Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    New Member maviator's Avatar
    Join Date
    30-09-12
    Location
    thessalonikh
    Posts
    90

    Default Πως Να Μαζευτεί Το Στομάχι;

    καλησπερα σε ολη την παρεα. περυσι το καλοκαιρι ειχα φτασει σε αρκετα χαμηλα ποσοστα λιπους. παρολαυτα ειχα μεν καλοσχηματισμενους κοιλιακους αλλα οταν αφηνα το στομαχι μου ελευθερο(χωρις να σφηγκομαι) ηταν σαν πρησμενο οχι τρελα αλλα αδικαιολογητα για διατροφη τοσο χαμηλη σε υδατανθρακες και σχεδον μηδαμινους καποιες μερες. μηπως εφταιγε η υπερβολικη καταναλωση νερου?τι πρεπει να γινει για να μαζεψει το στομαχι?

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Φίλε εχω κ εγω το ιδιο προβλημα κ πραγματικα δεν ξερω γιατι,οποιος ξερει ας πει :D

  3. #3
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Εχω και γω το ιδιο προβλημα. Πολυ πιθανον το προβλημα να βρισκεται στον εγκαρσιο κοιλιακο. Δηλαδη να μην κραταει το στομαχι μεσα ο συγκεκριμενος μυς. Μπορεις να τον γυμνασεις βεβαια με ασκησεις οπως τα plankings
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Φιλε μπορεις να ποσταρεις ενα βιντεο με αυτη την ασκηση που λες?

  5. #5
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Αν και δεν ξερω ποσο θα βοηθησει
    Victory loves preparation...

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εμένα αυτή η άσκηση δεν με πιάνει καθόλου. Μα καθόλου. Κάθομαι 5 λεπτά και δεν νιώθω τίποτα.
    Μιχάλης

  7. #7
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Ωραια Κωστα ευχαριστώ :D
    Mike θα την δοοκιμασω κ θα σας πω,αν κ δεν νομιζω να κανει τιποτα,θα δοκιμασω κ stomach vacuums

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Εμένα αυτή η άσκηση δεν με πιάνει καθόλου. Μα καθόλου. Κάθομαι 5 λεπτά και δεν νιώθω τίποτα.
    Tην κάνεις λάθος τότε. Μήπως ο κορμός σου δεν είναι παράλληλος με το πάτωμα; Μήπως δεν σφίγγεις όσο πρέπει τους κοιλιακούς σου; Την επόμενη φορά κοίτα στον καθρέφτη ή βάλε κάποιον να σε δει. Πειραματίσου να δεις πως μπορείς να την κάνεις να σε πιάσει, είναι εξαιρετική ισομετρική άσκηση.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Σε ευχαριστω Ειρήνη.

    Προφανώς τη κάνω λάθος, γιατι δεν γίνεται όλοι να λένε ότι ειναι καλή άσκηση και εμένα να μη με πιάνει. Θα την ξαναδώ!
    Μιχάλης

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default



    Δείτε λίγο αυτό, μιλάει για stomach vacuums.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    κ αν πουμε για το στομαχι....ειναι ο ενας λεει τα δικα του ο αλλος λεει αλλα

    ο ενας λεει καντε crunch για καλους κοιλιακους κ ο αλλος λεει οχι

  12. #12
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Ειρηνη αν κανω stomach vacuums και το plank θα υπαρξει διαφορα στην κοιλια?Βασικα κοιλιακους εχω 4 που φαινονται αμα σφιξω,αλλα με χαλαει η κοιλια στο κατω μερος που πεταγεται.Αν κανω τα παραπανω θα μαζευτει?
    Γιατι ειχα αγχωθει ενω κανω διατροφη να πεταγεται η κοιλια :S

    Αν βαλω Plank και stomach vacuums στο προγραμμα για την προπονηση κοιλιακων ,ποσες ασκησεις ακομα θα πρεπει να βαλω?Πριν ειχα αρσεις ποδιων,αρσεις στο μονοζυγο και ροκανισματα.
    Last edited by iLikeBB; 08-05-13 at 17:39.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    26-04-13
    Posts
    31

    Default

    κι εγω εχω αυτο το προβλημα να μου πεταγεται η κοιλια εξω και να μην τεριαζει καν με το υπολοιπο σωμα..αυτες οι δυο ασκησεις (plank + vacuum) θα βοηθησουν?

  14. #14
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Για το μαζεμα του στομαχιου, οπως το λετε δεν ξερω, αλλα οι αρσεις ποδιων στο μονοζυγο ειναι για μενα η καλυτερη ασκηση για ενδυναμωση κοιλιακων μυων και υπερτροφια.
    Victory loves preparation...

  15. #15

    Default

    Το προι πως ειναι το στομάχι; Έτσι πάλι;

    Και εγω το παθενω αλλά το στομάχι μου ειναι συνέχεια γεμάτο οπότε για αυτό. Το προι που εχει έρθει στα ίσα του ειναι επίπεδη.

  16. #16
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Εμένα παντως το ιδιο ειναι κ το πρωι...

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Πάω στοίχημα ότι το "πρόβλημα" των μισών και παραπάνω εδώ πέρα έχει να κάνει σχέση με τη στάση του σώματος και συγκεκριμένα της σπονδυλικής στήλης και όχι με το στομάχι αυτό καθ' αυτό. Τέτοια φαινόμενα που προεξέχει η κοιλιά στο κάτω κομμάτι παρατηρούνται σε κύφωση, όταν καμπουριάζει κάποιος δηλαδή και σε λόρδωση (εκεί βασικά προεξέχει όλο το κοιλιακό τμήμα), δηλαδή όταν κάποιος τεντώνει υπερβολικά τον κορμό του. Φροντίστε να κρατάτε ορθή στάση σώματος με τον κορμό ίσιο, τους ώμους πίσω και κάτω, το στήθος ψηλά, το κεφάλι πίσω και ευθεία και η κοιλιά σφιχτή (όχι να σφίγγεστε ώστε να μην παίρνετε αναπνοή αλλά να μην "αφήνεστε" και να αναπνέετε φυσικά).

  18. #18

    Default

    Εγω συγκεκριμένα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

  19. #19
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Το συγκεκριμενο προβλημα μπορει να δημιουργειται απο το πυελικο οστο.
    Τσεκαρε εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Pelvic_tilt
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  20. #20
    New Member maviator's Avatar
    Join Date
    30-09-12
    Location
    thessalonikh
    Posts
    90

    Default

    το planκ καθε ποτε το εφαρμοζεις και για ποση ωρα? και ποσα σετ???

  21. #21
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    stepan τελικα αυτο που λες ισχυει για την σταση,τωρα που εκανα αυτο που λες βελτιωθηκε αρκετα...
    θα κανω κ το stmach vacuums κ Plank κ θα δω τι θα γινει :D

  22. #22
    New Member kostasdal's Avatar
    Join Date
    25-01-13
    Location
    Katerini
    Posts
    46

    Default

    μια φορα αν ανοιξει δν ξανακλεινει..ισως το πρωι ν ειναι λιγο πιο επιπεδο αλλα και εστω με ενα απλο γευματακι κατευθειαν διογκωνεται παλι..τουλαχιστον σ μενα.. οσο για το πυελικο οστο που μας ειπε ο CostasMayLife αυτο εκει π φενεται στην εικονα δεν ειναι το στομαχι αλλα συσωρευμενο λιπος χαμηλα στ κοιλια που λογο τ προβληματος αυτου πεταγεται πιο εξω και φενεται περισσοτερο..οταν μιλαμε για πρησμενο στομαχι αναφερομαστε στ περιοχη ακριβως κατω απο το στηθοσ..στους 2 πρωτους κοιλιακους δλδ..<br>

  23. #23
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Φίλε δες τις πιο κάτω εικόνες.

    Αν ανήκεις στην κατηγορία κατηγορία anterior pelvic tilt, τότε το πρόβλημα σου οφείλεται σε ανισορροποία διαφόρων μυικών ομάδων με αποτέλεσμα το σώμα σου να λειτουργά
    όπως την δεύτερη εικόνα και να έχεις αυτό που λέμε ''monkey butt''. Ουσιαστικά, το πρόβλημα δημιουργείται λόγο weak hamstrings, abdominals, glutes και tight hip flexors και erector spinae. Υπάρχουν αρκετά άρθρα στο internet για το πως να διορώσεις το πρόβλημα, αν και εντελώς δεν πρόκειται να διορθωθεί. Διαφορά όμως θα δεις. Ουσιαστικά θα πρέπει να δώσεις έμφαση στην ενδυνάμωση των ομάδων που είναι αδύναμες, να φτιάξεις την στάση τους σώματος σου και να χρησιμοποιάς foam roller (όχι όμως για hamstrings και lower back) Τα πιο γνωστα άρθρα είναι τα ''Neaderthal No More Series 1-5'', ''Hips don't lie'' και το ''Don't be like Donalt Duck''. 'Εχω και εγώ το ίδιο θέμα και προσπαθώ να το διορθώσω. Σίγουρα έχω δει βελτίωση. Σίγουρα μπορώ και καλύτερα γιατί το foam rolling βαριέμαι πλέον να το κάνω και ολοι το θεωρούν πολύ σημαντικό.
    Attached Images Attached Images
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  24. #24
    New Member maviator's Avatar
    Join Date
    30-09-12
    Location
    thessalonikh
    Posts
    90

    Default

    πολυ ενδιαφερον αν και αν υπηρχε κατι στα ελληνικα θα ηταν πολυ καλυτερα

  25. #25
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Στα ελληνικά δεν έχω βρει κανένα αξιόλογο άρθρο. Βασικά στα ελληνικά βρίσκεις μόνο κάτι άρθρα για yoga όπου επεξηγούν μόνο το stretching.

    Αν έχεις όρεξη για διάβασμα θα σε βοηθήσει αυτό:

    http://forum.bodybuilding.com/showth...0876763&page=1

    Μέσα περιγραφεί τον τρόπο που διορθώνεις το APT, ενώ δείχνει και φώτος κάποιων που δοκίμασαν να διορθώσουν το πρόβλημα και το αποτέλεσμα που είχαν. Αν σκοπεύεις να ασχολήθείς πάντως φρόντισε να τραβάς συχνά φωτογραφίες για να βλέπεις αν διορθώνεται η κατάσταση διαφορετικά δεν θα βγαίνεις από μέσα. Εγώ για αρχικά δοκίμασα το πρόγραμμα Neaderthal No More part 4 για 2 μήνες. Τώρα απλά συμπεριλαμβάννω στο πρόγραμμα ασκήσεις για κάτω πλάτη, γλουτούς, hamstrings, κορμό και κοιλιακούς και αποφεύγω ασκήσεις που επιβαρύνουν αρκετά τα quads, αφού είναι ήδη πιο δυνατά σε σχέση με τα hamstrings με αποτέλεσμα να τραβά η κοιλιά συνεχώς μπροστά. Ως ένδειξη ότι έχεις αποτελέσματα, θεωρείται αν ξεκινάς να νιώθεις πιασμένους τους γλουτούς σου την επομένη των ασκήσεων των γλουτών. Εμένα προσωπικά μου πήρε 4-5 μήνες για να μπορώ να το πετύχω, και όχι σε μεγάλο βαθμό. Προηγουμένος πάντως δεν ένιωθα ποτέ πιασμένους τουσ γλουτους μου, οσο και αν κατέβαινα κάτω στο squad.
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  26. #26
    New Member maviator's Avatar
    Join Date
    30-09-12
    Location
    thessalonikh
    Posts
    90

    Default

    να σαι καλα φιλε για τις πληροφοριες...ξεκιναει ερευνα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με στομάχι
    By razor023 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-11, 20:15
  2. στομαχι και συμπληρωματα
    By muaythaispirit in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 20-02-08, 19:37
  3. Ευαισθησία στο στομάχι
    By RIDE_BMX in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 31-12-07, 20:12
  4. Πολυβιταμίνη και στομάχι
    By iNCubO in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 04-11-07, 22:21
  5. "Ξεχειλώνει" το στομάχι?
    By ouzo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-11-05, 16:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •