Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 11 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 121 to 150 of 301
  1. #121
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by sobral7 View Post
    oκ lary!!!σταύρο δεν είσαι χαζός,εχεις δίκιο...Αλέξανδρε ο σταύρος είχε γράψει σε αυτό το thread ως απάντηση στον mikekan ότι recomp είχε προσπαθήσει να κάνει κ αυτός με καθαρή διατροφή και δεν τα κατάφερε...(αν κατάλαβα σωστά)...επομένως που καταλήγουμε???(όσον αφορά στο τι να κάνω)
    Θα πας ισοθερμιδικα, με 2-3 αεροβιες μεσαιες εντασης την εβδομαδα και προπονησεις με βαρη.
    Θα προτεινα να κανεις τις προπονησεις με βαρη ( 3 ή 4 ) , και μετα 30 λεπτα 2-3 αεροβιες.
    Victory loves preparation...

  2. #122
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Δική μου πρόταση: ελαφρώς υποθερμιδικά με -400 θερμίδες, αεροβικές κανονικά, με συγκεκριμένες επιλογές τροφών, βγάζοντας από το μυαλό σου όρους γράμμωσης και όγκου. Είναι σημαντικό να καταλάβεις ότι το σώμα σου είναι αδούλευτο και πρέπει εκεί να εστιάσεις. Εκπαίδευση του οργανισμού στην καθαρή και πειθαρχημένη διατροφή χάνοντας ακόμη κάποια κιλά (τα οποία εκ των πραγμάτων δεν θα έπρεπε να σε νοιάζουν).

    Γύρνα σελίδες στο topic να δεις αυτό που λέω για την αναπαλαίωση.
    εντάξει θα κάνω ότι πεις και βλέπουμε στην πορεία...πάντως έως τώρα πως με βλέπεις?μπορούσα να ήμουν και καλύτερα απο τότε που αποφάσισα να χάσω λίπος?

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Εγώ τα κατάφερα, είναι στο κάθε οργανισμό αυτό φίλε μου. Επίσης εσύ θα επωφεληθείς από Noob gains δεν είσαι στο επίπεδο του Σταύρου!
    Ναι μπορεί να είναι και έτσι...δεν το είχα σκεφτεί έτσι!!!
    Last edited by sobral7; 17-09-13 at 10:39.

  3. #123
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Θα πας ισοθερμιδικα, με 2-3 αεροβιες μεσαιες εντασης την εβδομαδα και προπονησεις με βαρη.
    Θα προτεινα να κανεις τις προπονησεις με βαρη ( 3 ή 4 ) , και μετα 30 λεπτα 2-3 αεροβιες.
    ευχαριστώ για την συμβουλή!!!

  4. #124
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Γράψε λοιπόν τη νέα διατροφή, τη νέα προπόνηση, τις αεροβικές κλπ. Γράψε γενικά το πρόγραμμά σου να το δουν και τα άλλα παιδιά.

    Επίσης από τα noob gains μετά τον πρώτο - δεύτερο μήνα, γειά σας...

    Αλλά κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Οπότε σκέψου πριν εφαρμόσεις αυτό που σου λέω εγώ. Γιατί δεν κάνεις αυτό που σου λέει ο Αλέξανδρος;! Μείνε ισοθερμιδικά με αεροβικές και άσε το να πάει. Δεν σημαίνει πώς επειδή λέω εγώ κάτι είναι και το σωστό...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #125
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ
    ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΗΘΟΣ
    1)ΕΠΙΚΛΙΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ-ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΕΠΙΚΛΙΝΗ ΠΑΓΚΟ SUPERSET 15-12-12-10
    2)ΙΣΙΟΣ ΠΑΓΚΟΣ-ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΙΣΙΟ ΠΑΓΚΟ SUPERSET 15-12-12-10
    3)ΠΕΚ ΝΤΕΚ 3x15
    AEΡΟΒΙΑ 30 ΛΕΠΤΑ
    ΤΡΙΤΗ ΠΛΑΤΗ
    1)ΜΟΝΟΖΥΓΟ 3xMAX
    2)EMΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ 15-12-10-10
    3)ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 15-12-10-10
    4)ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΤΗ-ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ SUPERSET 12-10-10-8
    AEΡOBIA 30 ΛΕΠΤΑ
    ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΔΙΑ
    Κάμψεις δικεφάλων ποδιών σε μηχ. μπρούμυτα 15-12-10-10-8-15
    Διατάσεις δικεφάλων ποδιών με μπάρα ή αλτήρες 15-12-10-10
    Εκτάσεις τετρακεφάλων 15-12-10-8
    Πρέσσα 45ο 15-12-10-8
    Σκουότ ελεύθερα 12-10-8-6
    Προβολές με μπάρα 15-12-10-10
    AΕΡΟΒΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ

    ΠΕΜΠΤΗ ΩΜΟΙ
    1)ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 15-12-10-10
    2)ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ-ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΚΥΨΗ SUPERSET 12-10-10-10
    3)SHRUGS 15-12-12-10-10
    AEΡOBIA 30 ΛΕΠΤΑ

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΧΕΡΙΑ
    1)ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ ΣΧΟΙΝΗ-ΙΣΙΑ ΛΑΒΗ SUPERSET 15-12-10-10
    2)ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ ΣΕ ΚΑΤΑΚΛΙΝΗ 15-12-10-10
    3)ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ-ΣΦΥΡΙΑ SUPERSET 15-12-12-10
    4)MIA ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΣΑΝ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ 3x15
    AEΡOBIA 30 ΛΕΠΤΑ

    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ΡΑΧΙΑΙΟΙ ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΗΣΤΙΚΟΣ
    TA SUPERSET TA EBAΛΑ ΕΠΕΙΤΗΔΕΣ ΓΙΑ ΚΑΨΙΜΟ ΛΙΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
    ΕΠΙΣΗΣ ΓΥΜΝΑΖΩ ΜΙΑ ΜΥΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΕΡΟΒΙΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

    ΑΣ ΒΛΑΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΠΡΙΝ ΠΟΣΤΑΡΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

  6. #126
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τι συμπέρασμα ρε άνθρωπε του Θεού;! Κάνεις superset για κάψιμο λίπους;! Εγώ συμπέρασμα έβγαλα!!! Δηλαδή ανέβηκε το επίπεδό σου και ένιωσες ότι δεν δουλεύει το σώμα σου και βρήκες τη λύση στο κάψιμο λίπους;! Ειλικρινά δεν σε μαλώνω, ούτε μιλάω νευριασμένα, απλά ειλικρινά απορώ!!!

    Κάνεις γαλλικές σε κατακλινή για ποιό λόγο;! Για να πιάσεις την τάδε γωνία γιατί θέλεις να φτιάξεις το τάδε σχήμα επειδή θα παίξεις στο Mr. Olympia;! Επειδή στο είπε κάποιος "ειδικός";!

    Συμπέρασμα εγώ έβγαλα.

    Καλό θα είναι λοιπόν όσοι διαβάζουν εδώ να δουν ένα πολύ ωραίο παράδειγμα, για το πώς διαστερβλώνουμε την οπτική μας πάνω στο θέμα της γυμναστικής, της προπόνησης, της διατροφής, της αεροβικής κλπ. Και μετά θα μπει και κάποιος άλλος με 8 μήνες προπόνηση πάνω του, μηδέν σχήμα, με αναμασιμένες γνώσεις/απόψεις/θέσεις και θα γράψει: κάνε γαλλικές στον κατακλινή γιατί έτσι είναι καλύτερα και φυσικά θα αφήσει το υπονοούμενο "γιατί εγώ ξέρω καλύτερα"...

    Πάμε ξανά: η προπόνησή σου είναι λάθος. Keep it simple. Δες και το πρόγραμμα του Παρασκευά το All in One. Αεροβική ανέβασε στα 40 λεπτά, αλλά μην κάνεις όταν έχεις πόδια.

    Ξανά: Πρώτα έπρεπε να σε νοιάζει η διατροφή, μετά η αεροβική και μετά τα βάρη. Αμα γράψεις και τη διατροφή, κάτι θα βρούμε λάθος κι εκεί.

    Κι ένα disclaimer: Εγώ παιδιά έγραφα πολύ χιρότερα πράγματα. Κάποια στιγμή όμως κατάλαβα ότι πρέπει να θεωρήσω τον εαυτό μου ένα μηδέν που για να γίνει 1 θα πρέπει να ανεβεί σταδιακά κάποια σκαλιά. Επίσης κατάλαβα ότι το ζήτημα χρειάζεται όχι επιφανειακή γνώση, αλλά να εντριφύσεις και να κατανοήσεις.

    Βλέπω όμως, ότι όσο και να μιλάς, όσο και να προτείνεις κάποια πράγματα, τα παιδιά δεν ενδιαφέρονται να ψάξουν μόνοι τους, να ενημερωθούν, να κατανοήσουν και ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ η ώρα, να αλλάξουν κάτι, αλλά τσουπ, κάνει κάποιος pull over με αλτήρα, να πάω να κάνω κι εγώ. Δεκάδες τα καθημερινά παραδείγματα που βλέπω στη δουλειά μου...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #127
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑΥΡΟ... καποιος έπρεπε να με ξυπνήσει...ας είσαι εσύ αυτός ο κάποιος!!!το πρόγραμμα ήταν δικό μου...και γυμνάζομαι 1 χρόνο...το ότι γέμισα λίπος είναι αποτέλεσμα υψηλών υδ/κων(550γρ+) και αεροβιας μόνο μια φορά την εβδομάδα και όχι σε πίτσες,σουβλάκια και δεν συμαζεύεται...
    ΤΟΤΕ θα κάνω αυτό το πρόγραμμα??

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 1 (Strength in one)


    Στην πρώτη προπόνηση στόχος είναι η αύξηση της δύναμης, η χρήση κιλών μέγιστου βάρους και η υπερτροφία των ινών ταχείας σύσπασης, γι? αυτό το λόγω οι επαναλήψεις που επιλέγονται είναι 4-6 και τα σετ σε κάθε άσκηση είναι 2. Για λόγους ασφάλειας οι επαναλήψεις στα πόδια αυξάνονται στις 6-8. Οι ασκήσεις που επιλέγονται είναι βασικές πολυμυικές, κατά προτίμηση ελεύθερες. Τα διαλείμματα ανέρχονται στα 3 λεπτά και το tempo εκτέλεσης των επαναλήψεων είναι 1 δευτερόλεπτο ανέβασμα, 3 κατέβασμα και 1 παύση μόλις ολοκληρωθεί η επανάληψη. Για παράδειγμα στο σκουάτ 1 δευτερόλεπτο ανέβασμα, 3 κατέβασμα και μόλις τεντώσει ένα δευτερόλεπτο παύση και βαθιά ανάσα. Ένα δείγμα της πρώτης προπόνησης είναι το ακόλουθο.
    1. μπροστινό σκουάτ 2Χ6-8
    2. κάμψεις μηριαίων δικεφάλων μπρούμυτα 2Χ6-8
    3. γάμπες όρθιος μηχάνημα 2Χ4-6
    4. πιέσεις πάγκου με αλτήρες 2Χ4-6
    5. μονόζυγο με κιλά 2Χ4-6
    6. πιέσεις ώμων με αλτήρες 2Χ4-6
    7. κάμψεις με ίσια μπάρα όρθιος 2Χ4-6
    8. πιέσεις με μπάρας με κλειστή λαβή 2Χ4-6


    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 2 (stretch in one)

    Στην δεύτερη προπόνηση στόχος είναι ο μέγιστος τραυματισμός της μυϊκής ομάδας γι? αυτό και επιλέγονται ασκήσεις που επιβαρύνουν στην διάταση τις μυϊκές ομάδες. Οι επαναλήψεις εδώ αυξάνονται σε 8 και τα διαλείμματα μειώνονται στα 2 λεπτά ενώ τα σετ ανά άσκηση είναι 3. Το tempo εκτέλεσης των επαναλήψεων είναι 1 δευτερόλεπτο στο ανέβασμα, 4 στο κατέβασμα και 2 δευτερόλεπτα κράτημα στην διάταση. Για παράδειγμα Στις εκτάσεις με αλτήρες για το στήθος, 1 δευτερόλεπτο ανέβασμα, 4 αργό κατέβασμα και 2 κράτημα στο άνοιγμα. Ένα δείγμα της δεύτερης προπόνησης είναι το ακόλουθο.
    1. Sissy squat 3Χ8
    2. Romanian deadlift 3Χ8
    3. γάμπες στην πρέσα 3Χ8
    4. εκτάσεις με αλτήρες σε ίσιο πάγκο 3Χ8
    5. κωπηλατική με αλτήρα ένα χέρι 3Χ8
    6. πιέσεις ώμων στο μηχάνημα μεγάλο εύρος κίνησης στο κατέβασμα3Χ8
    7. κάμψεις αλτήρων σε επικλινή 3Χ8
    8. γαλλικές με ένα αλτήρα δύο χέρια καθιστός 3Χ8

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 3 (peak in one)

    Στην Τρίτη προπόνηση στόχος είναι οι αργές παρατεταμένες επαναλήψεις για την μέγιστη δυνατή μυϊκή υπερτροφία. Οι ασκήσεις που επιλέγονται είναι ασκήσεις που στο τελείωμά τους φέρνουν την μυϊκή ομάδα σε κατάσταση έντονης σύσπασης. Μπορεί να χρησιμοποιηθούν ελεύθερες ασκήσεις αλλά και ασκήσεις σε μηχανήματα. Οι επαναλήψεις αυξάνονται στις 10 και τα διαλείμματα μειώνονται περαιτέρω στο ένα λεπτό ενώ τα σετ ανά μυϊκή ομάδα είναι 4. Το tempo εκτέλεσης των επαναλήψεων είναι 2 δευτερόλεπτα αργό ανέβασμα, 1 δευτερόλεπτο μέγιστη σύσπαση, 3 δευτερόλεπτα κατέβασμα. Για παράδειγμα στις κάμψεις δικεφάλων στο μαξιλάρι ανάποδα, 2 δευτερόλεπτα αργό ανέβασμα, ένα δευτερόλεπτο μέγιστη σύσπαση πάνω, 3 δευτερόλεπτα κατέβασμα. Ένα δείγμα της τρίτης προπόνησης είναι το ακόλουθο.
    1. εκτάσεις ποδιών 4Χ10
    2. κάμψεις ποδιών καθιστός 4Χ10
    3. γάμπες καθιστός 4Χ10
    4. cross over 4Χ10
    5. pull over τροχαλίας τεντωμένα χέρια 4Χ10
    6. εκτάσεις ώμων τροχαλίας 1 χέρι 4Χ10
    7. κάμψεις δικεφάλων σε μηχάνημα μαξιλάρι 4Χ10
    8. κικ μπάκς 4Χ10

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 4 ( flash in one)

    Στην τέταρτη και τελευταία μέρα προπόνησης στόχος είναι κάθε μυϊκή ομάδα να γεμίσει με όσο το δυνατό περισσότερο αίμα προκειμένου να επέλθει η μέγιστη αποκατάσταση των μυών. Δίνεται βάση στην υπερτροφία των ερυθρών μυϊκών μυϊκών ινών. Επιλέγονται ασκήσεις κυρίως σε μηχανήματα καθώς και απομονωτικές. Οι επαναλήψεις αυξάνονται στις 12, τα διαλείμματα είναι μόνο 30 δευτερόλεπτα και τα σετ ανά άσκηση είναι 5. Το tempo των επαναλήψεων είναι 1 δευτερόλεπτο ανέβασμα και ένα δευτερόλεπτο κατέβασμα χωρίς καθόλου παύσεις ούτε στην διάταση ούτε στην μέγιστη σύσπαση γι? αυτό και οι επαναλήψεις είναι «μισές» χωρίς πλήρες εύρος κίνησης. Ένα δείγμα της τέταρτης προπόνησης είναι το ακόλουθο.
    1. πρέσα ποδιών 5Χ12
    2. κάμψεις όρθιος ένα πόδι 5Χ12
    3. γάμπες όρθιος 1 πόδι με αλτήρα 5Χ12
    4. πιέσεις hammer για στήθος 5Χ12
    5. κωπηλατική καθιστός στην τροχαλία 5Χ12
    6. εκτάσεις με αλτήρες για ώμους 5Χ12
    7. κάμψεις τροχαλίας 5Χ12
    8. γαλλικές με στραβόμπαρα 5Χ12

  8. #128
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Φιλε μου γιατι δεν δουλευεις με ενα απλο 4ημερο σπλιτακι?

    Δευτερα
    Πλατη-πισω μοιρα ωμων
    Τριτη
    Στήθος-πλαγια μοιρα ωμων
    Τεταρτη
    Ρεπο
    Πεμπτη
    Πόδια
    Παρασκευη
    Δικεφαλα-Τρικεφαλα
    Σ/Κ
    Ρεπό ( αεροβιο, αν θες )

    Βαλε και 2 αεροβιες μετα τα βαρη, ή αν θες μπορεις μνα βαλεις ενα αεροβιο το Σαββατο/ή Κυριακη και αλλο ενα μετα τα βαρη.
    Victory loves preparation...

  9. #129
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    Μπιορεί αν κάνω και αυτό που μου πρότεινες...αλλά αερόβιες σίγουρα 4 την εβδομάδα μετα τα βάρη...

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ 2236 ΘΕΡΜΙΔΕΣ 400 ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΜΟΥ
    1ο γεύμα:750ml γαλα light και 80γρ βρώμη (34γρ πρωτεινης+83γρ υδατ)
    2ο γεύμα:200γρ κοτα και 150γρ ρύζι (45γρ πρωτεινης+45γρ υδατ)
    3ο γεύμα(αμεσως μετα την προπ):7ασπράδια(21γρ πρωτείνης)
    4ο γεύμα μετα απο 1 ωρα:200γρ κοτα και 1 σαλατα εποχης(45γρ πρωτεινης)
    5ο γευμα:200γρ τονος σε νερο(30γρ πρωτεινη) και σαλατα
    6ο γεύμα(μιση ωρα πριν κοιμηθώ):200γρ γιαουρτι light και 10 αμύγδαλα(14γρ πρωτεινης + λιπος)

  10. #130
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ρε συ από την πρώτη διατροφή που πόσταρες το πρωινό σου είναι τα ίδια χάλια. Βάζεις 83 υδατάνθρακες σε ένα γεύμα (αν και νομίζω πως είναι παραπάνω από 83 αυτά που γράφεις), 45 στο άλλο και από εκεί και πέρα τίποτα. Ξέχνα αυτή τη διατροφή, μπες στα αντίστοιχα άρθρα βρες θερμίδες/π/υ/λ και μοίρασε τα ομοιόμορφα.

  11. #131
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Φιλε μου γιατι δεν δουλευεις με ενα απλο 4ημερο σπλιτακι?

    Δευτερα
    Πλατη-πισω μοιρα ωμων
    Τριτη
    Στήθος-πλαγια μοιρα ωμων
    Τεταρτη
    Ρεπο
    Πεμπτη
    Πόδια
    Παρασκευη
    Δικεφαλα-Τρικεφαλα
    Σ/Κ
    Ρεπό ( αεροβιο, αν θες )

    Βαλε και 2 αεροβιες μετα τα βαρη, ή αν θες μπορεις μνα βαλεις ενα αεροβιο το Σαββατο/ή Κυριακη και αλλο ενα μετα τα βαρη.
    Και μπροστά ώμους με το στήθος να κάνεις, αν κάνεις κάτι τέτοιο. Αεροβική πάντως 2 φορές την εβδομάδα είναι πολύ λίγο.

    Quote Originally Posted by sobral7 View Post
    Μπιορεί αν κάνω και αυτό που μου πρότεινες...αλλά αερόβιες σίγουρα 4 την εβδομάδα μετα τα βάρη...

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ 2236 ΘΕΡΜΙΔΕΣ 400 ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΜΟΥ
    1ο γεύμα:750ml γαλα light και 80γρ βρώμη (34γρ πρωτεινης+83γρ υδατ)
    2ο γεύμα:200γρ κοτα και 150γρ ρύζι (45γρ πρωτεινης+45γρ υδατ)
    3ο γεύμα(αμεσως μετα την προπ):7ασπράδια(21γρ πρωτείνης)
    4ο γεύμα μετα απο 1 ωρα:200γρ κοτα και 1 σαλατα εποχης(45γρ πρωτεινης)
    5ο γευμα:200γρ τονος σε νερο(30γρ πρωτεινη) και σαλατα
    6ο γεύμα(μιση ωρα πριν κοιμηθώ):200γρ γιαουρτι light και 10 αμύγδαλα(14γρ πρωτεινης + λιπος)
    Το ρύζι είναι μετρημένο ωμό, πριν το μαγείρεμα ή μετά;! Το κοτόπουλο μαγειρεμένο;! Γιατί στο 3, 4 και 5 δεν έχεις υδατάνθρακα;! Γιατί τόση πολύ πρωτεΐνη;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #132
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by sobral7 View Post
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑΥΡΟ... καποιος έπρεπε να με ξυπνήσει...ας είσαι εσύ αυτός ο κάποιος!!!το πρόγραμμα ήταν δικό μου...και γυμνάζομαι 1 χρόνο...το ότι γέμισα λίπος είναι αποτέλεσμα υψηλών υδ/κων(550γρ+) και αεροβιας μόνο μια φορά την εβδομάδα και όχι σε πίτσες,σουβλάκια και δεν συμαζεύεται...
    ΤΟΤΕ θα κάνω αυτό το πρόγραμμα??
    Εγώ πιστεύω ότι και των αρχαρίων να κάνεις, πάλι μέσα θα είσαι, γιατί σίγουρα θα σου δουλέψει.

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Ρε συ από την πρώτη διατροφή που πόσταρες το πρωινό σου είναι τα ίδια χάλια. Βάζεις 83 υδατάνθρακες σε ένα γεύμα (αν και νομίζω πως είναι παραπάνω από 83 αυτά που γράφεις), 45 στο άλλο και από εκεί και πέρα τίποτα. Ξέχνα αυτή τη διατροφή, μπες στα αντίστοιχα άρθρα βρες θερμίδες/π/υ/λ και μοίρασε τα ομοιόμορφα.
    Well spoken!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #133
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    Το ρύζι και η κότα είναι μετρημένα μαγειρεμένα!!!μετά την προπ δεν βάζω υδατάνθρακα για να είναι στεγνά όλα τα γεύματα...γι αυτό το λόγο έχω αρκετό υδατάνθρακα στο πρώτο γεύμα...πιστεύω πως έτσι θα πέσω σε λίπος πιο γρήγορα(μπορεί να είμαι και λάθος,δεν είμαι απόλυτος)...αεροβική σίγουρα 4 φορές απο 30 λεπτά τουλάχιστον...

  14. #134
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Και μπροστά ώμους με το στήθος να κάνεις, αν κάνεις κάτι τέτοιο. Αεροβική πάντως 2 φορές την εβδομάδα είναι πολύ λίγο.



    Το ρύζι είναι μετρημένο ωμό, πριν το μαγείρεμα ή μετά;! Το κοτόπουλο μαγειρεμένο;! Γιατί στο 3, 4 και 5 δεν έχεις υδατάνθρακα;! Γιατί τόση πολύ πρωτεΐνη;!
    Σταυρο δεν προτεινα να κανει εμπροσθια μοιρα δελτοειδων, διοτι συνηθως αναπτυσετε επαρκεστατα με ασκησεις στηθους, ιδιαιτερα στον επικληνη παγκο κ' τα ανοιγματα. Οσο για τις αεροβικες, μπορει να κανει 3.
    Victory loves preparation...

  15. #135
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Λάθος τα ξέρεις. Το να εκτοξεύσεις την ινσουλίνη σου με κοντά 100 γραμμάρια υδατάνθρακα σε ένα γεύμα εκ τω οποίων τα 35-40 είναι σάκχαρα μάλιστα μετά από αποχή από υδατάνθρακα τόσων ωρών (απ' ότι καταλαβαίνω μεσημέρι προπονείσαι) είναι πολύ κακή στρατηγική.

  16. #136
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    οκ...προτεινεται μου μια διατροφη αν ειναι ευκολο

  17. #137
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Σταυρο δεν προτεινα να κανει εμπροσθια μοιρα δελτοειδων, διοτι συνηθως αναπτυσετε επαρκεστατα με ασκησεις στηθους, ιδιαιτερα στον επικληνη παγκο κ' τα ανοιγματα. Οσο για τις αεροβικες, μπορει να κανει 3.
    Δηλαδή κάτσε τώρα ένα λεπτάκι να μου εξηγήσεις, να συζητήσουμε λογικά... γράφεις και "επαρκέστατα"!!! Δηλαδή εσύ είσαι ευχαριστημένος από την ανάπτυξη των δικών σου εμπρός δελτοειδών;! Από το σχήμα τους και την "στρογγυλάδα" τους;! Οι φωτογραφίες σου, ο καθρέφτης σου δείχνουν ότι ΟΚ, είναι σωστό αυτό που εφαρμόζεις;! Τους έχεις αναπτύξεις πλήρως;!

    Αυτό φυσικά, εφόσον εσύ το εφαρμόζεις αυτό. Αν δεν σου δουλεύει (γιατί μπορεί και να νομίζεις ότι σου δουλεύει) τότε γιατί το προτείνεις;! Εαν δεν το εφαρμόζεις, τότε γιατί το προτείνεις;!

    Και ένα τρίτο πρόβλημα... ο φίλος μας εδώ είναι κι αυτός εντάξει απο ώμους, δηλαδή έχουν πάρει την φόρμα, το σχήμα και την ανάπτυξη, ώστε να τους αφήσει, αφού όπως λες γυμνάζονται "επαρκέστατα" με το στήθος;! Αν όχι, κι άλλο πρόβλημα: γιατί του λες να το κάνει;!

    Κι άλλο πρόβλημα: γιατί οι πιέσεις ωμων θεωρούνται από τις πιο βασικές ασκήσεις;! Κι άλλο πρόβλημα: η φυσιολογία της κίνησης των ασκήσεων του στήθους, είναι ίδια με την φυσιολογία των ασκήσεων των εμπρός ώμων όπως πχ. οι προτάσεις, ώστε να γυμνάζονται μάλιστα "επαρκέστατα" και να μην χρειάζονται ούτε μια ασκησούλα;!

    Θέτω κάποια ερωτήματα... γιατί τόση απολυτότητα;! Το "συνήθως" δεν σώνει το "επαρκέστατα" τουλάχιστον με την σύνταξη που έχεις κάνει και με αυτήν τη χρήση της στίξης.

    Αεροβική με τόσο λίπος 3 φορές;! Εσύ εντάξει, μπορεί να έχεις δυο γραμμές στην κοιλιά, αλλά εδώ το παιδί αυτό ξεκίνησε παχύσαρκο και ακόμη το ποσοστό λίπους του είναι υψηλό. Πολύ υψηλό. Εγώ πέρασα αυτό το στάδιο κι έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λάθη, πριν βάλω τα πόδια μου πάνω στο διάδρομο και λιώσω...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  18. #138
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by sobral7 View Post
    οκ...προτεινεται μου μια διατροφη αν ειναι ευκολο
    Όχι!!! Ο Παυλίδης τζάμπα γράφει;! Εγώ τζάμπα;! Ο Αλέξανδρος τζάμπα;!

    Γιατί δεν κάθεσαι να διαβάσεις τα τόσα άρθρα και να βγάλεις μόνος σου μια άκρη και να σε διορθώσουμε μετά εμείς εδώ;! Ο Qlim4x στα λέει και σε προηγούμενες σελίδες!!!

    Έξυπνος είσαι, φέρσου έξυπνα στον εαυτό σου να κάνεις μια εκπαίδευση πάνω στο ζήτημα, να δεις τις απαντήσεις που υπάρχουν σε αυτά που σου λέμε εδώ. Γιατί μας ζητάς μασημένη τροφή;! Πίστεψε με θα ωφεληθείς πολύ περισσότερο και θα κάνεις ακόμη πιο ουσιώδη την προσπάθειά σου!!! Αλήθεια!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #139
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    ok συγγνώμη αλλά με παρεξήγησες..πόσταρα μια διατροφή και μου είπατε πως το πρώτο γεύμα είναι λάθος επίσης είναι λάθος που δεν βάζω υδ/κες μετα την προπόνηση,εφόσον μου τα είπατε αυτά πως να ξέρω εγώ να τα διορθώσω??!!αν ήξερα θα πόσταρα μια καλύτερη διατροφή και θα μου λέγατε πολύ καλή και όλα α σχετικά...τεσπα επειδή μου είχες πει σε άλλα ποστ ότι ήσουν σαν εμένα περίπου σε ρωταω αλλιως πίστεψέ με θα έψαχνα αλλόυ...αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να μου πεις βέβαια!!!πάντως ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές μέχρι τώρα και με βοηθήσατε αρκετά όλοι...!!!

  20. #140
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Θα διαβάσεις και θα μάθεις. Συνειδητοποιημένος είσαι όταν θες, διατεθειμένος να δείξεις πειθαρχεία φαίνεσαι, αν διαβάσεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη πετύχεις αυτά που θες. Μπες στα subforum της διατροφής και διάβαζε stickies.

  21. #141
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by sobral7 View Post
    ok συγγνώμη αλλά με παρεξήγησες..πόσταρα μια διατροφή και μου είπατε πως το πρώτο γεύμα είναι λάθος επίσης είναι λάθος που δεν βάζω υδ/κες μετα την προπόνηση,εφόσον μου τα είπατε αυτά πως να ξέρω εγώ να τα διορθώσω??!!αν ήξερα θα πόσταρα μια καλύτερη διατροφή και θα μου λέγατε πολύ καλή και όλα α σχετικά...τεσπα επειδή μου είχες πει σε άλλα ποστ ότι ήσουν σαν εμένα περίπου σε ρωταω αλλιως πίστεψέ με θα έψαχνα αλλόυ...αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να μου πεις βέβαια!!!πάντως ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές μέχρι τώρα και με βοηθήσατε αρκετά όλοι...!!!
    Να ψάξεις!!! Τόσα άρθρα έχει η ενότητα της διατροφής!!! Λες να μην βρεις απαντήσεις;!

    Δες τι τρώνε κάποια παιδιά, τι προτείνετε σε πρότυπες διατροφές... δεν είναι ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να σου πω, απλά θεωρώ ότι πρέπει και από μόνος σου να ψάχνεσαι.

    Αφού και σε προηγούμενα post σου εξήγησα γιατί να μην κόψεις τον υδατάνθρακα. Εσύ γιατί τον έκοψες;! Κάτσε λίγο να διαβάσεις να δεις τι παίζει και έλα με τις διορθώσεις σου να δούμε τι κάναμε!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #142
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Θα διαβάσεις και θα μάθεις. Συνειδητοποιημένος είσαι όταν θες, διατεθειμένος να δείξεις πειθαρχεία φαίνεσαι, αν διαβάσεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη πετύχεις αυτά που θες. Μπες στα subforum της διατροφής και διάβαζε stickies.
    Amen brother!!!

    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #143
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Δηλαδή κάτσε τώρα ένα λεπτάκι να μου εξηγήσεις, να συζητήσουμε λογικά... γράφεις και "επαρκέστατα"!!! Δηλαδή εσύ είσαι ευχαριστημένος από την ανάπτυξη των δικών σου εμπρός δελτοειδών;! Από το σχήμα τους και την "στρογγυλάδα" τους;! Οι φωτογραφίες σου, ο καθρέφτης σου δείχνουν ότι ΟΚ, είναι σωστό αυτό που εφαρμόζεις;! Τους έχεις αναπτύξεις πλήρως;!

    Αυτό φυσικά, εφόσον εσύ το εφαρμόζεις αυτό. Αν δεν σου δουλεύει (γιατί μπορεί και να νομίζεις ότι σου δουλεύει) τότε γιατί το προτείνεις;! Εαν δεν το εφαρμόζεις, τότε γιατί το προτείνεις;!

    Και ένα τρίτο πρόβλημα... ο φίλος μας εδώ είναι κι αυτός εντάξει απο ώμους, δηλαδή έχουν πάρει την φόρμα, το σχήμα και την ανάπτυξη, ώστε να τους αφήσει, αφού όπως λες γυμνάζονται "επαρκέστατα" με το στήθος;! Αν όχι, κι άλλο πρόβλημα: γιατί του λες να το κάνει;!

    Κι άλλο πρόβλημα: γιατί οι πιέσεις ωμων θεωρούνται από τις πιο βασικές ασκήσεις;! Κι άλλο πρόβλημα: η φυσιολογία της κίνησης των ασκήσεων του στήθους, είναι ίδια με την φυσιολογία των ασκήσεων των εμπρός ώμων όπως πχ. οι προτάσεις, ώστε να γυμνάζονται μάλιστα "επαρκέστατα" και να μην χρειάζονται ούτε μια ασκησούλα;!

    Θέτω κάποια ερωτήματα... γιατί τόση απολυτότητα;! Το "συνήθως" δεν σώνει το "επαρκέστατα" τουλάχιστον με την σύνταξη που έχεις κάνει και με αυτήν τη χρήση της στίξης.

    Αεροβική με τόσο λίπος 3 φορές;! Εσύ εντάξει, μπορεί να έχεις δυο γραμμές στην κοιλιά, αλλά εδώ το παιδί αυτό ξεκίνησε παχύσαρκο και ακόμη το ποσοστό λίπους του είναι υψηλό. Πολύ υψηλό. Εγώ πέρασα αυτό το στάδιο κι έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λάθη, πριν βάλω τα πόδια μου πάνω στο διάδρομο και λιώσω...
    Να σου εξηγησω, γτ οχι?
    Ναι, θεωρω οτι οι ασκησεις του στηθος στον επικληνη δινουν ενα επαρκες ερεθισμα στους εμπροσθια μοιρα των ωμων. Κατι παρομοιο ειχε πει και ο Cuban. Μαλιστα ειχε προτεινει να γινονται ασκησεις για τους προσθιους δελτοειδης μονο εαν παρατηρησει καποιος με τον καιρο οτι δεν αναπτυσσονται αρκετα μεσω των αλλων προπονησεων.

    Οσον αφορα τις αεροβικες, οντως μπορει να σφαλω ισως χρειαζετε περισσοτερο.

    Νομιζω δεν υπαρχει λογος για τετοιο ξεσπασμα. ( εκτος αν εγω το εκλαμβανω λαθος, οποτε πασο )
    Last edited by Κωστας21; 17-09-13 at 17:35.
    Victory loves preparation...

  24. #144
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όχι Κώστα δυσικά υπάρχει λόγος για "ξέσπασμα", λίγο άκυρο να το ονομάσεις έτσι, αλλά ΟΚ. Φυσικά και υπάρχει επειδή είσαι τόσο απόλυτος.

    Και επειδή το είπε ο Cuban, εσύ το κάνεις;! Το εφάρμοσες πάνω σου;! Το είδες;! Το αξιολόγησες κριτικά και το πρότεινες εδώ;! Και μονάχος σου χρησιμοποιείς το "θεωρώ" δηλαδή ακυρώνεις τα ρήματα "εφαρμόζω", "αξιολογώ" και "κρίνω". Απάντησέ μου, γιατί εγώ στις φωτογραφίες σου φίλε δεν βλέπω εμπρός δελτοειδείς ανεπτυγμένους.

    Επειδή δηλαδή το είπε ο Αντώνης... εγώ δηλαδή αμα πω "κάντε κωλοτούμπες για τεράστια πλάτη" θα κάνεις;! Και που έχω και φωτογραφία μου και θα ήταν πολύ πιο εύκολο να "ψαρώσει" κάποιος.

    Πραγματικά θέλω να μου εξηγήσεις γιατί αδυνατώ να σε καταλάβω... από πού κι ως πού είσαι απόλυτος και κάθεσαι και προτείνεις πράγματα σε ένα παιδί που δεν πρέπει να τα εφαρμόσει!!! Και δεν θέλω δίκιο!!! Να μου εξηγήσεις θέλω!!!

    Άιντε και να είναι όλα αυτά που λες καλά και άγια... εδώ το παλλικάρι είναι σε επίπεδο να μην κάνει μια μυική ομάδα;! Εδώ τα βασικά σχήματα δεν έχει!!!

    Κάτι δεν σας έχουν πει καλά ρε παιδιά... ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ καλά... ή εγώ είμαι περίεργος... γέρασα και δεν σκαμπάζω, τι να πω... επειδή λέει το είπε ο Cuban... για σώματα σαν του sorbal7 λες να το 'πε;!...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #145
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εγώ βλέπω μία μάχη εντυπώσεων εδώ μέσα και γενικά ένα τσιτωμένο κλίμα και πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί. Ηρεμία ρε παιδιά για διατροφές και γυμναστική μιλάμε, για το hobby μας! Δεν υπάρχει τίποτα απόλυτα σε αυτό το Hobby, αλλά πολλοί δρόμοι για να φτάσεις κάπου.
    Μιχάλης

  26. #146
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Εγώ βλέπω μία μάχη εντυπώσεων εδώ μέσα και γενικά ένα τσιτωμένο κλίμα και πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί. Ηρεμία ρε παιδιά για διατροφές και γυμναστική μιλάμε, για το hobby μας! Δεν υπάρχει τίποτα απόλυτα σε αυτό το Hobby, αλλά πολλοί δρόμοι για να φτάσεις κάπου.
    Όχι Μιχάλη, είναι "μάχη" ουσίας!!!

    Εδώ μέσα δεν κρατάει κανένας το Ιερό Δισκοπότηρο της γνώσης!!! Κανένας μας!!! Κανένας δεν ξέρει το σωστό και το λάθος, εαν αυτό δεν το έχει εφαρμόσει πάνω του και δεν το έχει δει πρακτικά!!!

    Εγώ προσωπικά είμαι περισσότερο κριτικός απέναντι στον sobral7. Γιατί δηλαδή να μην ακολουθήσει αυτό που του είπες εσύ, αυτό που του είπε ο Αλέξανδρος, αυτό που του είπε ο Παυλίδης κάποια post πριν;! Γιατί να ακολουθήσει αυτό που το λέω εγώ, επειδή το λέω εγώ;!

    Δεν θα πρέπει από μόνος του να ψάξει, να δει, να κριτικάρει και τελικά να δει τι θα εφαρμόσει;! Η μασημένη τροφή δεν είναι αυτό που έχει ανάγκη δηλαδή.

    Κι έπειτα αν δεν αντιλαμβάνεσαι ως προς το τι η συζήτηση με τον Κώστα, δες την δική σου πρόταση: "Δεν υπάρχει τίποτα απόλυτα σε αυτό το Hobby". Ο Κώστας γιατί είναι απόλυτος;! Γιατί γράφει το "επαρκέστατα";! Γιατί, επειδή "κάτι παρόμοιο είχε πει ο Cuban";!

    Και κυρίως ρε Μιχάλη, εκεί που απορώ... ο sorbal7 από τις φωτογραφίες του κρίνεις ότι μπορεί να μην κάνει εμπρός δελτοειδείς;! Προτείνουμε κάτι απλά για να το πούμε δηλαδή;! Για να δείξουμε ότι έχουμε γνώσεις και είμαστε διαβασμένοι;! Γιατί;!

    Αυτά για εμένα γίνονται ζητήματα ουσίας, όχι να "μαλώσω" με κάποιον, απλά για να μαλώσω...

    Και ξαναγράφω: Δεν θέλω να έχω δίκιο!!! Θέλω να καταλάβω, γιατί εγώ μπορεί να έχω γίνει περίεργος ρε παιδιά!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #147
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Φίλε sobral7 ό,τι σου πω είναι με την καλύτερη διάθεση.

    Πρέπει να προσπαθήσεις μόνος σου. Ψάξε εδώ "μέσα" αλλά και έξω. Διάβασε άρθρα για διατροφή. Γενικά διάβασε...
    Το να σου πει κάποιος μια διατροφή... άντε και στην είπε. Θα την ακολουθήσεις τυφλά;
    Τί μπορεί να ξέρει αυτός που στην έδωσε περισσότερο από την ηλικία, το βάρος και το ύψος σου -αυτά που του έδωσες εσύ- που χρειάζονται για τις τυπικές εξισώσεις που βγάζουν -κατά προσέγγιση- πιστεύω το τί χρειάζεσαι;
    Το τρόπο ζωής σου, τους ρυθμούς σου, τα προβλήματά σου...

    Και αν δεν σε βοηθήσει; Θα φταίει ο Παυλίδης, ο mazda, o Qlim4x ή όποιος άλλος σου την έδωσε;
    Και το αντίστροφο... αν δουλέψει θα κρέμεσαι από τα @@ του καθενός για την παραμικρή αλλαγή;

    Το τί έχεις ανάγκη, το ξέρεις εσύ -ίσως όχι ακόμα- καλύτερα από όλους.
    Εδώ θα "πάρεις" τις κατευθυντήριες γραμμές από παιδιά που σίγουρα θα το διαπίστωσες ότι και τις γνώσεις έχουν αλλά και την θέληση να τις μοιραστούν.
    Αλλά για να γίνει αυτό, θα πρέπει να υπάρχει μία βάση επικοινωνίας. Θα πρέπει και εσύ να έχεις κάποιες γνώσεις, ώστε να έχεις άποψη τεκμηριωμένη για να γίνει μία σωστή συζήτηση.

    Διάβασε και ενημερώσου για να έχεις τουλάχιστον κριτήριο για να φιλτράρεις την κάθε πρόταση-άποψη.
    Εγώ π.χ. μπορεί με όλη μου την καρδιά να θέλω να σε βοηθήσω και να σου λέω μ@λ@κίες. Δεν πιστεύεις ότι θα πρέπει να είσαι σε θέση να κρατήσεις τα "σωστά" ή έστω αυτά που σου φαίνονται λογικά για εσένα;


    Κλείνω γιατί σε ζάλισα
    Η γνώση είναι δύναμη. Πρώτα δούλεψε αυτό και μετά τα μπράτσα

    Πάντα φιλικά.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  28. #148
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σημειωτικά επιβάλλεται να πω ότι εδώ έχουμε ένα δικαίωμα ελεύθερης έκφρασης και γνώμης. Ταυτόχρονα όμως ένα από τα ουσιώδη χαρακτηριστικά της Δημοκρατίας είναι ο διάλογος, η ανταλλαγή απόψεων και η διαφωνία. Δεν πρέπει να συμφωνούμε όλοι.

    Εκείνο που λειτουργεί ως δικλείδα ασφαλείας είναι να ξέρουμε γιατί προτείνουμε κάτι και να έχουμε το κατάλληλο επιχείρημα για την στήριξη της άποψής μας. Εδώ είναι άχρηστο ακόμη και το επιχείρημα, γιατί ο sorbal7 άλλα πράγματα έχει ανάγκη και όχι ένα τέτοιο προπονητικό split. Και ο ίδιος μόνος του, επειδή ανέφερα εγώ το All In One του Παρασκευά, πιστεύετε ότι έχει αξία να κάθετε και να κάνει 4 δευτερόλεπτα στην αρνητική;! Εγώ όχι. Όμως το ανέφερα όμως χωρίς να φιλτράρει τίποτα είπε "αυτό να κάνω;!".
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  29. #149
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Εγώ είμαι της γνώμης ότι πρέπει να κάνει ένα απολύτως βασικό πρόγραμμα γιατί παρότι προσπαθεί και φαίνεται άλλωστε από την σημαντική βελτίωση του, ενδεχομένως όπως και στη διατροφή ίσως να μην έχει πιάσει το βασικό νόημα της προπόνησης.

    Ούτε σούπερ σετ, ούτε αρνητικές, ούτε drops, ούτε 5άρες, ούτε πρόγραμμα που δε θα έχει μέσα βασικές ασκήσεις όπως πιέσεις ώμων, ούτε πρόγραμμα που κάθε προπόνηση έχει άλλους στόχους όπως το παραπάνω full body.
    Απλό 4ημερο σπλιτ με βασικές ασκήσεις, αποφεύγοντας όσο μπορεί τα μηχανήματα, με σωστή και όλο και καλύτερη τεχνική.

    Καταλαβαίνω πως κυνηγώντας τα αποτελέσματα ενδεχομένως να σε πνίγει να κάνεις τα βασικά και ο διπλανός στο γυμναστήριο σου λέει "μου έβγαλε ο γυμναστής ένα πρόγραμμα με 7 σουπερ σετ και φεύγω φουλ πρησμένος και θα μου βάλει όγκο" αλλά άσε τις συζητήσεις με τους διπλανούς και κάνε αυτό που σχεδίασες ο,τι κι αν επιλέξεις τελικά.

  30. #150
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ στη διατροφή θα συμπληρώσω την ανακατανομή των υδατανθράκων, τη λιγότερη πρωτεΐνη (πχ. 150 κοτόπουλο μαγειρεμένο είναι πολύ καλά ανα γεύμα), γιατί πιο πολύ κακό κάνουμε παρά καλό που δεν τρώμε υδατάνθρακα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 
Page 5 of 11 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κρίνετε Ελέυθερα!
    By maxmuscle in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 29
    Last Post: 04-04-10, 04:07
  2. να μαι κι εγω..γνωμες ελευθερα..
    By kouvidis.87 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 68
    Last Post: 07-10-09, 00:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •