Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 50 of 50
  1. #31
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Ναι Ειρηνη ετσι κ αλλιως ειναι αρκετα φθηνη,ψαραγορα παιζει 3-4 ευρω το κιλο οσες φορες εχω κοιταξει απλα πρεπει να παρω πολλες γιατι παντα ειναι μικρες... και μετα να καθαρισω ενα ταψι να βγει 35γρ πρωτεινη.
    Για κατεψυγμενη δν το ξερα,α το τσεκαρω συντομα. Σ' ευχαριστω

  2. #32

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Ναι Ειρηνη ετσι κ αλλιως ειναι αρκετα φθηνη,ψαραγορα παιζει 3-4 ευρω το κιλο οσες φορες εχω κοιταξει απλα πρεπει να παρω πολλες γιατι παντα ειναι μικρες... και μετα να καθαρισω ενα ταψι να βγει 35γρ πρωτεινη.
    Για κατεψυγμενη δν το ξερα,α το τσεκαρω συντομα. Σ' ευχαριστω
    εχει 13ευρω το κιλο κατεψυγμενη φιλετο αξιζει λες ή οχι? οταν τα φιλεταρεις μονο σου το κανεις γρηγορα?

  3. #33
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    13; Αν κανει τοσο σχεδον με τα μισα και κατι παραπανω παιρνεις 1 κιλο σολωμο απο ψαραγορά...
    Εγω σαρδελες που φτιαχνω (σπανια βεβαια,οταν ειναι για ψαρι παιρνω σολωμο ή περκα φιλετο) τις ψηνω και τις βγαζω μετα τις βελονες,γι' αυτο δεν τις προτιμω,πολυ ωρα για καθρισμα,δεν σε χορταινουν και θες και μεγαλη ποσοτητα για σεβαστη ποσοτητα πρωτεινης

  4. #34
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by arnold94 View Post
    εχει 13ευρω το κιλο κατεψυγμενη φιλετο αξιζει λες ή οχι? οταν τα φιλεταρεις μονο σου το κανεις γρηγορα?
    Καποιο λαθος πρεπει να κανεις φιλε μου. 13 ευρω δινουν τον σολωμο, δεν νομιζω να εχει τοσο η σαρδελα.

  5. #35

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    20151114_193450.jpg κι ομως παιδια δειτε τι λεει στο ταμπελακι τερμα αριστερα....παντως οι σαρδελες απ οτι εχω δει συμφωνα με nutrition data, αξιζει και για καθε μερα εχει παρα πολλα στοιχεια

  6. #36
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Πω πω με 13 ευρω παιρνεις 1.5kg σολωμο φιλεταρισμενο...δεν αξιζει πιστευω γτ με 8 ευρω αν παρεις 2 συσκευασιες σαρδελα,με τα ιδια λεφτα παιρνεις 1 κιλο σολωμο

  7. #37

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    13; Αν κανει τοσο σχεδον με τα μισα και κατι παραπανω παιρνεις 1 κιλο σολωμο απο ψαραγορά...
    Εγω σαρδελες που φτιαχνω (σπανια βεβαια,οταν ειναι για ψαρι παιρνω σολωμο ή περκα φιλετο) τις ψηνω και τις βγαζω μετα τις βελονες,γι' αυτο δεν τις προτιμω,πολυ ωρα για καθρισμα,δεν σε χορταινουν και θες και μεγαλη ποσοτητα για σεβαστη ποσοτητα πρωτεινης
    ναι ετσι δε βολευει καλυτερα απ την αρχη το καθαρισμα..εγω θα κοιταξω να το κανω πιο γρηγορα σε χρονο

  8. #38

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Πω πω με 13 ευρω παιρνεις 1.5kg σολωμο φιλεταρισμενο...δεν αξιζει πιστευω γτ με 8 ευρω αν παρεις 2 συσκευασιες σαρδελα,με τα ιδια λεφτα παιρνεις 1 κιλο σολωμο
    εγω απο ψαρια κραταω μονο σαρδελα γιατι εχει τη λιγοτερη ραδιενεργεια σε σχεση με αλλα

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by arnold94 View Post
    εγω απο ψαρια κραταω μονο σαρδελα γιατι εχει τη λιγοτερη ραδιενεργεια σε σχεση με αλλα
    Πως καταφερε και ξεφυγε η σαρδελα απο την ραδιενέργεια ; Θα κολυμπούσε γρηγορα μαλλον
    Που το διαβασες αυτο βρε;

  10. #40

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    σορρυ..για τον υδραργυρο εννοουσα που απορροφαει το λιγοτερο λογω μεγεθους

  11. #41

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    μια απορια παιδια,πηρα για δευτερη φορα φρεσκιες σαρδελλες συγκεκριμενα 800γρ. και οταν πηγα να τις φιλεταρω μου πηρε 1 ωρα και κατι,εντωμεταξυ τις καταναλωσα και σε μια μερα...ρωταω τωρα, αξιζει η ταλαιπωρια `η να παιρνω κονσερβες,κατεψυγμενες(13ευρω/kg)?
    Last edited by arnold94; 23-01-16 at 16:57.

  12. #42
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κάνε ότι σε συμφέρει.
    Ή θα παίρνεις ποσότητες, θα τις φιλετάρεις κ θα τις βάζεις κατάψυξη σε μερίδες (ωμές) ή θα παίρνεις έτοιμες. Τοσο απλά.

  13. #43

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    α ενταξει..αν επαιρνα παντως κονσερβες για πολλυ συστηματικα εως και καθε μερα ειναι ψιλοχαλια;

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πάρε ότι θες βρε αγορι μου, μην το πολυψειρίζεις.. Σαρδέλες είναι, όχι χωράφι. :)

  15. #45

    Join Date
    11-12-15
    Posts
    84

    Default

    ναι καταλαβαινω ειναι εκνευριστικες οι ερωτησεις μου,αλλα δε μου πηγε ετσι οπως τα περιμενα με τις φρεσκιες απο θεμα χρονου και οι κονσερβες λες εχουν συντηρητικα και δε κανουν

  16. #46
    New Member
    Join Date
    21-10-18
    Posts
    75

    Default

    Γεια σας ήθελα να κάνω μια χαζουλα απορια,η σαρδέλα σε ποια θρεπτικά συστατικά υπερισχύει το στήθος φιλέτο κοτόπουλο...ρωτάω γιατί σκεφτομουν να ξεκινήσω συμπληρώματα επειδή δε τρώω αρκετά το πρώτο

  17. #47
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Rescue View Post
    Γεια σας ήθελα να κάνω μια χαζουλα απορια,η σαρδέλα σε ποια θρεπτικά συστατικά υπερισχύει το στήθος φιλέτο κοτόπουλο...ρωτάω γιατί σκεφτομουν να ξεκινήσω συμπληρώματα επειδή δε τρώω αρκετά το πρώτο
    Στα Ω3 λιπαρά, το κοτόπουλο δεν έχει.

    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Έχεις γράψει σε κάποιο ποστ πληροφορίες για σένα? Φύλο, ηλικία, αν θες να πάρεις ή να χάσεις βάρος, τί γυμναστική κάνεις κλπ?

    Γιατί ρωτάω. Βλέπω ότι έχεις πέσει με τα μούτρα σε μικρολεπτομέρειες (μουστάρδα, σαρδέλα έναντι στήθους, ξύδι).
    Αν θες κάποιες συμβουλές και για τη διατροφή σου αλλά και για τη γυμναστική σου, είσαι σε καλό forum. Αλλά θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε κάποια πράγματα για σένα. Αν έχεις γράψει λεπτομέρειες, σόρρυ αλλά δεν τις είδα.

    Μια συμβουλή. Διάβασε κάποια άρθρα που υπάρχουν για τη διατροφή.
    Και βρες ένα διατροφικό πλάνο που να σε καλύπτει αλλά και να μπορείς να το διατηρήσεις για μεγάλο διάστημα. Αν αρχίζεις να ψειρίζεις τη μουστάρδα και το ξύδι, δύο ενδεχόμενα υπάρχουν. Ή θα κουραστείς κάποια στιγμή και θα τα παρατήσεις ή θα δημιουργήσεις σοβαρά προβλήματα στη διατροφή σου.

    Και μην ξεχνάς. Όλες οι προσπάθειες είναι τόσο αδύναμες όσο ο πιο αδύναμος κρίκος. Ναι καλή η διατροφή αλλά χωρίς σωστή γυμναστική, σωστή ανάρρωση και διάρκεια, δεν φτάνει.

  18. #48
    New Member
    Join Date
    21-10-18
    Posts
    75

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...αγόρι είμαι 20 χρόνων..απλά έπεσα με τα μούτρα να καλύψω κάποιες απορίες και δεν έχω κάνει εισαγωγή γιατί δεν είμαι τόσο ενεργος

  19. #49
    New Member
    Join Date
    21-10-18
    Posts
    75

    Default

    Οπότε μόνο στα ω3 λιπαρά;είχα την εντύπωση και σε τίποτα ακομη

  20. #50
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Rescue View Post
    Οπότε μόνο στα ω3 λιπαρά;είχα την εντύπωση και σε τίποτα ακομη
    Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ψάρι με κοτόπουλο. Άλλα προσφέρει το ένα άλλα προσφέρει το άλλο.
    Έχεις μπει σε τελείως λάθος λογική. Αν ψάχνεις για την τέλεια διατροφή πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου τί ψάχνεις. Την καλύτερη διατροφή από άποψη υγείας? Την καλύτερη διατροφή για τη μυική ανάπτυξη? Την καλύτερη διατροφή για απώλεια λίπους? Υπάρχουν άπειρες οπτικές γωνίες που μπορείς να το δεις.

    Αλλά τα πράγματα στην ουσία είναι πολύ πιο απλά.
    Κρέας, ψάρι, κοτόπουλο, χοιρινό, όσπρια, γαλακτοκομικά, αυγά. ΟΛΑ έχουν κάτι να προσφέρουν και όλα είναι διαφορετικά μεταξύ τους.
    Στάρι, βρώμη, κριθάρι, φαγόπυρο, ρύζι, πατάτα, γλυκοπατάτα, βολβοί (παντζάρι κλπ). Επίσης ΟΛΑ έχουν να προσφέρουν.
    Φρούτα και λαχανικά. Όταν ακούω και διαφημίζουν "υπερτροφές" γελάω, τα φρούτα και τα λαχανικά είναι όλα υπερτροφές.
    Ελιές, ξηροί καρποί, λιπαρά ψάρια, κρόκοι αυγών κλπ Πάρα πολλές πηγές καλών λιπαρών, πολύ διαφορετικών μεταξύ τους.
    Ποια είναι η απάντηση? ΟΛΑ Ποικιλία στη διατροφή σου. Κατανάλωνε στο μεγαλύτερο ποσοστό ολόκληρες τροφές με τη λιγότερη δυνατή επεξεργασία. Και όσο για τις "σαχλαμάρες"? Ανάλογα με την κατάστασή σου, αν είσαι παχύσαρκος και θες να χάσεις βάρος, οι "σαχλαμάρες" δε βολεύουν, είναι υψηλές θερμιδικά. Αν είσαι αδύνατος ή σε κανονικό σωματικό βάρος, σε μικρό ποσοστό της διατροφής σου δε θα έχουν σοβαρό αντίκτυπο. Αν κάνουν καλό πουθενά? Όχι. Αλλά αν είναι να νοιώθεις ερημίτης μοναχός και στερημένος και να αρχίζεις τα cheat meals, τότε ίσως είναι καλύτερο να τρως κάτι που λαχταράς. Αν είσαι προσανατολισμένος στο να τρως το 80% με 90% των θερμίδων σου από ολόκληρες τροφές, μπορείς να φας και καμιά σαχλαμάρα χωρίς να επηρεάσει αρνητικά την υγεία σου. Άλλοι μπορούν να τρέφονται αιωνίως μόνο με καθαρές τροφές. Άλλοι όχι. Βρες τι σου ταιριάζει και τι μπορείς να κρατήσεις για μεγάλο διάστημα.

    Τώρα για τις λεπτομέρειες. Ρώτησες για μουστάρδα. Η French's είναι όντως καλή. Αλλά έχεις την εντύπωση ότι αν φας λίγη άλλης μάρκας που θα έχει και λίγα ζάχαρα θα πάθεις κάτι? Όταν άλλοι παίρνουν δεξτρόζη μετά την προπόνηση δεν πειράζει αλλά θα πειράξει η ελάχιστη ζάχαρη που θα έχει η μια κουταλιά μουστάρδας? Μουστάρδα είναι δεν είναι κρεμ καραμελέ.

    Όλα αυτά καλά. Και άντε βρήκες τον τρόπο πως να φας. Και έχε υπόψη σου ότι αυτά που σου έγραψα δεν έχουν σχέση με bodybuilding, είναι απλά ένας από τους τρόπους που μπορείς να τραφείς σωστά. Μετά τί θα σκεφτείς? Σε βλέπω ήδη να ετοιμάζεσαι να αρχίσεις τις ερωτήσεις τύπου "40/40/20 αναλογία ή 50/30/20 είναι καλύτερες αναλογίες macros για να φάω"?

    Και έχω την απορία. 20 χρονών. Έχεις ασχοληθεί το ίδιο πολύ με την εκγύμνασή σου όσο ασχολείσαι και προβληματίζεσαι με τη διατροφή σου? Και δεν εννοώ να βρεις κάποιο "μαγικό" πρόγραμμά. Αλλά έχεις ασχοληθεί να βάλεις βάσεις, να δυναμώσεις, να μάθεις τεχνική, να γυμναστείς σωστά?


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Την whey και την δεξτροζη την βαζουμε στο ιδιο shaker?
    By Giorgos18 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 27-04-10, 18:57
  2. Εύκολη Συνταγή Για Σαρδέλες
    By giorgosp in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 29-01-10, 18:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •