Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-07-11
    Posts
    9

    Default Νόστιμες Συνταγές Για Κοτόπουλο

    Παιδιά ξέρετε τίποτα νόστιμες συνταγές για να μαγειρεύω/ψήνω το κοτόπουλο; Ξέρω πως το νόστιμο συνεπάγεται κ παχυντικό συνήθως αλλά λέμε τώρα εάν υπάρχει τίποτα που να κάνει την κατανάλωση του κοτόπουλου πιό απολαυστική. Στο τηγάνι με λάδι σόγιας το κάνει πολύ νόστιμο αλλά ενδείκνυται; Εκτός από το σογιέλαιο τι άλλο;

  2. #2
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλημέρα :) Με τον καιρό πειραματιζόμενος στην κουζίνα θα διαπιστώσεις πως το νόστιμο δεν συνεπάγεται απαραίτητα και παχυντικό! Εντάξει δεν είναι το ίδιο να φας τηγανιτές κοτομπουκιές και βραστό κοτόπουλο...αλλά μπορείς να βρείς μια μέση λύση! Εγώ ψήνω το κοτόπουλο σε σακούλα φούρνου και γίνεται πολύ νόστιμο (κάτι μεταξύ βραστού και ψητού δηλαδή) απλά θέλει μπαχαρικά και φαντασία τύπου: κάρυ, πιπέρι, γλυκιά πάπρικα, ρίγανη, μιξ για ψητό κοτόπουλο, πορτοκάλι, λεμόνι, πιπέρι καγιέν ακόμα και tabasco...βέβαια αυτά όχι όλα μαζι γιατί θα βγάλεις φωτιές απο τα αυτιά! Απλά πρόταση για το τι μπορείς να βάλεις για να πάρει γεύση...και ελαιόλαδο μπορείς να βάλεις αλλά θα συνηστούσα λίγο γιατί ειλικρινά δεν χρειάζεται να γίνει και μπλούμ στο λάδι, γίνεται εξίσου γευστικό και με απειροελάχιστο ελαιόλαδο! Επίσης μαγείρεμα στο τηγάνι με λάδι θα το απέφευγα για προφανείς λόγους.

  3. #3
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Παίρνεις στήθος κοτόπουλο και το κόβεις μεγάλα κυβάκια. Το βάζεις σε ένα μπολ μαζί με γιαούρτι και μίγμα μπαχαρικών της αρεσκείας σου (εγώ χρησιμοποιώ μείγμα ταντούρι για ινδική ''νότα''). Ανακατεύεις καλά και το αφήνεις στο ψυγείο για καμιά ώρα. Το βάζεις σε αντικολλητικό ταψάκι ή σε κοινό με λαδόκολλα (τα κομμάτια κοτόπουλου θα έχουν μπόλικο μπαχαρικογιάουρτο επάνω τους, ΔΕΝ το αφαιρείς!) Μετά από 20-25 λεπτά έχεις ένα πεντανόστιμο ζουμερό στήθος κοτόπουλου με απίστευτη κρούστα!!! Ω μπωωωω μου άνοιξα την όρεξη!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    03-07-11
    Posts
    9

    Default

    μπράβο ρε παιδιά πείτε μου κιάλλα!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Dobar dan, λοιπόν εγω το κανω στο αντικολλητικο τηγανι με λιγο νερο να βρασει, αλλα πριν το βαλεις το εχεις αφησει μεσα σε ενα μπολ με διαφορα μπαχαρικα της αρεσκειας σου, εγω βαζω αρκετα κοκκινη πιπερια, μιγμα μυρωδικων (vegeta) και το σκορδο και τριμμενη ντοματα. Αστο κανα μισαωρο και οπως ειναι βαλτο στο τηγανακι. Πολυ γευστικο και οχι στεγνο. Ειδικα με ρυζι ειναι οτι πρεπει...
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    σε κάποια φάση είχε βγάλει και η maggi κάτι πακετάκια με μείγματα μπαχαρικών και σακούλα μαγειρέματος για κοτόπουλο... νομίζω για κάτι πιο γρήγορο πρέπει να είναι καλά, δεδομένου ότι δεν θέλει ούτε λάδια ούτε τίποτα, κρατάει το κοτόπουλο την υγρασία του.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Εμένα ο κλαύτερος φίλος μου είναι η μουστάρδα. Μουστάρδα και κοτότπουλο σε όλους τους συνδιασμούς.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    σε κάποια φάση είχε βγάλει και η maggi κάτι πακετάκια με μείγματα μπαχαρικών και σακούλα μαγειρέματος για κοτόπουλο... νομίζω για κάτι πιο γρήγορο πρέπει να είναι καλά, δεδομένου ότι δεν θέλει ούτε λάδια ούτε τίποτα, κρατάει το κοτόπουλο την υγρασία του.
    Τσέκαρα βέβαια σήμερα τα συστατικά και έχει μέσα ζάχαρη και διάφορα άλλα οπότε καλύτερο είναι αυτό που είπε παραπάνω η SadeAdu, να βάζει ο καθένας ό,τι θέλει...
    αυτές τις σακούλες μαγειρέματος τις βρίσκουμε εύκολα; λογικά πρέπει να τις έχουν εκεί με τα αλουμινόχαρτα και τις μεμβράνες... :Ρ

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σιγά που δεν θα χε ζάχαρη! Ναι, εκεί με τα αλουμινοχαρτα και τις σακούλες τροφίμων θα τις βρεις!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Τέλεια, ευχαριστώ!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Μεγάλη ευκολία η σακούλα έχω να πω κ το κοτόπουλο γίνεται πολυ νόστιμο!
    Εγω συνήθως βάζω 2 στήθη κοτόπουλο με πατάτες κ φτιάχνω ένα μείγμα με
    1 ποτήρι του κρασιού νερό
    1/2 χυμό λεμόνι
    1 κς λάδι
    1 κγ μουστάρδα
    Κ μείγμα μπαχαρικών για κοτόπουλο ( προσοχή όμως γιατι τα περισσότερα που είναι σε μύλο περιέχουν ζάχαρη, το μόνο χωρίς ζάχαρη το χω βρει στον Σκλαβενίτη!).

    Επίσης κάτι ακόμα ο Βελόπουλος έχει έτοιμο συσκευασμένο στήθος κοτόπουλο μαριναρισμένο απίστευτα νόστιμο αλλα λίγο τσιμπημενό στην τιμή...
    No Wind - No Fun

  12. #12
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    + 1000 ^^^^
    Το κοτοπουλο πλεον μονο σε σακουλα
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλησπέρα ;)

    Οι σακούλες φούρνου συνήθως βρίσκονται στους διαδρόμους με αλουμινόχαρτα, πλαστικά ποτηράκια μιας χρήσης, ταπεράκια μιας χρήσης σάνιτας κτλ κτλ! Κοτόπουλο ψάρι φτιάχνω μόνο σε σακούλα εδώ και ένα χρόνο σχεδόν, άντε αν βιάζομαι και θέλω σε 15min ΜΑΧ να έχω ψαράκι το κάνω στο τεφαλάκι με λίγο νερό, αλλιώς μόνο σακούλα με έχει βολέψει απίστευτα.

  14. #14

    Join Date
    27-09-13
    Posts
    151

    Default

    Μια ερωτηση παιδια.. επειδη αυτη η σακουλα μου μπηκε στο μυαλο πυο την ακουω απο ολους... Πως βαζουμε τον φουρνο οτν το βαζουμε σε σακουλα? πανω-κατω ή αερα?

  15. #15
    Pumping Iron kely's Avatar
    Join Date
    27-11-11
    Posts
    509

    Default

    Την τοποθετεις σε ένα ταψί και ανάβεις τον φούρνο στον αέρα.Νομίζω στους 200 βαθμούς.Λέει πάντως οδηγιες χρησης...

  16. #16
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    καλημέρα!

    αυτές τις σακούλες τις εχω βρει στον βασιλοπουλο και ειναι λιγο ακριβες (γυρω στα 3ευρω αν θυμαμαι καλα)

    τις εχετε πετυχει καπου οικονομικοτερα?

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    3 ευρώ οι πόσες;

  18. #18
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    να σου πω την αληθεια, δεν προσεξα. ειχα διαβασει που τις αναφερετε στο forum σαν δυνατη λυση στο μαγειρεμα, αλλα ημουν βιαστικη: τσεκαρα στα γρηγορα την τιμη και τις προσπερασα

  19. #19

    Join Date
    27-09-13
    Posts
    151

    Default

    σημερα πηρα εγω 3 ευρω τις 8.... Δεν μου φανηκαν ακριβες γιατι εγω μαγιρευω για 2 μερες... Οποτε 16 μερες 3 ευρω δεν μου φανηκαν πολλα....

  20. #20
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    25-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    Ποτέ αέρα στην σακούλα, μόνο πάνω κάτω γιατί θα λιώσει πάνω στο κοτόπουλο, την έχω πατήσει έτσι :D
    je ne regrette rien

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Είδα την Παρασκευή που πέρασε στην τηλεόραση έναν άλλο τρόπο για να μαγειρευτεί το κοτόπουλο. Παίρνουμε κοτόπουλο στήθος και το ανοίγουμε με το μαχαίρι να γίνει πιο λεπτό σε πάχος, ρίχνουμε αλάτι πιπέρι και ό,τι μυρωδικά θέλουμε και το τυλίγουμε σε μεμβράνη σαν ρολό. Κλείνουμε τη μεμβράνη (μπορούμε να βάλουμε και διπλή) σαν καραμέλα δεξιά και αριστερά και το βάζουμε στην κατσαρόλα όπως είναι να βράσει για 25' (κάπου στη μέση του χρόνου το γυρίζουμε να μαγειρευτεί ομοιόμορφα). Από κει και πέρα, αυτό παίρνει σχήμα ρολού και ο καθένας το συνοδεύει με ό,τι θέλει.
    Το είδα και μου φάνηκε ωραία ιδέα, κλείνει μέσα και τις γεύσεις από τα μυρωδικά.

  22. #22

    Default

    εμένα όλα αυτά με το πλαστικό δε μου πολυαρέσουν... Δοκιμάστε αν θέλετε και τη δική μου συνταγή:

    Για ~1 κιλό κοτόπουλο.

    Σε ένα μπωλ ρίχνουμε:
    1 κουταλιά γλυκού σκόνη λαχανικών Κνορ, κοίταξα συστατικά δεν έχει ζάχαρη, μόνο μαλτοδεξτρίνη αν δε σας πειράζει.
    3 κουταλιές σούπας μουστάρδα
    2 κουταλιές σούπας ελαιόλαδο
    Βάζετε από μύλο με μίγμα 4 πιπεριών όσο πιπεράκι θέλετε, υπάρχουν μύλοι στα περισσότερα σούπερ μαρκετ με 4 πιπέρια, ή και 5 σπάνια.
    Μισή πρέζα ρίγανη
    Ελάχιστο θυμάρι
    Πάααααααααααρα πολύ λίγο βασιλικό .. Είναι οπτιοναλ, αν θέλετε δε βάζετε, εγώ βάζω...
    Αλάτι δε χρειάζετε να βάλετε καθώς η σκόνη λαχανικών έχει ήδη... Εκτός αν θέλετε αλμυρό το φαγητό σας.

    Ανακατεύετε το μείγμα. Κόβετε τα στήθη σε φιλέτα (αν δεν είναι ήδη κομμένα). Τα βάζετε στο μπώλ και τα μαρινάρετε καλά... Τα βάζετε για κάνα μισάωρο-ώρα στο ψυγείο.


    Ανάβετε το γκρίλ (με αντιστάσεις) και τα βάζετε να ψηθούν.


    Ιδιαίτερη προσοχή για όσους (φαντάζομαι δεν είναι πολλοί), το κρέας να το γυρίσετε μόνο ΜΙΑ φορά, διαφορετικά θα χάσει τα υγρά του.


    Αποτέλεσμα, πολύ γευστικά και συνάμα ζουμερά φιλέτα κοτόπουλου, που πιστεύω δεν είναι και ανθυγειινά. Εγώ τα συνοδεύω με ρυζάκι με λαχανικά + σαλατούλα.

  23. #23
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Λοιπόν....

    Αγοράζω 7-8 στήθη κοτόπουλο. Ανοίγω το πακέτο σπίτι και βάζω αλάτι και ρίγανι/θυμάρι. Το κλείνω και αφήνω 1 μέρα.

    Την επόμενη παραδίδω τα στήθη (του κοτόπουλου) στον σύζυγο ο οποίος μου τα ψήνει στο μπάρμπεκιου. Μου τα επιστρέφει ψημένα σούπερ. Τα τεμαχίζω σε μερίδες (χρήση ζυγού επιβάλεται) και τυλίγω έκαστο κομάτι σε νάιλον. Τα βάζω όλα κατάψυξη.

    Κάθε μέρα παίρνω στη δουλειά ένα παγωμένο κομμάτι ως έχει μαζί με τα λαχανικά μου κλπ στο τάπερ. μέχρι την ώρα τυ φαγητού είναι σούπερ.

    Το πιο ζουμερό κοτόπουλο έβερ. Από τον αλύτερο ψήστη. Έβερ.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  24. #24
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Λοιπόν....

    Αγοράζω 7-8 στήθη κοτόπουλο. Ανοίγω το πακέτο σπίτι και βάζω αλάτι και ρίγανι/θυμάρι. Το κλείνω και αφήνω 1 μέρα.

    Την επόμενη παραδίδω τα στήθη (του κοτόπουλου) στον σύζυγο ο οποίος μου τα ψήνει στο μπάρμπεκιου. Μου τα επιστρέφει ψημένα σούπερ. Τα τεμαχίζω σε μερίδες (χρήση ζυγού επιβάλεται) και τυλίγω έκαστο κομάτι σε νάιλον. Τα βάζω όλα κατάψυξη.

    Κάθε μέρα παίρνω στη δουλειά ένα παγωμένο κομμάτι ως έχει μαζί με τα λαχανικά μου κλπ στο τάπερ. μέχρι την ώρα τυ φαγητού είναι σούπερ.

    Το πιο ζουμερό κοτόπουλο έβερ. Από τον αλύτερο ψήστη. Έβερ.
    Φαντάζομαι και στο γκριλ παρόμοιο θα βγαίνει ε; Η πιο απλή ''συνταγή'' απ όλες! ;)

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Φαντάζομαι και στο γκριλ παρόμοιο θα βγαίνει ε; Η πιο απλή ''συνταγή'' απ όλες! ;)
    Α δεν έχω δοκιμάσει! Βασικά έχω φούρνο υγραερίου, δεν πολυχρησιμοποιώ γκριλ... κυρίως τεφάλ...
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  26. #26
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Εντάξει, δοκίμασα εγώ! Είχα στήθος κοτόπουλο χτες και το έβαλα στο γκριλ με ρίγανη, θυμάρι, αλάτι και κόκκινο καυτερό πιπέρι (λίγο βέβαια) και το έψησα 30' στους 200 βαθμούς και βγήκε πολύ ωραίο, ''έσπαγε'' πολύ και η κοτοπουλίλα λόγω μυρωδικών. Άλλη φορά που το είχα βάλει στο γκριλ, έκανα το λάθος και το γύρισα και απ την άλλη μεριά, δεν είχα βάλει και μυρωδικά και δεν είχα τρελαθεί, βγήκε και πολύ στεγνό. Τώρα όμως που το βρήκα, έτσι θα το κάνω!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ψαχνοτας "νοστιμες" ιδεες....
    By Antoin in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 14-09-11, 18:44
  2. Συνταγές
    By radionuclide in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 20-11-09, 02:19
  3. Διάφορες νόστιμες-υγιεινές συνταγές
    By Kardoula in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-03-05, 07:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •