Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Question Ένζυμο CPK

    Καλησπέρα παιδες, τις προαλες μετα απο μερικα ποτηρακια παραπανω κατεληξα στο νοσοκομειο για εξετασεις αιματος, και μου βρηκαν υπερβολικα αυξημενο το ενζυμο CPK το οποιο οπως μου είπαν αυξάνεται πολυ με την μυική ασκηση. Συγκεκριμενα αν και οι νορμαλ τιμες στις οποιες θα έπρεπε να κυμαίνεται ειναι 40-300 μου το βρηκαν στο 4650 περιπου.
    Τελως παντων, μετα απο μερικους ορους επανήλθε στο 250, ειμαι ομως πανω απο μια εβδομάδα εκτός, και ειδικα μετα τους ορους νιώθω οτι εχω γυρισει πισω στο μηδεν.
    Θα ήθελα να μου πει καποιος τη γνωμη αν ειχε καποιο παρόμοιο πρόβλημα, τι ειναι τελικα αυτο το ενζυμο και αν θα πρεπει να προσέχω κατι στην προπόνηση. Να ξαναρχισω δυναμικά ή πιο χαλαρα, γιατι εχω μια αίσθηση λες και μου αφαίρεσαν τους μυς εκει περα (!!!)

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Συγγνωμη για ποιο λογο σου βαλανε ορους κλπ; Σου διαγνωσανε ραβδομυολυση; Αν ναι, τοτε ειναι πολυ σοβαρη περιπτωση και αν δεν αντιμετωπιστει αμεσα τοτε μπορει να προκαλεσει φοβερες συνεπειες στον οργανισμο (νεφρικη ανεπαρκεια κλπ). Αν δεν σου διαγνωσανε ραβδομυολυση, η διαγνωση για να σου κανουν εισαγωγη ποια ηταν; Μου φαινεται περιεργο παντως που οι γιατροι δεν σε ενημερωσαν αναλυτικα τι συμβαινει , τι πρεπει να προσεχεις κλπ.

  3. #3

    Default

    δεν μου εκαναν εισαγωγή, στην βραχεία ανάρρωση με πηγαν με ορους, και το μονο που ειπαν ειναι οτι αυξάνεται με τη μυικη ασκηση και επρεπε να βρισκομαι σε ακινησια για μια εβδομαδα++.

  4. #4

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οκ εφυγες απο κει δεν ρωτησες τι και πως; Σου φανηκε φυσιολογικο δηλαδη εσενα απο προπονηση να πρεπει να μπεις σε ορους για να ερθεις στα ισια σου; Φοβαμαι να προτεινω κατι γιατι αν ηταν ραβδομυολυση ειναι πιο σοβαρο το θεμα και προφανως ιατρικο. Οποτε φιλε εγω θα απεχω με συγχωρεις, νομιζω πρεπει να συμβουλευτεις γιατρο.

  5. #5

    Default

    Ναι, για αυτο ρωτησα εδω, αν καποιος εχει κανει εξετασεις αιματος προσφατα, σε τι επιπεδα βρισκεται, ειναι δηλαδη φυσιολογικο για καποιον που ασχολείται με βαρη κλπ να εχει αυξημενο το συγκεκριμένο ενζυμο και αν ναι σε τι επιπεδα? Γιατι και εμενα το : αυξάνεται με τη μυικη ασκηση δεν μου λεει πολλα, αλλα γιατρος δεν ειμαι, αυτα μου ειπαν αυτα εκανα, δεν θα κατσω να πω οχι μη μου βαζεις ορους θελω αποδείξεις πρωτα. Για ραβδομυολυση που λες.. δεν νομιζω γιατι με αφησαν πολυ ευκολα να φυγω... αν και μου είπαν να ξανακανω εξετάσεις σε κανα μηνα.
    Θα δω.. αν εχει και καποιος αλλος καποια αλλη εμπειρια να μου πει

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η θεραπεια ραβδομυολυσης παντως ειναι αυτο που σου εκαναν και σε ακραιες περιπτωσεις κανουν αιμοκαθαρση. Cpk εγω σε περιοδους εξαιρετικης κοπωσης το εχω δει μεχρι 1000. Αλλα παιδια εχω ακουσει και μεχρι 2000-2500. Τα δικα σου νουμερα ειναι πολυ πιο ανησυχητικα προφανως.

  7. #7
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής. Λες οτι κατέληξες στο νοσοκομείο μετά από ''μερικά ποτηράκια'' και ανησυχείς μόνο για την αυξημένη CPK;

  8. #8

    Default

    megageo ναι? τι να πω τοτε θα πρεπει να ξαναρωτήσω τον παθολογο μου γιατι ουτε αυτος φάνηκε να ανησυχεί ιδιαιτερα.

    diver1564, τα αλλα δεν ειναι ανησυχητικά πηρα και κατι για το στομαχι λόγω των εμετων και οκ.

    Εκτως και αν ειχε γινει καποια αντίδραση απο το ποτο και ανέβηκε η cpk δεν ξερω... μου ειπαν οτι ανεβαίνει πολυ και με redbull και διαφορα συμπληρώματα αλλα δεν παιρνω τιποτα απο αυτα

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια ετσι κι αλλιως μονο τους γιατρους πρεπει να ακουτε. Εδω μονο θεωρητικη κουβεντα μπορουμε να κανουμε. Δεν σου λεω οτι εχεις κατι...ιδεα δεν εχω. αυτο που ξερω ομως ειναι οτι για την τακτικη που θα ακολουθησεις απο δω και περα πρεπει να ειναι συμβουλη γιατρου και οχι συμβουλη ασχετου.

  10. #10

    Default

    ναι βρε συ, τους γιατρους ακουμε, εδω μιλαμε, αλλα μου φανηκε και εμενα περίεργο ειπα αν καποιος αλλος με παρομοιο θεμα πώς το διαχειριστηκε και αν χρειάστηκε να αλλαξει και στην προπόνηση κατι. Προσωπικά λεω να συνεχίσω κανονικα μεχρι τις επομενες εξετασεις και βλεπω υστερα ξανα.
    σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •