Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 54 of 54
  1. #31
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    δερματοπτυχομετρο?
    αυτο που ακριβως μπορω να το κανω και να δω ποσο λιπος εχω... αν και ενας στο γυμναστηριο μου λεει οτι εχω γυρω στο 10-12%

  2. #32
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Έχετε αρρωστήσει με τα ποσοστά λίπους τελευταία. Αν στον καθρέφτη βλέπεις ότι θες να χάσεις λίπος, είτε 10 σου πει η λιπομέτρηση είτε 15, τι σημασία έχει;

  3. #33
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    εγω θελω να χασω ελαχιστο

  4. #34
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ε χάσε. Το ποσοστό τι το θες;

  5. #35
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ξέρετε ποια είναι οι πλάκα;
    Πως όλοι/όλες κάνουν λιπομετρήσεις και το μόνο που κοιτάζουν είναι το ποσοστό λίπους.
    Το ποσοστό μυικής μάζας το κοιτάτε καθόλου να δείτε αν πήρατε ή αν χάσατε; Και ο Ψάλτης μονοψήφιο ποσοστό έχει. Εκτός αν θεωρείτε δεδομένο πως κρατάτε μάζες και το μονο που σας ενδιαφέρει ειναι να ρίξετε το λίπος.

  6. #36
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Αυτό ακριβώς. Έχουν χάσει το νόημα. Προτιμάνε να είναι 15 κιλά κάτω από το ύψος τους και να καμαρώνουν για μονοψήφια ποσοστά λίπους στα φόρουμ και στις παρέες και αν ξαφνικά βρεθούν δίπλα σε κάποιον που είναι στα κιλά του ύψους του με μυική ωριμότητα και 15% δεν ξέρουν που να κρυφτούν.
    Αλλά πάλι τι ξέρω εγώ...

  7. #37
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Το εχω ξαναπει, ολη η νεολαια και οχι μονο ψαχνει να βγαλει 'κοκαλιακους' και να δειξει ενα V.

    Ελεϊνο, βγαινουν παραλια και χαιρονται ξερω γω, ειναι 1,80+ κ' 60 κιλα και εγω 1,75 στα 73 και ειμαι διπλος -___-

  8. #38
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Δικαιωμα του του καθενα να εχει το σωμα που το αρεσει νομιζω...αν του αρεσει να ειναι λεπτος με κοιλιακους ας το εχει...οπως εσας δε σας αρεσει ετσι και αυτου μπορει να μην του αρεσει να εχει 15 % λιπος και ας φαινεται πιο μεγαλος στη 2η περιπτωση...απο εκει και περα ομως θεωρω οτι ενας ο οποιος ειναι 5-6 κιλα κατω απο το υψος του με μονοψηφιο ποσοστο και με προυπηρεσια στα βαρη τουλαχιστον 2 χρονων μια χαρα σωμα θα εχει και ας μην ειναι τερας απο πλευρας ογκου...
    NO PAIN NO GAIN

  9. #39
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by fragias -7- View Post
    Δικαιωμα του του καθενα να εχει το σωμα που το αρεσει νομιζω...αν του αρεσει να ειναι λεπτος με κοιλιακους ας το εχει...οπως εσας δε σας αρεσει ετσι και αυτου μπορει να μην του αρεσει να εχει 15 % λιπος και ας φαινεται πιο μεγαλος στη 2η περιπτωση...απο εκει και περα ομως θεωρω οτι ενας ο οποιος ειναι 5-6 κιλα κατω απο το υψος του με μονοψηφιο ποσοστο και με προυπηρεσια στα βαρη τουλαχιστον 2 χρονων μια χαρα σωμα θα εχει και ας μην ειναι τερας απο πλευρας ογκου...
    τετοια λεγε μου φιλε και δωσε μου δυναμη....

  10. #40
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ο χρονος ειναι σχετικος για το καθενα, οπως και η μαζα που θα βαλει.

    Αναμφιβολα τα χαμηλα ποσοστα λιπους, εφοσον εχεις και μυς ειναι εντυπωσιακα, αλλα και παλι ειναι πως του αρεσει του καθενα στο καθρεφτη.
    Προσωπικα, αν πεσω αρκετα χαμηλα αρχιζω και χανω μυικη μαζα, οποτε προτιμω να μην ειναι πολυ εμφανης οι κοιλιακοι οπως παλια αλλα να εχω καποιο κρεας και ας παιζω λιγο πιο ψηλα στο ποσοστο λιπους. :)
    Last edited by Κωστας21; 15-06-13 at 21:33.

  11. #41
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Ειναι αναποφευκτο αν θες να πεσεις χαμηλα σε λιπος οτι θα χασεις μυικη μαζα..το θεμα ειναι τι σου αρεσει να βλεπεις στον κεθρεφτη..εγω προτιμω τα πολυ χαμηλα ποσοστα λιπους αλλα αυτη την στιγμη αν φτασω εκει δε θα εχω τον ογκο που μου αρεσει..θα χασω ομως 3-4 κιλα τωρα να δω που ειμαι σε σχεση με περυσι στα ιδια κιλα να δω την προοδο μου...

    Επισης το ποσοστο λιπους ειναι σχετικο ...καποιοι σε ψηλοτερα ποσοστα φαινονται πιο γραμμωμενοι απο αλλους ..κακα τα ψεματα ωραιος ο ογκος αλλα η γραμμωση ειναι που κανει τη διαφορα σε ενα σωμα..ογκο εχουν πολλοι ..
    NO PAIN NO GAIN

  12. #42
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    τετοια λεγε μου φιλε και δωσε μου δυναμη....
    Μην το δεσεις κομπο οτι σε 2 χρονια θα φτιαξεις κορμι..εξαρταται απο πολλα αυτο..διατροφη , προπονηση..για μενα ομως το πιο σημαντικο ειναι η βαση που εχεις και γενικα κατα ποσο γυμναζοσουν πριν ξεκινησεις τα βαρη..αλλιως ειναι να ξεκινας με 15-17 % λιπος που εχουν οταν ξεκινανε οι περισσοτεροι και αλλιως με χαμηλοτερα ποσοστα...γενικα οσο χαμηλοτερο ποσοστο λιπους εχεις οταν ξεκινας τοσο πιο ευκολη ειναι η αναπτυξη γιατι θα μπορεσεις να βαλεις αρκετα κιλα χωρις να ανεβει πολυ το λιπος σου...πολλα παιδια ξεκινανε με 8 % λιπος λεπτοι βαζουν 7-8 κιλα σχετικα καθαρα και σε 1 χρονο φαινονται διπλασιοι ...
    NO PAIN NO GAIN

  13. #43
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by fragias -7- View Post
    κακα τα ψεματα ωραιος ο ογκος αλλα η γραμμωση ειναι που κανει τη διαφορα σε ενα σωμα..ογκο εχουν πολλοι ..
    Κι όπως έχει γράψει κάποιο μέλος εδώ: ο όγκος είναι σεβασμός, αλλά η γράμμωση θαυμασμός...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #44
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    κι όπως έχει γράψει κάποιο μέλος εδώ: ο όγκος είναι σεβασμός, αλλά η γράμμωση θαυμασμός...
    NO PAIN NO GAIN

  15. #45
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by fragias -7- View Post
    κακα τα ψεματα ωραιος ο ογκος αλλα η γραμμωση ειναι που κανει τη διαφορα σε ενα σωμα..ογκο εχουν πολλοι ..
    Έτσι πιστεύω και εγώ. Μυική μάζα προσπαθώντας και τρώγοντας θα βάλεις, η πραγματική πειθαρχεία όμως φαίνεται στο να είναι και γραμμωμένη.

  16. #46
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Κι όπως έχει γράψει κάποιο μέλος εδώ: ο όγκος είναι σεβασμός, αλλά η γράμμωση θαυμασμός...
    Με πρόλαβες! Αυτό ακριβώς..οπότε ας έχουμε και τα 2
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  17. #47
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Συμφωνω απολυτα, ειναι πιο ευκολο να γινεις ντερεκι 100 κιλα με ποσοστο λιπους 20% ξερω γω, απο το να εχεις καποια κιλα γυρω απο το υψος σου με χαμηλο λιπος.
    Προσωπικα, αισθανομαι καλα καπου 14%, πετυχαινω και τα 2.

    Οταν παρω και αλλο κρεας, θα δοκιμασω πιο χαμηλα ;)
    Last edited by Κωστας21; 15-06-13 at 21:13.

  18. #48
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Εγώ πάλι της αντίθετης άποψης. Ο μεγάλος μας περιορισμός είναι η μυική μάζα που μπορούμε να βάλουμε, το να χάσεις λίπος είναι απλά θέμα υπομονής.

  19. #49
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Εγώ πάλι της αντίθετης άποψης. Ο μεγάλος μας περιορισμός είναι η μυική μάζα που μπορούμε να βάλουμε, το να χάσεις λίπος είναι απλά θέμα υπομονής.
    Eιναι οντως φιλε μονο θεμα υπομονης?ειναι παρα πολλα μαζι...κατα την προσωπικη μου αποψη θεωρω πως ειναι εξισου δυσκολο το να βαλεις μυικη μαζα με το να χασεις λιπος....

  20. #50
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Για να χάσεις απλώς λίπος όντως μπορεί να είναι θέμα υπομονής. Το να κάνεις όμως μία ωραία γράμμωση, περίπου στο 8% με κιλά πάνω κάτω στο ύψος σου θέλει θυσίες και πειθαρχεία.

  21. #51
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Τι άλλο; Πέρα από υπομονή; Θα φτιάξεις μια διατροφή, θα φτιάξεις ένα πρόγραμμα με βάρη, θα σχεδιάσεις την αερόβια και απλά θα περιμένεις μέχρι να φτάσεις εκεί που θες. Πόσο θα σου πάρει; 1 μήνα; 2; 3; 4; Άμεσο μέλλον. Όταν όμως βάζεις 1 καλό κιλό κάθε 10 μήνες μετά από μερικά χρόνια προπόνησης, είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα.

  22. #52
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Ναι δεν διαφωνώ από ένα σημείο και έπειτα μετράνε πολύ οι μυς και είναι όντως δύσκολο να αποκτηθούν. Πιο πολύ μιλάω για ανθρώπους με κιλά κοντά στο ύψος τους.

    Εντάξει θέλει πείνα και στέρηση το 8% δεν είναι όπως το λες ακριβώς. Επίσης θέλει πολύ μελέτη για να μην καταβολιστείς.
    Last edited by Mikekan; 15-06-13 at 23:25.
    Μιχάλης

  23. #53
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θα διαφωνίσψ. Όταν θες να πιάσεις λίγο δέρμα, να βγάλεις φλέβες, να δείξεις σκληράδα πάνω σου και να βγεις ποιοτικός, πραγματικά ποιοτικός και όχι απλά όπως είμαι στο avatar μου γεμάτος νερά, μαλακός σαν το σαπούνι και απλά να φαίνονται οι κοιλιακοί σου, τότε θες πολλά παραπάνω από υπομονή.

    Η γράμμωση δεν είναι περμανάντ ή βάψιμο στο κομμωτήριο να περιμένεις πότε θα περάσει η ώρα να περάσει η βαφή... (που δεν το υπεννόησε αυτό ο Παυλίδης το ξέρω καλά, απλά επειδή κάποιοι μπορεί να νομίζουν ότι αυτό είπε). Η γράμμωση είναι πολλά παραπάνω, όταν πας να βγάλεις ποιότητες και να αναδείξεις σε δύσκολα επίπεδα το σώμα σου.

    Πείνα, κόπος, ιδρώτας, στέρηση, πειθαρχία. Εκτός από κάποιους τυχερούς με πολύ καλά γεννετικά που έχουν την ευλογία να καθαρίζουν και φτιάχνουν πολύ γρήγορα χωρίς μεγάλες θυσίες :) :) :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  24. #54
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-02-13
    Location
    Dementia
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Τι άλλο; Πέρα από υπομονή; Θα φτιάξεις μια διατροφή, θα φτιάξεις ένα πρόγραμμα με βάρη, θα σχεδιάσεις την αερόβια και απλά θα περιμένεις μέχρι να φτάσεις εκεί που θες. Πόσο θα σου πάρει; 1 μήνα; 2; 3; 4; Άμεσο μέλλον. Όταν όμως βάζεις 1 καλό κιλό κάθε 10 μήνες μετά από μερικά χρόνια προπόνησης, είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα.
    Ισχυει 100% και ειδικα οι μεγαλυτεροι σε ηλικια (οι κοντα στα 30 δηλαδη και βαλε) το βιωνουμε ακομα πιο εντονα.
    But exceed! exceed! (Aleister Crowley)


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποσοστό Σωματικού Λίπους & Κοιλιακοί
    By Ale iskandar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-16, 21:14
  2. Ποσοστό Λίπους
    By panosierodiakonou in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 17
    Last Post: 20-11-13, 00:42
  3. Κοιλιακοί και ποσοστό λίπους
    By plato in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 44
    Last Post: 06-09-11, 19:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •