Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Ιδανικη ταχυτητα για χασιμο λιπους.

    Γεια σας και παλι,
    ειμαι ο Φιλιππος και ειμαι 14 ετων 1,70 και 54,5 κιλα. Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την ταχυτητα που πρεπει να εχω οταν κανω σταθερο ποδηλατο. Συνηθως ετρεχα για 20-25 λεπτα στο 2 με ταχυτητα 28-30 km/h. Μετα απο μια μικρη ερυενα που εκανα εδω και σε αλλα site διαβασα πως για την καυση του λιπους χρειαζεται μετρια ταχυτητα. Και απο οτι καταλαβα που ρωτησα ειναι γυρω στα 20-25 km/h. Ισχυει αυτο; Γιατι εγω θελω καυση λιπους και οχι γλυκογονου που γινεται με μεγαλες ταχυτητες. Οποτε θελω να μου πειτε ποια ειναι μια μετρια ταχυτητα για σταθερο ποδηλατο.
    Σας ευχαροστω εκ των προτερων :).

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η ιδανική ταχύτητα, είναι αυτή που κρατάει τους παλμούς σου περίπου στο 70% του MHR σου. Δηλαδή, για σένα, 140-145 στους παλμούς ανά λεπτό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by philiparas4 View Post
    Γεια σας και παλι,
    ειμαι ο Φιλιππος και ειμαι 14 ετων 1,70 και 54,5 κιλα. Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την ταχυτητα που πρεπει να εχω οταν κανω σταθερο ποδηλατο. Συνηθως ετρεχα για 20-25 λεπτα στο 2 με ταχυτητα 28-30 km/h. Μετα απο μια μικρη ερυενα που εκανα εδω και σε αλλα site διαβασα πως για την καυση του λιπους χρειαζεται μετρια ταχυτητα. Και απο οτι καταλαβα που ρωτησα ειναι γυρω στα 20-25 km/h. Ισχυει αυτο; Γιατι εγω θελω καυση λιπους και οχι γλυκογονου που γινεται με μεγαλες ταχυτητες. Οποτε θελω να μου πειτε ποια ειναι μια μετρια ταχυτητα για σταθερο ποδηλατο.
    Σας ευχαροστω εκ των προτερων :).
    Πάντως με 54,5 κιλά και 1.70 ύψος αποκλείεται να έχεις λίπος για να στοχεύσεις. Σε ενδιαφέρει η αύξηση της μυικής σου μάζας?

  4. #4

    Default

    Ευχαριστω για την απαντηση σου παρα πολυ.
    Τωρα για εσενα "UltraModus" εχω λιγο λιπος στην κοιλια το οποιο οσο παει και εξαφανιζεται , γιαυτο , θελω απλα να επιταγχυνω την εξαφανιση του οσο μπορω.

  5. #5
    Anonymous.'s Avatar
    Join Date
    07-06-12
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    175

    Default

    Και να μινεις 49 κιλα ? Παρε κανενα κιλο επανο σου μικρε , το λιπος αν πηγαινεις γυμναστηριο και κανεις σωστη διατροφη θα φυγει!

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Anonymous. View Post
    Και να μινεις 49 κιλα ? Παρε κανενα κιλο επανο σου μικρε , το λιπος αν πηγαινεις γυμναστηριο και κανεις σωστη διατροφη θα φυγει!
    Ναι αλλα αφου θα χανω λιπος που ειναι το κακο; Ουτως η αλλως μολις φτασω εκει που θελω θα τρωω περισσοτερη πρωτεινη για να παρω ογκο και θα κανω λιγοτερη αεροβικη. Και οσον αφορα τη διατροφη μου ειναο καλη απο οτι μου ειχαν πει σε αλλο τοπικ.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Χωρίς μυική μάζα πάνω σου και με τόσα λίγα κιλά, η περαιτέρω απώλεια βάρους δεν θα σου προσδώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Επίσης είσαι πολύ μικρός και ακόμα στην ανάπτυξη, και σε τέτοια ηλικία δίαιτες και απώλεια βάρους συστήνονται μόνο σε περιπτώσεις υπέρβαρων ατόμων. Η αερόβια άσκηση που κάνεις δεν βλάπτει, ίσα ίσα καλό κάνει, αλλά θα πρέπει να διαμορφώσεις διαφορετικά τους στόχους που έχεις θέσει κατά τη γνώμη μου.
    Last edited by stepan4; 27-05-13 at 16:32.

  8. #8

    Default

    Ενταξει το καταλαβαινω αυτο. Και οι γονεις μου μου λενε πως δεν ειναι καλο να χασω κι αλλο (και οτι θα γινω ανορεξικος DAFAQ!) απλα πιστευω πως θα νιωθω καλυτερα :). Και θα αναρτησω και φωτογραφιες σημερα η αυριο να μου πειτε. Παντως θα το σκεφτω αυτο για αυξηση μυικης μαζας απλα δεν θελω να επηρεασει την ταχυτητα μου.
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβοθλες :D.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. χασιμο λιπους help
    By jimakos0 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 12-04-13, 15:02
  2. Ιδανικη διατροφη
    By stefangi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-04, 19:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •