Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default Γάλα Σε Συνδυασμό Με Πρωτεϊνη

    Γεια σας ! Σημερα εβαλα γάλα στο σέικερ μετα την προπόνηση κ δεν το ήπια νερο το ρόφημα κ κλασσικά οπως παντα έφαγα 1 μπανάνα..
    η ερώτηση μ ειναι μήπως το γάλα (άπαχο ειναι) καθυστερήσει την αποροφηση της πρωτεΐνης (ειναι Whey isolate) η πρωτεινη. Εγώ πάντως είδα οτι το γαλα ωφελεί μεταπροπονητικα κ προτείνει είτε άπαχο, είτε πλήρες ,είτε 1,5 κλπ κλπ.. αλλα εγώ εμπιστεύομαι την δική σας τη γνώμη περισσότερο..
    1)Καθυστερεί λοιπόν το γαλα κ η μπανανα την αποροφηση της πρωτεΐνης η όχι;
    2)μετα από 1 ώρα να φάω το κανονικό γεύμα οπως παντα ετσι;
    Ευχαριστώ προκαταβολικα
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  2. #2

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Εννοείται πως καθυστερεί την απορρόφηση. Το θέμα είναι γιατί πιστεύεις πως χρειάζεσαι οπωσδήποτε να πάρεις πρωτεϊνη που απορροφάται πολύ γρήγορα αμέσως μετά την προπόνηση, με δεδομένο πως η όλη ιστορία με το αναβολικό παράθυρο είναι μούφα. Δηλαδή αν φας κανονικό γεύμα κατευθείαν (κανα μισάωρο μετά την προπόνηση δηλαδή) τι θα πάθεις? Σκέψου και το άλλο: έστω οτι είσαι 50 κιλά, ήτοι χρειάζεσαι 100 γρ πρωτεϊνης ζωικής την ημέρα. Υπάρχει περίπτωση να μην τα (υπερ)καλύψεις από την διατροφή σου? Το συμπλήρωμα τι το θες? Στην περίπτωση σου, όπως και σε πολλές άλλες, είναι παντελώς άχρηστο, πεταμένα λεφτά.

    Πάντως αν επιμένεις να ενδιαφέρεσαι για την άμεση απορρόφηση πιες την πρωτεϊνη σκετη ή με δεξτρόζη.

  3. #3
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    πω έκανα μλκια εεε .....
    Την άλλη φορα να πιω τη whey σκέτη ε και τιποτα άλλο... Ναι αλλα οι υδατάνθρακες ;; η μαμά μ δε μ αφήνει κάτι παραπάνω από πρωτεινη....
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  4. #4
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Δεν ειμαι 50 , 60 είμαι, άμα ήμουν 50 θα ήμουνα κομμάτια χαχα (πλάκα κανω)
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  5. #5
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by sofi12345 View Post
    1)Καθυστερεί λοιπόν το γαλα κ η μπανανα την αποροφηση της πρωτεΐνης η όχι;
    2)μετα από 1 ώρα να φάω το κανονικό γεύμα οπως παντα ετσι;
    Ευχαριστώ προκαταβολικα
    ΟΧΙ δεν καθυστερει τιποτα.
    Οταν καποιος πινει γαλα, τοτε γινεται μια αποτομη αυξηση των αμινοξεων στο αιμα δεδομενου οτι το γαλα εχει και τη Whey μεσα.
    Μετα απο 45 λεπτα με 1 ωρα αρχιζει να πεφτει σταδιακα και εκει πλεον αναλαμβανει η καζεινη που κρατα σταθερη τη ροη των αμινοξεων στο αιμα για κανα 5ωρο περιπου.
    Με λιγα λογια απορροφαται ξεχωριστα η μια πρωτεινη απο την αλλη. Εξου και τα συμπληρωματα πολλαπλων πηγων!

    Βεβαια λογω της καζεινης το επομενο σταθερο γευμα μετα τη προπονηση πρεπει να καθηστερησει για να μπορεσει να απορροφησει καλυτερα ο οργανισμος την επομενη δοση πρωτεινης απο τις ζωικες πηγες πλεον.
    Αν κανεις μια σχετικη αναζητηση στα αγγλικα θα βρεις παρα πολλα αποτελεσματα: Ερευνες, διαγραμματα... χαμος γινεται!

  6. #6

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by HoHe View Post
    ΟΧΙ δεν καθυστερει τιποτα.
    Οταν καποιος πινει γαλα, τοτε γινεται μια αποτομη αυξηση των αμινοξεων στο αιμα δεδομενου οτι το γαλα εχει και τη Whey μεσα.
    Μετα απο 45 λεπτα με 1 ωρα αρχιζει να πεφτει σταδιακα και εκει πλεον αναλαμβανει η καζεινη που κρατα σταθερη τη ροη των αμινοξεων στο αιμα για κανα 5ωρο περιπου.
    Με λιγα λογια απορροφαται ξεχωριστα η μια πρωτεινη απο την αλλη. Εξου και τα συμπληρωματα πολλαπλων πηγων!
    Τα λιπαρά του γάλακτος (όπως και γενικώς τα λιπαρά) καθυστερούν την απορρόφηση. Δεν είναι η καζεϊνη το "πρόβλημα".
    Last edited by UltraModus; 12-05-13 at 08:28.

  7. #7

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by sofi12345 View Post
    πω έκανα μλκια εεε .....
    Την άλλη φορα να πιω τη whey σκέτη ε και τιποτα άλλο... Ναι αλλα οι υδατάνθρακες ;; η μαμά μ δε μ αφήνει κάτι παραπάνω από πρωτεινη....


    Δεν ειμαι 50 , 60 είμαι, άμα ήμουν 50 θα ήμουνα κομμάτια χαχα (πλάκα κανω)
    Οκ, 60. Αρα 120 γρ πρωτεϊνης ζωικής. Από την διατροφή σου δεν μπορείς να τα καλύψεις? Εγώ πιστεύω πως όχι μόνο τα καλύπτεις αλλά τα ξεπερνάς κιόλας.

    Η μαλακία που είναι ακριβώς? Τι θεωρείς πως έχασες καθυστερώντας την απορρόφηση της whey? Πιστεύεις πως αν δεν πιεις whey αμέσως μετά την προπόνηση καταβολίζεσαι? Τους υδατάνθρακες τι τους θέλεις? Ακόμα και κρεατίνη να έπαιρνες θα αρκούσε η πρωτεϊνη για να ανεβάσει την ινσουλίνη.

    Επαναλαμβάνω, η πρωτεϊνη και δεξτρόζη σε εσένα, σε αυτήν την φάση, είναι παντελώς άχρηστα συμπληρωματα. Αργότερα αν θες πάρε μια κρεατίνη και τελείωσε το θέμα. Μην καταναλωνεις φαιά ουσία για το αν καθυστέρησε η απορρόφηση της isolate κατα μερικά λεπτά, δεν έχει, ποτέ δεν είχε ούτε και πρόκειται να αποκτήσει ποτέ την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σημασία.

  8. #8
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Τα λιπαρά του γάλακτος (όπως και γενικώς τα λιπαρά) καθυστερούν την απορρόφηση. Δεν είναι η καζεϊνη το "πρόβλημα".
    Μα ειναι 0%...
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  9. #9
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Οκ, 60. Αρα 120 γρ πρωτεϊνης ζωικής. Από την διατροφή σου δεν μπορείς να τα καλύψεις? Εγώ πιστεύω πως όχι μόνο τα καλύπτεις αλλά τα ξεπερνάς κιόλας.

    Η μαλακία που είναι ακριβώς? Τι θεωρείς πως έχασες καθυστερώντας την απορρόφηση της whey? Πιστεύεις πως αν δεν πιεις whey αμέσως μετά την προπόνηση καταβολίζεσαι? Τους υδατάνθρακες τι τους θέλεις? Ακόμα και κρεατίνη να έπαιρνες θα αρκούσε η πρωτεϊνη για να ανεβάσει την ινσουλίνη.

    Επαναλαμβάνω, η πρωτεϊνη και δεξτρόζη σε εσένα, σε αυτήν την φάση, είναι παντελώς άχρηστα συμπληρωματα. Αργότερα αν θες πάρε μια κρεατίνη και τελείωσε το θέμα. Μην καταναλωνεις φαιά ουσία για το αν καθυστέρησε η απορρόφηση της isolate κατα μερικά λεπτά, δεν έχει, ποτέ δεν είχε ούτε και πρόκειται να αποκτήσει ποτέ την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σημασία.
    Αα οποτε να τρώω την πρωτεινη σκέτη κ μετα από 40 λεπτα το κανονικό γεύμα ε; ευχαριστω
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η δικη μου αποψη:

    - Ναι το γαλα θα καθυστερησει την απορροφηση της whey ειτε ειναι απαχο ειτε οχι. Η καζεινη, η λακτοζη και τα λιπα ενζυμα θα φροντισουν για αυτο.
    - Δεν χρειαζονται υδατανθρακες μετα την προπονηση
    - Δεν θα καταλαβετε ποτε διαφορα μεταξυ whey+γαλα, whey+νερο, ασπραδια+βρωμη, μοσχαρι+πατατες...κλπ

  11. #11
    Junior Bodybuilder Παναής's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Posts
    161

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    - Δεν χρειαζονται υδατανθρακες μετα την προπονηση....
    σορρυ για το off αλλα το εξηγεις λιγο αυτο?
    My results are my motivation...I exercise like my life depends on it....

  12. #12

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Το εξηγησε αλλος πριν απο μενα στο τοπικ που ειμαστε

  13. #13
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Αν είναι να την πιεις με γάλα και με μπανάνες, τρως το κοτόπουλο σου με το ρύζι να σε πιάσει κιόλας και χωρίς σάκχαρα.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    Εμενα παντως με αρεσε το feeling της καζεϊνης σαν post. Ενιωθα παντα πιο γεματος, σε σχεση με την whey, που μετα απο 30λ λιμοκτονω κυριολεκτικα! Ειδικα αν τρως μετα απο 45λ-1ωρα-καικαικαι.. πιστευω ειναι οτι πρεπει!
    Train, past the pain!

  15. #15
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by apathya View Post
    ...μετα απο 30λ λιμοκτονω κυριολεκτικα!
    Ετσι ακριβως κι εγω!
    Γι'αυτο βαζω και 250ml γαλα ;)

  16. #16

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by sofi12345 View Post
    Αα οποτε να τρώω την πρωτεινη σκέτη κ μετα από 40 λεπτα το κανονικό γεύμα ε; ευχαριστω
    Δεν μπορώ παρα να σε συγχαρώ για την κομψώς επιλεκτική ανάγνωση της απαντήσεως μου και την εξαγωγή βολικού συμπεράσματος. Κλασική τακτική στον χώρο των θεωρητικών επιστημών, εφαρμοσθείσα και εφαρμοζομένη από ερευνητές παγκοσμίου κύρους και εγνωσμένης αξίας.

    Επίτρεψε μου όμως να επιμείνω. ΟΧΙ, δεν σου είπα αυτό, σου είπα να σταματήσεις να πετάς λεφτά στην whey γιατί η διατροφή σου καλύπτει τις ανάγκες σου σε πρωτεϊνη σε ποσοστό τουλάχιστον 100% και γιατί, όπως έχει γράψει και πολλές φορές ο μακράν εμπειρότερος εμου Megageo, δεν πρόκειται να παρατηρήσεις καμία διαφορά αν αντι για whey φας ένα κανονικό γεύμα. Μην νομίζεις πως το λέω θεωρητικά, εγώ ο ίδιος το κάνω πράξη και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα. Πλεον την whey την χρησιμοποιώ εκτάκτως ή στην μαγειρική (πχ πιτάκι βρώμης, μπάρες κτλ). Δοκίμασε το και εσύ για κανα δίμηνο και θα δεις πως η όλη ιστορία με το μεταπροπονητικό ρόφημα είναι μεγάλη μούφα και αφορά ελαχίστους ανθρώπους, των οποίων η τεράστια μυική μάζα καθιστά δύσκολη την κάλυψη των ημερησίων αναγκών σε πρωτεϊνη μόνο από την στερεά τροφή. Άνθρωποι σαν εσένα (60) κιλά και εμένα (78) είναι αστείο να τρέχουν μετά την προπόνηση να πιουν το μαγικό ελιξίριο.

  17. #17
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Ν διάβασα όλα όσα μ είπες αλλα τωρα έχω πάρει ήδη την πρωτεινη γι αυτο.
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλή για συνδυασμό Animal Cuts και Πρωτεϊνη VPX
    By augi in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-11, 01:04
  2. Πρωτείνη Από Τι Γάλα;
    By zografos89 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 13-10-09, 19:53
  3. Πρωτείνη Σε Συνδυασμό Με Λιποτροπικά
    By scarface in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 12-07-05, 08:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •