Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default Dymatize Elite Whey - Πόσες Φορές Την Ημέρα?

    Καλησπέρα , αγόρασα την dymatize elite whey και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας , πόσες φορές πρέπει να παίρνω την μέρα ;

    Είμαι 65 κιλά , κάνω τα εξής γεύματα :

    Πρωινό - Μεσημεριανό - Μεταπροπονητικό - 1ώρα μετα την προπόνηση - βραδινό

    Πάω γυμναστήριο Δευτέρα-Σάββατο , με 3 μέρες αφιερωμένες σε αερόβια , τρέξιμο , crossfit και τις άλλες σε βάρη.

    Προσέχω τι τρώω , δεν τρώω απέξω , παίρνω πρωτεΐνη , απο ασπράδια αυγών , κοτόπουλο , γιαούρτι , cottage , μοσχάρι. Σε γενικές γραμμές τρώω πολύ συνηθισμένα πράγματα ρύζια μακαρόνια πατάτες μαύρο ψωμί με γαλοπούλα 2 μπανάνες την μέρα και κάνα μήλο/πορτοκάλι. Το πρωινό μου είναι κουάκερ.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    Καλησπερα φιλε,
    αν κ δεν εχω παρει πρωτεινη,θα σου πω τι πιστευω εγω :Ρ
    Δεν υπαρχει πρεπει κατα τη γνωμη μου,απλα παιρνεις εκει που πιστευεις οτι υστερεις σε πρωτεινη ή που χρειαζεσαι γρηγορη απορροφηση.Μπορεις στο πρωινο σου,πριν τον υπνο μαζι με λιπαρα κ μεταπροπονητικο ακομα κ προπροπονητικο. Αλλα δεν ειναι λογικο αυτο,γιατι παραμελεις τη στερεα τροφη :Ρ

    Κατ' εμε καλυτερα ειναι στο μεταπροπονητικο μαζι με μπανανα ή δεξτροζη(αν θυμαμαι καλα για τη δεξτροζη, δεν ειμαι 100% σιγουρος για δεξτροζη)
    Πρωινο μπορεις να βαλεις ασπραδια κ γιαουρτι/γαλα για πρωτεινη
    Κ πριν τον υπνο γιαουρτι/cottage με αμυγδαλα ή γενικα με καποιον ξηρο καρπο

  3. #3
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by invader7 View Post
    πόσες φορές πρέπει να παίρνω την μέρα ;
    καλησπερα!!
    δεν υπαρχει απαντηση συγκεκριμενη-ειναι καθαρα υποκειμενικο οπως ειπε και ο ilikebb.
    -η απαντηση ειναι αναλογα με τις διατροφικες σου αναγκες!!
    μπορει να την χρειαζεσαι μπορει και οχι στην καθημερινοτητα!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ ! Για πρωινό τρώω κουάκερ με γάλα + 1 μπανάνα και για βραδινό cottage με αμύγδαλα , είναι αρκετή πρωτείνη για αυτά τα 2 γεύματα ;

    Με λίγα λόγια , αν θεωρήσουμε πως πρέπει να παίρνω 1 γραμμάριο πρωτείνης για κάθε κιλό , δηλαδή 65 γραμμάρια την μέρα και οτι το κάθε scoop μου δίνει 24 γραμμάρια , θα πρέπει να υπολογίσω 3 φορές την μέρα , με την μια φορά να είναι μετά την προπόνηση.

  5. #5
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    Πρεπει ν καθισεισ ν μετρησεις ποσα γραμμαρια πρωτεινη περνεις καθε μερα απο την διατροφη,Εαν εχεισ λιγοτερα απο οσα πρεπει κα ιδεν μπορεις για διαφορουσ λογουσ να τα παρεις απο κανονικο φαγητο βαζεισ πρωτεινη σε σκονη.Καλο ειναι παντοσ να μην περνεισ πανω απο δυο σκουπακια

  6. #6
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    invader 65γρ πρωτεινη ειναι πολυ λιγα.... 2-2.5 φορες το βαρος σου θελεις οχι 1γρ ανα κιλο....
    Οποτε περιπου 130-160γρ πρωτεινη

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Σας ευχαριστώ , 3 scoop θα παίρνω την ημέρα , 3χ24 = 72 και ότι παίρνω απο τροφές. Κάτι τελευταίο , υπάρχει όριο ανα γεύμα ; Για παράδειγμα το πρωί τρώω κουάκερ με γάλα και μια μπανάνα , ας πούμε οτι παίρνω 15γραμμάρια , αν πάρω και ένα scoop 24+15=39 , πάει πολύ ;

    Όπως και στο βραδινό τρώω cottage με αμύγδαλα , πάει πολύ και 1 scoop μαζί ;

  8. #8

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by invader7 View Post
    Σας ευχαριστώ , 3 scoop θα παίρνω την ημέρα , 3χ24 = 72 και ότι παίρνω απο τροφές.
    Ναι μωρε, το βασικό είναι να τρως το συμπλήρωμα, η τροφή συμπληρώνει τα κενά που αφήνει το συμπλήρωμα. Πολύ λογικό.

    Λοιπόν, σοβαρά τώρα, 65 κιλά άνθρωπος ΔΕΝ χρειάζεσαι ούτε ΚΟΚΟ σκόνης πρωτεϊνης, άνετα καλύπτεις τις ημερήσιες ανάγκες σου από μια στοιχειωδώς σωστή διατροφή. Καν'την πιτες, μπάρες, φύσα την να δεις τι ωραίο σύννεφο κάνει, χρησιμοποίησε την σε φάρσες. Αν δεν μπορείς να φας τις πολύ λογικές ποσότητες κρέατος, αυγών, ψαριού και γαλακτοκομικών που απαιτούνται για να φτάσεις τα 130 γρ πρωτεϊνης ημερησίως (2 γρ ανα κιλό σωματικού βάρους) τότε παράτα το σπορ αυτό, δεν έχει νόημα.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Ναι μωρε, το βασικό είναι να τρως το συμπλήρωμα, η τροφή συμπληρώνει τα κενά που αφήνει το συμπλήρωμα. Πολύ λογικό.

    άνετα καλύπτεις τις ημερήσιες ανάγκες σου από μια στοιχειωδώς σωστή διατροφή.

    Αν δεν μπορείς να φας τις πολύ λογικές ποσότητες κρέατος, αυγών, ψαριού και γαλακτοκομικών που απαιτούνται για να φτάσεις τα 130 γρ πρωτεϊνης ημερησίως (2 γρ ανα κιλό σωματικού βάρους) τότε παράτα το σπορ αυτό, δεν έχει νόημα.
    Όχι πρώτα απο όλα καλύπτουμε απο τροφές και μετά με συμπληρώματα εννοείται αυτό , απλά πως να το έγραφα αλλιώς για να δείξω τις ποσότητες που παίρνω ; θα έπρεπε να γράψω τροφές και γραμμάρια...

    Όσο για το ότι καλύπτω άνετα τις ανάγκες μου για πρωτείνη , κοίταξε τι τρώω μέσα σε μια μέρα και πες μου την γνώμη σου , εγώ δεν νομίζω πως συμπληρώνω τόσα γραμμάρια με όσα τρώω.



    Πρωινό - Γάλα 1.5% με κουάκερ

    Δεκατιανό - Τοστ με γαλοπούλα

    Μεσημεριανό - Στήθος κοτόπουλο/Μπριζόλα χοιρινή/Μπριζόλα μοσχαρίσια/Μοσχαρίσιο κρέας με καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής

    Μεταπροπονητικό - 1 μπανάνα και ένα γιαούρτι 1.5%

    1 ώρα μετά την προπόνηση - Ότι και στο μεσημεριανό ή ρύζι με λαχανικά

    Βραδινό - Cottage με αμύγδαλα ή 4 αυγά (2 κρόκους)


    Υπάρχει "όριο" πρωτείνης ανα γεύμα ;

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω λεω οτι αν σε αυτη την διατροφη στο πρωινο βαλεις λιγα αυγα (4 ασπραδια, 1-2 ολοκληρα) και οι ποσοτητες κρεατος μεσημερι και βραδυ ειναι καλες (αντρικες) δεν χρειαζεσαι καθολου συμπληρωμα

  11. #11
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    229

    Default

    Πάρε μόνο αμέσως μετά την προπόνηση 1 scoop από τη συγκεκριμένη πρωτείνη για γρήγορη απορρόφηση.

  12. #12

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by invader7 View Post
    Όχι πρώτα απο όλα καλύπτουμε απο τροφές και μετά με συμπληρώματα εννοείται αυτό , απλά πως να το έγραφα αλλιώς για να δείξω τις ποσότητες που παίρνω ; θα έπρεπε να γράψω τροφές και γραμμάρια...

    Όσο για το ότι καλύπτω άνετα τις ανάγκες μου για πρωτείνη , κοίταξε τι τρώω μέσα σε μια μέρα και πες μου την γνώμη σου , εγώ δεν νομίζω πως συμπληρώνω τόσα γραμμάρια με όσα τρώω.



    Πρωινό - Γάλα 1.5% με κουάκερ

    Δεκατιανό - Τοστ με γαλοπούλα

    Μεσημεριανό - Στήθος κοτόπουλο/Μπριζόλα χοιρινή/Μπριζόλα μοσχαρίσια/Μοσχαρίσιο κρέας με καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής

    Μεταπροπονητικό - 1 μπανάνα και ένα γιαούρτι 1.5%

    1 ώρα μετά την προπόνηση - Ότι και στο μεσημεριανό ή ρύζι με λαχανικά

    Βραδινό - Cottage με αμύγδαλα ή 4 αυγά (2 κρόκους)


    Υπάρχει "όριο" πρωτείνης ανα γεύμα ;
    Όριο πρωτεϊνης δεν υπάρχει, βλέπεις πόσα γραμμάρια χρειάζεσαι καθημερινώς, τα διαιρείς με τον αριθμό των γευμάτων που κάνεις και τα χωρίζεις σε μεριδες φαγητού. Από την στιγμή που κάνεις 4 γεύματα ημερησίως οι ποσότητες πρωτεϊνης σε κάθε γέυμα είναι πολύ λογικές και δεν πρόκειται να δυσκολευτείς να τις καταναλώσεις. Ενδεικτικά, 100 γρ ψητό στήθος κοτόπουλου έχουν περιπου 30 γρ. πρωτεΪνης. ζύγισε 100 γρ στήθος για να δεις πόσο μικρή ποσότητα είναι. Αν τρως καλά ενδέχεται να δυσκολευτείς να παραμείνεις εντός του ορίου των 2γρ ανα κιλό σωματικού βάρους (όχι οτι υπάρχει ζήτημα αν το ξεπεράσεις ΛΙΓΟ, απλως δεν χρειάζεται).

    Διαβασε αυτό, είναι μια καλή αρχή για να καταλάβεις πως μπορείς να παίρνεις τα μακροσυστατικά που χρειάζεσαι από την τροφή :http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15211

  13. #13
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dymatize Quality Testing (ISO 100) / (Elite Whey)
    By Hanos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-13, 04:03
  2. IDS , Dymatize, Elite Whey ...ποια??
    By fil in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-08, 02:08
  3. Optimum 100% Whey VS Dymatize Elite
    By jkarpas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 27-07-05, 18:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •