Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-05-10
    Posts
    34

    Default Τι έχω μάθει μέχρι τώρα στο χώρο της γυμναστικής.

    Τα θέτω ώς θέματα συζήτησης, κάποια απο αυτά σηκώνουν συζήτηση ενώ άλλα είναι απλά διαπιστώσεις. Εϊμαι 33 και τους τελευταίους 4 μήνες γυμνάζομαι συστηματικά και επίσης ξεκίνησα να διαβάζω και να βλέπω πολλά γύρω απο τον χώρο της γυμναστικής γενικότερα. Επειδή μου αρέσει και η ιστορία μελετάω και ερευνώ οτιδήποτε έχει να κάνει και να δώσει πληροφορίες σχετικά με την γυμναστική στην αρχαία Ελλάδα και συγκεντρώνω δεδομένα που θέλω να τα παραθέσω κάποια στιγμή σε Blog που θα φτιάξω για αυτόν τον σκοπό. Μελετώντας λοιπόν κάποια πράγματα δημιουργούνται και κάποια εύλογα ερωτήματα τα οποία θα θέσω παρακάτω. Άς αρχίσουμε.

    - Ποσότητα πρωτεινής. Ίσως το πιό πολυζητημένο θέμα. Τα 2 γραμμάρια ανα κιλό σωματικού βάρους ίσως είναι υπερβολικά για αυτούς που δεν κατεβαίνουν σε διαγωνισμούς και έρευνες δείχνουν οτι οι μύες πιθανόν χρειάζονται λιγότερα, τα υπόλοιπα φέυγουνε με τα ούρα. Ένα 1.3-1.5Χ μάξιμουμ είναι καλό για τους περισσότερους που δεν έχουν κάποια τεράστια μυική μάζα ή δεν κάνουν προπόνηση για ολυμπιακούς. Προσέχτε οτι έβαλα τη λέξη πιθανώς διότι το θέμα είπαμε δεν είναι επιβεβαιωμένο. Όμως, πρέπει να διακρίνουμε την οικονομική διάσταση του θέματος με την πρώθηση των πάσης λογής συμπληρωμάτων απο περιοδικά κλπ. Το ζήτημα τελικά έιναι άν έχει πάρει κάποιος λιγότερη πρωτείνη κάποιο διάστημα και να μας πεί άν το αποτέλεσμα είναι ίδιο με την περισσότερη. Οι πιό πολλοί νομίζω παίρνουν περισσότερη (1.5Χ+) για να είναι σίγουροι οτι θα έχουν τα gains. Επίσης κοιτώντας τους αρχαίους έλληνες, που είχαν μυική μάζα, όχι και καθόλου ευκαταφρόνητη αν δούμε οτι ήτανε και χαμηλοί σε λίπος επομένως ο όγκος τους ήτανε μύες, οι περισσότεροι δεν είχαν πάντα την δυνατότητα να τρώνε κρέας συχνά καθώς κόστιζε και το παίρναν απο την αγορά όπως και εμείς σήμερα. Και όμως συντηρούσαν τους μύες τους. (Εντάξει σίγουρα δεν είχαν όλοι το ίδιο physique, απλά παίρνουμε ένα μέσο όρο).

    - Λοιπά συμπληρώματα. Είναι νομίζω εξακριβωμένο οτι η κρεατίνη σε αυτούς που δουλεύει όντως δίνει ένα λίγο παράπανω αποτέλεσμα, όμως όλα τα λοιπά όπως bcaa αμινοξέα και παρόμοια σκευάσματα είναι αμφίβολο το πόσο συμβάλλουν τελικά στο αποτέλεσμα. Εάν τρώμε σωστά τότε δεν τα χρειαζόμαστε, αυτό είναι σίγουρο και η μεσογειακή διατροφή τα παρέχει όλα αυτά. Βιταμίνες είναι ωφέλίμες αρκεί να γίνεται κύκλος.

    - Τύποι μυών. Μυοινιδιακή και σαρκοπλασμική υπερτροφία (myofibrillar και sarcoplasmic hypertrophy). Οι ασκήσεις δύναμης που εστιάζουν σε λίγες επαναλήψεις με περισσότερα κιλά κάνουν μυοινιδιακή υπερτροφία η οποία ουσιασικά κάνει τους μύες πιό πυκνούς και στιβαρούς αλλά με όχι πολύ όγκο. Η σαρκοπλασμική υπερτροφία βρίσκεται στις πολλές επαναλήψεις και φτιάχνει μύες πιό μαλακούς και με όγκο. Είναι οι puffy muscles που λέμε. Στο bodybuilding ένα μεγάλο μέρος είναι ουσιαστικά η σαρκοπλασμική υπερτροφία διότι δεν έχει σημασία το πόσα κιλά σηκώνει ο διαγωνιζόμενος αλλά η αισθητική (η μοντέρνα αισθητική που καλέι για μεγάλο όγκο). Όχι οτι κάποιος που κάνει πολλές επαναλήψεις οτι δεν θα έχει αυξημένη δύναμη, αλλά σίγουρα αυτός που κάνει προπόνηση δύναμης θα έχει περισσότερη. Οι παλιοί bbers εστιάζαν και στην δύναμη, ο Arnold, o Reg Park, o Colombu και πολλοί απο αυτούς ξεκινήσαν με διαγωνισμούς δύναμης η είχαν στο πρόγραμμά τους και εξάσκηση δύναμης εκτός απο την σαρκοπλασμική υπερτροφία που τους έδινε τον όγκο. Σύγχρονοι bbers όπως ο Kai Green σηκώνουν λίγα κιλά για πολλές επαναλήψεις διότι τους ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα. Κάποιος που θέλει να συνδοιάσει και τους 2 κόσμους κάνει προπόνηση με πυραμίδες και βάζει και μία άσκηση καθαρής δύναμης 5Χ5 ή 3Χ3 ή και 6Χ1 σε κάθε προπόνηση. Έτσι έχει και δύναμη αλλά και το αισθητικό αποτέλεσμα. Οι αρχαίοι έλληνες είχαν κυρίως μυοινιδιακή υπερτροφία διότι η προπόνησή τους κινούταν γύρω απο τη δύναμη γι' αυτό και οι μύες τους δεν ήταν ογκώδεις αλλά θα ήταν σίγουρα στιβαροί.

    - Δεν υπάρχουν στην Ελλάδα γυμναστήρια που να μπορείς να κάνεις και άρση βαρών ή γενικά να πετάς κάτω τις μπάρες για να μήν τραυματιστείς. Εάν αυτά υπάρχουν είναι πολύ λίγα. Στα crossfit μπορείς να το κάνεις αλλά άν δεν θές να κάνεις πρόγραμμα xfit είναι 1-2 ώρες την ημέρα οι ώρες για ελεύθερη εκγύμναση. Θα έπρεπε να υπάρχουν γυμναστήρια ισόγεια με τις κατάλληλες υποδομές για να μπορείς να πετάς την μπάρα κάτω. Εάν το xfit έχει προσφέρει κάτι καλό στην Ελλάδα (χωρίς να κατακρίνω το πρόγραμμα του xfit, μου αρέσει να βλέπω κάποιες προπονήσεις τους) είναι αυτό, τετοιους χώρους δεν είχαμε, εκτός ίσως απο κάποια μεγάλα δημοτικά γυμναστήρια που εκεί δεν ξέρω τι παίζει. Στην περιοχή μου πάντως δεν έχει.

    - Οι 2 πιό δύκολες και απαιτητικές ασκήσεις που έχω κάνει, το deadlift και οι πιέσεις ώμων με τη μπάρα. Είναι ωραίες όμως :)

    - Αρκετοί γυμναστές δεν ασχολούνται ιδιαίτερα. Ο άλλος μπορεί να κάνει την άσκηση με λάθος φόρμα και ο γυμναστής να μήν παίρνει χαμπάρι. Επίσης όταν κάποιος κάνει δικό του πρόγραμμα, θα πρέπει ο γυμναστής να τον ρωτήσει και να δεί άν ο άλλος κάνει τις ασκήσεις με τη σωστή φόρμα. Κι εγώ έφτιαξα τελικά δικό μου πρόγραμμα, αλλά κάποιες ασκήσεις τις έκανα λάθος μέχρι που τις είδα σε βίντεο και έδωσα σημασία. Το καλό είναι οτι για αρχή τα κιλά δεν ήταν πολλά, αλλά μετά άν μάθεις την λάθος φόρμα θα υπάρχουνε τραυματισμοί και μακροχρόνια προβήματα μέσης κλπ.

    Αυτά για την ώρα. Όποιος θέλει παρεμβαίνει και συζητάμε οτιδήποτε απο αυτά που έγραψα.
    Last edited by Stathis1; 27-05-13 at 11:42.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    πολυ ωραια πραγματα μοιραστηκες μαζι μας,θα πω μονο για το τελευταιο που λες οτι στην ελλαδα
    δεν ηπαρχει βαση - παιδεια για να δινουν σημασια σε κατι τετοιο

  3. #3
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Θα εστιασω κυριως στο θεμα με τους γυμναστες που ανεφερες στο τελος του κειμενου.
    Παει ο αλλος ο "οδοντογλυφιδας" γυμναστης και σου δινει προγραμμα μυικης αναπτυξης (ογκου) χωρις ΚΑΝ να σε ρωτησει τι διατροφη κανεις.
    Αυτο ειναι και το πιο κοινο λαθος στα περισσοτερα γυμναστηρια.

    Οσον αφορα τους αρχαιους, μη ξεχνας οτι ηταν και τελειως διαφορετικες οι συνθηκες ζωης τοτε! Λιγοτερο αγχος, μηδενικη ρυπανση, ποιοτικοτερη τροφη κτλ κτλ...

  4. #4
    New Member
    Join Date
    21-05-10
    Posts
    34

    Default

    Ναι, δεν είναι το θέμα άν ο γυμναστής είναι οδοντογλυφίδα, αρκετοί καλοί personal trainers δεν είναι και νταμάρια, αρκεί να ξέρει και να ασχολείται. Ευτυχώς στο δικό μου γυμναστήριο ο κύριος γυμναστής που παρεπιπτόντως εχει ένα normal σώμα, ξέρει, σου αναλύει το τί και πώς και καταλαβαίνεις οτι έχει μελετήσει κάποια πράγματα.

  5. #5
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by Stathis1 View Post
    σου αναλύει το τί και πώς και καταλαβαίνεις οτι έχει μελετήσει κάποια πράγματα.
    Ουτε καν ασχολειται μεγαλε...
    Και δεν μπορω να εμπιστευτω γυμναστη που το χερι του ειναι πιο λεπτο και απο 5χρονου παιδιου...

  6. #6
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Ουτε καν ασχολειται μεγαλε...
    Και δεν μπορω να εμπιστευτω γυμναστη που το χερι του ειναι πιο λεπτο και απο 5χρονου παιδιου...
    Mεγα λαθος κατ'εμε.Δε χρειαζεται ο γυμναστης να 'ναι τουμπανο για να εχει γνωσεις..δεχομαι οτι αν εχει ασχοληθει με τα βαρη εχει καποιες παραπανω εμπειριες ομως υπαρχουν καλοι γυμναστες που σωματικα δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο.Στο γυμναστηριο που παω ειναι ενας γυμναστης που εχει αρκετες γνωσεις αλλα σωματικα δε λεει τπτ...
    Last edited by fragias -7-; 28-05-13 at 01:04.
    NO PAIN NO GAIN

  7. #7
    New Member
    Join Date
    21-05-10
    Posts
    34

    Default

    Ο γυμναστής μπορεί να έχει κάνει στο παρελθόν βάρη και τώρα να παίζει τένις, δεν λέει κάτι αυτό, ή και να μην μπορεί να κάνει πολλά λόγω κάποιου προβλήματος, ή να έχει τη δύναμη κι να μήν την προβάλλει (το έχω δεί), αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι καλός. Το να είναι τούμπανο ο γυμναστής απο την άλλη δεν μου λέει κάτι, μπορεί να είναι πρώην bber που να μην ξέρει να σου πεί πώς να κάνεις προπόνηση δύναμης σωστά. Το θέμα είναι ο γυμναστής να άσχολείται με το αντικείμενο εμπλουτίζοντας τις γνώσεις του και με διάβασμα και με την εμπειρία που αποκτάει στο γυμναστήριο. Μήν ξεχνάμε οτι επειδή κάποιο σύστημα δούλεψε σε εμάς καλά δεν πάει να πεί οτι θα δουλέψει και στον άλλον, οπότε ο γυμναστής καλείται να επιλέξει με τις γνώσεις του και την εμπειρία του ένα πρόγραμμα που να είναι όσο δυνατόν κατάλληλο για τον κάθε ένα και αυτό που θέλει να κάνει και να το προσαρμόζει αντίστοιχα. Το κύριο πρόβλημα είναι με τους γυμναστές που δεν θα σε κοιτάξουν άν έχεις σωστή φόρμα ή όχι, κάτι που άν δεν μάθεις απο την αρχή μετά μπορεί να έχεις τραυματισμούς.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ο μέχρι τώρα καρπός της προσπάθειάς μου...
    By TheSlann in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 5
    Last Post: 26-02-10, 23:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •