχα
    2) αν τις κάνεις τηγανητές ας πούμε ότι δεν είναι και τόσο καλό για μια διατροφή αθλητή.

    Οπότε πέρα από την πλάκα είναι πολύ ωραίες και πραγματικά καλή πηγή ω λιπαρών.

    Συνήθως στο φούρνο τις φτιάχνω προσωπικά, αν είναι λίγο πιο μεγάλες γίνονται πολύ ωραίες σχάρα σε κάρβουνο. Γενικά μου αρέσουν ψητές με λίγο αλάτι!
    σαρδελες λες φουρνο ε?συγκεκριμενα στην επιλογη γκριλ ή οχι ? εγραψα εκει αν προσεξες μια συνταγη απ το φορουμ που το κανει στο τηγανι και βαζει στο τελος λαδι..αλλα λες να κανω καλυτερα αυτο που κανεις?

  23. #23
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Quote Originally Posted by bigboy13 View Post
    σαρδελες λες φουρνο ε?συγκεκριμενα στην επιλογη γκριλ ή οχι ? εγραψα εκει αν προσεξες μια συνταγη απ το φορουμ που το κανει στο τηγανι και βαζει στο τελος λαδι..αλλα λες να κανω καλυτερα αυτο που κανεις?
    Κοιτα είχα κάτι ατυχήματα στην κουζίνα παλιότερα προσπαθώντας να φτιάξω σύνθετα φαγητά... Οπότε προτιμώ πλέον τις απλές συνταγές. Κατά περίεργο λόγο και η παρέα αισθάνεται μια ανακούφιση πλέον.. Χαχαχα

    Δοκίμασε όπως θες, με όποιον τρόπο και να τις φτιάξεις θα είναι μια χαρά αν πετύχει το μαγείρεμα. Απλά απέφυγε τηγάνι και συνταγές που περιλαμβάνουν "τσιγαρισμα " κλπ, για ευνόητους λόγους

  24. #24
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    οταν ειναι για φουρνο να το λες στον ιχθυοπωλη για να σου δινει λιγο μεγαλυτερες για να μην ξεραινονται. παντως ισχυει αυτο που λεει ο χρηστος οσες και να φας μετα απο 1 ωρα πεινας!

  25. #25

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά σχετικά με την ποσοτητα που πρέπει να φας για να χορτάσεις,! Προσωπικά τις κάνω στον ατμομαγειρα και προσθέτω αλατοπίπερο στο τέλος.. Γίνονται πολύ νοστιμες!

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Βαλτες φούρνο ρίξε από πάνω άνηθο λεμόνι αλάτι πιπέρι Ντομάτα πιπεριές πράσινες λίγο λαδακι 1-2 κς και θα ναι λουκούμι

  27. #27

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    να ξαναρωτησω εδω,γιατι δεν ειχα παρει απαντηση στο αλλο thread..παιρνετε φρεσκιες σαρδελες και τις φιλεταρετε μονοι σας ή παιρνετε κατεψυγμενες trata φιλετα ?

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πάρε ότι σου είναι οικονομικότερο φίλε μου.
    Φρέσκιες είναι καλύτερες εννοείται.

  29. #29
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Ειρήνη κατι που με απασχολει τις τελευταιες μερες,ειναι καλη επιλογη η σαρδελα σε κονσερβα? Το λεω μιας και ειναι σε φυτικο λαδι και οχι σε νερο οπως ο τονος.
    Απο μακρο ειναι 23γρ πρωτεινη και 13γρ λιπαρα ανα 100γρ προιοντος.
    Σκεφτομουν να το συνδυασω με τα οσπρια γιατι γευστικα ταιριαζει αρκετα αλλά αμα παρω φρεσκια βαριεμαι κ το καθαρισμα....

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κοίτα Θάνο, η ιδανική είναι η φρέσκια σαρδέλα. Αμα πας λαική προς το τέλος, θα βρεις αρκετα φτηνη, αφου την παιρνω για τον γάτο μου (συμφέρει απο το να του παιρνω γατο κονσερβες).

    Αλλά ως μια λύση ανάγκης ή απλως γιατι δεν μπορεις να βρεις κλπ κλπ... τότε θα πάρεις σε λαδάκι. Θα χύσεις το πολύ που έχει μέσα, μετα θα πάρεις χαρτί κουζίνας, στρώσε 2-3 φύλλα στο πιατο και βαλτες να στραγγίξουν για λίγο και είσαι κομπλέ.
    Επίσης υπάρχει και κατεψυγμένη καθαρισμένη έτοιμη ΤΡΑΤΑ στην καταψυξη των σουπερ μαρκετ.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Την whey και την δεξτροζη την βαζουμε στο ιδιο shaker?
    By Giorgos18 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 27-04-10, 19:57
  2. Εύκολη Συνταγή Για Σαρδέλες
    By giorgosp in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 29-01-10, 19:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •